Jump to content

Karavaxho

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portret i Karavaxhos nga Ottavio Leoni, rreth 1621 (qymyr të zi dhe pastela në letër blu, 23,4 × 16,3 cm), Firence, Biblioteka Marucelliana, inventari n. BMF DIS. VOL. H n. 4.
Nënshkrimi i Karavaxhos.

Karavaxho, pseudonimi i Michelangelo Merisi (Michele Angelo Merigi ose Amerighi) da Caravaggio (shqiptim italisht: [mikeˈlandʒelo meˈriːzi da (k)karaˈvaddʒo]; 28 shtator 1571[1]18 korrik 1610) ishte një piktor italian aktiv në Romë, Napoli, Maltë dhe Sicili nga vitet 1590 deri 1610. Pikturat e tij kombinojnë një vëzhgim real të gjendjes njerëzore, fizike dhe emocionale, me një përdorim dramatik të ndriçimit, i cili kishte një ndikim formues në pikturën baroke.[2][3][4]

Karavaxho zbatoi vëzhgimin e ngushtë fizik me një përdorim dramatik të chiaroscuro që njihej si tenebrizëm. Ai e bëri teknikën një element stilistik dominues, duke errësuar hijet dhe duke ndryshuar subjektet në rreze të ndritshme të dritës. Karavaxho shprehu gjallërisht momente dhe skena vendimtare, shpesh duke shfaqur luftra të dhunshme, tortura dhe vdekje. Ai punoi me shpejtësi, me modele të gjalla, duke preferuar të heqë dorë nga vizatimet dhe të punojë direkt në kanavacë. Ndikimi i tij në stilin e ri barok që doli nga manierizmi ishte i thellë. Ajo mund të shihet drejtpërdrejt ose tërthorazi në veprën e Peter Paul Rubensit, Jusepe de Ribera, Gian Lorenzo Bernini dhe Rembrandt, dhe artistët në gjeneratën e ardhshme që ishin nën ndikimin e tij u quajtën "Caravaggisti" ose "Caravagesques" tenebrists ose tenebrosi (shadowists).

Karavaxho u trajnua si piktor në Milano përpara se të nisej në Romë. Ai zhvilloi një emër të konsiderueshëm si artist dhe si një njeri i dhunshëm, prekës dhe provokues. Një përleshje çoi në një dënim me vdekje për vrasje dhe e detyroi të ikte në Napoli. Atje ai përsëri e themeloi veten si një nga piktorët më të shquar italiane të brezit të tij. Ai udhëtoi në vitin 1607Maltë dhe në Sicili, dhe ndoqi një falje papale për dënimin e tij. Në vitin 1609 ai u kthye në Napoli, ku ai ishte i përfshirë në një përleshje të dhunshme; fytyra e tij u shpërfytyrua dhe thashethemet për vdekjen e tij qarkullonin. Pyetjet rreth gjendjes së tij mendore u ngritën nga sjellja e tij e çrregullt dhe e çuditshme. Ai vdiq në vitin 1610 nën rrethana të pasigurta, gjatë rrugës së tij nga Napoli në Romë. Raportet deklaruan se ai vdiq nga ethet, por janë bërë sugjerime se ai ishte vrarë ose se ai vdiq nga helmimi nga plumbi.

Inovacionet e Karavaxhos frymëzuan pikturën baroke, por baroku i inkorporoi dramën e chiaroscuro e tij pa realizmin psikologjik. Stili u zhvillua dhe modelet ndryshuan, dhe Karavaxho humbi famën e tij. Në shekullin XX interesi për punën e tij u ringjall dhe rëndësia e tij për zhvillimin e artit perëndimor u rivlerësua. Historiani i artit i shekullit XX, André Berne-Joffroy, tha: "Ajo që fillon në punën e Karavaxhos është thjesht një pikturë moderne".[5]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme (1571-1592)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shporta e Frutave, c. 1595-1596, nafta në kanavacë, Pinacoteca Ambrosiana, Milano

Karavaxho (Michelangelo Merisi ose Amerighi) ka lindur në Milano, ku babai i tij, Fermo (Fermo Merixio), ishte administrator i shtëpisë dhe arkitekt-dekorues i Marquis of Caravaggio, një qytet jo shumë larg qytetit të Bergamas.[6] Në vitin 1576 familja u transferua në Karavaxho (Caravaggius) për të shpëtuar nga një murtajë që shkatërroi Milanon babai dhe gjyshi i Karavaxhos vdiqën të njëjtën ditë në 1577.[7][8] Supozohet se artisti u rrit në Caravaggio, por familja e tij mbajti lidhje me Sforzas dhe me familjen e fuqishme Colonna, të cilët u lidhën nga martesa me Sforzas dhe të destinuara për të luajtur një rol të madh më vonë në jetën e Karavaxhos.

Nëna e Caravaggio vdiq në vitin 1584, në të njëjtin vit ai filloi shkollimin e tij katërvjeçar me piktorin milanian Simone Peterzano, përshkruar në kontratën e mësimit si nxënës i Titianit. Karavaxho duket se ka qëndruar në zonën Milan-Caravaggio pas mbarimit të profesionit të tij, por është e mundur që ai të vizitojë Venedikun dhe të shohë veprat e Giorgione, të cilin Federico Zuccari më vonë e akuzoi për imitimin dhe Titianin.[9] Ai gjithashtu do të ishte njohur me thesaret e artit të Milanos, duke përfshirë Darkën e Fundit të Leonardo da Vinçit dhe me artin rajonal Lombardian, një stil që vlerësonte thjeshtësinë dhe vëmendjen ndaj detajeve natyrore dhe ishte më afër natyralizmit të Gjermanisë se sa me formalitet stilizuar dhe madhështia e romake mënyrë e.[10]

Fillimet në Romë (1592 / 95-1600)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas trajnimit të tij fillestar nga Simone Peterzano, më 1592 Caravaggio u largua nga Milano për në Romë, në fluturim pas "grindjeve të caktuara" dhe plagosjes së një oficeri policie. Artisti i ri mbërriti në Romë "lakuriq dhe tepër nevojtarë... pa adresë fikse dhe pa rezerva... pa para".[11] Gjatë kësaj periudhe ai qëndroi me të mjerët Pandolfo Pucci, i njohur si "Monnsignor Insalata".[12] Disa muaj më vonë ai po bënte punë të papërshtatshme për Giuseppe Cesari shumë të suksesshëm, artisti i preferuar i Papa Clement VIII, "lyer me lule dhe fruta"[13] në seminarin e tij të fabrikës.

Në Romë kishte kërkesa për piktura për të mbushur kishat dhe pallatet shumë të mëdha të ndërtuara në atë kohë. Ishte gjithashtu një periudhë kur Kisha po kërkonte një alternativë stilistike ndaj manierizmit në artin fetar që ishte ngarkuar për të kundërshtuar kërcënimin e protestantizmit.[14] Inovacioni i Karavaxho ishte një natyralizëm radikal që kombinonte vëzhgimin e ngushtë fizik me një përdorim dramatik, madje edhe teatror, të chiaroscuro që njihej si tenebrizëm (zhvendosja nga drita në errësirë me pak vlerë të ndërmjetme).

Muzikantët, 1595-1596, Muzeu Metropolitan i Artit, Nju Jork

Punimet e njohura nga kjo periudhë përfshijnë një djalë të vogël që po lyen një frut (piktura e tij më e hershme e njohur), një djalë me një shportë frutash dhe Bacchus i sëmurë i ri, gjoja një vetë-portret i kryer gjatë mbijetimit nga një sëmundje serioze që përfundoi punësimin e tij me Cesari. Të tre tregojnë veçantinë fizike për të cilën Karavaxho do të bëhej i njohur: prodhimi i shportës së frutave është analizuar nga një profesor i hortikulturës, i cili ishte në gjendje të identifikonte kultivarët individualë deri në "... një gjethe të madhe fiku me një lezione e spikatur e kërpudhave që i ngjan anthracnose ( Glomerella cingulata )."[15]

Karavaxho u largua nga Cesari, i vendosur të bënte rrugën e tij pas një argumenti të nxehtë.[16] Në këtë pikë ai krijoi disa miqësi shumë të rëndësishme, me piktorin Prospero Orsi, arkitektin Onorio Longhi dhe artistin sicilian gjashtëmbëdhjetëvjeçar Mario Minniti. Orsi, i themeluar në profesion, e prezantoi atë me mbledhësit me ndikim; Longhi, me shumë vëmendje, e prezantoi atë në botën e rrëmujve romake.[17] Minniti i shërbeu Karavaxhos si një model dhe, vite më vonë, do të ishte instrumental në ndihmën për të marrë komisione të rëndësishme në Sicili. Padyshim, referenca e parë arkivore e Karavaxhos në një dokument bashkëkohor nga Roma është renditja e emrit të tij, me atë të Prospero Orsi si partnerin e tij, si një 'ndihmës' në një procesion në tetor 1594 për nder të Shën Lukës.[18] Llogaria më e hershme informative e jetës së tij në qytet është një transkript i gjykatës i datës 11 korrik 1597, kur Karavaxho dhe Prospero Orsi ishin dëshmitarë të një krimi pranë San Luigi de 'Francesi.[19]

Një njoftim i hershëm i botuar në Karavaxho, i cili daton nga 1604 dhe përshkruan mënyrën e tij të jetesës tre vjet më parë, tregon se "pas një pune dy javore ai do të rrijë rreth një muaj ose dy me një shpatë në krah dhe një shërbëtor pas tij, gjykata e ardhshme, gjithnjë e gatshme të angazhohet në një luftë apo një argument, kështu që është më e vështirë të bashkohesh me të ".[20] Në vitin 1606 ai vrau një të ri në një rrahje, ndoshta pa dashje, dhe iku nga Roma me një dënim me vdekje të varur mbi të.

