Kantoni Rougemont-le-Château

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Rougemont-le-Château
Canton de Rougemont-le-Château
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Franche-Comté
Departamenti Territoire de Belfort
Arrondissement Belfort
Kryeqëndra Rougemont-le-Château
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 68,2 km2
Popullsia 5.727 banorë 2010
Dendësia 83,97 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 9005

Kantoni Rougemont-le-Château (frëngjisht: Canton de Rougemont-le-Château) është një kantondepartamentin Territoire de Belfort, rajonin Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Rougemont-le-Château. Ka sipërfaqe 68.2km2 dhe popullsi 5727 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Rougemont-le-Château aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • [2008] - Didier Vallverdu

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]