Kantoni Prunelli-di-Fiumorbo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Prunelli-di-Fiumorbo
Canton de Prunelli-di-Fiumorbo
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Corse
Departamenti Haute-Corse
Arrondissement Corte
Kryeqëndra Prunelli-di-Fiumorbo
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 312,65 km2
Popullsia 6.246 banorë 1999
Dendësia 19,98 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2B41

Kantoni Prunelli-di-Fiumorbo (frëngjisht: Canton de Prunelli-di-Fiumorbo) është një kantondepartamentin Haute-Corse, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Prunelli-di-Fiumorbo. Ka sipërfaqe 312.65km2 dhe popullsi 6246 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Prunelli-di-Fiumorbo aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Pierre Siméon de Buochberg

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]