Kantoni Joigny

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Joigny
Canton de Joigny
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Yonne
Arrondissement Auxerre
Kryeqëndra Joigny
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 14.616 banorë 1999
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8918

Kantoni Joigny (frëngjisht: Canton de Joigny) është një kantondepartamentin Yonne, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Joigny. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 14616 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Joigny aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Julien Ortega

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]