Introduction to Objectivist Epistemology

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Introduction to Objectivist Epistemology
Autori Ayn Rand
Titulli origjinal Introduction to Objectivist Epistemology
Shteti Shtetet e Bashkuara
Gjuha Anglisht
Subjekt(e) Epistemologji
Botuesi
Botimi 1979 (Ed. 1),
1990 (Ed. 2)
Faqe 164 faqe (ed. 1),
314 faqe (ed. 2)
ISBN 0-451-61751-7 (ed. 1) ISBN 0-452-01030-6 (ed. 2)
OCLC 20353709

Introduction to Objectivist Epistemology (ITOE) është një libër nga Ayn Rand[1] dhe Leonard Peikoff, botuar në vitin 1979, dhe që konsiderohej prej Rand-it si traktati i vet filozofik.[2] Pjesa më e madhe e librit është përmbledhje e teorisë së koncepteve Objektiviste dhe zgjidhje e problemit të universalëve.[2][3] Një ese shtesë nga Peikoff diskuton dallimin analitik-sintetik.[2][3] Edicioni i dytë i librit, i botuar në vitin 1990 përmban edhe transkriptin e një seksioni diskutimi që Rand pati mbajtur mbi epistemologjinë.[2]

Shiko dhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca dhe shënime[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Introduction to Objectivist Epistemology, AynRand.org Vizituar 22.07.2015
  2. ^ a b c d Introduction to Objectivist Epistemology, Objectivism Reference Center, Vizituar më 22.07.2015
  3. ^ a b Introduction to Objectivist Epistemology, AynRandLexicon.com - Vizituar më 22.07.2015

Lexime të mëtejshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]