Kampionati Evropian i Peshëngritjes 2013

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Logoja e kampionatit

Kampionati Evropian i Peshëngritjes 2013 zhvillohet në Tiranë nga data 5 prill, 2013 deri më 15 prill, 2013. Ky është kampionati evropian i 92-të për meshkuj dhe i 26-ti për femra. Kampionati zhvillohet në pallatin e sporteve Asllan Rusi, me një kapacitet prej 3,000 vendesh. Organizatorë konkurentë përveç Tiranës, ishin VarnaBullgari dhe ValenciaSpanjë, por që të dyja u skualifikuan. Konkurohet në 15 kategori të ndryshme (tetë për meshkuj dhe shtatë për femra). Në total marrin pjesë 192 peshëngritës (114 meshkuj dhe 78 femra) nga 36 vende të Evropës.[1] Kjo është hera e parë që organizohet një kampionat i tillë në Shqipëri.

Vendet pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e vendeve pjesëmarrëse:

Përfaqësuesit e Shqipërisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria përfaqësohet nga 12 peshëngritës, prej të vilëve 10 meshkuj dhe 2 femra. Në total së bashku me 4 trajnerët stafi shkon në 16 veta.

Meshkuj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Datëlindja Pesha trupore Synimi
Anxhelo Shabani 17.01.1996 56 kg 220 kg
Arbër Çerçizi 28.04.1997 56 kg 230 kg
Romario Avdiraj 03.02.1994 62 kg 255 kg
Briken Calja 18.02.1990 69 kg 145-170 kg
Daniel Godelli 10.01.1992 69 kg 150-180 kg
Krenar Shoraj 15.01.1992 77 kg 150-190 kg
Xhulio Prroni 07.05.1993 85 kg 340 kg
Endri Haxhihyseni 27.08.1986 85 kg 115-140 kg
Ervis Tabaku 29.09.1989 94 kg 360 kg
Isa Bala 11.08.1984 +105 kg 167-205 kg

Femra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Datëlindja Pesha trupore Synimi
Romela Begaj 02.11.1986 58 kg 220 kg
Fetije Kasaj 28.10.1985 58 kg 190 kg

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Qyteti
Kastriot Rukaj Vlorë
Ilir Çela Elbasani
Sokol Bishanaku Tirana
Zef Kovaçi Shkodër
Leonard Toska Shtërmen

