Kantoni Poncin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Poncin
Canton de Poncin
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ain
Arrondissement Nantua
Kryeqëndra Poncin
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 107,43 km2
Popullsia 6.041 banorë 1999
Dendësia 56,23 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 124

Kantoni Poncin (frëngjisht: Canton de Poncin) është një kantondepartamentin Ain, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Poncin. Ka sipërfaqe 107.43km2 dhe popullsi 6041 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Poncin aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]