Miralem Sulejmani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Miralem Sulejmani

Sulejmani me Young Boys më 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMiralem Sulejmani
Datëlindja5 dhjetor 1988
VendlindjaBeograd, RS Serbia, Jugosllavia
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Young Boys
Numri10
Karriera me të rinjtë
BSK Batajnica
2000–2005Partizan
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2006Partizan1(0)
2007–2008Heerenveen34(15)
2013–2015Benfica15(1)
2015–Young Boys161(39)
Karriera ndërkombëtare
2007–2010Serbia nën-2119(6)
2008–2016Serbia20(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 18 prill 2021
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 11 tetor 2015

Miralem Sulejmani (Cirilik serb: Миралем Сулејмани, i lindur më 5 dhjetor 1988) është një futbollist profesionist serb i cili luan si anësor për BSC Young Boys dhe kombëtaren serbe.

Kur nënshkroi për Ajax në 2008, ai u bë futbollisti më i shtrenjtë që është blerë ndonjëherë nga një klub holandez.[1] Gjatë shtatë sezoneve ai grumbulloi Eredivisie gjithsej 137 ndeshje dhe 44 gola. Në vitin 2013, ai u transferua te Benfica ku luajti rrallë, por fitoi pesë tituj të mëdhenj në dy vjet. Më pas ai u transferua te Young Boys, ku u bë sërish i rregullt i ekipit të parë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partizani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi i tij i parë ishte FK BSK Batajnica, përpara se të kalonte në FK Partizan në moshën 11-vjeçare për të përfunduar formacionin e tij.

Sulejmani bëri paraqitjen e tij të parë për të lartit në sezonin 2005–06, në moshën 17 vjeç, dhe shpejt tërhoqi interesin nga klubet holandeze AZ Alkmaar, FC Groningen dhe SC Heerenveen; Përveç kësaj, ai gjithashtu kaloi kohë në ekipin e fermës FK Teleoptik.

Heerenveen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 dhjetor 2006 Sulejmani nënshkroi për Heerenveen me transferimin që hyri në fuqi në janar të vitit të ardhshëm. Lëvizja ishte e diskutueshme, me disa argumente që ndodhën midis palës holandeze dhe agjentit të tij. Përfundimisht Partizani, pas një takimi me Federatën e Futbollit të Serbisë, e pezulloi lojtarin deri më 11 maj 2007, duke e lënë jashtë për pjesën tjetër të sezonit; Heerenveen apeloi në FIFA më pas dhe, megjithëse vendimi fillestar pretendonte se ai nuk duhej të pezullohej, u bë një vështrim i dytë në çështje dhe ai u ndalua përsëri.[2]

Sulejmani si lojtar i Heerenveen.

Sulejmani bëri debutimin e tij zyrtar me ekipin e Frieslandsezonin 2007–08, kundër Willem II më 17 gusht 2007 (barazim 0–0). Ai shënoi golin e tij të parë në ndeshjen pasuese, por ekipi i tij humbi 1–4 ndaj AFC Ajax; duke përfituar nga largimi i Afonso AlvesMiddlesbrough në janar 2008, ai e përfundoi sezonin me 15 gola për t'u renditur i pesti i përbashkët në tabelën e golashënuesve, duke ndihmuar ekipin e tij në pozitën e pestë dhe kualifikimin pasues në Kupën UEFA.

Ajax[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas disa javësh spekulime, AFC Ajax njoftoi se kishte arritur marrëveshje për transferimin e Sulejmanit. Klubi holandez pagoi 16.25 milionë euro për Heerenveen, duke thyer rekordin holandez të transferimeve që datonte nga viti 2005 kur Klaas-Jan Huntelaar gjithashtu ishte transferuar nga Heerenveen te Ajax. Lojtari nënshkroi një kontratë 5-vjeçare, ku shprehej “Unë jam futbollist dhe dua të mendoj vetëm për futbollin”.[3]

Sulejmani shënoi dhjetë gola zyrtarë në vitin e tij të parë me Ajax, duke përfshirë dy në shtatë gara në Kupën UEFA të sezonit, ndërsa klubi arriti në raundin e 16-të. Më 18 shkurt 2010, për të njëjtin garë, ai shënoi pas një loje të mrekullueshme individuale në humbjen 1–2 në shtëpi ndaj Juventusit, gjithashtu rezultati i përgjithshëm i raundit të 32-të.[4]

Sulejmani merr një goditje dënimi me Ajax.

