Richard Nixon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Nixon)
Jump to navigation Jump to search
Richard Nixon

Richard Milhous Nixon u lind më 9 janar 1913Yorba Linda, Kaliforni; vdiq më 22 prill 1994New York City. Ishte politikan amerikan dhe President i ShBA i 37-të në periudhën (1969 - 1974). Nixon është i vetmi Kryetar i ShBA-ve që ka dhënë dorëheqje gjatë mandatit presidencial pa e përfunduar mandatin e dytë, për shkak të përzierjes së tij në një skandal korrupsioni të njohur si Skandalit të Uotergejtit.

Jeta dhe Rinia[redakto | përpunoni burim]

Edukimi dhe vitet universitare[redakto | përpunoni burim]

Pjesëmarrja në Politikë[redakto | përpunoni burim]

Anëtarësimi në Partinë Republikane[redakto | përpunoni burim]

Ngritja në Fuqi[redakto | përpunoni burim]

President i SHBA-ve 1969-1974[redakto | përpunoni burim]

Skandali Watergate 1972[redakto | përpunoni burim]

Dorëheqja morale 1974[redakto | përpunoni burim]

Vitet e fundit[redakto | përpunoni burim]

Vdekja[redakto | përpunoni burim]

Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.