Judith Halofernes 1549-1602, Galleria Nazionale d'Arte Antica, Romë
Shën Françeskut të Asizit në Ecstasy (rreth 1595), Wadsworth Atheneum, Hartford

Fortune Teller, kompozimi i tij i parë me më shumë se një figurë, tregon një djalë, që ngjan si Minniti, duke pasur njëren pëllëmbë të tij të lexuar nga një vajzë cigane, e cila po e heq me të vërtetë unazën e tij kur godet dorën. Tema ishte mjaft e re për Romën, dhe u dëshmua jashtëzakonisht me ndikim gjatë shekullit të ardhshëm dhe më gjerë. Kjo, megjithatë, ishte në të ardhmen: në atë kohë, Caravaggio e shiti atë për praktikisht asgjë. Cardsharps - duke treguar një tjetër anv të një të riu naiv të privilegjit që bie viktimë e mashtrimeve të kartës - është akoma më komplekse psikologjikisht, dhe ndoshta kryevepra e parë e vërtetë e Karavaxhos. Ashtu si The Fortune Teller, ajo ishte jashtëzakonisht popullore, dhe mbi 50 kopje kan mbijetuar. Më e rëndësishmja, ajo tërhoqi patronazhin e Kardinalit Francesco Maria del Monte, nga njohës kryesorë në Romë. Për Del Monte dhe rrethin e tij të pasur të artit, Karavaxho ekzekutoi një numër të dhomave intime - The Musicians, The Lute Player, një Bacchus tipsy, një Boy alegorik, por realist i kafshuar nga një Lizard - duke shfaqur Minniti dhe modele të tjera adoleshente.

Pikturat e para të Karavaxhos mbi temat fetare u kthyen në realizëm dhe shfaqjen e një spiritualiteti të shquar. E para nga këto ishte Magdalena e ndershme, që tregonte Maria Magdalenën në momentin kur ajo u kthye nga jeta e saj si një kurtizane dhe ulet duke qarë në dysheme, bizhuteritë e saj të shpërndara rreth saj. "Nuk dukej aspak një pikturë fetare... një vajzë e ulur në një stol të ulët druri që thau flokët e saj... Ku ishte pendimi... vuajtja... premtimi i shpëtimit? "[21] Ajo ishte e pakuptueshme, në mënyrën Lombardiane, jo historike në mënyrën romake të kohës. U pasuan nga të tjerët në të njëjtin stil: Shën Katerina ; Marta dhe Maria Magdalena ; Judith Koka e Holofernes ; një flijim i Isakut ; një Shën Françeskut të Asizit në Ecstasy ; dhe një pushim mbi fluturimin në Egjipt. Këto vepra, të shikuara nga një rreth relativisht i kufizuar, e rritën famën e Karavaxhos me të dy njohësit dhe artistët e tjerë të tij. Por një reputacion i vërtetë do të varet nga komisionet publike, dhe për këto ishte e nevojshme të shihje Kishën.

Tashmë e dukshme ishte realizmi intensiv apo natyralizmi për të cilin Karavaxho tani është i famshëm. Ai preferonte t'i pikturonte subjektet e tij si syri i tyre, me të meta dhe defekte të tyre natyrore në vend të krijimeve të idealizuara. Kjo lejoi një shfaqje të plotë të talenteve të tij virtuoze. Ky ndryshim nga praktika standarde e pranuar dhe idealizmi klasik i Michelangelos ishte shumë i diskutueshëm në atë kohë. Karavaxho gjithashtu nuk hoqi dorë nga përgatitjet e gjata në atë kohë në Italinë qendrore. Në vend të kësaj, ai preferonte praktikën venedikase për të punuar në vajra direkt nga subjekti - shifra gjysmë të gjata dhe ende jetë. Darka në Emmaus, nga c. 1600-1601, është një vepër karakteristike e kësaj periudhe duke demonstruar talentin e tij virtuoz.

"Piktori më i famshëm në Romë" (1600-1606)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1599, me sa duket nëpërmjet ndikimit të Del Monte, Karavaxho u kontraktua për të dekoruar Chapel Contarelli në kishën e San Luigi dei Francesi. Dy veprat që përbëjnë komisionin, Martirizimi i Shën Mateut dhe Thirrja e Shën Mateut, të dorëzuara në vitin 1600, ishin një ndjesi e menjëhershme. Pas kësaj, ai kurrë nuk u mungonte komisioneve apo klientëve.

Thirrja e Shën Mateut (1599-1600), Chapel Contarelli, San Luigi dei Francesi, Romë. Pa rekursi për engjëjt fluturues, ndarje të reve ose arti të tjera, Karavaxho portretizon konvertimin e menjëhershëm të Shën Mateut, moment në të cilin fati i tij do të kthehet, nëpërmjet një rreze drite dhe gishtit tregues të Jezusit.

Tenebrizmi i Karavaxhos (një qartës i rritur) solli dramë të lartë tek subjektet e tij, ndërsa realizmi i tij i vëzhguar në mënyrë akute solli një nivel të ri të intensitetit emocional. Opinioni mes kolegëve të tij të artit ishte polarizuar. Disa e denoncuan atë për dështime të ndryshme të perceptuara, sidomos këmbënguljen e tij mbi pikturën nga jeta, pa vizatime, por për pjesën më të madhe u përshëndet si një vizion i madh artistik: "Piktorët pastaj në Romë u morën shumë nga kjo risi dhe të rinjtë veçanërisht e mbledhur rreth tij, e lavdëroi atë si imitues unik të natyrës dhe e vështroi punën e tij si mrekulli".[22]

karavaxho vazhdoi të siguronte një varg komisionesh prestigjioze për vepra fetare që shfaqin beteja të dhunshme, kapërcime groteske, tortura dhe vdekje, më të dukshmet dhe më teknikisht mjeshtër në mesin e tyre . Takimi i Krishtit rreth vitit 1602 për familjen Mattei, kohët e fundit e rizbuluar në Irlandë pas dy shekujsh.[23] Për pjesën më të madhe çdo pikturë e re e rriti famën e tij, por disa u refuzuan nga trupat e ndryshëm për të cilët ata kishin për qëllim, të paktën në format e tyre origjinale, dhe duhej të ri-pikturoheshin ose të gjenin blerës të rinj. Thelbi i problemit ishte se ndërsa intensiteti dramatik i Karavaxhos u vlerësua, realizmi i tij u pa nga disa si vulgarisht e papranueshme.[24]

Versioni i tij i parë i Shën Mateut dhe Engjëllit, që tregonte shenjtorin si një fshatar tullac me këmbë të ndyra, të pranishëm nga një engjëll i veshur me lecka të lehta, ishte hedhur poshtë dhe një version i dytë duhej të pikturohej si Frymëzimi i Shën Mateut. Në mënyrë të ngjashme, Konvertimi i Shën Pali u refuzua, dhe ndërsa u pranua një version tjetër i së njëjtës lëndë, Konvertimi në Rrugën për në Damask, paraqiti shenja të kalirave të shenjta shumë më të dukshme sesa vetë shenjtori, duke shkaktuar këtë shkëmbim mes artistit dhe një zyrtar i ngazëllyer i Santa Maria del Popolo : "Pse keni vënë një kalë në mes dhe Shën Pali në tokë?" "Sepse!" "A është Perëndia kali?" "Jo, por ai qëndron në dritën e Perëndisë!"[25]

Vdekja e Virgjërës, 1601-1606, Luvër, Paris

Vepra të tjera përfshinin Dedombment, Madonna di Loreto ( Madonna e Pilgrims ), Madonna e Grooms, dhe vdekja e Virgjëreshës. Historia e këtyre dy pikturave të fundit ilustron pritjen që i është dhënë disa prej arteve të Karavaxhos dhe kohëve në të cilat ai jetonte. Madonna e Grooms, e njohur edhe si Madonna dei palafrenieri, e pikturuar për një altar të vogël në bazilikën e Shën Pjetrit në Romë, mbeti aty vetëm për dy ditë dhe u hoq. Një sekretar i kardinalit shkroi: «Në këtë pikturë ka vetëm vulgaritet, sakrilegj, zhurmë dhe neveri... Dikush do të thoshte se është një vepër e bërë nga një piktor që mund të pikturojë mirë, por një shpirt të errët dhe që ka qenë shumë larg Perëndisë, nga adhurimi i Tij dhe nga çdo mendim i mirë... "

Amor Vincit Omnia, 1601-1602, Gemäldegalerie, Berlin. Karavaxho tregon Cupid që mbizotëron mbi të gjitha përpjekjet njerëzore: lufta, muzika, shkenca, qeveria.

Vdekja e Virgjëreshës, e porositur në vitin 1601 nga një jurist i pasur për kishën e tij private në kishën e re karmelite të Santa Maria della Scala, u refuzua nga Karmelitët më 1606. Bashkëkohësi i Karavaxho-s Giulio Mancini regjistron se është refuzuar sepse Karavaxho kishte përdorur një prostitutë të njohur si modelin e tij për Virgjëreshën.[26] Giovanni Baglione, një bashkëkohës tjetër, na tregon se kjo ishte për shkak të këmbëve të zhveshura të Marisë[27] - një çështje e dekorit në secilin rast. Studiuesi i Karavaxho Xhon Gash sugjeron që problemi i karmelitasve mund të ketë qenë më tepër teologjik sesa estetik, pasi që versioni i Karaavaxho nuk pohon doktrinën e Marrjes së Marisë, idenë se Nënën e Perëndisë nuk vdiq në asnjë mënyrë të zakonshme, por supozohet se ishte në Parajsë.. Pala tjetër e zëvendësimit të porositur (nga një nga pasuesit më të aftë të Karavaxhos-s, Carlo Saraceni ), tregoi se virgjëria nuk vdiq, pasi Karavaxho e kishte pikturuar atë, por u ul dhe vdiq; madje edhe kjo u refuzua dhe u zëvendësua me një vepër që tregonte se Virgjëresha nuk po vdiste, por u ngjit në qiell me koret e engjëjve. Në çdo rast, refuzimi nuk do të thotë që Karavaxho apo pikturat e tij ishin jashtë favorit. Vdekja e Virgjëreshës nuk u mor më shpejt nga kisha sesa ajo e blerë nga Duka i Mantovës, me këshillën e Rubensit, dhe më vonë e fituar nga Charles I i Anglisë para se të hyjë në koleksionin francez mbretëror në 1671.

