Përdoruesi:Loresaxh/Magnus Maximus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Loresaxh/Magnus Maximus

Magnus Maximus ( Latin: [ˈMaŋnus ˈmaksimus] ; Welsh  [ˈMaksɛn ˈwlɛdɪɡ] ; rr. 335 – 28 gusht 388) ishte perandor Romak në pjesën perëndimore të Perandorisë nga 383 në 388. Ai uzurpoi fronin nga perandori Gratian në vitin 383, përmes negociatave me perandorin Theodosius I.

Ai u bë perandor në Britani dhe Gali vitin e ardhshëm ndërsa vëllai i Gratianit Valentinian II mbajti Italinë, Panoninë, Hispaninë dhe Afrikën . Në vitin 387, ambiciet e Maksimusit e çuan atë të pushtonte Italinë, duke rezultuar në humbjen e tij nga Theodosius I në Betejën e Poetovio në 388. Sipas pikëpamjes së disa historianëve, vdekja e tij shënoi fundin e pranisë së drejtpërdrejtë perandorake në Galinë Veriore dhe Britaninë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindja, karriera e ushtrisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maksimusi lindi rreth vitit 355 në Gallaecia, në pronat e Kontit Theodosius (Plaku), me të cilin ai pretendonte të kishte lidhje. [1] Maksimusi ishte djali i gjeneralit Flavius Julius Eucherius dhe vëllai i Marcellinus. Bashkëkohësit e tij të afërt e përshkruanin dinjitetin e tij si të ofenduar kur më pak burra u ngritën në pozita të larta. 

Maksimusi ishte një gjeneral i dalluar; ai ishte ndoshta një oficer i vogël në Britani në vitin 368, gjatë shuarjes së Komplotit të Madh . [2] Ai shërbeu nën Kontin Theodosius në Afrikë në vitin 373. [3] I caktuar në Britani në 380, ai mposhti një inkursion të Pikteve dhe Skocezëve në vitin 381. [1]

Rebelimi dhe oferta për fronin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perandori perëndimor Gratian ishte bërë jopopullor për shkak të favorizimit të perceptuar ndaj Alans — një popull që flet iranian (shih gjithashtu Sarmatët dhe Osetët ) të cilët ishin adoptues të hershëm të krishterimit dhe migruan si në lindje ashtu edhe në perëndim nga vendlindja e tyre mbi qytetarët romakë. [1]

Në vitin 383 Maksimusi u shpall perandor nga trupat e tij. Ai shkoi në Gali për të ndjekur ambiciet e tij perandorake, duke marrë me vete një pjesë të madhe të garnizonit britanik. [1]

Pas zbarkimit të tij në Gali, Maximus doli për të takuar Gratian, të cilin e mundi pas pesë ditësh përleshje afër Parisit . [1] Gratian iku dhe u vra në Lyon më 25 gusht të vitit 383. Duke vazhduar fushatën e tij në Itali, Maksimusi u ndalua nga përmbysja e Valentinianit II, i cili ishte vetëm dymbëdhjetë vjeç, kur Flavius Bauto erdhi me një forcë të fuqishme për ta parandaluar atë. Negociatat pasuan në vitin 384 duke përfshirë ndërhyrjen e Ambrose, Peshkopit të Milanos, duke çuar në një marrëveshje me Valentinian II dhe Theodosius I në të cilin Maksimusi u njoh si Augustus në Perëndim. [4]

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maximus e bëri kryeqytetin e tij në Augusta Treverorum (Treves, Trier ) në Gali dhe drejtoi Britaninë, Galinë, Spanjën dhe Afrikën. Ai lëshoi monedha dhe një numër urdhëresash për riorganizimin e sistemit të provincave të Galisë. Disa studiues besojnë se Maksimusi mund të ketë themeluar edhe zyrën e Comes Britanniarum .  Ai u bë një perandor popullor; Quintus Aurelius Symmachus dha një panegjirik mbi virtytet e Maksimusit. Ai përdori foederati forca të tilla si Alamanni për një efekt më të madh. Ai ishte gjithashtu një përndjekës i ashpër i heretikëve .

