Kthimi i ushtrisë së vdekur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kthimi i ushtrisë së vdekur është një film shqip i prodhuar në vitin 1989. Filmi bazon në romanin e Ismail Kadaresë me titullin Gjenerali i ushtrisë së vdekur.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një gjeneral dhe një prift Italian arrijnë në Shqipëri për të tërhequr eshtrat e ushtarëve të vrarë gjatë luftës. Gjenerali me priftin të porositur nga Beti kërkojnë edhe eshtrat e bashkëshortit të saj të vdekur një koloneli të njohur dhe zbulojnë se ai ka përdhunuar një vajzë të re dhe është vrarë nga e ëma e saj plaka Nicë.

Ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët dhe rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]