Kantoni Moïta-Verde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Moïta-Verde
Canton de Moïta-Verde
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Corse
Departamenti Haute-Corse
Arrondissement Corte
Kryeqëndra Moïta
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 292,18 km2
Popullsia 4.405 banorë 1999
Dendësia 15,08 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2B24

Kantoni Moïta-Verde (frëngjisht: Canton de Moïta-Verde) është një kantondepartamentin Haute-Corse, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Moïta. Ka sipërfaqe 292.18km2 dhe popullsi 4405 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Moïta-Verde aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]