Ishte me urdhër të tij që Priscillian dhe gjashtë shokë të tij u ekzekutuan për herezi, në këtë rast të Priscillianism, megjithëse akuzat aktuale civile të vëna nga vetë Maximus ishin për praktikimin e magjisë . Këto ekzekutime vazhduan pavarësisht protestave kundër përfshirjes së pushtetit laik nga njerëz të shquar si St. Ambrose dhe St. Martin of Tours . [5] Në këtë mënyrë, Maksimusi jo vetëm vendosi kredencialet e tij si një mbrojtës i ortodoksisë, por gjithashtu forcoi burimet e tij financiare në konfiskimet pasuese. [6] Edikti i Maksimus me 387 ose 388, i cili censuroi të krishterët në Romë për djegien e një sinagogë hebreje, u dënua nga peshkopi Ambrose, i cili tha se njerëzit bërtisnin, "perandori është bërë hebre". [7]

Konfliktet përfundimtare dhe ekzekutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 387 Maksimusi arriti të dëbojë perandorin Valentinian II nga Milano, pas së cilës ai iku në Theodosius I. Theodosius dhe Valentinian më pas pushtuan nga lindja dhe bënë fushatë kundër Maksimusit në korrik – gusht 388, trupat e tyre u drejtuan nga Richomeres dhe gjeneralë të tjerë. Maksimusi u mund në Betejën e Poetovios, [8] dhe u tërhoq në Akuileia . Ndërkohë, Frankët nën Marcomer kishin përfituar nga rasti për të pushtuar Galinë veriore, në të njëjtën kohë duke dobësuar edhe më shumë pozicionin e Maksimusit.

Andragathius, magister equitum i Maximus dhe vrasësi i Perandorit Gratian, u mund pranë Siscia, ndërsa vëllai i Maximus, Marcellinus, ra në betejë në Poetovio . [9] Maksimusi u dorëzua në Akuileia dhe megjithëse u lut për mëshirë u ekzekutua. Senati miratoi një dekret të memorjeve të Damnatio kundër tij. Sidoqoftë, nëna e tij dhe të paktën dy vajzat u kursyen. [10] Gjenerali i besuar i Theodosius Arbogast mbyti djalin e Maximus, Flavius Victor, në Trier në vjeshtën e të njëjtit vit. [11]

Fati i familjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Se çfarë ndodhi saktësisht me familjen e Maksimusit pas rënies së tij nuk është regjistruar . Ai dihet se kishte një grua, e cila regjistrohet se kishte kërkuar këshilla shpirtërore nga Shën Martin i Tours gjatë kohës që ishte në Trier. Fati i saj përfundimtar, dhe madje edhe emri i saj (por shih traditën Uells më poshtë), nuk janë ruajtur në të dhënat përfundimtare historike. E njëjta gjë është e vërtetë për nënën dhe vajzat e Maksimusit, përveç se ato u kursyen nga Theodosius I.

Një nga vajzat e Maksimus mund të ketë qenë e martuar me Ennodius, [12] guvernatorin e Afrikes (395). Nipi i Ennodius ishte Petronius Maximus, një tjetër perandor fatkeq, i cili sundoi në Romë për vetëm 77 ditë para se të vritej me gurë përderisa po ikte nga Vandalet më 24 maj 455. Pasardhës të tjerë të Ennodius, dhe kështu mbase i Maximus, përfshinin Anicius Olybrius, perandor në 472, por edhe disa konsuj dhe peshkopë të tillë si Shën Magnus Felix Ennodius (Peshkopi i Pavia rr. 514 -21). Ne gjithashtu hasim një vajzë ndryshe të paregjistruar të Magnus Maximus, Sevira, në Shtyllën e Eliseg, një gur i ngulitur mesjetar i hershëm në Uells që pretendon martesën e saj me Vortigern, mbretin e Britanikëve. [13]

