Kantoni Sagro-di-Santa-Giulia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Sagro-di-Santa-Giulia
Canton de Sagro-di-Santa-Giulia
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Corse
Departamenti Haute-Corse
Arrondissement Bastia
Kryeqëndra Brando
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 143,35 km2
Popullsia 3.356 banorë 1999
Dendësia 23,41 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2B09
Kantoni Sagro-di-Santa-Giulia – harta_foto

Kantoni Sagro-di-Santa-Giulia (frëngjisht: Canton de Sagro-di-Santa-Giulia) është një kantondepartamentin Haute-Corse, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Brando. Ka sipërfaqe 143.35km2 dhe popullsi 3356 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Sagro-di-Santa-Giulia aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Ange-Pierre Vivoni

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]