Jump to content

Milosh Jojiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Miloš Jojić

Jojić në Westfalenstadion në vitin 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMiloš Jojić
Datëlindja (1992-03-19) 19 mars 1992 (32 vjeç)
VendlindjaStara Pazova, RSF Jugosllavi
Gjatësia1.77 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Başakşehir
Numri28
Karriera me të rinjtë
Jedinstvo Stara Pazova
2003–2010Partizan Beograd
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2012Teleoptik60(14)
2012–2014Partizan Beograd35(10)
2014–2015Borussia Dortmund20(4)
2015–20181. FC Köln59(8)
2018—Başakşehir5(0)
Karriera ndërkombëtare
2011Serbia U195(1)
2012–2015Serbia U2121(3)
2013–Serbia5(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 18 tetor 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 10 korrik 2015

Miloš Jojić (Shtjellimi serbisht: Милош Јојић; lindur më 19 mars 1992) është një futbollistë serb i cili luan me klubin gjerman Borussia DortmundBundesligë dhe me kombëtaren serbe si mesfushor.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 janar 2012, sëbashku me Miloš Ostojić, Jojić firmosi kontratën e parë si profesionist me Partizanin e Beogradit, një marrëveshje katër vjeçare.[1] Megjithatë ai qëndroi në huazim te Teleoptik deri në fund të sezonit 2011–12. Gjatë kohës së tij te Teleoptik, ai shënoi 14 gola në 60 paraqitje në ligë.[2]

Partizan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 shtator 2012, Jojić shënoi në debutimin e tij zyrtar për Partizanin e Beogradit në ndeshjen e ligës kundër Hajduk Kula.[3] Më 18 maj 2013, ai shënoi golin e fitores në minutën e 90të kundër rivalëve të Yllit të Kuq të Beogradit me një goditje dënimi, duke i siguruar skuadrës titullin e gjashtë rresht.[4]

Borussia Dortmund[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 janar 2014, Jojić firmosi një kontratë katër vjet e gjysëm me klubin gjerman Borussia Dortmund,[5] me transferimin që u krye për një shifër që besohej që ishte 2 milion £.[6] Ai zhvilloi paraqitjen e tij të parë me klubin si zëvëndësues gjatë ndeshjes së ligës kundër Eintracht Frankfurt më 15 shkurt. Pas vetëm 17 sekondash, ai shënoi gol me prekjen e tij të parë; pasi gjuajtja e Kevin Großkreutz u prit nga portier, mesfushori serb shënoi me portën bosh pasi topi erdhi te këmbët e tij. U raportua se ky ishte goli më i shpejtë i shënuar nga një debutues në Bundesligë, dhe për katër sekonda do të ishte goli më i shpjetë i shënuar nga një zëvëndësues.[7]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jojić ka luajtur për Serbinë U–192011 Kampionatin U19 Europian, ku ai arriti të shënojë edhe golin e vetëm të skuadrës në ndeshjen hapëse të turnamentit kundër Turqisë. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren e parë më 11 tetor 2013 në një ndeshje miqësore kundër Japonisë, ku ai shënoi edhe golin e parë ndërkombëtarë në minutën e 90.[8]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren serbe.
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 11 tetor 2013 Karađorđe Stadium, Pazari i Ri Flamuri Japonia 2–0 2–0 Ndeshje Miqësore

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 29 prill 2015

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Gjithsej
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Partizan 2012–13 20 4 1 0 6 0 27 4
2013–14 15 6 3 0 5 1 23 7
Gjithsej 35 10 4 0 11 1 50 11
Borussia Dortmund 2013–14 10 4 2 0 3 0 15 4
2014–15 9 0 2 0 1 0 12 0
Gjithsej 19 4 4 0 4 0 27 4
Gjithsej karriera 54 14 8 0 15 1 77 15

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 29 prill 2015

Kombëtarja serbe
Viti Ndsh Gola
2013 1 1
2014 4 0
Gjithsej 5 1

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partizani i Beogradit
Borussia Dortmund

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ostojić i Jojić profesionalci". partizan.rs. 24 janar 2012. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2013. Marrë më 28 maj 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "I'm looking forward to the Bundesliga". bvb.de. 31 janar 2014. Marrë më 1 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Prvak ubedljiv, Šćepović branio". b92.net. 15 shtator 2012. Marrë më 15 shtator 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "JSL: Jojić u 90. minutu stavio šampanjac da se hladi! (FOTO+VIDEO)". sportal.rs. 18 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2013. Marrë më 18 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "BVB sign Milos Jojic". bvb.de. 31 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2020. Marrë më 31 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Coerts, Stefan. "Dortmund sign Milos Jojic". Goal.com. Marrë më 11 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Milos Jojic: The fastest debut goal ever". Borussia Dortmund. 15 shkurt 2014. Marrë më 28 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Живковић: Још нисам свестан! Јојић: Дан за памћење". zurnal.rs. 11 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2013. Marrë më 11 tetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]