Roli në historinë britanike dhe bretone[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oferta e Maksimusit për pushtet perandorak në 383 përkon me datën e fundit për çdo provë të një pranie ushtarake romake në Uells, Pennines perëndimore dhe fortesën e Deva . Monedha të datuara më vonë se 383 janë gjetur në gërmimet përgjatë Murit të Hadrianit, duke sugjeruar që trupat nuk ishin zhveshur plotësisht prej tij, siç mendohej dikur. Në De Excidio et Conquestu Britanniae shkruar rr. 540, Gildas thotë se Maximus "privoi" Britaninë jo vetëm nga trupat e saj romake, por edhe nga "bandat e armatosura ,guvernatorët dhe lulja e rinisë së saj", për të mos u kthyer më.

Pasi ishte larguar me trupat dhe administratorët e vjetër dhe duke planifikuar të vazhdonte si sundimtari i Britanisë në të ardhmen, kursi i tij praktik ishte transferimi i autoritetit lokal te sundimtarët vendas. Legjenda e Uellsit mbështet që kjo ka ndodhur, me histori të tilla si Breuddwyd Macsen Wledig (anglisht: Dreamndrra e perandorit Maximus), ku ai jo vetëm që martohet me një grua të mrekullueshme britanike (duke bërë kështu të mundshëm pasardhësit britanikë), por gjithashtu i jep babait të saj sovranitetin mbi Britaninë ( duke transferuar kështu zyrtarisht autoritetin nga Roma përsëri te vetë britanikët).

Gjeneologjitë më të hershme Uellsiane i japin Maximus (referuar si Macsen / Maxen Wledig, ose Perandori Maximus ) rolin e babait themelues të dinastive të disa mbretërive mesjetare të Uellsit, përfshirë ato të Powys dhe Gwent . Ai jepet si paraardhës i një mbreti Uells në Shtyllën e Eliseg, i ngritur gati 500 vjet pasi ai u largua nga Britania, dhe ai figuron në listat e Pesëmbëdhjetë Fiseve të Uellsit . [14]

Pasi u bë perandor i Perëndimit, Maksimusi u kthye në Britani për të bërë fushatë kundër Pikteve dhe Skocezëve (dmth. Irlandezëve), ndoshta në mbështetje të aleatëve të vjetër të Romës Damnonii, Votadini dhe Novantae (të gjitha të vendosura në Skocinë moderne). Ndërsa atje ai me gjasë bëri marrëveshje të ngjashme për një transferim zyrtar të autoritetit tek shefat lokalë — sundimtarët e mëvonshëm të Galloway, shtëpia e Novantae, pretenduan Maksimusin si themeluesin e linjës së tyre, njësoj siç bënë mbretërit e Uellsit.

Shekulli i nëntë Historia Brittonum jep një rrëfim tjetër për Maksimusin dhe i cakton atij një rol të rëndësishëm:

Perandori i shtatë ishte Maksimiani, Ai u tërhoq nga Britania me gjithë forcën e tij ushtarake, vrau Gratianusin, mbretin e Romakëve, dhe fitoi sovranitetin e të gjithë Evropës. Duke mos qenë i gatshëm t'ua kthente shokët e tij luftarakë grave të tyre, familjeve dhe pasurinë e tyre në Britani, ai u dha atyre rrath të shumtë nga liqeni në majën e Mons Iovis, në qytetin e quajtur Cant Guic dhe në Tumën perëndimore, që është "Ngjarja Cruc " Këta janë Britanikët Armor dhe ata qëndrojnë atje deri në ditët e sotme. Si pasojë e mungesës së tyre, Britania duke u mposhtur nga kombet e huaja, trashëgimtarët e ligjshëm u dëbuan, derisa Zoti ndërhyri me ndihmën e tij.