Medalistë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meshkuj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ari Argjendi Bakri
Klasa deri në 56 kg
Shkëputje Flag of Bulgaria.svg Asen Muradow 118 kg Flag of Moldova.svg Oleg Sîrghi 116 kg Flag of Belgium.svg Tom Goegebuer 113 kg
Shtytje Flag of Moldova.svg Oleg Sîrghi 145 kg Flag of Bulgaria.svg Asen Muradow 140 kg Flag of Italy.svg Marco Scaratimo 135 kg
Dy garësh Flag of Moldova.svg Oleg Sîrghi 261 kg Flag of Bulgaria.svg Asen Muradow 258 kg Flag of Belgium.svg Tom Goegebuer 248 kg
Klasa deri në 62 kg
Shkëputje Flag of Azerbaijan.svg Walentin Christow 137 kg Flag of Romania.svg Florin Ionut Croitoru 135 kg Flag of Moldova.svg Igor Bour 134 kg
Shtytje Flag of Azerbaijan.svg Walentin Christow 175 kg Flag of Moldova.svg Igor Bour 170 kg Flag of Azerbaijan.svg Zulfugar Suleymanov 160 kg
Dy garësh Flag of Azerbaijan.svg Walentin Christow 312 kg Flag of Moldova.svg Igor Bour 304 kg Flag of Azerbaijan.svg Zulfugar Suleymanov 290 kg
Klasa deri në 69 kg
Shkëputje Flag of Russia.svg Oleg Chen 155 kg Flag of Azerbaijan.svg Sardar Hasanov 150 kg Flag of Albania.svg Daniel Godelli 145 kg
Shtytje Flag of Albania.svg Daniel Godelli 180 kg Flag of Russia.svg Oleg Chen 176 kg Flag of Azerbaijan.svg Sardar Hasanov 176 kg
Dy garësh Flag of Russia.svg Oleg Chen 331 kg Flag of Azerbaijan.svg Sardar Hasanov 326 kg Flag of Albania.svg Daniel Godelli 325 kg
Klasa deri në 77 kg
Shkëputje Flag of Russia.svg Dmitrii Khomiakov 161 kg Flag of Armenia.svg Andranik Karapetyan 160 kg Flag of Moldova.svg Alexandr Spac 157 kg
Shtytje Flag of Romania.svg Răzvan Martin 190 kg Flag of Russia.svg Dmitrii Khomiakov 190 kg Flag of Moldova.svg Alexandr Spac 189 kg
Dy garësh Flag of Russia.svg Dmitrii Khomiakov 351 kg Flag of Moldova.svg Alexandr Spac 346 kg Flag of Romania.svg Răzvan Martin 346 kg
Klasa deri në 85 kg
Shkëputje Flag of Russia.svg Apti Auchadow 173 kg Flag of Bulgaria.svg Ivan Markov 170 kg Flag of Romania.svg Gabriel Sîncrăian 166 kg
Shtytje Flag of Russia.svg Apti Auchadow 215 kg Flag of Bulgaria.svg Ivan Markov 205 kg Flag of Georgia.svg Rauli Tsirekidze 205 kg
Dy garësh Flag of Russia.svg Apti Auchadow 388 kg Flag of Bulgaria.svg Ivan Markov 375 kg Flag of Georgia.svg Rauli Tsirekidze 370 kg
Klasa deri në 94 kg
Shkëputje Flag of Azerbaijan.svg Intigam Zairov 180 kg Flag of Russia.svg Rinat Kireev 173 kg Flag of Lithuania.svg Žygimantas Stanulis 172 kg
Shtytje Flag of Azerbaijan.svg Intigam Zairov 216 kg Flag of Russia.svg Rinat Kireev 216 kg Flag of Belarus.svg Aliaksandr Makaranka 200 kg
Dy garësh Flag of Azerbaijan.svg Intigam Zairov 396 kg Flag of Russia.svg Rinat Kireev 389 kg Flag of Lithuania.svg Žygimantas Stanulis 372 kg
Klasa deri në 105 kg
Shkëputje Flag of Russia.svg Maxim Sheyko 184 kg Flag of Georgia.svg Davit Gogia 183 kg Flag of Russia.svg David Bedzhanyan 181 kg
Shtytje Flag of Russia.svg David Bedzhanyan 230 kg Flag of Latvia.svg Artūrs Plēsnieks 222 kg Flag of Russia.svg Maxim Sheyko 220 kg
Dy garësh Flag of Russia.svg David Bedzhanyan 411 kg Flag of Russia.svg Maxim Sheyko 404 kg Flag of Georgia.svg Davit Gogia 401 kg
Klasa mbi 105 kg
Shkëputje Flag of Ukraine.svg Artem Udachyn 200 kg Flag of Russia.svg Ruslan Albegov 195 kg Flag of Georgia.svg Irakli Turmanidze 192 kg
Shtytje Flag of Russia.svg Ruslan Albegov 247 kg Flag of Ukraine.svg Artem Udachyn 242 kg Flag of the Czech Republic.svg Jiří Orság 237 kg
Dy garësh Flag of Russia.svg Ruslan Albegov 442 kg Flag of Ukraine.svg Artem Udachyn 442 kg Flag of the Czech Republic.svg Jiří Orság 422 kg

