Yaron Brook

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Yaron Brook (23 maj 1961)[1] është një sipërmarrës, autor, dhe akademik amerikan i lindur hebre.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yaron Brook u lind dhe u rrit në Izrael nga prindër që ishin socialistë. Kur ishte 16 vjeç një mik i dha të lexonte Revoltën e Atlasit (Atlas Shrugged) të shkrimtares Ayn Rand, çka bëri që ai të përqafonte Objektivizmin.[2] Ka shërbyer në Inteligjencën Ushtarake Izraeliane (1979-1982) dhe ka marrë një BSc në Inxhenieri Civile nga Technion-Israel Institute of Technology në Haifa (1986).[3] Në vitin 1987 lëvizi për në SHBA, ku respektivisht në 1989 dhe 1994 mori në MBA dhe OhD në Financë nga Universiteti i Texasit në Austin. Brook e mori nënshtetësinë amerikane në vitin 2003.

Pikëpamjet dhe opinionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kapitalizmi dhe biznesi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambientalizmi dhe ndryshimi klimatik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Izraeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra të botuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Yaron Brook". Facebook.com.
  2. ^ "Atlas came to Irvine Arkivuar 15 qershor 2008 tek Wayback Machine". The Orange County Register.
  3. ^ "Yaron Brook Arkivuar 12 nëntor 2013 tek Wayback Machine". Ayn Rand Institute.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]