Leximi i dorës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një fallxhore që bën një lexim të pëllëmbës, me vija dhe montime të shënuara në pëllëmbën e majtë të personit
Kopertina e përparme me vulë ari të Psychonomy of the Hand

Leximi i dorës ose Palmistria është praktikë e tregimit të fatit përmes studimit të pëllëmbës . E njohur edhe si leximi me pëllëmbë, praktika gjendet në të gjithë botën, me dallime të shumta kulturore. Ata që praktikojnë leximin e pëllëmbës quhen përgjithësisht pëllëmbas, lexues të dorës, analistë të dorës ose kirologë .

There are many—and often conflicting—interpretations of various lines and palmar features across various teachings of palmistry. Palmistry is widely viewed as a pseudoscience due to various contradictions between different interpretations and the lack of evidence for palmistry's predictions.[1][2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fallxhori, nga Karavaxho(1594–95; kanavacë; Luvri), që përshkruan një lexim të pëllëmbës

Palmistria e lashtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palmistria është një praktikë e zakonshme për shumë vende të ndryshme në masën tokësore euroaziatike ; [3] është praktikuar në kulturat e Sumerisë, Babilonisë, Arabisë, Kananit, Persisë, Indisë, Nepalit, Tibetit dhe Kinës.

Akupunkturisti Yoshiaki Omura përshkruan rrënjët e saj në astrologjinë hindu (e njohur në sanskritisht si jyotish ), kinezisht Yijing ( I Ching ) dhe fallxhoret rome . [4] Disa mijëra vjet më parë, mendohet se i urti hindu Valmiki [5]  shkruajti një libër që përfshin 567 strofa, titulli i të cilit përkthehet në anglisht si Mësimet e Valmiki Maharishit mbi Palmistrinë e Mashkullit . [5] [6] Nga India, arti i palmisë u përhap në Kinë, Tibet dhe në vende të tjera të Evropës . [4] [7]

Palmistria gjithashtu përparoi në mënyrë të pavarur në Greqi ku Anaksagora e praktikonte atë. [4] Aristoteli (384–322 p.e.s.) thuhet se zbuloi një traktat mbi temën e palmistikës në një altar të Hermesit, të cilin më pas ia paraqiti Aleksandrit të Madh (356–323 p.e.s.), i cili tregoi interes të madh për të shqyrtuar karakterin e oficerëve të tij duke analizuar vijat në duart e tyre. [8]

Palmistria moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leximi i pëllëmbës përjetoi një ringjallje në epokën moderne duke filluar me publikimin e kapitenit Casimir Stanislas D'Arpentigny La Chirognomie në 1839. [7]

Shoqëria Kirologjike e Britanisë së Madhe u themelua në Londër nga Katharine St. Hill në 1889 me synimin e deklaruar për të përparuar dhe sistemuar artin e palmistrisë dhe për të parandaluar sharlatanët nga abuzimi me artin. [9] [10] Edgar de Valcourt-Vermont (Comte C. de Saint-Germain) themeloi Shoqërinë Amerikane Kirologjike në 1897.

Një figurë kryesore në lëvizjen moderne të palmistrisë ishte irlandezi William John Warner, i njohur me nofkën e tij, Cheiro . Pasi studioi nën disa guru në Indi, ai krijoi një praktikë palmistike në Londër dhe gëzoi një ndjekje të gjerë nga klientë të famshëm nga e gjithë bota, duke përfshirë njerëz si Mark Twain, W. T. Stead, Sarah Bernhardt, Mata Hari, Oscar Wilde, Grover Cleveland, Thomas Edison, Princi i Uellsit, Gjenerali Kitchener, William Ewart Gladstone dhe Joseph Chamberlain . Kaq popullor ishte Cheiro si një "palmist i shoqërisë" saqë edhe ata që nuk besonin në okultizëm i lexonin duart tek ai. Mark Twain skeptik shkroi në librin e vizitorëve të Cheiros se ai "e kishte ekspozuar karakterin tim ndaj meje me saktësi poshtëruese".

