Jump to content

Geneta e Kepit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Geneta e Kepit
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Geneta
Lloji:
Emri binomial
Geneta tigrina
(Schreber, 1778)

Geneta e Kepit  ( Genetta tigrina), e njohur gjithashtu si genet njollë-madh i Afrikës së Jugut , është një lloji endemik genete e Republikës Jugafrikane . Meqenëse është e zakonshme dhe nuk kërcënohet, ajo renditet si shqetësimi më i vogël në listën e kuqe të IUCN . [1] Ashtu si genetat e tjera , ajo është një kafshë nate dhe arbërore , duke preferuar të jetojë në zonat bregdetare të pyjeve, për sa kohë që këto nuk janë zona kënetore.  [2]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta e Kepit është gri hiri me njolla të çrregullta kafe dhe një shirit i zi përgjatë shtyllës kurrizore. Fytyra e saj është e bardhë, dhe ka njolla të bardha poshtë syrit. Veshët e saj janë gri. Bishti i saj është i zi dhe i bardhë me një majë të zezë. [3] Disa individë që jetojnë në zona me më shumë se 375 mm reshje vjetore janë më të errët se individët nga zonat më të thata.[4]

Matjet e meshkujve të rritur variojnë nga 460 deri në 580 mm nga koka deri tek trupi me një bisht të gjatë 390 deri 459 mm dhe një peshë prej 1.6 deri në 2.1 kg . Femrat e rritura variojnë nga 427 deri në 560 mm në kokë dhe trup me 385 deri 432 mm me një bisht të gjatë dhe peshë prej 1.36 deri 1.870 kg .[5]

Si të gjithë genetat , ajo ka gjëndra muskulare dhe qese anale .[6]

Ai ndryshon nga genetat e tjera nga një kreshtë e shkurtër dorsale dhe këmbët e pasme me njolloa të dobëta, të cilat janë të errëta në pjesën e prapme. [7][8]

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta e Kepit në Maun, Botsvana

Në Afrikën e Jugut, geneta e Kepit shpërndahet nga Kepi ​​Perëndimor në KwaZulu-Natal , në jug me 32 ° S, dhe në kufirin me Lesoto . [1]  Ёshtë mishngrënësi më i shpërndarë dhe më i zakonshëm në KwaZulu-Natal, dhe jeton në pemë të mëdha, zona shkëmbore dhe shpella. [9] Ai jetoi në mjedise me lagështi afër përrenjve, lumenjve dhe ujit në këmbë, në ultësira dhe zona malore , ku mbulesa e bimësisë është e lartë. [5]

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta e Kepit janë regjistruar të vetmuara, dhe kryesisht lëvizin natën. Gjatë ditës, ata pushojnë në pemë të larta mbi tokë. Ata janë të dy tokësorë dhe arborë , por gjuajnë dhe ushqehen në tokë. [5] Ata shënojnë duke depozituar një sekrecion nga pjesa anale. [4] Nuk dihet nëse ato janë territoriale . [9]

Geneta e Kepit bëhen aktive pas errësirës për të kërkuar gjahun. Duke kombinuar shpejtësinë dhe fshehtësinë, ata tërhiqen përpara në një mënyrë të pakapshme, të thyer nga pauza të shkurtra. Ata zhurmojnë dhe rriten në situata stresuese. Komunikimi olfaktor ka shumë të ngjarë të jetë shumë i rëndësishëm në jetën e genetave të Kepit, mjedisit të tyre shoqëror dhe ciklit jetësor. Kur ecin nëpër degë, ato qëndrojnë të ulëta dhe anash rrëshqasin me këmbë, në mënyrë që çdo gabim të jetë lehtësisht i korrigjueshëm.  [10]

Ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta e Kepit ushqehen kryesisht me brejtës të tillë si minjtë vlei afrikanë , minjtë shkëmborë , minjtë dhe zogjtë. Gjithashtu farat, gjethet dhe bari u gjetën në stomakun e tyre, si dhe brumbujt , karkaleca dhe termitet . [4][5] Ata e gjejnë pjesën më të madhe të gjahut të tyre në shkurre të ulëta dhe mbeturina gjethesh, duke përfshirë shumë llojesh brejtësish . Ata konsiderohen gjithçkangrënës, pasi ato gjithashtu kapin dhe ushqehen me insekte, merimangat, akrepat dhe peshqit në plazh. Ushqimi i barit mund të ndihmojë tretjen, largimin e flokëve në zorrë, të shkaktojë të vjella për të hequr qafe toksina të gëlltitura, lehtësimin e inflamacionit në fyt dhe acarimin e stomakut. Zogjtë duket se nuk janë të pjesë në dietën e tyre.  [2]