Historianët modernë besojnë se kjo ide e vendosjes masive të trupave britanike në Brittany nga Maximus mund të pasqyrojë shumë mirë një realitet, pasi përputhet me prova arkeologjike dhe të tjera historike dhe traditat e mëvonshme të Breton.

Armorica deklaroi pavarësinë nga Perandoria Romake në 407 , por kontribuoi në hark për mbrojtjen e Flavius Aetius kundër Attila Hunit, dhe mbreti i saj Riothamus u përmend më pas në dokumentet bashkëkohore si një aleat i Romës kundër Gotëve . Megjithë përdorimin e saj të vazhdueshëm të dy gjuhëve të dallueshme, Bretonisht dhe Gallo, dhe pushtimeve dhe pushtimeve të gjera nga Franks dhe Vikings, Armorica mbajti kohezion të konsiderueshëm kulturor në shekullin e 13-të.

Maksimusi gjithashtu krijoi një bazë ushtarake në Gallaecia vendin e tij të lindjes, dmth. Galicia (Spanjë), e cila vazhdoi si një entitet kulturor pavarësisht pushtimit nga Suebi në 409, shih Mbretëria e Galicës .

Aetius dërgoi një numër të madh të Alanëve si në Armorica ashtu edhe në Galicia pas humbjes së Attila-s në Betejën e Rrafshit të Katalonjës . Alanët dukshëm u asimiluan shpejt në kulturat lokale kelte, duke kontribuar legjendat e tyre, p.sh., në Ciklin Arthurian të romancave.

Legjenda e Uellsit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Versione legjendare të karrierës së Maximus në të cilën ai martohet me princeshën e Uellsit Elen mund të ketë qarkulluar në traditën popullore në zonat Uellsishtfolëse që nga një datë e hershme. Edhe pse historia e takimit të Helen dhe Maximus është pothuajse me siguri e trilluar, ka disa prova për pretendimet themelore. Atij sigurisht i është dhënë një vend i shquar në versionin më të hershëm të Triadave Uellsiane që besohet se datojnë nga rr.1100 dhe që pasqyrojnë traditat e vjetra në disa raste. Poezia uellsiane gjithashtu shpesh i referohet Macsen si një figurë krahasimi me udhëheqësit e mëvonshëm Uellsit. Këto legjenda na vijnë në dy versione të ndara. [14]

Xhefri nga Monmouth[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ilustrimi nga një dorëshkrim Uellsit i shekullit të 14-të që mendohet se synon të përshkruaj Magnus Maximus. Orët e Llanbeblig (f. 3r. )

Sipas historisë së trilluar të Geoffrey të Monmouth Historia Regum Britanniae ( rr. 1136 ), baza për shumë legjenda angleze dhe uellsiane, Maximianus, siç e quan ai, ishte një senator romak, një nip i Coel Hen përmes vëllait të Coel, Ioelinus, dhe mbret i britanikëve pas vdekjes së Octavius ( Eudaf Hen ). Geoffrey shkruan se kjo ndodhi sepse Octavius donte të martohej me vajzën e tij vetëm me një gjysmë-romak-gjysmë-britanik kaq të fuqishëm dhe t'i jepte mbretërinë e Britanisë, si pajë, këtij burri, kështu që ai i dërgoi një mesazh Romës duke ofruar vajzën e tij te Maksimiani. [15]

