The Philosophic Thought of Ayn Rand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Philosophic Thought of Ayn Rand
AuthorDouglas J. Den Uyl (red.)
Douglas B. Rasmussen (red.)
Original title'The Philosophic Thought of Ayn Rand'
CountryShtetet e Bashkuara
SubjectAyn Rand, Objektivizmi
PublisherUniversity of Illinois Press
Pages284 faqe
ISBNISBN 0-252-01407-3

The Philosophic Thought of Ayn Rand iështë një koleksion me ese mbi filozofinë e Objektivizmit, zhvilluar nga shkrimtarja dhe filozofja Ayn Rand. Libri është redaktuar nga Douglas J. Den Uyl dhe Douglas B. Rasmussen, dhe përmban ese nga nëntë autorë të ndryshëm që mbulojnë zona dhe çështje të ndryshme të mendimit filozofik të Ayn Rand.[1]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri është i ndarë në tre seksione çdonjëri prej të cilëve trajton zona të ndryshme të filozofisë dhe të mendimit të Randit. Seksioni i parë mbulon metafizikën dhe epistemologjinë. Seksioni i dytë mbulon etikën, ndërsa seksioni i tretë i librit mbulon filozofinë politike. 

Historia e botimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Den Uyl dhe Rassmussen filluan të punonin mbi libri që kur Rand ishte ende gjallë. Kur ajo morri vesh për projektin ajo e kundërshtoi dhe e dekurajoi atë, sikundër kishte bërë me projekte të tjera të ngjashme.[2]

The Philosophic Thought of Ayn Rand u botua fillimisht në vitin 1984 nga University of Illinois Press.[3]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Philosophic Thought of Ayn Rand at the Library of Congress
  2. ^ McLemee, Scott (shtator 1999). "The Heirs Of Ayn Rand: Has Objectivism Gone Subjective?". Lingua Franca. 9 (6): 45–55. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Formats and Editions of The Philosophic Thought of Ayn Rand". WorldCat. Marrë më 7 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"The Randian Argument Reconsidered: A Reply to Charles King", një studim nga Paul St. F. Blair që i përgjigjet esesë së King-ut (një prej autorëve) në vëllim.