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta e Kepit me sa duket riprodhohet gjatë muajve të ngrohtë të verës. Femrat shtatzëna janë vërejtur në shtator deri në nëntor. [4][5] Dy të rinj peshonin 70 g gjatë lindjes.  [5]

Një çift i mbarështuar në robëri kishte rregullisht dy të rinjë në një pjellë. [11] Periudha e shtatzanisë zgjat rreth 70 ditë. Femrat bëjnë fole në pemë, në vrima ose midis gurëve. Të rinjtë hapin sytë 10 ditë pas lindjes, dhëmbët e tyre të qenit prishen në moshën katër javësh. Ata largohen rreth 2.5 muajsh dhe gjuajnë vetë kur janë rreth shtatë muajsh.  [12]

Geneta e Kepit në robëri jeton për 15 vjet.  [13]

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta e Kepit në robëri

Geneta e Kepit nuk përballen me kërcënime të mëdha. Ndërsa ndonjëherë vrasin shpendët, ata vriten në hakmarrje nga fermerët.  [14]

Ruatja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta e Kepit është regjistruar në dhjetëra zona të mbrojtura. Rezervat e jashtme ato janë të pambrojtura dhe nuk janë të listuara në Librin e të Dhënave të Kuqe të Afrikës së Jugut dhe në ndonjë shtojcë të CITES[9]

Geneta e Kepit si kafshë shtëpiake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta e Kepit janë një nga llojet genetave që mbahen si kafshë shtëpiake ekzotike.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Gaubert, P. & Do Linh San, E. (2015). "Genetta tigrina". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2015: e.T41702A45219459. doi:10.2305/IUCN.UK.2015-4.RLTS.T41702A45219459.en. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Roberts, P.; Somers, M.; White, R.; Nel, J. (2007). "Diet of the South African large-spotted genet Genetta tigrina (Carnivora, Viverridae) in a coastal dune forest". Acta Theriologica. 52 (1): 45–53. doi:10.1007/BF03194198. S2CID 44520588. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Schreber, J. C. D. (1778). "Viverra tigrina". Die Säugethiere in Abbildungen nach der Natur mit Beschreibungen. Dritter Theil. Erlangen: Walther. fq. 425−426. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c d Rautenbach, I. L. (1978). The Mammals of the Transvaal (Doctor Philosophiae). Pietermaritzburg: University of Natal. {{cite thesis}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d e f Stuart, C.T. (1981). "Notes on the mammalian carnivores of the Cape Province, South Africa". Bontebok. 1: 1–58. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Kingdon, J. (1997). The Kingdon Field Guide to African Mammals. San Diego, California: Academic Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Gaubert, P., Véron, G., Tranier, M. (2001). An investigation of morpho-anatomical characters within the genus Genetta (Carnivora, Viverridae) with a remark on Osbornictis, the aquatic genet. Symposium International sur les Petits Mammifères Africains, Julliet 1999, Paris. Pp.81–89.
 8. ^ Gaubert, P.; Taylor, P. J.; Veron, G. (2005). "Integrative taxonomy and phylogenetic systematics of the genets (Carnivora, Viverridae, Genetta): a new classification of the most speciose carnivoran genus in Africa" (PDF). përmbledhur nga Huber, B. A.; Sinclair, B. J.; Lampe, K.-H. (red.). African Biodiversity: Molecules, Organisms, Ecosystems. Proceedings of the 5th International Symposium of Tropical Biology. Bonn: Museum König. fq. 371–383. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c Rowe-Rowe, D. T. (1992). Genetta tigrina Large-spotted Genet Arkivuar 2013-12-13 tek Wayback Machine. In: The carnivores of Natal. Natal Parks Board, Pietermaritzburg.
 10. ^ Natural History Collections Department of Iziko Museums of South Africa. (2000). Biodiversity Explorer: Genetta tigrina.
 11. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Wemmer1977
 12. ^ Skinner, J. D., Smithers, R. H. N. (1990). The Mammals of the Southern African Subregion. University of Pretoria, Pretoria.
 13. ^ Gaubert, P. (2013). Genetta tigrina Cape Genet. In: J. Kingdon and M. Hoffmann (eds.) The Mammals of Africa. V. Carnivores, Pangolins, Equids and Rhinoceroses, pp. 247–249. Bloomsbury, London, UK.
 14. ^ Stuart, C. T. (1990). The conservation status of mustelids and viverrids in Southern Africa. Small Carnivore Conservation 3: 16.

Linqet ekstra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]