Jump to content

Maubeuge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mobezha
Malbode (Holandisht)

Maubeuche (Pikard)

Maubeuge (Frëngjisht)
Komunë
Porta e Monsit
Porta e Monsit
Stema Mobezha
VendiFranca
RajoniHauts-de-France
DepartamentiNord
QarkuAvesnes-sur-Helpe
KantoniMaubeuge
NdërkomunalitetCA Maubeuge Val de Sambre
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Arnaud Decagny[1]
Sipërfaqja
1
18.850 km2 (7.278 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
29.625
 • Dendësia1,600/km2 (4,100/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
59392 /59600
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Maubeuge ( shqiptimi frëngjisht: [mobøʒ] ; Holandisht: Malbode ose historikisht: Mabuse  ; Pikard: Maubeuche ; Shqip: Mobezh) është një komunëdepartamentin Nord në Francën veriore. [2]

Ndodhet në të dy brigjet e Sambres (këtu i kanalizuar), 36 kilometra në lindje të Valenciennes dhe rreth 9 kilometra nga kufiri belg .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mobezha ( Malbodium i lashtë, nga latinishtja, rrjedh nga emri i vjetër frank Malboden, që do të thotë "assizes e Bodenit") i detyrohet për origjinën e saj Abacisë së Mobezhës, një manastir i dyfishtë, për burra dhe gra, i themeluar në shekullin e VII-të nga Shën Aldego, reliket e të cilit ruhen në kishë . Më pas i kaloi territorit të Hainaut .

Qyteti ishte pjesë e Holandës spanjolle dhe ndryshoi zotër disa herë përpara se t'i jepej përfundimisht Francës në Traktatin e Nijmegenit të vitit 1678. [3] Si pjesë e planit pré carré të Vauban- it që mbronte kufijtë veriorë të Francës me një linjë të dyfishtë kështjellash, ajo u fortifikua gjerësisht nën urdhërat e Luigjit të XIV .

Kryetari i Bashkisë së Mobezhës duke i paraqitur Divizionit të Gardës Britanike një flamur si vlerësim nga qyteti i cili u mor nga divizioni më 9 nëntor 1918. Gjeneral-major Torquhil Matheson shihet duke marrë flamurin, 14 nëntor 1918.

I rrethuar në 1793 nga Princi Josias i Saksë-Koburg-Saalfeld, ai u lehtësua nga fitorja e Wattignies, e cila përkujtohet nga një monument në qytet. Ajo u rrethua pa sukses në 1814, por u detyrua të kapitullonte, pas një rezistence të fuqishme, gjatë Luftës Njëqind Ditore .

Si një fortesë, Mobezha ka një gjurmë të vjetër bastioni që shërben si qendër e një kampi të rëndësishëm të ngulitur. Kalaja u ndërtua pas Luftës së 1870, por që atëherë është modernizuar dhe shtuar.

Kalatë u rrethuan në Luftën e Parë Botërore nga Perandoria Gjermane . Mobezha vuajti shumë në Luftën e Dytë Botërore : 90% e qendrës së qytetit u shkatërrua nga bombardimet më maj 1940. Luftime u zhvilluan përsëri në fillim të shtatorit 1944, në dhe rreth periferisë së qytetit, duke përfshirë njësi të Divizionit të Parë të Këmbësorisë së SHBA- së gjatë shtytjes amerikane drejt Belgjikës . [4] Stampa:Blazon-arms

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17934.841—    
18004.726−2.4%
18065.020+6.2%
18215.736+14.3%
18316.240+8.8%
18366.363+2.0%
18417.431+16.8%
18467.328−1.4%
18517.719+5.3%
18568.663+12.2%
186110.557+21.9%
186610.877+3.0%
187213.234+21.7%
187614.398+8.8%
188117.221+19.6%
188618.329+6.4%
189118.863+2.9%
189619.799+5.0%
190120.826+5.2%
190621.520+3.3%
191123.209+7.8%
192121.173−8.8%
192623.338+10.2%
193124.221+3.8%
193623.622−2.5%
194620.859−11.7%
195424.215+16.1%
196227.214+12.4%
196832.028+17.7%
197535.399+10.5%
198236.061+1.9%
199034.989−3.0%
199933.546−4.1%
200732.667−2.6%
201230.994−5.1%
201729.944−3.4%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka shkritore të rëndësishme, farkuese dhe furra shpërthyese, së bashku me fabrikat e veglave të makinerive dhe porcelanit .

Qyteti ka një bord të arbitrazhit tregtar, një kolegj komunal, një shkollë tregtare dhe industriale.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke qenë afër kufirit belg, stacioni Mobezhë ka dy linja për në Belgjikë: njëra që çon në veri drejt Monsit, tjetra drejt Lindjes në Charleroi . Asnjëri prej tyre nuk është vënë në shërbim të pasagjerëve për disa vite; megjithatë, nga dhjetori 2018 u njoftua një shërbim i kufizuar drejt Namurit nëpërmjet Charleroit. Trenat për në jug-perëndim janë të shpeshta. Stacioni i Mobezhës ka lidhje të drejtpërdrejtë me stacionin e Veriut në Paris.

Ekziston një aerodrom në Elesmes aty pranë, por përdoret për qëllime argëtimi, pa lehtësira për transportin ajror tregtar as të pasagjerëve e as të mallrave.

Referencat

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ INSEE commune file
  3. ^ "Treaty of Peace between France and Spain, signed at Nimeguen, 17 September 1678" (PDF). Oxford International Public Law. Marrë më 31 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The First! The Story of the 1st Infantry Division: WWII G.I. Stories Booklet (Lone Sentry)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)