Femra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ari Argjendi Bakri
Klasa deri në 48 kg
Shkëputje Flag of Italy.svg Genny Pagliaro 82 kg Flag of Romania.svg Elena Andries 81 kg Flag of Azerbaijan.svg Silwija Angelowa 80 kg
Shtytje Flag of Azerbaijan.svg Silwija Angelowa 99 kg Flag of Italy.svg Genny Pagliaro 99 kg Flag of Romania.svg Elena Andries 98 kg
Dy garësh Flag of Italy.svg Genny Pagliaro 181 kg Flag of Azerbaijan.svg Silwija Angelowa 179 kg Flag of Romania.svg Elena Andries 179 kg
Klasa deri në 53 kg
Shkëputje Flag of Ukraine.svg Iuliia Paratova 90 kg Flag of Russia.svg Svetlana Cheremshanova 82 kg Flag of France.svg Manon Lorentz 81 kg
Shtytje Flag of Russia.svg Svetlana Cheremshanova 106 kg Flag of Turkey.svg Ayşegül Çoban 105 kg Flag of Bulgaria.svg Maya Ivanova 105 kg
Dy garësh Flag of Ukraine.svg Iuliia Paratova 194 kg Flag of Russia.svg Svetlana Cheremshanova 188 kg Flag of Bulgaria.svg Maya Ivanova 186 kg
Klasa deri në 58 kg
Shkëputje Flag of Belarus.svg Alena Chychkan 95 kg Flag of Albania.svg Romela Begaj 95 kg Flag of Romania.svg Loredana Toma 93 kg
Shtytje Flag of Belarus.svg Alena Chychkan 118 kg Flag of Romania.svg Loredana Toma 117 kg Flag of Albania.svg Romela Begaj 112 kg
Dy garësh Flag of Belarus.svg Alena Chychkan 213 kg Flag of Romania.svg Loredana Toma 210 kg Flag of Albania.svg Romela Begaj 207 kg
Klasa deri në 63 kg
Shkëputje Flag of Russia.svg Marina Shainova 105 kg Flag of Bulgaria.svg Milka Maneva 96 kg Flag of Romania.svg Irina Lepsa 90 kg
Shtytje Flag of Russia.svg Marina Shainova 130 kg Flag of Romania.svg Irina Lepsa 122 kg Flag of Bulgaria.svg Milka Maneva 121 kg
Dy garësh Flag of Russia.svg Marina Shainova 235 kg Flag of Bulgaria.svg Milka Maneva 217 kg Flag of Romania.svg Irina Lepsa 212 kg
Klasa deri në 69 kg
Shkëputje Flag of Belarus.svg Dzina Sazanavets 112 kg Flag of Russia.svg Oksana Sliwenko 112 kg Flag of Ukraine.svg Nadiya Myronyuk 105 kg
Shtytje Flag of Russia.svg Oksana Sliwenko 145 kg Flag of Belarus.svg Dzina Sazanavets 140 kg Flag of Russia.svg Tatjana Matwejewa 127 kg
Dy garësh Flag of Russia.svg Oksana Sliwenko 257 kg Flag of Belarus.svg Dzina Sazanavets 252 kg Flag of Ukraine.svg Nadiya Myronyuk 230 kg
Klasa deri në 75 kg
Shkëputje Flag of Russia.svg Nadezda Evstyukhina 123 kg Flag of Spain.svg Lidia Valentin 120 kg Flag of Russia.svg Anastasiia Romanova 110 kg
Shtytje Flag of Russia.svg Nadezda Evstyukhina 155 kg Flag of Russia.svg Anastasiia Romanova 135 kg Flag of Spain.svg Lidia Valentin 135 kg
Dy garësh Flag of Russia.svg Nadezda Evstyukhina 278 kg Flag of Spain.svg Lidia Valentin 255 kg Flag of Russia.svg Anastasiia Romanova 245 kg
Klasa mbi 75 kg
Shkëputje Flag of Ukraine.svg Svitlana Cherniavska 115 kg Flag of Ukraine.svg Ganna Kozenko 101 kg Flag of Poland.svg Sabina Baginska 101 kg
Shtytje Flag of Ukraine.svg Svitlana Cherniavska 140 kg Flag of Poland.svg Sabina Baginska 128 kg Flag of Ukraine.svg Ganna Kozenko 127 kg
Dy garësh Flag of Ukraine.svg Svitlana Cherniavska 255 kg Flag of Poland.svg Sabina Baginska 229 kg Flag of Ukraine.svg Ganna Kozenko 228 kg

Pasqyra e medaljeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha medaljet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Renditja  Shteti Ari Argjendi Bakri Shuma
1 Rusia Rusia 21 11 5 37
2 Azerbajxhani Azerbajxhani 7 3 4 14
3 Ukraina Ukraina 6 3 4 13
4 Bjellorusia Bjellorusia 4 2 1 7
5 Moldavia Moldavia 2 4 3 9
6 Italia Italia 2 1 1 4
7 Bullgaria Bullgaria 1 7 3 11
8 Rumania Rumania 1 5 7 13
9 Shqipëria Shqipëria 1 1 4 6
10 Polonia Polonia 0 2 1 3
Spanja Spanja 0 2 1 3
12 Gjeorgjia Gjeorgjia 0 1 4 5
13 Armenia Armenia 0 1 0 1
LettlandLetonia Letonia 0 1 0 1
Turqia Turqia 0 1 0 1
16 Belgjika Belgjika 0 0 2 2
Lituania Lituania 0 0 2 2
Republika Çeke Republika Çeke 0 0 2 2
19 Franca Franca 0 0 1 1
Total 45 45 45 135

Dy garësh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Renditja  Shteti Ari Argjendi Bakri Shuma
1 Rusia Rusia 8 3 1 12
2 Azerbajxhani Azerbajxhani 2 2 1 5
3 Ukraina Ukraina 2 1 2 5
4 Moldavia Moldavia 1 2 0 3
5 Bjellorusia Bjellorusia 1 1 0 2
6 Italia Italia 1 0 0 1
7 Bullgaria Bullgaria 0 3 1 4
8 Rumania Rumania 0 1 3 4
9 Polonia Polonia 0 1 0 1
Spanja Spanja 0 1 0 1
11 Shqipëria Shqipëria 0 0 2 2
Gjeorgjia Gjeorgjia 0 0 2 2
13 Belgjika Belgjika 0 0 1 1
Lituania Lituania 0 0 1 1
Republika Çeke Republika Çeke 0 0 1 1
Total 15 15 15 45

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ European Senior Weightlifting Championships, Tirana (ALB) 2013 April 5 - 15, Faqja 8

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]