Caradocus, Duka i Cornwall, kishte sugjeruar dhe mbështetur martesën midis vajzës së Octavius dhe Maximian. Maksimiani e pranoi ofertën dhe u largua nga Roma për në Britani. Geoffrey pretendon më tej se Maksimiani mblodhi një ushtri ndërsa ai rrëmbeu qytetet frankase gjatë rrugës. Ai pushtoi Clausentum ( Southampton modern) pa dashje dhe gati sa luftoi ushtrinë e Britanikëve nën drejtimin e Conan Meriadoc para se të binte dakord për një armëpushim. Pas negociatave të mëtejshme, Maksimianit iu dha mbretëria e Britanisë dhe Oktaviusi doli në pension. Pesë vjet në mbretërinë e tij, Magnus Maximus mblodhi një flotë të madhe dhe pushtoi Galinë, duke e lënë Britaninë në kontrollin e Caradocus. [16] Me të arritur në mbretërinë e Armorica (historikisht, rajoni midis lumenjve Loire dhe Seine, që më vonë përbëhej nga Brittany, Normandy, Anjou, Maine dhe Touraine), ai mundi mbretin dhe vrau mijëra banorë. Para se të nisej në Romë, ai thirri Conanus, nipin rebel të Oktaviusit dhe i kërkoi të sundonte si mbret i tokës, e cila u quajt Brittany . Burrat e Conan u martuan me gra vendase pasi u prenë gjuhën për të ruajtur pastërtinë e gjuhës së tyre. Geoffrey i Monmouth paraqet këtë legjendë për të shpjeguar emrin e Uellsit për Brittany, Llydaw, si origjinë nga lled-taw ose "gjysmë i heshtur". Duke qenë se Conan ishte vendosur mirë në gjenealogji si themeluesi i Brittany, kjo llogari sigurisht që është e lidhur me një traditë më të vjetër se Geoffrey.

Pas vdekjes së Caradocus, sundimi i Britanisë si regjent i kaloi Dionotit, i cili – përballur me një pushtim të huaj – thirri Maksimusin, i cili më në fund dërgoi një burrë me emrin Gracianus Municeps me dy legjione për të ndaluar sulmin. Ai vrau shumë mijëra para se pushtuesit të iknin në Irlandë . Maksimusi vdiq në Romë menjëherë më vonë dhe Dionoti u bë mbreti zyrtar i Britanikëve. Fatkeqësisht, para se të fillonte mbretërimin e tij, Gracianus mori kurorën dhe u bë mbret mbi Dionotet.

Ndërsa një llogari gjerësisht pozitive e Maksimianit, Historia përfundon me suksesin e pushtuesve barbarë dhe ankohet, "Mjerisht për mungesën e kaq shumë ushtarëve luftarakë përmes çmendurisë së Maximianus!" . [17]

Ëndrra e Macsen Wledig[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithëse përralla Mabinogion Ëndrra e Macsen Wledig është shkruar në dorëshkrime të mëvonshme sesa versioni i Geoffrey, dy rrëfimet janë aq të ndryshme sa studiuesit bien dakord që endrra nuk mund të bazohet thjesht në versionin e Geoffrey. Llogaria e Ëndrrës gjithashtu duket se përputhet më mirë me detajet në Triada, kështu që ndoshta pasqyron një traditë të mëparshme.

Macsen Wledig, Perandori i Romës, ëndërron një natë për një vajzë të bukur në një tokë të mrekullueshme, larg. Duke u zgjuar, ai dërgon njerëzit e tij në të gjithë tokën në kërkim të saj. Me shumë vështirësi ata e gjejnë atë në një kështjellë të pasur në Uells, bijë e një kryepleti me qendër në Segontium ( Caernarfon ) dhe e çojnë Perandorin tek ajo. Gjithçka që gjen është saktësisht si në ëndrrën e tij. Vajza, emri i së cilës është Helen ose Elen, e pranon dhe e do atë. Meqenëse Elen është gjetur e virgjër, Macsen i jep babait të saj sovranitetin mbi ishullin e Britanisë dhe urdhëron të ndërtohen tre kështjella për nusen e tij. [18]

Në mungesë të Macsen, një perandor i ri merr pushtetin dhe e paralajmëron atë të mos kthehet. Me ndihmën e burrave nga Britania e udhëhequr nga vëllai i Elen, Conanus ( Uellsisht : Cynan Meriadoc, Breton : Conan Meriadeg), Macsen marshon nëpër Gali dhe Itali dhe ripushton Romën. Në shenjë mirënjohje për aleatët e tij britanikë, Macsen i shpërblen ata me një pjesë të Galisë që bëhet e njohur si Britani.