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritika e palmistikës shpesh bazohet në mungesën e provave empirike që mbështesin efikasitetin e saj. Literatura shkencore zakonisht e konsideron leximin e pëllëmbës si një besim pseudoshkencor ose supersticioz . [11]

Skeptikët shpesh i përfshijnë lexuesti e pëllëmbëve në listat e psikikëve të supozuar që praktikojnë leximin e ftohtë . Leximi i ftohtë është praktika që lejon lexuesit e të gjitha llojeve, duke përfshirë ata të pëllëmbëve, të duken psikikë duke përdorur hamendje me probabilitet të lartë dhe nxjerrjen e detajeve bazuar në sinjale nga personi tjetër. [12]

Edhe pse disa të krishterë e dënojnë leximin e pëllëmbëve si një formë profecizmi të rremë, traditat hebraike dhe të krishtera janë kryesisht të dyjëzuara në lidhje me hamendjen në përgjithësi. [13] Gjatë shekullit të 16-të, Kisha Katolike dënoi praktikën e pëllëmbimit. [14] Megjithatë, ekziston një traditë e gjatë e praktikimit të leximit të pëllëmbës brenda misticizmit hebre dhe të krishterë [15] dhe disa praktikues, si Comte C. de Saint-Germain, kanë argumentuar se Bibla nuk e kundërshton atë. [16]

Islami e dënon ashpër hamendjen e rreme në të gjitha format dhe e konsideron palmistrinë haram (të ndaluar). [ citim i nevojshëm ] Kurani thotë se "Ju është gjithashtu e ndaluar të kërkoni njohuri për fatin tuaj me shigjeta hyjnore." [17]

 1. ^ Park, Michael Alan (1986). "Palmistry or HandJive?". përmbledhur nga Frazier, Kendrick (red.). Science Confronts the Paranormal. Prometheus. fq. 198–201. ISBN 978-1-61592-619-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Chamorro-Premuzic, Tomas; Furnham, Adrian (2010). The Psychology of Personnel Selection. Cambridge University Press. fq. 19. ISBN 978-0-521-86829-7. A more popular pseudoscience is chiromancy (or palmistry), the art of characterisation and foretelling the future through the study of the palm. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Dwivedi 1970, pp. 16–20
 4. ^ a b c Omura 2003, pp. 172-174 According to this theory, palmistry developed in India and then extended across the world. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "omura173" defined multiple times with different content
 5. ^ a b Dwivedi 1970, pp. 25–26
 6. ^ Sharma 1995
 7. ^ a b Chinn 2000: "It was not until the mid- to late nineteenth century that palmreading took off in Britain, France and the United States thanks to three major figures: Casimir Stanislas d'Arpentigny, Edward Heron-Allen and Cheiro."
 8. ^ Benham, William George (1900). The Laws of Scientific Hand Reading: A Practical Treatise on the Art Commonly Called Palmistry (në anglisht). Putnam.
 9. ^ "The London Cheirological Society". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Guiley, Rosemary (2006). The Encyclopedia of Magic and Alchemy. New York: Facts On File. fq. 240–241. ISBN 1438130007. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Preece, P. F.; Baxter, J. H. (2000). "Scepticism and gullibility: The superstitious and pseudo-scientific beliefs of secondary school students". International Journal of Science Education. 22 (11): 1147–1156. Bibcode:2000IJSEd..22.1147P. doi:10.1080/09500690050166724. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Vernon, David (1989). Donald Laycock; David Vernon; Colin Groves; Simon Brown (red.). Skeptical – A Handbook of Pseudoscience and the Paranormal. Canberra: Imagecraft. fq. 44. ISBN 0-7316-5794-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Jones, Lindsay, red. (2005). Encyclopedia of Religion (bot. 2nd). Detroit: Macmillan Reference. fq. 2373. ISBN 978-0028657332. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Byrne, Laura (8 tetor 2013). "Palm Reading". 1000 Things. Royal Academy of Fine Art in The Hague. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2021. Marrë më 10 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Roth, Cecil, red. (1972). Encyclopaedia Judaica. New York: Macmillan. fq. 478–480. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Saint-Germain, Comte C. de (1935). Practical Palmistry: Hand Reading Simplified (bot. New illustrated). Chicago: Albert Whitman. fq. 18–19. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Surah Al-Ma'idah 5:1–5". Towards Understanding the Quran – Quran Translation Commentary – Tafheem ul Quran. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)