Më 11 gusht 2010, West Ham United konfirmoi se ata kishin rënë dakord me Ajax dhe Sulejmanin për ta marrë atë në një huazim një vjeçar, me kusht që t'i jepej një leje pune,[5] e cila u refuzua të nesërmen.[6] Ai vazhdoi të shfaqej në mënyrë solide në dy sezonet në vijim, duke shënuar 19 gola në 54 paraqitje të kombinuara gjatë rrugës për në kampionatet kombëtare të njëpasnjëshme.

Më 4 mars 2012, në një ndeshje kundër Roda JC, Sulejmani u plagos rëndë pas 30 minutash. Dy ditë më vonë, ekipi mjekësor i Ajaxit ka përcaktuar se ai do t'i nënshtrohej një operacioni në meniskun, duke humbur pjesën tjetër të sezonit.[7] Në shkurt të vitit të ardhshëm, u raportua se ai do të bashkohej me S.L. Benfica si lojtar i lirë;[8][9][10] pasi kjo u konfirmua, trajneri Frank de Boer e degradoi në rezervë, ku qëndroi deri në fund të mandatit.[11]

Benfica[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa ditë pasi u shfaqën raportet fillestare për marrëveshjen me Benfica, më në fund u konfirmua se Sulejmani, së bashku me bashkatdhetarin Filip Gjuriçiq, kaluan testet mjekësore dhe ranë dakord për një kontratë pesëvjeçare që do të hyjë në fuqi nga korriku 2013.[12][13] Legjendari Predrag Mijatoviq vlerësoi aftësitë e bashkatdhetarit të tij.[14]

Sulejmani bëri debutimin e tij në Primeira Liga më 25 gusht, duke ardhur në mes të pjesës së dytë të fitores 2–1 në shtëpi kundër Gil Vicente FC. Ai shënoi golin e tij të parë zyrtar për klubin e tij të ri më 15 dhjetor, duke shënuar fituesin 3–2 në S.C. Olhanense dhe përsëri duke u paraqitur si zëvendësues.

Më 30 dhjetor 2014, shtatë muaj më vonë pas lëndimit të tij në finalen e Ligës së Evropës, Sulejmani u rikthye, si zëvendësues, kundër Nacional në raundin e tretë të Kupës së Ligës.

Young Boys[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 qershor 2015, Benfica njoftoi se Sulejmani ishte bashkuar me klubin zviceran Young Boys.[15]

Ai ishte pjesë e skuadrës së Young Boys që fitoi Superligën e Zvicrës 2017–18, titullin e tyre të parë në ligë në 32 vjet.[16]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sulejmani u emërua në skuadrën prej 18 lojtarësh të Zvonko Živković për Kampionatin Evropian të Futbollit U-19 UEFA 2007. Më 7 shtator 2008 ai konvertoi dy penallti për nën-21 në shkatërrimin 8–0 të Hungarisë në një ndeshje kualifikuese për Kampionatin Evropian 2009.[17]

Sulejmani debutoi për ekipin e lartë më 6 shkurt 2008, në një ndeshje miqësore me MaqedoninëShkup. Ai shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar më 12 shtator 2012, kundër Uellsit për kualifikimet e 2014 FIFA Kupa e Botës (fitore 6–1).[18]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i Sulejmanit Miljaimi është një goran etnik, familja e të cilit u shpërngul nga Gora në Kosovën jugore në lagjen BatajnicaBeogradit në vitin 1948. Babai i tij Miljaimi gjithashtu luante futboll, për OFK Beograd and GSP Polet. Nëna e Miralemit, Silvija është një serbe e lindur në Zagreb, Kroaci.[19]