Dashuria e tij Helen (Elen) po udhëtonte përgjatë rrugëve romake në një luginë Snowdonian kur asaj iu dha një lajm i hidhur për burrin e saj. Pranë një pusi ajo u përkul në gjunjë dhe thirri "croes awr i mi yw hon" përkthyer "një orë kryq për mua është kjo", dhe u shtri dhe vdiq. Fshati u quajt Croesor, një fshat Snowdonian i vendosur në gjunjët e malit Cnicht . Kjo është arsyeja pse fshati u quajt Croesor, dhe megjithëse është në një farë kuptimi nga Caernarfon, është një mënyrë e drejtë për në luginat dhe malet e Snowdonia. Shkolla Fillore"Croesor" kishte fabulën e plotë të vizatuar nga fëmijët në vitet 1970 në një murale me pllaka qeramike që shtrihej në gjatësinë e shkollës së vogël; kjo ishte aty nga kur u bë deri sa shkolla u shit për përdorim privat. 

Coel Hen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas një legjende tjetër, Maximus emëroi Coel Hen, ndoshta legjendar " Old King Cole ", si guvernator i Britanisë së Veriut, duke sunduar nga Eburacum (York). Pas largimit të Maksimusit për në kontinent, Coel u bë mbret i lartë i Britanisë së Veriut. [19]

Lidhje të tjera me Caernarfon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Magnus Maximus dhe Elen tradicionalisht jepen si prindër të Shën Peblig (ose Publicus, të emëruar në Kalendarin e Kishës në Uells ), të cilëve ju qëndron një kishë kushtuar në Caernarfon. Kisha është ndërtuar në një vend të rëndësishëm të hershëm të krishterë, vetë i ndërtuar në një Mithraeum Romak ose tempull të Mithras, afër Fortesë Romake Segontium. Një altar romak u gjet në një nga muret gjatë punës restauruese të shekullit të 19-të. Kisha e tanishme daton kryesisht nga shekulli i 14-të. [20]

Mbreti mesjetar anglez Edward I u ndikua nga ëndrra legjendare e Macsen Wledig / Magnus Maximus. Në ëndërr Maximus kishte parë një fortesë, "më të ndershmin që ka parë njeriu", brenda një qyteti në grykëderdhjen e një lumi në një vend malor dhe përballë një ishulli. Edward interpretuar kjo do të thotë Segontium ishte qyteti i ëndrrës Maximus dhe tërhoqi mbi lidhjen perandorake kur ndërtimin Caernarfon Kalaja në 1283. [21] Me sa duket besohej se Maksimusi vdiq në Uells. Sipas Flores Historiarum, gjatë ndërtimit të Kalasë dhe qytetit të planifikuar afër, trupi që besohej të ishte i Magnus Maximus u zbulua i varrosur. Mbreti Eduard urdhëroi që të rivarroset në një kishë lokale. [22]

Letërsia e mëvonshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi i shquar i Macsen në histori, legjenda Uellsiane dhe në Çështjen e Britanisë do të thotë që ai është shpesh një personazh ose përmendet në trillimet historike dhe Arthurian. Histori të tilla përfshijnë Ciklin Pendragon të Stephen R. Lawhead, The Hollow Hills të Mary Stewart, Camron Chronicles të Jack Whyte, seritë Britannia të MJ Trow , Mbretëreshën e Camelot të Nancy McKenzie dhe Rrugën e Pook's Hill të Rudyard Kipling . . Popullor Welsh këngë popullore Yma o Hyd, regjistruar nga Dafydd Iwan në vitin 1981, kujton Macsen Wledig dhe feston mbijetesën e vazhdueshme e popullit Uellsit që nga ditët e tij.

