Jump to content

Gazmend Muhaxheri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gazmend Muhaxheri (lindur më 27 shtator 1964) është një politikan në Kosovë . Ai ka shërbyer në Kuvendin e Kosovës nga viti 2004 deri në vitin 2007 me Partinë Reformiste ORA dhe është kryetar i Pejës që nga viti 2013 si deputet i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK).

Ai është nipi i Ymer Muhaxherit, i cili ishte politikan i shquar i LDK-së në Pejë në vitet 1990. [1]

Karriera private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muhaxheri me profesion është inxhinier i ndërtimtarisë dhe për një kohë ka punuar në këtë veprimtari.

Politikan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia Reformiste ORA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muhaxheri u shfaq në pozitën e pestë në listën zgjedhore të Partisë Reformiste ORA në zgjedhjet parlamentare të Kosovës të vitit 2004 dhe u zgjodh kur lista fitoi shtatë ulëse. [2] [3] Ai u zgjodh përfaqësues i ORA-s në Kryesinë e Kuvendit, e cila kishte gjithsej tetë anëtarë. [4] LDK fitoi zgjedhjet dhe formoi një qeveri koalicioni me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ndërsa ORA shërbeu në opozitë .

Në shkurt të vitit 2005, Muhaxheri ka paraqitur një kërkesë që Kuvendi të diskutojë për praktikat e shpenzimeve të administratës. Kur kërkesa u rrëzua, ai akuzoi qeverinë se po përpiqej të fitonte kohë për të "parandaluar krijimin e një komisioni hetimor për shpenzimet e tyre irracionale". [5]

Ai përshëndeti emërimin e Kai Eide si i dërguar i posaçëm i Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Kofi Annan në Kosovë në qershor 2005. [6] Në shkurt 2007, ai tregoi mbështetjen e ORA-s për propozimin e Martii Ahtisaarit për statusin e Kosovës. [7]

zgjedhjet parlamentare të vitit 2007, Muhaxherit sërish i është dhënë pozita e pestë në listën e ORA-s. [8] Lista nuk e kaloi pragun elektoral dhe mandati i tij parlamentar mori fund.

Kandidoi për kryetar të Pejës në 2007 dhe 2009 dhe u mposht në të dy rastet nga Ali Berisha i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Më vonë ai punoi në administratën e Berishës, duke shërbyer si udhëheqës i departamentit të urbanizmit të qytetit nga shkurti i vitit 2010 deri në maj të vitit 2011.[9]

Lidhja Demokratike e Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ORA kolektivisht iu bashkua LDK-së në vitin 2010; Muhaxheri u bë anëtar i kësaj partie dhe shërbeu në kryesinë e saj. Në nëntor 2011, ai hodhi poshtë një raport të Komisionit Evropian se LDK-ja, në mesin e partive të tjera në Kosovë, po operonte shërbimin e saj të sigurisë. “LDK-ja as nuk ka shërbim të saj të sigurimit dhe as nuk është e lidhur me [Sigurimin e Atdheut të Republikës së Kosovës], siç spekulojnë qarqe të ndryshme”, tha ai. [10]

Muhaxheri mundi Berishën për kryetar të Pejës në përpjekjen e tij të tretë në zgjedhjet lokale të vitit 2013 . Ai mirëpriti kryeministrin shqiptar Edi Rama në qytet në mars 2014 në turin e këtij të fundit në Kosovë. [11] Ai u rizgjodh në zgjedhjet vendore të vitit 2017 .

Në shkurt të vitit 2019, Muhaxheri kundërshtoi planet e Republikës së Kosovës për ndërtimin e hidrocentraleve në Bistricën e Pejës, duke theksuar se qyteti ishte zotuar për një moratorium për hidrocentralet për shkak të potencialit për dëme të konsiderueshme mjedisore në Deçanin e afërt. [12] Qeveria e republikës përfundimisht e ndaloi projektin. [13]

Ai u zgjodh për një mandat të tretë si kryetar bashkie në zgjedhjet lokale të vitit 2021 .

