Kantoni Ambérieu-en-Bugey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ambérieu-en-Bugey
Canton d'Ambérieu-en-Bugey
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ain
Arrondissement Belley
Kryeqëndra Ambérieu-en-Bugey
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 104,95 km2
Popullsia 22.151 banorë 2009
Dendësia 211,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 101
Kantoni Ambérieu-en-Bugey – harta_foto

Kantoni Ambérieu-en-Bugey (frëngjisht: Canton d'Ambérieu-en-Bugey) është një kantondepartamentin Ain, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ambérieu-en-Bugey. Ka sipërfaqe 104.95km2 dhe popullsi 22151 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ambérieu-en-Bugey aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]