Harry Binswanger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Harry Binswanger (lindur më 1944) është një filozof amerikan. Ai është një Objektivist dhe ka qenë koleg i ngushtë i filozofes Ayn Rand, me të cilën ka punuar për ndërtimin e The Ayn Rand Lexicon. Libri i tij më i fundit (shkurt 2014) është: How We Know: Epistemology on an Objectivist Foundation.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si autor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Binswanger, Harry (2014). How We Know: Epistemology on an Objectivist Foundation. New York: TOF Publications, Inc. ISBN 978-0-9856406-1-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Binswanger, Harry (1990). The Biological Basis of Teleological Concepts. Los Angeles: Ayn Rand Institute Press. ISBN 0-9625336-0-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Hull, Gary, red. (2005). "'Free Competition' at Gunpoint". The Abolition of Antitrust. Transaction Publishers. ISBN 0-7658-0282-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Ralston, Richard E., red. (2011). "The Dollar and the Gun". Why Businessmen Need Philosophy. Irvine, CA: Ayn Rand Institute Press. ISBN 0-9625336-2-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Ralston, Richard E., red. (2011). "Philosophy: The Ultimate CEO". Why Businessmen Need Philosophy. Irvine, CA: Ayn Rand Institute Press. ISBN 0-9625336-2-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Si redaktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]