Jump to content

Oshëtimë në bregdet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Oshëtime në bregdet)
Oshëtim në bregdet
Arkivi i filmit
Titulli shqip Oshëtim në bregdet
Vendi i prodhimit Durrës
Shqipëri
Viti i prodhimit 1966
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 83:00
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Hysen Hakani
Skenari Sulejman Pitarka
Hysen Hakani
Muzika e filmit Çesk Zadeja
Kameramani Piro Milkani
Drejtori artistik Todi Bozo
Prodhuesi i filmit: Albfilm
Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Ndrek Luca
Kujtim Spahivogli
Agim Shuke
Sandër Prosi
Aktorët tjerë
Dhimitër Pecani
Elez Kadria
Robert Ndrenika
Fatos Haxhiraj
Vangjush Furxhi


Oshëtime në bregdet është një film shqiptarë i prodhuar në Shqipëri në vitin 1966.

Regjia: Hysen Hakani, Skenari: Sulejman Pitarka, Hysen Hakani, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Çesk Zadeja.

Përmbajtja e filmit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lufta e Dytë Botërore. Në një familje të varfër bregdetare, patrioti Jonuz Bruga ka konflikte me djalin e tij Selimin, i cili bën një jetë të shthurur. Ndërkohë vëllezërit e tij Dini, Petriti dhe Vehipi luftojnë duke drejtuar grupet guerile të qytetit. Duke u zvarritur pas dëshirëva të tij, Selimi ndjek qëndrimin e Brunos një spiuni të fashizmit, ku e përdor si spiun dhe tradhëtar të grupeve ilegale.