Sulejmani është mik i ngushtë me Danko Lazoviqin, një koleg futbollist profesionist, i cili gjithashtu kaloi një pjesë të madhe të karrierës së tij në ligën e lartë holandeze; Sulejmani ka luajtur veçanërisht për AFC Ajax, ndërsa Lazoviq ka luajtur për rivalët e tyre Feyenoord dhe PSV Eindhoven. Në vitin 2010, ai u takua me të dashurën e tij Vesna Mushoviq.[20] Ai u bë baba i një djali në tetor 2011.[21]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Miljoenenflop Sulejmani gratis naar Benfica" (në holandisht). Het Nieuwsblad. 11 qershor 2013. Marrë më 15 qershor 2013.
 2. ^ "De Sulejmani Code" (në holandisht). Voetbal Zone. 2 shtator 2012. Marrë më 15 qershor 2013.
 3. ^ "Miralem Suljemani krijgt rugnummer Luque" (në holandisht). Voetbal Plus. 9 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2013. Marrë më 15 qershor 2013.
 4. ^ "Ajax verliest met 2–1 van Juventus" [Ajax humbi 2–1 kundër Juventusit] (në holandisht). Ajax's official website. 18 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2013. Marrë më 15 qershor 2013.
 5. ^ "Club update on Sulejmani" (në anglisht). West Ham United. 11 gusht 2010. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2010. Marrë më 11 gusht 2010.
 6. ^ "Hammers scrap Sulejmani loan after work permit failure" (në anglisht). BBC Sport. 13 gusht 2010. Marrë më 13 gusht 2010.
 7. ^ "Ajax's Sulejmani may miss the remainder of the season" (në anglisht). Goal.com. 6 mars 2012. Marrë më 14 qershor 2013.
 8. ^ "Sulejmani: Benfica contrata médio criativo do Ajax" [Sulejmani: Benfica nënshkruan për mesfushorin kreativ të Ajax] (në portugalisht). Mais Futebol. 14 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2013. Marrë më 14 shkurt 2013.
 9. ^ "Miralem Suljmani. Um jogador de extremos" [Miralem Sulejmani. një lojtar i skajshëm] (në portugalisht). IOnline. 15 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2013. Marrë më 15 shkurt 2013.
 10. ^ "Ex-West Ham and Newcastle target on verge of Benfica switch" (në anglisht). Talk Sport. 14 shkurt 2013. Marrë më 15 shkurt 2013.
 11. ^ Sulejmani marca pelas reservas (Sulejmani scores for reserves); Record, 20 shkurt 2013 (portugalisht)
 12. ^ Benfica: Sulejmani e Djuricic assinam por cinco anos (Benfica: Sulejmani and Djuricic sign for five years) Arkivuar 27 janar 2016 tek Wayback Machine; Diário Digital, 23 shkurt 2013 (portugalisht)
 13. ^ "Official: Benfica complete Sulejmani signing" (në anglisht). Goal.com. 11 qershor 2013. Marrë më 14 qershor 2013.
 14. ^ ""É um regalo ver Sulejmani a jogar" – Mijatovic" [“Është kënaqësi të shikosh Sulejmanin duke luajtur” – Mijatoviq] (në portugalisht). A Bola. 23 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2013. Marrë më 23 maj 2013.
 15. ^ "Sulejmani transferred to Young Boys" (në anglishte amerikane). S.L. Benfica. 9 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2015. Marrë më 29 qershor 2015.
 16. ^ Soccer - Young Boys end 32-year wait for Swiss title and end Basel dominance
 17. ^ "Kačar stars in Serbian rout" (në anglisht). UEFA.com. 7 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2008. Marrë më 8 shtator 2008.
 18. ^ "Serbia 6–1 Wales" (në anglisht). BBC Sport. 12 shtator 2012. Marrë më 14 qershor 2013.
 19. ^ Blic (6 nëntor 2009). "UEFA razočarala moju rodbinu iz Zagreba" (në serbisht). Marrë më 19 gusht 2019.
 20. ^ "Sulejmani: Krivo mi je što sam otišao" (në serbisht).
 21. ^ "Sulejmani dobio sina" (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 5 korrik 2014.