Kantoni Castifao-Morosaglia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Castifao-Morosaglia
Canton de Castifao-Morosaglia
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Corse
Departamenti Haute-Corse
Arrondissement Corte
Kryeqëndra Morosaglia
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 317,89 km2
Popullsia 2.928 banorë 2008
Dendësia 9,21 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2B25

Kantoni Castifao-Morosaglia (frëngjisht: Canton de Castifao-Morosaglia) është një kantondepartamentin Haute-Corse, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Morosaglia. Ka sipërfaqe 317.89km2 dhe popullsi 2928 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Castifao-Morosaglia aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jacques Costa

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]