Një pjesë sekulare nga këto vite është Amor Victorious, e pikturuar në vitin 1602 për Vincenzo Giustiniani, një anëtar i rrethit të Del Monte. Modeli u emërua në një memoir të shekullit të 17-të si "Cecco", i vogël për Francesco. Ai është ndoshta Francesco Boneri, të identifikuar me një artist aktiv në periudhën 1610-1625 dhe i njohur si Cecco del Caravaggio ( "Caravaggio-së Cecco '),[28] mbante një hark dhe disa shigjeta dhe shkelur simbolet e arteve luftarake dhe paqësore dhe shkencat nëpër këmbë. Ai është i pazbuluar, dhe është e vështirë të pranosh këtë urinën e zymtë si zotëria romake Cupid - aq e vështirë sa të pranonte adoleshentët e tjerë të gjysmë veshur të Karavaxhos si engjëjt e ndryshëm që ai pikturoi në pëlhurat e tij,. Pika, megjithatë, është realiteti intensiv por i paqartë i veprës: është njëkohësisht Cupid dhe Cecco, pasi Virgjëreshat e Karavaxhos ishin në të njëjtën kohë Nëna e Krishtit dhe kurtezianët romakë që modelonin për ta.

Një krim shumë (1606)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shën Jerome, 1605-1606, Galleria Borghese, Romë.

Karavaxho pati një jetë të trazuar. Ai ishte i njohur për grindje, edhe në një kohë dhe vend, kur një sjellje e tillë ishte e zakonshme dhe transkriptet e procesverbaleve të tij të policisë dhe gjykimit plotësonin disa faqe. Më 29 maj 1606, ai vrau, ndoshta pa dashje, një djalë të quajtur Ranuccio Tomassoni nga Terni ( Umbria ). Rrethanat e përleshje dhe vdekjes së Ranuccio Tomassoni mbeten misterioze. Disa paralajmërime bashkëkohore iu referuan një grindjeje rreth një borxhi të lojërave të fatit dhe një lojë tenisi, dhe ky shpjegim është krijuar në imagjinatën popullore.[29] Por bursa e kohëve të fundit e ka bërë të qartë se më shumë u përfshinë. Llogaritë e mirë moderne janë të gjendet në Peter Robb 's M dhe Helen Langdon së Karavaxos: një jetë. Një teori që ka të bëjë me vdekjen e nocioneve të Rilindjes të nderit dhe të plagosjes simbolike, është avancuar nga historiani i artit Andrew Graham-Dixon.[30] Nga cfarëdo detaji, kjo ishte një çështje serioze.[31][32] Më parë, patronët e tij të lartë e kishin mbrojtur atë nga pasojat e arratisjeve të tij, por këtë herë ata nuk mund të bënin asgjë. Karavaaxho ishte nxjerrë jashtë ligjit, iku në Napoli.

Lëvizja dhe vdekja (1606-1610)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Naples[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtatë Veprat e Mëshirës, 1606-1607, Pio Monte della Misericordia, Napoli

Pas vdekjes së Tomassonit, Karavaxho u arratis së pari në pronat e familjes Colonna në jug të Romës, pastaj në Napoli, ku Costanza Colonna Sforza, e veja e Francesco Sforzës, në shtëpin e të atit të bashkëshortit të së cilës Karavaxho kishte mbajtur një pozitë, mbajti një pallat. Në Napoli, jashtë juridiksionit të autoriteteve romake dhe të mbrojtur nga familja Colonna, piktori më i famshëm në Romë u bë më i famshëm në Napoli.

Lidhjet e tij me Colonnas çuan në një rrjedhë të komisioneve të rëndësishme të kishës, duke përfshirë Madonna e Rruzares, dhe Shtatë Veprat e Mëshirës.[33] Shtatë Veprat e Mëshirës përshkruajnë shtatë veprat trupore të mëshirës si një seri veprimesh të mëshirshme në lidhje me nevojat materiale të të tjerëve. Piktura është bërë dhe është vendosur ende në kishën e Pio Monte della Misericordia në Napoli. Karavaxhoi kishte kombinuar të shtatë veprat e mëshirës në një përbërje, e cila u bë kishës altarpiece.[34] Alessandro Giardino ka krijuar gjithashtu lidhjen midis ikonografisë së "Shtatë Veprave të Mëshirës" dhe qarqeve kulturore, shkencore dhe filozofike të komisionerëve të pikturës.[35]

Pavarësisht suksesit të tij në Napoli, pas disa muajsh në qytet Karavaxho u nis për në Maltë, selinë e Kalorësve të Maltës. Fabrizio Sforza Colonna, djali i Konstancës, ishte një Kalorës i Maltës dhe gjeneral i galerive të Rendit. Ai duket se ka lehtësuar arritjen e Karavaxhos në ishull në 1607 (dhe arratisjen e tij vitin e ardhshëm). Karavaxho me sa duket shpresonte se patronazhi i Alof de Wignacourt, Mjeshtër i Madh i Kalorësve të Shën Joanit, mund të ndihmonte atë të siguronte një falje për vdekjen e Tomassonit.[36] De Wignacourt ishte aq i impresionuar që të kishte artistin e famshëm si piktor zyrtar në Urdhër që ai e inkuadroi atë si një kalorës dhe biografi i hershëm Bellori shkruan se artisti ishte i kënaqur me suksesin e tij.[36]

Prerja e kokës së Shën Gjonit (1608) nga Caravaggio ( Katedralja e Shën Joanit, Valletta, Malta )

Veprat e mëdha të periudhës së tij të Maltës përfshijnë: Prerja e kokës së Shën Gjon Pagëzorit, vepra e tij më e madhe ndonjëherë, dhe piktura e vetme me të cilën ai vuri nënshkrimin e tij, Shën Jeronimi (të dyja të vendosura në Katedralen e Shën Gjonit, Valletta, Maltë ) Portret i Alof de Wignacourt dhe Faqe e tij, si dhe portrete të kalorësve të tjerë kryesorë.[36] Sipas Andrea Pomella, Prerja e kokës së Shën Gjon Pagëzorit konsiderohet gjerësisht "një nga veprat më të rëndësishme në pikturën perëndimore"..[37] Përfunduar në 1608, piktura ishte autorizuar nga Knights of Malta si një altarpiece[37][38] dhe ishte pjesa më e madhe e Caravaggio pikturuar.[39] Ajo ende varet në Katedralen e Shën Gjonit, për të cilën është porositur dhe ku vetë Caravaggio ishte futur dhe shërbeu shkurtimisht si një kalorës.[40][39]

Megjithatë, në fund të gushtit të vitit 1608, ai u arrestua dhe u burgos,[36] për shkak të një rrahje tjetër, këtë herë me një kalorës aristokratik, gjatë së cilës dera e një shtëpie u rrëzua dhe kalorësi u plagos rëndë.[36][41] Karavaxho u burgos nga Knights në Valletta, por ai arriti të shpëtojë. Deri në dhjetor, ai ishte dëbuar nga Urdhri "si një anëtar i rremë dhe i kalbur", një frazë formale e përdorur në të gjitha rastet e tilla.[42]

Sicilia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngritja e Llazarit dhe Adhurimi i Barinjve, Muzeu Rajonal i Messinës

Caravaggio bëri rrugën për në Sicili ku takoi mikun e tij të vjetër Mario Minniti, i cili tani ishte i martuar dhe jetonte në Sirakuzë. Së bashku ata u nisën për atë që arriti në një turne triumfale nga Sirakuza në Messina dhe ndoshta në kryeqytetin e ishullit Palermo. Në Sirakuzë dhe Messina Karavaxho vazhdoi të fitonte komisione prestigjioze dhe të paguara mirë. Ndër veprat e tjera të kësaj periudhe janë Varrimi i Shën Luçisë, ngritja e Llazarit dhe adhurimi i barinjve. Stili i tij vazhdoi të zhvillohej, duke treguar tani frizat e figurave të izoluara kundër sfondeve të mëdha bosh. "Shtyllat e mëdha të tij siciliane izolojnë figurat e tyre të fshehta e të varfëra në zona të mëdha të errësirës, sugjerojnë frikën dhe dobësinë e dëshpëruar të njeriut dhe njëkohësisht përcjellin me një butësi të re e të shkretë, bukurinë e përulësisë dhe të të varfërve që do të trashëgojnë tokën".[43] Raportet bashkëkohore përshkruajnë një burrë sjellja e të cilit po bëhej gjithnjë e më bizar, duke përfshirë gjumin e armatosur plotësisht dhe në rrobat e tij, duke copëtuar një pikturë me një fjalë të vogël kritike dhe duke tallur piktorët lokalë.

