Jump to content

Michael Costello (stilist)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Michael Costello lindi më 20 janar 1983, në Sherman Oaks, Los Angeles.[1] Babai i Costello-s është italo - hungarez dhe nëna e tij është greke rome dhe ruse.[1] Në moshën 15-vjeçare, ai u transferua në Palm Springs, Kaliforni.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Costello filloi të dizajnonte rroba në moshën dy vjeçare duke vizatuar fustane në muret e dhomës së tij të gjumit. Në moshën 15-vjeçare, ai hapi dyqanin e tij të parë në 286 North Palm Canyon Drive në Palm Springs.[1] Ishte në dyqanin e tij të parë në Palm Springs ku Costello filloi të bënte pjesë me porosi për të famshëm, duke përfshirë Céline Dion, Jennifer Lopez, Toni Braxton, Barry Manilow, Suzanne Somers, Faye Dunaway, Florence Henderson, dhe më shumë. Costello u bë titujt kryesorë për dizajnimin e një kapeleje dhe fustani të përshtatshëm për reperen Cardi B për Javën e Modës në Paris . [2] Kylie Jenner veshi një nga fustanet e tij për kopertinën e revistës së saj të ditëlindjes dhe Costello ka bërë festë me Lady Gaga -n.[3] Veshjet e Costello-s u shfaqën në aplikacionin e lojërave të Nicki Minaj, Nicki Minaj: The Empire. Ai bashkëpunoi me manikyrin e thonjve Essie dhe dizajnoi buzëkuqin e tij dhe nuancat e rimeleve për Inglot Cosmetics.[4]

Pista e projektit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, Costello u shfaq në sezonin e 8-të të Project Runway. Costello zuri vendin e 4-të,[5] dhe u bë miqtë më të mirë me konkurrentin tjetër Mondo Guerra.[6] Në vitin 2012, Costello konkurroi si pjesë e Projektit Runway All Stars dhe përfundoi si i dyti i dytë.

Grammy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 janar 2014, Costello tërhoqi vëmendjen mbarëkombëtare duke veshur Beyoncé me një fustan të bardhë dantelle për Çmimet e 56-të të Grammy. Costello e vlerëson atë moment si pikën e kthesës së karrierës së tij.[5] Që atëherë, Costello e ka veshur vazhdimisht për On the Run Tour, The Mrs. Turneu Botëror i Carter Show, nderimi i Stevie Wonder i sponsorizuar nga Grammy, Gala e Artit të Veshshëm në Muzeun Afrikano-Amerikan të Kalifornisë dhe më shumë.[7]

Më 15 shkurt 2016, Costello veshi Meghan Trainor në Grammy . Modelet e Costello-s për Beyoncé, Meghan Trainor, Tamar Braxton, Toni Braxton, Alicia Keys, Maren Morris dhe më shumë janë ekspozuar në Muzeun Grammy në LA Live.

Costello i ofroi të vishej Bebe Rexhës për Grammy's pasi stilistët e quajtën atë "shumë të madhe".

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2016, Costello bashkëpunoi me stilistin fitues të çmimeve, Lou Eyrich për të dizajnuar fustane për Lady Gaga për serialin televiziv American Horror Story, duke çuar në fitimin e ekipit të çmimit Primetime Emmy për Kostume të jashtëzakonshme për një seri bashkëkohore, seri të kufizuar ose film.[8]

Më 12 korrik 2016, Costello u shfaq në Good Morning America dhe fitoi një sfidë të modës mbarëkombëtare. Të nesërmen, ai punoi me Kim Kardashian në krijimin e një fustani në tapetin e kuq për Çmimet ESPY . Seanca e stilimit është filmuar për E! Televizioni Argëtues në vazhdimësi me Kardashians .

Costello është shfaqur si i ftuar mode për shfaqje televizive si Wendy, Steve Harvey Show, Good Day LA, Good Day NY, dhe më shumë.

Arritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 mars 2017, Costello mori një yll në Palm Springs Walk of Stars . Prezantimi u mbajt nga kryetari i bashkisë së Palm Springs, Robert Moon, i cili gjithashtu i dha Costello-s çelësin e qytetit të Palm Springs dhe shpalli 18 marsin si "Dita e Michael Costello".[9]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Costello ka dy fëmijë Giovanni dhe Coco nga një martesë e rregulluar që përfundoi në 2006.[1] Ai është haptazi homoseksual.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e Brassart, Scott (22 nëntor 2010). "Fashion designer Michael Costello reveals intimate details of his life and his "Project Runway" experience". San Diego Gay & Lesbian News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2015. Marrë më 6 maj 2017. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "SDGLN" defined multiple times with different content
  2. ^ Bailey, Alyssa (25 shtator 2018). "Here's Cardi B Literally Peacocking In A Massive Michael Costello Dress At Paris Fashion Week". Elle Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2019.
  3. ^ Hoffman, Ashley (25 maj 2016). "Designer Michael Costello on Strong Women, Partying With Gaga and the Evolution of Kylie Jenner". RunwayRiot (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2019. Marrë më 23 prill 2020.
  4. ^ Cummings, Faith (31 maj 2017). "Michael Costello on His Affordable Fashion Collaboration DesigNow". Teen Vogue (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2017. Marrë më 23 prill 2020.
  5. ^ a b Peiffer, Kim (28 janar 2014). "Remember His Name: Meet Designer Michael Costello, the Man Behind Beyoncé's Gorgeous Grammy Gown". InStyle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2018. Marrë më 6 maj 2017. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "InStyle 2014-01-28" defined multiple times with different content
  6. ^ a b Samotin, Perrie. "From 'Project Runway' to Dressing Beyoncé: 5 Things To Know About Designer Michael Costello". Style Caster (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2015. Marrë më 17 mars 2019. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Samotin" defined multiple times with different content
  7. ^ "Michael Costello". beyonce.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2020.
  8. ^ "Outstanding Costumes For A Contemporary Series Limited Series or Movie" (në anglisht). Primetime Emmy Awards. 13 korrik 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  9. ^ Peters, Erin (18 mars 2017). "Rising Star". Palm Springs Life (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2020. Marrë më 6 maj 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]