Burimet primare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai përmendet në një numër burimesh antike dhe mesjetare:

 • Ammianus Marcellinus Rerum Gestarum Libri Qui Supersunt XXXI.4.9
 • Geoffrey of Monmouth Histories of the Kings of Britani V.5-6
 • Gildas De Excidio et Conquestu Britanniae II.13-14
 • ' Nennius ' Historia Brittonum 27; 29
 • Orosius Historium adversum paganos VII.34
 • Pacatus Panegyricus Latini Pacati Deprani Dictus Theodosio
 • Prosper (Tiro) i Aquitaine Chronicon 384; 388
 • Socrates Scholasticus Historia Ecclesiastica V.8; V.11
 • Sozomen Historia Ecclesiastica VII.13
 • Sulpicius Severus Dialogi II.6; III.11,13
 • Sulpicius Severus Historia Sacra II.49-51
 • Sulpicius Severus Vita Sancti Martini XX
 • Trioedd Ynys Prydein (The Triads Welsh)
 • Zosimus Historia Nova

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e J B Bury ed., The Cambridge Medieval History (Cambridge 1924) p. 238
 2. ^ Wijnendaele, J. (2020). Ammianus, Magnus Maximus and the Gothic Uprising. Britannia, 51, 330-335. doi:10.1017/S0068113X20000045 https://www.cambridge.org/core/journals/britannia/article/abs/ammianus-magnus-maximus-and-the-gothic-uprising/B72141580D83AEFB704E27C6A0FBADCD
 3. ^ Ammianus Marcellinus, The Later Roman Empire(Penguin 1986) p. 417
 4. ^ D Divine, The North-West Frontier of Rome (London 1969) p. 229
 5. ^ A Momigliano, Essays in Ancient and Modern Historiography (Oxford 1977) p. 113
 6. ^ K Cooper ed., Making Early Medieval Societies (2016) p. 34 and p. 44
 7. ^ Ambrose, Patrologia Latina, 16–17 (1845), nos. 40
 8. ^ Pan. Lat. II.34
 9. ^ Pan. Lat. II.35-6
 10. ^ Ambrose, Ep. 40.32
 11. ^ Susan Wise Bauer, "The History of the Medieval World: From the Conversion of Constantine to the First Crusade", W. W. Norton & Company, 22 Feb 2010 (p.68)
 12. ^ Drinkwater, John; Elton, Hugh, red. (2002). Fifth-Century Gaul: A Crisis of Identity?. Cambridge University Press. fq. 118. ISBN 0-521-41485-7. Marrë më jan 13, 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Laycock, Stuart (2011). Warlords: The Struggle for Power in Post-Roman Britain. The History Press. ISBN 978-0-7524-7560-8. Marrë më jan 13, 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b Rachel Bromwich, editor and translator. Trioedd Ynys Prydein: The Welsh Triads. Cardiff: University of Wales Press, Third Edition, 2006. 441-444
 15. ^ G Monmouth, The History of the Kings of Britain (Penguin 1966) p. 136
 16. ^ G Monmouth, The History of the Kings of Britain (Penguin 1966) p. 139
 17. ^ G Monmouth, The History of the Kings of Britain (Penguin 1966) p. 147
 18. ^ S Davies trans, Mabinogion (Oxford 2007) p. 108
 19. ^ Kessler, Peter. "Magnus Maximus". The History Files. Marrë më jan 13, 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Church of St Peblig, Caernarfon". www.britishlistedbuildings.co.uk. British Listed Buildings. Marrë më 13 nëntor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Allen Brown, Reginald (1984). The Architecture of Castles: A Visual Guide. B.T. Batsford. fq. 88. ISBN 0-7134-4089-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Taylor, Arnold (1986). The Welsh Castles of Edward I. Hambledon Press, London. fq. 78. ISBN 0-907628-71-0. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)