Kantoni Fiumalto-d'Ampugnani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Fiumalto-d'Ampugnani
Canton de Fiumalto-d'Ampugnani
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Corse
Departamenti Haute-Corse
Arrondissement Corte
Kryeqëndra La Porta
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 109,41 km2
Popullsia 3.140 banorë 2009
Dendësia 28,7 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2B39

Kantoni Fiumalto-d'Ampugnani (frëngjisht: Canton de Fiumalto-d'Ampugnani) është një kantondepartamentin Haute-Corse, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Porta. Ka sipërfaqe 109.41km2 dhe popullsi 3140 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Fiumalto-d'Ampugnani aktualisht përbëhet nga 20 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Ours-Pierre Grimaldi

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]