Onkar Ghate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Onkar Ghate është një autor dhe shkrimtar kanadez. Është gjithashtu edhe ndjekës dhe Drejtues i Përmbajtjes në Ayn Rand Isntitute në Irvine, Kaliforni, SHBA.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ghate u diplomua në Ekonomi dhe Filozofi në Uniersitetin e Torontos, me një Bachelor of Arts (B.A.) në vitin 1990. Mëpastaj fitoi një Master of Arts (M.A.) në Filozofi nga Universiteti i Calgary-s në vitin 1992 dhe akoma më tej një Doctor of Philosophy në vitin 1998.[1] Ghate është me kombësi kanadeze.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ghate iu bashkua Institutit Ayn Rand në vitin 2000. Ai ka dhënë kontriibutin e vet në shumë libra që trajtojnë filozofinë dhe veprat e filozofes dhe shkrimtares Ayn Rand.[2]

Ai ka shkruar artikuj për mediat më të famshme dhe më me influencë, si New Statesman,[3] Fox News,[4] CNN[5] dhe BusinessWeek.

Ai ka dhënë edhe mjaft fjalime dhe lektura për audiencat akademike.[6]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Onkar Ghate, Ph. D.". Ayn Rand Institute. maj 2012
  2. ^ a b "Onkar Ghate". Ayn Rand Institute.
  3. ^ "Onkar Ghate". New Statesman
  4. ^ "Onkar Ghate". Fox News.
  5. ^ Brook, Yaron; Ghate, Onkar. "Our Moral Code is Out of Date". CNN. 16 shtator 2010. 
  6. ^ "Onkar Ghate on Selfishness Arkivuar 18 maj 2014 tek Wayback Machine". Stanford Law School. 24 tetor 2013