Tara Smith (filozofe)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tara A. Smith (lindur më 1961) është një profesoreshë filozofie dhe studiuese e Objektivizmit në Universitetin e Teksasit në Austin.[1][2] Smith është e specializuar në teorinë politike dhe morale. Doktoratën e ka marrë nga Universiteti Johns Hopkins.

Ndër veprat e botuara nga ajo janë edhe: Viable Values: A Study of Life as the Root and Reward of Morality (2000), Moral Rights and Political Freedom (1995), dhe Ayn Rand's Normative Ethics: The Virtuous Egoist (2006).

Ajo është gjithashtu edh enjë autor që ka dhënë kontribute në koleksione të ndryshme me ese mbi novelat e filozofes ruso-amerikane Ayn Rand.

Smith ka shkruar në revista të specializuara si Journal of Philosophy, American Philosophical Quarterly, Social Philosophy and Policy, dhe Law and Philosophy.[3]

Smith është anëtare e "Ayn Rand Society",[4] që është pjesë e American Philosophical Association (Shoqata Filozofike Amerikane). Gjithashtu është pjesë e bordit të drejtorëve të Institutit Ayn Rand.[5]

Botime të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Moral Rights and Political Freedom. Lanham, Maryland: Rowman & Littlefield. 1997. ISBN 0-8476-8026-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Viable Values: A Study of Life as the Root and Reward of Morality. Lanham, Maryland: Rowman & Littlefield. 2000. ISBN 0-8476-9760-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Ayn Rand's Normative Ethics: The Virtuous Egoist. New York: Cambridge University Press. 2006. ISBN 0-521-86050-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Artikuj akademikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "On Deriving Rights to Goods from Rights to Freedom". Law and Philosophy. 11 (3): 217–234. shtator 1992. doi:10.1007/BF01000643. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Why a Teleological Defense of Rights Needn't Yield Welfare Rights". Journal of Social Philosophy. 23 (3): 35–50. dhjetor 1992. doi:10.1111/j.1467-9833.1992.tb00131.x. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Rights Conflicts: The Undoing of Rights". Journal of Social Philosophy. 26 (2): 139–156. shtator 1995. doi:10.1111/j.1467-9833.1995.tb00078.x. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Tolerance & Forgiveness: Virtues or Vices?". Journal of Applied Philosophy. 14 (1): 31–41. prill 1997. doi:10.1111/1468-5930.00037. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Reconsidering Zero-Sum Value: It's How You Play the Game". Journal of Social Philosophy. 28 (2): 128–139. shtator 1997. doi:10.1111/j.1467-9833.1997.tb00381.x. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Rights, Wrongs, and Aristotelian Egoism: Illuminating the Rights/Care Dichotomy". Journal of Social Philosophy. 29 (2): 5–14. shtator 1998. doi:10.1111/j.1467-9833.1998.tb00104.x. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Intrinsic Value: Look-Say Ethics". The Journal of Value Inquiry. 32 (4): 539–553. dhjetor 1998. doi:10.1023/A:1004333128077. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "The Practice of Pride". Social Philosophy and Policy. 15 (1): 71–90. dhjetor 1998. doi:10.1017/S0265052500003071. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "The Metaphysical Case for Honesty". The Journal of Value Inquiry. 37 (4): 517–531. dhjetor 2003. doi:10.1023/B:INQU.0000019033.95049.1e. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "'Social' Objectivity and the Objectivity of Value" in Machamer, Peter K. & Wolters, Gereon, red. (2004). Science, Values, and Objectivity. Pittsburgh, Pennsylvania: University of Pittsburgh Press. ISBN 0-8229-4237-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Morality Without the Wink: A Defense of Moral Perfection". Journal of Philosophical Research. 29: 315–331. 2004. doi:10.5840/jpr_2004_6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Forbidding Life to Those Still Living" in Mayhew, Robert, red. (2004). Essays on Ayn Rand's We the Living. Lanham, Maryland: Lexington Books. ISBN 0-7391-0697-X. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Independence in The Fountainhead" in Mayhew, Robert, red. (2006). Essays on Ayn Rand's The Fountainhead. Lanham, Maryland: Lexington Books. ISBN 0-7391-1577-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "Why Originalism Won't Die – Common Mistakes in Competing Theories of Judicial Interpretation". Duke Journal of Constitutional Law & Public Policy. 2: 159–215. 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "The Importance of the Subject in Objective Morality: Distinguishing Objective from Intrinsic Value". Social Philosophy and Policy. 25: 126–148. 2008. doi:10.1017/S0265052508080059. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "'Humanity's Darkest Evil': The Lethal Destructiveness of Non-Objective Law" in Mayhew, Robert, red. (2009). Essays on Ayn Rand's Atlas Shrugged. Lanham, Maryland: Lexington Books. ISBN 978-0-7391-2779-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "BB&T Donates $2 Million for Ayn Rand Research at The University of Texas at Austin Arkivuar 24 mars 2008 tek Wayback Machine". Utexas.edu. 2008-12-07
 2. ^ "Anthem Foundation Renews Gift for Ayn Rand Research on 50th Anniversary of “Atlas Shrugged Arkivuar 14 shkurt 2015 tek Wayback Machine” | The University of Texas at Austin. Utexas.edu. 2007.10.01
 3. ^ "Ayn Rand's Normative Ethics". Cambridge University Press.
 4. ^ "The Ayn Rand Society". Ayn Rand Society. 1982-03-06.
 5. ^ "The Ayn Rand Institute Arkivuar 13 shkurt 2013 tek Wayback Machine". Aynrand.org. 29 korrik 2005.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]