Jump to content

Introduction to Objectivist Epistemology

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Introduction to Objectivist Epistemology
AutorAyn Rand
Titulli origjinal'Introduction to Objectivist Epistemology'
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
TemaEpistemologji
Faqe164 faqe (ed. 1),
314 faqe (ed. 2)
ISBNISBN [[Special:BookSources/0-451-61751-7 (ed. 1)

ISBN 0-452-01030-6 (ed. 2)|0-451-61751-7 (ed. 1)

ISBN 0-452-01030-6 (ed. 2)]] Invalid ISBN
OCLC20353709

Introduction to Objectivist Epistemology (ITOE) është një libër nga Ayn Rand[1] dhe Leonard Peikoff, botuar në vitin 1979, dhe që konsiderohej prej Rand-it si traktati i vet filozofik.[2] Pjesa më e madhe e librit është përmbledhje e teorisë së koncepteve Objektiviste dhe zgjidhje e problemit të universalëve.[2][3] Një ese shtesë nga Peikoff diskuton dallimin analitik-sintetik.[2][3] Edicioni i dytë i librit, i botuar në vitin 1990 përmban edhe transkriptin e një seksioni diskutimi që Rand pati mbajtur mbi epistemologjinë.[2]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Introduction to Objectivist Epistemology, AynRand.org Vizituar 22.07.2015
  2. ^ a b c d Introduction to Objectivist Epistemology Arkivuar 13 nëntor 2015 tek Wayback Machine, Objectivism Reference Center Arkivuar 25 qershor 2015 tek Wayback Machine, Vizituar më 22.07.2015
  3. ^ a b Introduction to Objectivist Epistemology, AynRandLexicon.com - Vizituar më 22.07.2015

Lexime të mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Den Uyl, Douglas & Rasmussen, Douglas, red. (1984). The Philosophic Thought of Ayn Rand. Chicago: University of Illinois Press. ISBN 0-252-01033-7. OCLC 9392804. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]