Haxhi Halil Pashë Arnavuti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Haxhi Halil Pasha
Veziri i Madh i Perandorisë Osmane
Në detyrë
21 gusht 1716 – 26 gusht 1717
MonarkuAhmeti III
Paraprirë ngaSilahdar Ali Pasha
Pasuar ngaNişancı Mehmet Pasha
Të dhëna vetjake
Vdiq më1733
Kretë, Perandoria Osmane
(tani Greqi)

Haxhi Halil Pasha (vdiq më 1733) ishte vezir i madh i Perandorisë Osmane me prejardhje shqiptare.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ishte me prejardhje shqiptare, i lindur në Elbasan,[1] dhe u rrit përmes trupave të Bostanxhi. Në vitin 1694, ai dha dorëheqjen dhe shkoi në Bagdad (tani në Irak) si vartës i guvernatorit (valiu) të Bagdadit. Në vitin 1711 ai u promovua në komandën e përgjithshme të trupave të Bostanci (Bostancıbaşı) dhe në 1716 në postin e bejlerbeut, Ejaleti i Erzurumit. Sidoqoftë, ai nuk shërbeu në Erzurum për shkak të shpërthimit të Luftës Austro-Turke (1716-18), duke u caktuar përsëri për të shërbyer në Beograd (tani në Serbi).[2]

Si vezir i madh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë betejës vendimtare të Petrovaradinit më 5 gusht 1716, veziri i madh Silahdar Ali Pasha u vra. Me sugjerimin e komandantëve, sulltani emëroi Halil Pashën si vezir të madh të ri. Vitin tjetër ai bëri fushatë për të ndihmuar Beogradin, i cili ishte i rrethuar nga ushtria austriake. Megjithatë Eugene i Savojës së Austrisë mundi Halil Pashën dhe pushtoi Beogradin. Pas kësaj disfate ai u shkarkua nga posti më 26 gusht 1717.

Vitet e vonshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse u dënua me vdekje, ai u fsheh në Stamboll. Më 7 qershor 1720, ai u zbulua, por me ndihmën e partizanëve të tij ai u fal. Në vitin 1727, ai u bë guvernator i Sanxhakut të Eğriboz në Greqinë qendrore, dhe vitin e ardhshëm ai u emërua në guvernatorin e Kretës, ku vdiq në vitin 1733.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elena Kocaqi (2006). Albanët me famë në mijëvjeçarë (bot. 3). Globus R. fq. 186. ISBN 9789994336326.
  2. ^ Ottoman page Arkivuar 28 dhjetor 2018 tek Wayback Machine (në turqisht)