Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (anglisht: United Nations Human Rights Council - UNHRC) [1]) është një organ i Kombeve të Bashkuara, misioni i të cilit është të promovojë dhe mbrojë të drejtat e njeriut në të gjithë botën. [2] UNHRC ka 47 anëtarë të zgjedhur me mandat tre vjeçar në bazë të grupeve rajonale. [3] Selia e UNHRC është në Gjenevë, Zvicër.

UNHRC heton pretendimet për shkelje të të drejtave të njeriut në vendet anëtare të KB dhe adreson çështje të rëndësishme tematike të të drejtave të njeriut si liria e organizimit dhe mbledhjes, [4] liria e shprehjes, [5] liria e besimit dhe fesë, [6] të drejtat e grave, [7] drejtat e LGBT,[8] dhe të drejtat e pakicave racore dhe etnike.[9]

UNHRC u krijua nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara më 15 Mars të vitit 2006 (me rezolutën A / RES / 60/251) duke zëvendësuar Komisionin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (UNCHR, këtu CHR) që ishte kritikuar ashpër për lejimin e vendeve me mbrojtje të dobët të të drejtave të njeriur për të qenë anëtarë të tij. [10] Sekretarët e Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan dhe Ban Ki-Moon, ish-presidenti i këshillit Doru Costea, Bashkimi Evropian, Kanada dhe Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar UNHRC se përqëndrohet në mënyrë disproporcionale në konfliktin izraelito-palestinez, gjersa shumë pretendojnë një paragjykim antiizraelit duke qenë se Këshilli ka zgjidhur më shumë rezoluta që dënojnë Izraelin sesa rezoluta për të gjithë botën të kombinuara së bashku. [11] [12] [13] [14] UNHRC bashkëpunon ngushtë me Zyrën e Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut (OHCHR).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Conseil des droits de l'homme". 9 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "About the Human Rights Council". Office of the High Commissioner for Human Rights. Marrë më 29 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "OHCHR - HRC Sessions". www.ohchr.org. Marrë më 2019-07-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Special Rapporteur on the rights to freedom of peaceful assembly and of association". Marrë më 2 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "HRC Freedom of Opinion and Expression Resolution". Marrë më 2 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "USCIRF Welcomes Move Away from 'Defamation of Religions' concept". Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2013. Marrë më 15 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ UNOG. "Human Rights Council Establishes Working Group On Discrimination Against Women In Law And Practise". Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2013. Marrë më 15 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Council establishes mandate on Côte d'Ivoire, adopts protocol to child rights treaty, requests study on discrimination and sexual orientation" (në anglisht). 17 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2011. Marrë më 15 tetor 2013. and "UN publishes first global report and recommendations to tackle gay rights abuses" (në anglisht).
 9. ^ "UN Adopts Resolution on Sri Lanka War Crimes Probe" (në anglisht). Marrë më 2 qershor 2012. For intervention against nationwide human rights abuses, see
 10. ^ "UN creates new human rights body". BBC. 15 mars 2006. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Report: Since Inception, UNHRC Condemned Israel More Than Rest of World's Countries Combined". Algemeiner.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Secretary-General urges human rights activists to ‘fill leadership vacuum’, hold world leaders to account, in address to international day event, UN Department of Public Information 8 12 2008
 13. ^ UN's Ban faults rights council over Israel, Reuters (reprinted in Ynet News) 21 06 2007
 14. ^ Human Rights Council president wants reform Arkivuar 11 gusht 2011 tek Wayback Machine, SwissInfo 29 09 2007