Lista e ishujve të Europës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Kjo është lista e ishujveEuropës.

Në Oqeanin Atlantik dhe Detin Baltik[redakto | redakto tekstin burimor]

Angli


Irlandë
Skoci
Arkipelagët kryesore
Ishujt më të mëdhenj
Uells
Ishujt e Kanalit

Në Detin Verior[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Detin Mesdhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Detin e Zi[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Ishujt e Turqisë, ndërmjet Evropës dhe Azisë
    • Ishujt Kefken
    • Oreke

Në Oqeanin Arktik[redakto | redakto tekstin burimor]