Caravaggio shfaqi sjellje të çuditshme nga shumë herët në karrierën e tij. Mancini e përshkruan atë si "jashtëzakonisht të çmendur", një letër e Del Monte vëren pamjen e tij, dhe biografi i Minniti 1724 thotë se Mario u largua nga Karavaxho për shkak të sjelljes së tij. Çuditshmëria duket se është rritur pas Maltës. Shekullin e hershëm të 18-të të Susinno, Le vite de 'pittori Messinesi ("Jetët e Piktorëve të Messinës") jep disa anekdota ngjyra të sjelljes së çiltër të Karavaxhos në Sicili dhe këto riprodhohen në biografitë bashkëkohore moderne si Langdon dhe Robb. Bellori shkruan për "frikën" e Karavaxhos duke e ngritur atë nga qyteti në qytet në të gjithë ishullin dhe më në fund, "duke ndier se nuk ishte më i sigurt për të mbetur", përsëri në Napoli. Baglione thotë se Karavaxho ishte "ndjekur nga armiku i tij", por si Bellori nuk thotë kush është ky armik.

Kthimi në Napoli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

<i id="mwAUY">Salome me Kryetarin e Gjon Pagëzorit</i>

Pas vetëm nëntë muajsh në Sicili, Karavaxho u kthye në Napoli në fund të verës së vitit 1609. Sipas biografit të tij më të hershëm ai ishte duke u ndjekur nga armiqtë ndërsa ishte në Sicili dhe e ndjeu veten më të sigurtë për t'u vendosur nën mbrojtjen e Colonnas derisa ai mund të siguronte faljen e tij nga Papa (tani Paul V ) dhe të kthehet në Romë.[44] Në Napoli ai e pikturoi mohimin e Shën Pjetrit, një Gjon Pagëzori i fundit (Borghese) dhe figurën e tij të fundit, Martirizimi i Shën Ursulës. Stili i tij vazhdoi të zhvillohej - Shën Ursula është kapur në një moment të veprimit dhe dramës më të lartë, pasi shigjeta e gjuajtur nga mbreti i Hunëve e godet në gji, ndryshe nga pikturat e mëparshme që kishin të gjithë pa lëvizshmërinë e modeleve të paraqitura. Furça ishte gjithashtu më e lirë dhe më impresioniste.

Davidi me Kryetarin e Goliadit, 1609-1610, Galleria Borghese, Romë

Në tetor 1609 ai u përfshi në një përplasje të dhunshme, një përpjekje për jetën e tij, ndoshta mbërthyer nga burrat në pagën e kalorësit që kishte plagosur në Maltë ose në ndonjë fraksion tjetër të Rendit. Fytyra e tij u shpërfytyrua seriozisht dhe thashethemet qarkulluan në Romë se ai ishte i vdekur. Ai pikturoi një Salome me Kryetarin e Gjon Pagëzorit (Madridit), duke treguar kokën e tij mbi një pjatë, dhe e dërgoi atë te de Wignacourt si një lutje për falje. Ndoshta në këtë kohë, ai gjithashtu pikturoi një David me Shefin e Goliadit, duke treguar Davidin e ri me një shprehje të çuditshme dhe të pikëlluar duke vështruar kokën e prerë të gjigantit, që është përsëri Karavaxho. Kjo pikturë mund t'i ketë dërguar mbrojtësit të tij, kardinalit të paskrupullt të artit, Scipione Borghese, nipit të Papës, i cili kishte fuqinë të jepte ose të mohonte faljet.[45] Karavaxho shpresonte se Borghese mund të ndërmjetësonte një falje, në këmbim të veprave të artistit.

Lajmet nga Roma e nxitën Karavaxhon dhe në verën e vitit 1610 mori një anije drejt veriut për të marrë faljen, e cila dukej falë miqve të tij të fuqishëm romakë. Me të ishin tre piktura të fundit, dhurata për Kardinalin Scipione.[46] Ajo që ndodhi më pas është subjekt i konfuzionit dhe hamendjes shumë, i mbuluar me shumë mister.

Fakte të zeza duket se më 28 korrik një njoftim anonim (gazeta private) nga Roma në gjykatën e Urdhërit të Urukut, raportoi se Karavaxho ishte i vdekur. Tre ditë më vonë një tjetër avviso tha se kishte vdekur nga ethet në rrugën e tij nga Napoli në Romë. Një mik poet i artistit më vonë i dha datën e vdekjes më 18 korrik dhe një studiues i kohëve të fundit pretendon se ka zbuluar një njoftim vdekjeje që tregon se artisti vdiq në atë ditë të etheve në Porto Ercole, pranë Grosseto në Toscana.   [ citim i nevojshëm ]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karavaxho kishte ethe në kohën e vdekjes së tij dhe ajo që e vrau ka qenë çështje e debatit dhe studimit historik.[47] Tradicionalisht historianët kanë menduar se ai vdiq nga sifilizi.[47] Disa kanë thënë se kishte malarje, ose ndoshta bruceloza nga qumështorja e papastërtuar.[47] Disa studiues kanë argumentuar se Karavaxho u sulmua dhe u vra nga të njëjtët "armiq" që e kishin ndjekur që kur ai iku në Maltë, ndoshta Wignacourt dhe / ose fraksionet e Kalorësve.[48]

Trupat njerëzore të gjetura në një kishë në Porto Ercole në vitin 2010 besohet se pothuajse me siguri i përkasin Karavaxhos.[49] Gjetjet vijnë pas një hetimi një vjeçar duke përdorur ADN-në, takimin e karbonit dhe analiza të tjera.[50] Testet fillestare sugjeruan se Karavaxho mund të ketë vdekur nga helmimi nga plumbi - bojëra të përdorura në atë kohë përmbante sasi të larta të kripërave të plumbit dhe Karavaxho është i njohur të ketë indulged në sjellje të dhunshme, siç shkaktohet nga helmimi nga plumbi.[51] Testet e mëvonshme sugjeruan se ai vdiq si rezultat i një plage të qëndrueshme në një përleshje në Napoli, veçanërisht nga sepsis.[47] Dokumentet e fundit të lëshuara në Vatikan (2002) gjithashtu tregojnë se plagët fatale mund të kenë qenë të qëndrueshme si rezultat i një hakmarrjeje, kryer pasi Karavaxho kishte vrarë një rival dashurie në një përpjekje të prishur në kastrim.[52]

Seksualiteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillide Melandroni

Karavaxho nuk u martua kurrë dhe nuk kishte fëmijë të njohur, dhe Howard Hibbard vë në dukje mungesën e figurave femërore erotike nga vepra e artistit: "Gjatë gjithë karrierës së tij ai nuk pikturoi një femër të vetme femërore".[53] Nga ana tjetër, pjesët e kabineteve nga periudha e Del Monte janë të mbushura me "djem të plotë dhe të zymtë... të cilët duket se kërkojnë shikuesit me ofertat e tyre të frutave, verës, luleve dhe vetë", duke sugjeruar një interes erotik në formë mashkullore.[54] Në të njëjtën kohë, një lidhje me një Lene të caktuar përmendet në një deponim gjyqësor të vitit 1605 nga Pasqualone, ku ajo përshkruhet si "vajza e Michelangelos".[55] Sipas GB Passeri, kjo 'Lena' ishte modeli i Karavaxhos për Madonna di Loreto ; dhe sipas Catherine Puglisi, 'Lena' mund të ketë qenë i njëjti person si madamana Madeleina e Paolo Antognetti, i cili Caravaggio e quajti "mik intime" me dëshminë e saj në vitin 1604.[56][57] Karavaxho ndoshta ka patur gjithashtu marrëdhënie të ngushta me "kurvarët dhe kurtezianë" të tjerë si Fillide Melandroni, nga të cilët ai pikturoi një portret.[58]

Boy with a Basket of Fruta, 1593-1594, vaj mbi kanavacë, 67 by 53 centimetres (26 in × 21 in) , Galleria Borghese, Romë

Sidoqoftë, që nga viti 1970, të dy studiuesit e artit dhe historianët kanë debatuar për konkluzionet e homoerotizmit në veprat e Karavaxhos si një mënyrë për të kuptuar më mirë njeriun.[59] Modeli i "Amor vincit omnia", për shembull, dihet se ka qenë Cecco di Caravaggio. Cecco qëndroi me Karavaxhon edhe pasi ai ishte i detyruar të largohej nga Roma në vitin 1606, dhe të dy mund të kenë qenë të dashuruar.[60]

Seksualiteti i Caravaggio mori gjithashtu spekulime të hershme për shkak të pretendimeve për artistin nga Honoré Gabriel Riqueti, Comte de Mirabeau. Duke shkruar në 1783, Mirabeau kontrastoi jetën personale të Karavaxhos drejtpërdrejtë me shkrimet e Shën Palit në librin e Romakëve,[61] duke argumentuar se " Romakëve " sodomi me trupin praktikë apo homoseksualitetin. Vargu i njëzetenjëtë i kapitullit të parë[62] përmban frazën latine: " Et fæminæ eorum immutaverunt naturalem usum in eum usum qui est contra naturam. " Fraza, sipas Mirabeau, hyri në mendimet e Caravaggio dhe ai pretendoi se një "neverinë" e tillë mund të dëshmohej nëpërmjet një pikture të veçantë të vendosur në Muzeun e Dukës së Madh të Toskanës - duke shfaqur një rruzare të një natyre blasfemike, në të cilën në një rreth, tridhjetë burra ( turpiter ligati ) janë të ndërthurur në përqafim dhe paraqiten në përbërjen e shfrenuar. Mirabeau vëren se natyra e dashur e përshkrimit të Karavaxho reflekton shkëlqimin e dëshiruar të seksualitetit të artistit.[63] Nga fundi i shekullit të nëntëmbëdhjetë, Sir Richard Francis Burton e identifikoi pikturën,si pikturën e Karavaxho të Shën Rosarios. Burton gjithashtu identifikon si Shën Rosaron ashtu edhe këtë pikturë me praktikat e Tiberit përmendur nga Seneca i Riu.[64] Statusi i mbijetesës dhe vendndodhja e pikturës së Karavaxhos nuk dihet. Asnjë pikturë e tillë nuk shfaqet në katalogët e tij ose të shkollës së tij.[65]

Dashuria e Shenjtë kundrejt Dashurisë Profane (1602-03), nga Giovanni Baglione. I planifikuar si një sulm ndaj armikut të tij të urryer, Caravaggio, tregon një djalë (duke nënkuptuar homoseksualitetin e supozuar të Caravaggio) nga njëra anë, një djall me fytyrën e Caravaggio në anën tjetër dhe mes një engjëlli që përfaqëson dashuri të pastër, kuptim jo-erotike.