Muhaxheri ka kritikuar kryeministrin e Kosovës Albin Kurti për politikat e tij ndaj komuniteteve me shumicë serbe në veri të Kosovës. Edhe pse Muhaxheri mbështet integrimin e këtyre komuniteteve në Republikën e Kosovës, ai e ka akuzuar Kurtin për dëmtim të interesave të Kosovës duke vepruar në mënyrë të njëanshme dhe jo në bashkëpunim me aleatët e saj për të arritur këtë qëllim. [14]

Në tetor 2022, Muhaxheri ishte mysafir në Patriarkanën Ortodokse të Manastirit të Pejës për kurorëzimin e patriarkut serb Porfirije . Ai është duartrokitur nga të pranishmit dhe prania e tij është shënuar në mediat serbe dhe ato shqiptare të Kosovës. [15] [16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gazmend Muhaxheri, Kallxo, accessed 13 September 2023.
 2. ^ ZGJEDHJET PËR KUVENDIN E KOSOVËS 2004 – Fletëvotimi për Zgjedhjet për Kuvend të Kosovës 2004 (Lista e Kandidatëve për Zgjedhjet për Kuvend të Kosovës 2004), Central Election Commission, Republic of Kosovo, accessed 21 January 2022.
 3. ^ Periudha e dytë Legjislative – Gazmend Muhaxheri (23.11.2004 - 12.12.2007), Assembly of the Republic of Kosovo, accessed 13 September 2023.
 4. ^ "Kosovo Assembly Presidency to reduce number of committees from 19 to 10," British Broadcasting Corporation Monitoring European, 10 December 2004 (Source: KosovaLive web site, Pristina, in English 9 Dec 04).
 5. ^ "Kosovo Assembly to discuss government spending instead of decentralization," British Broadcasting Corporation Monitoring European, 18 February 2005 (Source: KosovaLive web site, Pristina, in English 17 Feb 05).
 6. ^ "Kosovo institutions, parties welcome Eide's nomination as UN envoy," British Broadcasting Corporation Monitoring European, 6 June 2005 (Source: Text of report by Gazmend Syla entitled "Eide, good for all" published by the Kosovo Albanian newspaper Koha Ditore on 5 June).
 7. ^ "Kosovo talks team, Speaker discuss UN envoy's proposal," British Broadcasting Corporation Monitoring European, 8 February 2007 (Source: Text of report by Radio-Television Kosovo TV on 6 February).
 8. ^ ZGJEDHJET PËR KUVEND TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS 2007 – Rezultatet dhe Statistikat (Rezultatet e të gjithë kandidatëve), Central Election Commission, Republic of Kosovo, p. 10, accessed 15 January 2022.
 9. ^ Gazmend Muhaxheri, Kallxo, accessed 13 September 2023.
 10. ^ "Kosovo parties deny EC office statement on use of security networks," British Broadcasting Corporation Monitoring European, 16 November 2011 (Source: Koha Ditore, Pristina, in Albanian 10 Nov 11 pp 1, 3).
 11. ^ "Albanian premier urges closer economic ties with Kosovo," British Broadcasting Corporation Monitoring European, 24 March 2014 (Source: ATA, Tirana, in English 0000 gmt 23 Mar 14).
 12. ^ "Hydroelectric plans for the Lumbardhi spark controversy," CommsMEA.com, 25 February 2019.
 13. ^ "Kosovo's PM halts HPP project in Peja following protest over environmental concerns," bne IntelliNews, 26 February 2019.
 14. ^ "Muhaxheri: Veprimi i Kurtit në veri është i njëanshëm, s’u koordinua me aleatët", Telegrafi, 28 September 2021, accessed 22 September 2023.
 15. ^ Željka Jevtić, "JEDAN GOST NA USTOLIČENJU IZAZVAO PAŽNJU SVIH Sedeo je uz patrijarha, dobio aplauz, a NIJE VLADIKA NI SRBIN (FOTO)", Blic, 14 October 2022, accessed 22 September 2023.
 16. ^ "I befason serbët dhe mediat e tyre, Muhaxheri i pranishën në shugurimin e patriarkut në Patrikanën e Pejës", Telegrafi, 14 October 2022, accessed 22 September 2023.