Kantoni Meximieux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Meximieux
Canton de Meximieux
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ain
Arrondissement Bourg-en-Bresse
Kryeqëndra Meximieux
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 176,27 km2
Popullsia 19.711 banorë 2008
Dendësia 111,82 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 119

Kantoni Meximieux (frëngjisht: Canton de Meximieux) është një kantondepartamentin Ain, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Meximieux. Ka sipërfaqe 176.27km2 dhe popullsi 19711 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Meximieux aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]