Përveç pikturave, provat gjithashtu vijnë nga gjyqi i shpifjes i paraqitur kundër Karavaxhos nga Giovanni Baglione më 1603. Baglione akuzoi Karavaxhon dhe miqtë e tij për shkrimin dhe shpërndarjen e gjahtarit të mërzitshëm që e sulmuan; pamflete, sipas mikut dhe dëshmitarit të Baglionit, Mao Salini, ishin shpërndarë nga një Giovanni Battista, një bardassa, ose një djalë prostitutë, e ndarë nga Karavaxho dhe miku i tij Onorio Longhi. Karavaxho mohoi të njihte ndonjë djalë të ri të atij emri, dhe akuza nuk u pasua.[66]

Piktura e Baglionit e "Dashurisë Hyjnore" është parë gjithashtu si një akuzë vizuale e sodomisë kundër Karavaxhos.[58] Akuza të tilla ishin të dëmshme dhe të rrezikshme pasi sodomia ishte një krim kapital në atë kohë. Edhe pse autoritetet nuk kanë gjasa të hetojnë një person të tillë të lidhur mirë si Karavaxho, "Sapo një artist ishte ngjyrosur si një pederast, puna e tij u copëtua gjithashtu."[60] Francesco Susino në biografinë e tij të mëvonshme gjithashtu tregon historinë se si u ndoqën nga një mësues shkolle në Sicili për të kaluar shumë kohë duke shikuar djemtë në kujdesin e tij. Susino e paraqet atë si një keqkuptim, por Karavaxho mund të ketë kërkuar vërtet ngushëllim seksual; dhe incidenti mund të shpjegojë një nga pikturat e tij më homoerotike: përshkrimi i tij i fundit i Shën Gjon Pagëzorit.[67]

Si artist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindja e barokut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marrja e Krishtit, 1602, Galeria Kombëtare e Irlandës, Dublin. Zbatimi i teknikës chiaroscuro nga Caravaggio tregon përmes fytyrave dhe forca të blinduara pavarësisht mungesës së një drite të dukshme drite. Shifra në të djathtë ekstreme është një vetë-portret.
Darkë në Emmaus, 1601, vaj në kanavacë, 139 by 195 centimetres (55 in × 77 in) , Galeria Kombëtare, Londër. Caravaggio përfshiu veten si figura në të majtën e sipërme.

Karavaxho "vënë oscuro (hijet) në chiaroscuro."[68] Chiaroscuro u praktikua shumë kohë para se të vinte në skenë, por ishte Caravaggio i cili e bëri teknikën një element stilistik dominues, duke errësuar hijet dhe duke e zhvendosur subjektin në një dritë të verbuar të dritës. Me këtë erdhi vëzhgimi akut i realitetit fizik dhe psikologjik që formoi terren si për popullaritetin e tij të madh dhe për problemet e tij të shpeshta me komisionet e tij fetare.

Ai punoi me shpejtësi të madhe, nga modele të gjalla, duke shënuar udhëzues bazë direkt në kanavacë me fundin e dorezës së furçës; shumë pak nga vizatimet e Karavaxhos duket se kanë mbijetuar dhe ka të ngjarë që ai preferonte të punonte direkt në kanavacë. Qasja ishte anatemë për artistët e kualifikuar të kohës së tij, e cila refuzoi refuzimin e tij për të punuar nga vizatimet dhe për të idealizuar figurat e tij. Megjithatë, modelet ishin themelore për realizmin e tij. Disa janë identifikuar, duke përfshirë Mario Minniti dhe Francesco Boneri, të dy artistë të tjerë, Minniti duke u shfaqur si figura të ndryshme në veprat e hershme laike, të rinjtë Boneri si një varg engjëjsh, baptistësh dhe Davids në pikturat e mëvonshme. Modelet e tij femra përfshijnë Fillida Melandroni, Anna Bianchini dhe Maddalena Antognetti ("Lena" e përmendur në dokumentet e gjykatës të "angjinikës"[69] si konkubina e Karavaxhos), të gjitha prostitutat e njohura, të cilët shfaqen si figura femërore fetare duke përfshirë Virgjëresha dhe shenjtorë të ndryshëm.[70] Karavaxho vetë shfaqet në disa piktura, vetë-portret i tij i fundit duke qenë si dëshmitar në të djathtën ekstreme të Martirizimit të Shën Ursula.[71]

Karavaxho kishte një aftësi të vlefshme për të shprehur në një skenë të gjallërisë së patejkalueshme kalimin e një momenti vendimtar. Darka në Emaus përshkruan njohjen e Krishtit nga dishepujt e tij: një çast para se ai të jetë një shok udhëtar, duke mbajtur zi për vdekjen e Mesisë, pasi ai kurrë nuk pushon së qeni në sytë e portierit; i dyti pas, ai është Shpëtimtari. Në Thirrjen e Shën Mateut, dora e Shën tregon për veten e tij sikur të ishte duke thënë «kush jam unë?», Ndërsa sytë e tij, të vendosura mbi figurën e Krishtit, tashmë kanë thënë: «Po, unë do t'ju ndjek". Me Ringjalljen e Llazarit, ai shkon një hap më tej, duke na dhënë një paraqitje të shkurtër të procesit fizik aktual të ringjalljes. Trupi i Lazarit është ende në grykën e ashpërsisë mortore, por dora e tij, përballë dhe njohja e Krishtit, është e gjallë. Artistë të tjerë të mëdhenj barokë do të udhëtonin në të njëjtën rrugë, për shembull Bernini, i hipnotizuar nga temat nga Metamorfozët e Ovidit.   [ citim i nevojshëm ]

Karavaxho[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryqëzimi i Shën Pjetrit, 1601, Cerasi Chapel, Santa Maria del Popolo, Romë

Instalimi i pikturave të Shën Mateut në Kapelën e Contarellit kishte një ndikim të menjëhershëm në mesin e artistëve më të rinj në Romë, dhe Karavaxhizmi u bë përparësi për çdo piktor ambicioz të ri. Karavaxhisti i parë përfshinte Orazio Gentileschi dhe Giovanni Baglione. Faza e Karavaxhoxs e Baglionit ishte jetëshkurtër; Karavaxho më vonë e akuzoi atë për plagjiaturë dhe të dy u përfshinë në një grindje të gjatë. Baglione vazhdoi të shkruante biografinë e parë të Karavaxhos. Në gjeneratën e ardhshme të Karavaxhistit ishin Carlo Saraceni, Bartolomeo Manfredi dhe Orazio Borgianni. Gentileschi, pavarësisht se ishte shumë më i vjetër, ishte i vetmi nga këta artistë që jetonte shumë më larg se 1620, dhe përfundoi si piktor i gjykatës për Charles I të Anglisë. Vajza e tij Artemisia Gentileschi ishte gjithashtu pranë Karavaxhos, dhe një nga më të talentuarit e lëvizjes. Megjithatë, në Romë dhe në Itali nuk ishte Karavaxho, por ndikimi i rivalit të tij Annibale Carracci, përzierja e elementeve nga Rilindja e Lartë dhe realizmi Lombard, i cili përfundimisht triumfoi.

Qëndrimi i shkurtër i Karavaxhos në Napoli prodhoi një shkollë të dukshme Napolitane Karavaxhiste, duke përfshirë Battistello Caracciolo dhe Carlo Sellitto. Lëvizja Karavaxhisti përfundoi me një shpërthim të tmerrshëm të murtajës në vitin 1656, por lidhja spanjolle - Napoli ishte një pronë e Spanjës - ishte e rëndësishme në formimin e degës së rëndësishme spanjolle të ndikimit të tij.

Një grup artistësh katolikë nga Utrehti, "Utrecht Caravaggisti", udhëtuan në Romë si studentë në vitet e para të shekullit të 17 dhe u ndikuan thellësisht nga puna e Karavaxhos, siç përshkruan Bellori. Në kthimin e tyre në veri, ky trend pati një lulëzim të shkurtër, por me ndikim në vitet 1620 midis piktorëve si Hendrick ter Brugghen, Gerrit Van Honthorst, Andries Both dhe Dirck van Baburen. Në gjeneratën e ardhshme, efektet e Karavaxhos, edhe pse të zbutura, duhet të shihen në veprën e Rubens (i cili bleu një prej pikturave të tij për Gonzagën e Mantovës dhe pikturonte një kopje të zbukurimit të Krishtit ), Vermeer, Rembrandt dhe Velázquez, i fundit prej të cilëve me sa duket e pa punën e tij gjatë qëndrimit të tij të ndryshëm në Itali.

Vdekja dhe rilindja e një reputacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dëbimi i Krishtit, (1602-1603), Pinacoteca Vaticana, Romë

Inovacionet e Karavaxhos frymëzuan Barokun, por Baroku mori dramën e chiaroscuro-n e tij pa realizmin psikologjik. Ndërkohë që ndikoi drejtpërdrejt në stilin e artistëve të përmendur më sipër, dhe në një distancë, francezët Georges de La Tour dhe Simon Vouet dhe spanjolli Giuseppe Ribera, brenda disa dekadave veprat e tij u ishin dhënë artistëve më pak skandalozë, ose thjesht neglizhohet. Baroku, për të cilin ai kontribuoi kaq shumë, kishte evoluar, dhe modelet kishin ndryshuar, por ndoshta më me vend Karavaxho kurrë nuk themeloi një seminar si Carracci, dhe kështu nuk kishte shkollë për të përhapur teknikat e tij. As ai kurrë nuk e paraqiti qasjen e tij filozofike në themel të artit, realizmi psikologjik që mund të konkludohet vetëm nga puna e tij e mbijetuar.

Kështu, reputacioni i tij ishte dyfish i prekshëm nga vendet e rrënuara kritike të punës së bërë nga dy biografët e tij më të hershëm, Giovanni Baglione, një piktor rival me një hakmarrje personale dhe kritiku me ndikim i shekullit të 17 Gian Pietro Bellori, i cili nuk e kishte njohur atë por ishte nën ndikim më herët Giovanni Battista Agucchi dhe mik i Bellorit, Poussin, duke preferuar traditën "klasike-idealiste" të shkollës bologneze të udhëhequr nga Carracci.[72] Baglione, biografi i tij i parë, luajti një rol të rëndësishëm në krijimin e legjendës së karakterit të paqëndrueshëm dhe të dhunshëm të Karavaxhos, si dhe pamundësinë e tij për të nxjerrë.[73]

Në vitet 1920, kritiku arti Roberto Longhi e solli edhe njëherë emrin e Karavaxho në plan të parë dhe e vendosi në traditën evropiane: " Ribera, Vermeer, La Tour dhe Rembrandt kurrë nuk do të kishin ekzistuar pa atë. Dhe arti i Delacroix, Courbet dhe Manet do të ishte krejtësisht ndryshe ".[74] Bernard Berenson me ndikim ranë dakort: «Me përjashtim të Michelangelos, asnjë piktor tjetër italian nuk ushtroi një ndikim kaq të madh.»[75]

Epitaf[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mohimi i Shën Pjetrit (1610), Muzeu Metropolitan i Artit

Epitafi i Karavaxhos ishte i përbërë nga miku i tij Marzio Milesi.[76] Ajo thotë:

Michelangelo Merisi, son of Fermo di Caravaggio – in painting not equal to a painter, but to Nature itself – died in Port' Ercole – betaking himself hither from Naples – returning to Rome – 15th calend of August – In the year of our Lord 1610 – He lived thirty-six years nine months and twenty days – Marzio Milesi, Jurisconsult – Dedicated this to a friend of extraordinary genius."[77]

Ai u përkujtua në frontin e kartëmonedhës së Bankës së Italisë 100,000 lira në vitet 1980 dhe 90 (para se Italia të kaloi në Euro) me pjesën e pasme duke treguar Basketin e tij të Frutave.

Oeuvre[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konvertimi në rrugën për në Damask, 1601, Cerasi Chapel, Santa Maria del Popolo, Romë

Ka mosmarrëveshje në lidhje me madhësinë e saktë të veprës së Karavaxho, me akuza të ulëta deri në 40 dhe më të larta se 80. Në biografinë e tij, studiuesi i Caravaggio Alfred Moir shkruan: "Dyzet e tetë tabelat ngjyra në këtë libër përfshijnë pothuajse të gjitha veprat e mbijetuara të pranuara nga çdo ekspert i Caravaggio si autograf, dhe madje edhe më pak të kërkuar do të shtonin më pak se një duzinë më shumë".[78] Një, Thirrja e Shenjtorëve Pjetri dhe Andrea, u legalizua dhe u rivendos së fundmi; ajo kishte qenë në magazinim në Hampton Court, të cilësuar gabimisht si një kopje. Richard Francis Burton shkruan për një "fotografi të Shën Rosarios (në muzeun e Dukës së Madhe të Toskanës), duke treguar një rreth të tridhjetë burrave turpiter ligati ", që nuk dihet se ka mbijetuar. Versioni i refuzuar i Frymëzimit të Shën Mateut, i dedikuar për Chapel Contarelli në San Luigi dei Francesi në Romë, u shkatërrua gjatë bombardimeve të Drezdenit, megjithëse ekzistojnë fotografi të zezë dhe të bardhë të punës. Në qershor 2011 u njoftua se një pikturë e panjohur Karavaxho e Shën Agustinit që datonte rreth 1600 ishte zbuluar në një koleksion privat në Britani. Quajtur një "zbulim i rëndësishëm", piktura kurrë nuk ishte botuar dhe mendohet të jetë porositur nga Vincenzo Giustiniani, mbrojtës i piktorit në Romë.[79]

Një pikturë që besohet nga disa ekspertë për të qenë versioni i dytë i Karavaxhos i Judith Hearing Holofernes, tentatively datuar midis 1600 dhe 1610, u zbulua në një papafingo në Toulouse në 2014. Një ndalim eksporti u vendos në pikturë nga qeveria franceze, ndërsa testet u kryen për të përcaktuar prejardhjen e saj.[80][81] Në shkurt të vitit 2019 u njoftua se piktura do të shitej në ankand pasi Louvre kishte refuzuar mundësinë për të blerë atë për 100 milionë euro.[82]

Vjedhjet e artit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindja me Shën Françeskun dhe Shën Lorencin, 1600

Në tetor të vitit 1969, dy hajdutë hynë në oratorinë e San Lorenzos në Palermo, Itali dhe vodhën Lindjen e Karavazhit me Shën Françeskun dhe Shën Lorencin nga korniza e tij.[83] Ekspertët vlerësuan vlerën e saj në 20 milionë dollarë.[84][85]

Pas vjedhjes, policia italiane ngriti një forcë pune të vjedhjes së artit me qëllimin specifik të rimarrjes së veprave të artit të humbur dhe të vjedhur. Që nga krijimi i kësaj force pune, shumë udhëheqje janë ndjekur në lidhje me Lindjen. Ish anëtarët e mafias italiane kanë deklaruar se Lindja me Shën Françeskun dhe Shën Lorencin ishte vjedhur nga mafia siciliane dhe u shfaqën në tubime të rëndësishme të mafias.[86] Ish-anëtarët e mafias kanë thënë se Lindja e Krishtit është dëmtuar dhe që atëherë është shkatërruar.[86]

Vendndodhja e artit ende nuk dihet. Një riprodhim aktualisht varet në vendin e saj në Orator të San Lorenzo.[86]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet parësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet parësore kryesore për jetën e Karavaxhos janë:

 • Komentet e Giulio Mancinit mbi Caravaggio në Considerazioni sulla pittura, c.1617-1621
 • Le vite de 'pittori i Giovanni Baglionit, 1642
 • Le Vite de pittori, skulptorët dhe arkitektët modernë të Giovanni Pietro Bellori, 1672

Të gjitha janë ribotuar në Caravaggio të Howard Hibbard dhe në shtojcat e Caravaggio të Catherine Puglisi.

Burime dytësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Andrea Bayer (2004). Painters of reality : the legacy of Leonardo and Caravaggio in Lombardy. New York: The Metropolitan Museum of Art. ISBN 9781588391162. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Erin Benay (2017) Eksportimi i Caravaggio: Kryqëzimi i Shën Andrew Giles Press Ltd.   ISBN   978-1911282242
 • Ralf van Bühren, "Shtatë veprat e mëshirës" të Caravaggios në Napoli. Rëndësia e historisë së artit në gazetarinë kulturore, në Kishë, Komunikim dhe Kulturë 2 (2017), fq.   63-87
 • Maurizio Calvesi, Caravaggio, Art Dossier 1986, Giunti Editori (1986) (ISBN nuk është në dispozicion)
 • Maurizio Calvesi (1990). Le realtà del Caravaggio (në italisht). Torino: G. Einaudi.
 • John Denison Champlin dhe Charles Callahan Perkins, Ed., Ciklopedia e Piktorëve dhe Pikturave, Bijtë e Charles Scribner, Nju Jork (1885), f.   241 (e disponueshme në Bibliotekën e Muzeut të Harvardit në Fogg dhe skanuar në Librat Google)
 • Keith Christiansen. (1990). A Caravaggio Rediscovered, The Lute Player. New York: The Metropolitan Museum of Art. ISBN 9780870995750. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Andrea Dusio, Albumi i Caravaggio White, Cooper Arte, Roma 2009,  
 • Michael Fried, Momenti i Caravaggio, Yale University Press, 2010, ISB: 9780691147017, Rishikimi
 • Walter Friedlaender, Studimet Caravaggio, Princeton: Princeton University Press 1955
 • John Gash, Caravaggio, Chaucer Press, (2004)   )
 • Rosa Giorgi, Caravaggio: Master i dritës dhe errësirës - jeta e tij në piktura, Dorling Kindersley (1999)  
 • Andrew Graham-Dixon, Caravaggio: Një jetë e shenjtë dhe e përulur, Londër, Allen Lane, 2009.   ISBN   978-0-7139-9674-6
 • Jonathan Harr (2005). Piktura e humbur: kërkimi për një kryevepër të Caravaggio. Nju Jork: Shtëpia e rastësishme. ["Marrja e Krishtit"]
 • Howard Hibbard, Caravaggio (1983)  
 • Harris, Ann Sutherland. Arti dhe Arkitektura e shekullit të shtatëmbëdhjetë, Laurence King Publishing (2004),   .
 • Michael Kitson, Piktura e Plotë e Caravaggio London, Abrams, 1967. Edicioni i ri: Weidenfeld & Nicolson, 1969 dhe 1986,  
 • Pietro Koch, Caravaggio - Piktori i gjakut dhe errësirës, Edicioni i Gunther, (Romë - 2004)
 • Gilles Lambert, Caravaggio, Taschen, (2000)  
 • Helen Langdon, Caravaggio: Një jetë, Farrar, Straus dhe Giroux, 1999 (botimi origjinal i Mbretërisë së Bashkuar 1998)  
 • Denis Mahon (1947). Studimet në Seicento Art. Londër: Instituti Warburg.
 • Alfred Moir, ndjekësit italianë të Caravaggio, Harvard University Press (1967)  
 • Ostrow, Steven F., rishikimi i Giovanni Baglione: Reputacioni Artistik në Romën Barok nga Maryvelma Smith O'Neil, Buletini i Artit, Vol. 85, Nr. 3 (shtator, 2003), fq.   608-611, tekst online
 • Catherine Puglisi, Caravaggio, Phaidon (1998)  
 • Peter Robb, M, Duffy & Snellgrove, botim i ndryshuar i vitit 2003 (edicioni origjinal 1998)  
 • Rudolph, Conrad dhe Steven Ostrow, " Isaac Laughing : Caravaggio, Imazhe jo tradicionale dhe Identifikimi Tradicional", Historia e Artit 24 (2001) 646-681
 • John Spike, me ndihmën e Michèle Kahn Spike, Caravaggio me Katalogu i Pikturave në CD-ROM, Abbeville Press, New York (2001)  
 • John L. Varriano, Caravaggio: Arti i Realizmit, Universiteti i Shtetit Shtetëror i Pensilvanisë (Park Universitar, PA - 2006)  
 • Rudolf Wittkower, Arti dhe Arkitektura në Itali, 1600-1750, Penguin / Yale Historia e Artit, botimi i tretë, 1973,  
 • Alberto Macchi, "L'uomo Caravaggio" - Atto unico (paraf. Stefania Macioce), AETAS, Roma 1995,  

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biografia

Artikuj dhe ese

Vepra arti

Muzika

Video

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Caravaggio - The Complete Works - caravaggio-foundation.org". www.caravaggio-foundation.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Vincenzio Fanti (1767). Descrizzione Completa di Tutto Ciò che Ritrovasi nella Galleria di Sua Altezza Giuseppe Wenceslao del S.R.I. Principe Regnante della Casa di Lichtenstein (në italisht). Trattner. fq. 21.
 3. ^ "Italian Painter Michelangelo Amerighi da Caravaggio". Gettyimages.it. Marrë më 2013-07-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Caravaggio, Michelangelo Merisi da (Italian painter, 1571–1610)". Getty.edu. Marrë më 2012-11-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Cituar në Gilles Lambert, "Caravaggio", f.8.
 6. ^ "Confirmed by the finding of the baptism certificate from the Milanese parish of Santo Stefano in Brolo". Italica.rai.it. Arkivuar nga origjinali më 2009-04-16. Marrë më 2012-11-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Paris Art Studies Caravaggio". parisartstudies.com. 2009. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2020. Marrë më 11 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Maltë Udhëzues për Kulturë Arkivuar 29 gusht 2016 tek Wayback Machine. Marrë 21 shkurt 2017
 9. ^ Harris, f. 21.
 10. ^ Rosa Giorgi, "Caravaggio: Master i dritës dhe errësirës - jeta e tij në piktura", f.
 11. ^ Quoted pa atribuuar në Robb, f.35, me sa duket bazuar në tre burimet kryesore, Mancini, Baglione dhe Bellori, të gjithë të cilët përshkruajnë vitet e hershme romake të Caravaggio si një periudhë të varfërisë ekstreme (shih referencat më poshtë).
 12. ^ Louise Brown, Beverly (2001). The Genius of Rome, 1592–1623. Royal Academy of Arts. fq. 21. ISBN 9780900946882. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Giovanni Pietro Bellori, Le Vite de pittori, scultori, dhe architetti moderne, 1672: "Michele u detyrua nga nevoja për të hyrë në shërbimet e Cavalier Giuseppe d'Arpino, nga i cili ai ishte i punësuar për të pikturuar lule dhe fruta kaq realisht që ata filluan për të arritur bukurinë më të lartë që ne e duam aq shumë sot ".
 14. ^ Harris, Ann Sutherland, Arti dhe Arkitektura e shekullit të shtatëmbëdhjetë (Lumi i shtresës së sipërme: Pearson / Prentice Hall, 2008).
 15. ^ "Caravaggio". Hort.purdue.edu. Marrë më 2012-11-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Hibbard, Howard (1983). Caravaggio. London: Thames and Hudson. fq. 85–86. ISBN 978-0500274910. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Catherine Puglisi, "Caravaggio", f. 79. Longhi ishte me Caravaggio në natën e përleshje fatale me Tomassoni; Robb, "M", f.341, beson se Minniti ishte po ashtu.
 18. ^ H. Waga "Vita nota e ignota dei virtuosi al Pantheon" Romë 1992, Shtojca I, fq. 219 dhe 220ff
 19. ^ "Tregimi më i hershëm i Caravaggio në Romë" Sandro Corradini dhe Maurizio Marini, Revista Burlington, fq. 25-28
 20. ^ Floris Claes van Dijk, një bashkëkohës i Caravaggio në Romë në vitin 1601, cituar në John Gash, "Caravaggio", f.   13. Citimi buron nga Het Schilder-Boek i Karel van Mander, i vitit 1604, i përkthyer plotësisht në Howard Hibbard, "Caravaggio".
 21. ^ Robb, f. 79. Robb po hidhet në Bellori, i cili lavdëron "ngjyrat" e vërteta të Caravaggio-s, por gjen natyralizëm ofendues: "Ai (Caravaggio) ishte i kënaqur me shpikjen e natyrës pa ushtruar më tej trurin e tij".
 22. ^ Bellori. Kalimi vazhdon: «[Piktorët më të rinj] e kaluan njëra-tjetrën duke e kopjuar, duke i zhveshur modelet e tyre dhe duke ngritur dritat e tyre, dhe më shumë se duke u nisur për të mësuar nga studimet dhe mësimet, secila e gjetur lehtësisht nëpër rrugë apo sheshe të Romës si mjeshtra dhe modele për kopjimin e natyrës. "
 23. ^ Për detajet e zbulimit, shih esenë nga dëshmitari okular Noel Barber (eprori i komunitetit jezuit në Dublin në të cilin ishte gjetur piktura), në shenjtorët dhe mëkatarët: Caravaggio dhe imazhi barok, ed. Franco Mormando (Chestnut Hill, MA: Muzeu i Arteve McMullen, Kolegji i Bostonit, 1999), katalogu i ekspozitës që shfaq shfaqjen e parë të pikturës në SHBA.
 24. ^ Për një skicë të politikës së Kishës Kundër Reformuese në artin e artit, shih Giorgi, f. 80. Për një diskutim më të hollësishëm, shih Gash, f.8ff; dhe për një diskutim të pjesës së luajtur nga nocionet e dekorit në refuzimin e "Shën Mateut dhe Engjëllit" dhe "Vdekja e Virgjërës", shih Puglisi, fq. 179-188.
 25. ^ Cituar pa atribuim në Lambert, f.66.
 26. ^ Mancini: "Pra, mund të kuptojmë sa keq artistë bojëra, si ata që, që dëshirojnë të portretizojnë Virgjëreshën Zonja jonë, përshkruajnë një prostitutë të pista nga Ortaccio, siç bëri Michelangelo da Caravaggio në vdekjen e Virgjërës në atë pikturë për Madonna della Scala, e cila për këtë arsye ata baballarë të mirë e hodhën poshtë, dhe ndoshta ky njeri i varfër vuajti aq shumë probleme gjatë jetës së tij. "
 27. ^ Baglione: "Për [kishën] e Madonna della Scala në Trastevere ai pikturoi vdekjen e Madonnës, por sepse ai e kishte portretizuar Madonë me pak dekor, të fryrë dhe me këmbë të zhveshur, u mor dhe Duka i Mantovës bleu dhe e vendosi në galerinë e tij më fisnike ".
 28. ^ Ndërsa identifikimi i Gianni Papi nga Cecco del Caravaggio si Francesco Boneri është gjerësisht i pranuar, provat që lidhin Bonerin me shërbëtorin dhe modelin e Caravaggio në fillim të shekullit të 17 janë rrethanore. Shih Robb, fq. 193-196.
 29. ^ Baglione, Giovanni (1642). Life of Caravaggio. Italy. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2013. Marrë më 2013-10-30. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Because of the excessive ardour of his spirit Michelangelo was a little wild and he sometimes looked for the chance to break his neck or to risk the lives of others. People as quarrelsome as he were often to be found in his company: and having in the end confronted Ranuccio Tomassoni a well-mannered young man over some disagreement about a tennis match they challenged one another to a duel. After Ranuccio fell to the ground Michelangelo struck him with the point of his sword and having wounded him in the thigh killed him.
 30. ^ Milner, Catherine (2002-06-02). "'Red-blooded Caravaggio killed love rival in bungled castration attempt'". London: Telegraph.co.uk. Marrë më 2014-03-17. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Willey, David (2011-02-18). "Caravaggio's crimes exposed in Rome's police files". bbc. Marrë më 28 nëntor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Watkins, Ally (2011-02-24). "Caravaggio's Rap Sheet Reveals Him to Have Been a Lawless Sword-Obsessed Wildman, and a Terrible Renter". Artinfo. Marrë më 2012-11-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Vëllai i Konstancës Ascanio ishte Kardinali Mbrojtës i Mbretërisë së Napolit; një tjetër vëlla, Marzio, ishte këshilltar i Viceroy Spanjolle; dhe një motër u martua në familjen e rëndësishme napoleane Carafa. Caravaggio qëndroi në pallatin e Costanza në kthimin e tij në Napoli në 1609. Këto lidhje janë trajtuar në shumicën e biografive dhe studimeve - shih, për shembull, Catherine Puglisi, "Caravaggio", f.258, për një përshkrim të shkurtër. Helen Langdon, "Caravaggio: Një jetë", f. 12 dhe 15, dhe Peter Robb, "M", f. 398ff dhe 459ff, japin një llogari më të plotë.
 34. ^ Ralf van Bühren, 'Shtatë veprat e mëshirës' të Caravaggios në Napoli, 2017.
 35. ^ Alessandro Giardino, Shtatë Veprat e Mëshirës, 2017.
 36. ^ a b c d e Sammut, E. (1949). "Caravaggio in Malta" (PDF). Scientia. 15 (2): 78–89. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 tetor 2018. Marrë më 11 prill 2019. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ a b Pomella, Andrea (2005). Caravaggio: an artist through images. ATS Italia Editrice. fq. 106. ISBN 978-88-88536-62-0. Marrë më 28 qershor 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Varriano (2006), f. 74, 116.
 39. ^ a b Patrick, James (2007). Renaissance and Reformation. Marshall Cavendish. fq. 194. ISBN 978-0-7614-7651-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Rowland, Ingrid Drake (2005). From heaven to Arcadia: the sacred and the profane in the Renaissance. New York Review of Books. fq. 163. ISBN 978-1-59017-123-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Sciberras, Keith (prill 2002). "Frater Michael Angelus in tumultu: the cause of Caravaggio's imprisonment in Malta". The Burlington Magazine (CXLV): 229–232. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) and Sciberras, Keith (korrik 2002). "Riflessioni su Malta al tempo del Caravaggio". Paragone Arte. LII (629): 3–20. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Sciberras' findings are summarised online at Caravaggio.com Arkivuar 10 mars 2006 tek Wayback Machine
 42. ^ Kalorësit e mëdhenj të Rendit u mblodhën më 1 dhjetor 1608 dhe, pasi verifikuan se i akuzuari nuk kishte dalë, ndonëse u thirr katër herë, votoi unanimisht për të dëbuar ish-vëllain e tyre të putridum et foetidum. Caravaggio u përjashtua, jo për krimin e tij, por për largimin nga Malta pa leje (dmth. Ikja).
 43. ^ Langdon, f.365.
 44. ^ Baglione thotë se Caravaggio në Napoli kishte "hequr dorë nga çdo shpresë hakmarrjeje" kundër armikut të tij të paidentifikuar.
 45. ^ Sipas një shkrimtari të shekullit të 17-të, piktura e kreut të Goliathit është një vetë-portret i artistit, ndërsa Davidi është Caravaggino, "Caravaggio e tij e vogël". Kjo frazë është e panjohur, por është interpretuar si kuptim ose se djali është një portret i rinisë, ose, më shpesh, se ky është Cecco i modeluar për Amor Vincit. Shpata me shpatë mbart një mbishkrim të shkurtuar që është interpretuar si kuptim Kuptimi Pushtues Krenaria. I lidhur me një datë në periudhën e vonshme romake të Caravaggio nga Bellori, tendenca e fundit është ta shohësh atë si një produkt në periudhën e dytë të Caravaggio në Napolitan. (Shih Gash, f.125).
 46. ^ Një letër nga Peshkopi i Kasatrës në Napoli drejtuar Kardinalit Scipione Borghese në Romë, të datës 29 korrik 1610, e informon Kardinalin se Marchesa e Caravaggio mban dy Gjon Baptistët dhe një Magdalenë që ishin të destinuara për Borghese. Këto ishin me sa duket çmimi i faljes së Caravaggio nga xhaxhai i Borghese, Papa.
 47. ^ a b c d Laura Geggel (28 shtator 2018). "Renaissance Master Caravaggio Didn't Die of Syphilis, but of Sepsis". Live Science. Marrë më 30 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Robb argumenton këtë në M duke filluar në kapitullin 20.
 49. ^ "BBC News – Vatican reveals Caravaggio painting 'found' in Rome". Bbc.co.uk. 2010-07-19. Marrë më 2012-11-18. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "BBC News – Church bones 'belong to Caravaggio', researchers say". Bbc.co.uk. 2010-06-16. Marrë më 2012-11-18. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Tom Kington in Rome (2010-06-16). "The mystery of Caravaggio's death solved at last – painting killed him". London: The Guardian. Marrë më 2012-11-18. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Correspondent, Catherine Milner, Arts (1 qershor 2002). "'Red-blooded Caravaggio killed love rival in bungled castration attempt'". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 53. ^ Hibbard, f.97
 54. ^ Louis Crompton, Homoseksualiteti dhe Qytetërimi (Harvard, 2006) p.288
 55. ^ Bertolotti, Artisti Lombardi. pp.71-72
 56. ^ Catheine Puglisi, "Caravaggio" Phaidon 1998, fq
 57. ^ Riccardo Bassani dhe Fiora Bellini, "Caravaggio assassino", 1994, f. 205-214
 58. ^ a b Andrew Graham-Dixon, Caravaggio: Një jetë e shenjtë dhe profane, Penguin, 2011
 59. ^ https://www.nytimes.com/2010/03/10/arts/design/10abroad.html?hp Herwarth Roettgen, Il Caravaggio, hulumtime dhe interpretime, Romë 1975; R. Longhi, 'Novelletta del Caravaggio' 'invertito' ', Paragone, mars 1952, f. 62-4; Calvesi, 'Caravaggio', Art & Dossier, prill 1986; Christopher Frommer, 'Caravaggios Frühwerk und der Cardinal del Monte', Storia dell'arte, 9-10 (1971): 5-29; Margaret Walters, Nude Mashkull, Harmondsworth, 1978: 188-189; Helen Langdon, Caravaggio; Robb, M
 60. ^ a b Andrew Graham-Dixon, Caravaggio: Një jetë e shenjtë dhe profane, Penguin, 2011, f.4
 61. ^ " Meshkujt, delikate natyrore që përdorin si ekzotikë në kostume të përshtatshme për të ftuar, mashkull në masculos, për të falimentuar operantin, le të tregojë se është e gabuar për marrësit e somatipsës. " - Romakëve I: 27.
 62. ^ Romakët I: 26, cf. https://www.bibleserver.com/text/VUL/Romans1%3A26.
 63. ^ Mirabeau, Honoré (1867). Erotika Biblion. Chevalier de Pierrugues. Chez tous les Libraries. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ Burton, Richard Francis (1900). A Plain and Literal Translation of "Arabian Nights." Volume 10. Press of The Carson-Harper Company. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ White, Chris (1999). Nineteenth-Century Writings on Homosexuality: A Sourcebook. Routledge. ISBN 9780415153065. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ Transkripti i gjykimit është dhënë në Walter Friedlander, "Studimet Caravaggio" (Princeton, 1955, edik i rishikuar 1969)
 67. ^ Andrew Graham-Dixon, Caravaggio: Një jetë e shenjtë dhe profane, Penguin, 2011, f.412
 68. ^ Lambert, f.11.
 69. ^ Pjesa më e madhe e provave dokumentare për jetën e Caravaggio në Romë vjen nga të dhënat e gjykatës; rasti i "artichoke" i referohet një rast kur artisti hodhi një pjatë të artichokes nxehtë në një kamerier.
 70. ^ Robb, passim, bën një përpjekje mjaft shteruese për të identifikuar modelet dhe t'i lidhë ato me pëlhurat individuale.
 71. ^ Vetë-portrete e Caravaggio drejtohen nga Sick Bacchus në fillim të karrierës së tij në krye të Goliathit në David me Kryetarin e Goliadit në Galerinë Borghese të Romës. Artistët e mëparshëm kishin përfshirë vetë-portrete si shikues në veprim, por inovacioni i Caravaggio ishte të përfshinte veten si pjesëmarrës.
 72. ^ Wikkkower, f. 266; gjithashtu shohin kritika nga shokët italian Vincenzo Carducci (që jetojnë në Spanjë), i cili e quan Caravaggio një "Antikrisht" të pikturës me "talentë monstruoze" të mashtrimit.
 73. ^ Ostrow, 608
 74. ^ Roberto Longhi, cituar në Lambert, op. cit., f.15
 75. ^ Bernard Berenson, në Lambert, op. cit., f.8
 76. ^ Sohm, Philip (shtator 2002). "Caravaggio's Deaths". The Art Bulletin. 84 (3): 449–468. doi:10.1080/00043079.2002.10787031 (jo aktiv 2019-02-09). JSTOR 3177308. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI që nga shkurt 2019 (lidhja)
 77. ^ Inscriptiones et Elogia (Cod.Vat.7927)
 78. ^ Alfred Moir, "Caravaggio", f.9
 79. ^ Alberge, Dalya (19 qershor 2011). "Unknown Caravaggio painting unearthed in Britain". The Guardian. London. Marrë më 2011-06-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ "Painting thought to be Caravaggio masterpiece found in French loft". BBC News Online. 12 prill 2016. Marrë më 12 prill 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 81. ^ 'Lost Caravaggio', e gjetur në një papafingo francez, shkakton përçarje në botën e artit, The Guardian, Angelique Chrisafis, 12 prill 2016. Marrë 13 prill 2016.
 82. ^ Brown, Mark (28 shkurt 2019). "'Lost Caravaggio' rejected by the Louvre may be worth £100m". The Guardian. Marrë më 1 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ Kirchgaessner, Stephanie (10 dhjetor 2015). "'Restitution of a lost beauty': Caravaggio Nativity replica brought to Palermo". The Guardian. Marrë më 19 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ "FBI — Caravaggio". Fbi.gov. 2012-09-17. Arkivuar nga origjinali më 2012-10-20. Marrë më 2012-11-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 85. ^ Sooke, Alastair (23 dhjetor 2013). "Caravaggio's Nativity: Hunting a stolen masterpiece". BBC website. Marrë më 24 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 86. ^ a b c "The World's Most Expensive Stolen Paintings – BBC Two". BBC. Marrë më 2016-10-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)