Përdoruesi diskutim:Leke Mjeku/Arkivi III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Leke Mjeku/Arkivi III. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Ndryshimet ne fletat personale[Redakto nëpërmjet kodit]

Leke, duhet sqaruara se cka eshte ndryshim. Permbajtja e fletes per lexuesin e fletes suaj nuk ka ndryshuar pra nuk eshte ndryshim ne permbajtjen por ndryshim teknik. Nese ka qene ndryshim i gabuar ateher Leke, ti duhej te kishe kthyer ndryshimin. Per mendimin tim ne keso raste thuhet faleminderit dhe asgje me teper. - Hipi Zhdripi

Tjeta Hipi Zhdripi!
Shume kohe qe s´jena pa (shkru). Ate qe thu ti une e di dhe kaq e gje e kuptoj. Pra nuk ke cfare te me sqarosh. Nuk asht fjala per ate "gabim" te vogel teknik, por gabime me te medhaja. Prandaj te lutem mos u ngaterro me kete ceshtje kur nuk e din se perse bahet fjal ose lexo me ma vemendje tan diskutimin e masiperm, po deshte. Faleminderit per mendimin tand, por nuk me duhet ai. Kshtu! Shndet! Leke Mjeku 4 Tetor 2007 11:16 (UTC)

Akuzat, sharjet etj[Redakto nëpërmjet kodit]

Varresisht nga cili nivel shikohen akuzat per sjelljet, sharjet e shprehjet te ngjajshme edhe nxirret kuptimi i tyre. Shembull:

Nje hajn apo vagabond nese me thote "Budall" ai nga niveli i tij ka te drejte, gjithesesi. Ne fakte nese une e marr ate thenie nga niveli i tij atehere ajo thenie eshte qortim, sharje nese e marr nga niveli im i vertet eshte levdate.

Shpresoje se kjo ju ndihon per zgjidhjen e konfliktit qe me duket i ngjajshem me ate te te dehurit dhe pijanecit. Po theme keshtu kur e shikoje "kerkesen per falje" dhe "pranimin e kesaj kerkese". - Hipi Zhdripi

Shiko Hipi Zhdripi! Sipas pervojes nga jeta jeme, askush nuk me ka qujt "budall". Jo pse jam shum i meçëm, por njeriu duhet ta njohe tjetrin ma par, ne veprimet dhe sjelljen e tij per te dhene nje gjykim dhe mendim te cfaredoshem, ketu nje sharje apo akuze. Une per vedi kur nje nje vagabond apo hajn si thu ti me quan budall, ai ka arsye, shtytje apo shkas(k) ne rradhe te pare per te me fyer mua. Se sic e thash ma nalt, kot apo pa shkak tjetri nuk te shan apo fyen (se nuk te njeh). Pergjithesisht askush nuk te shan kot me kot, por edhe nese dikush (vagabond apo hajn qofte ai) pa te njohur dhe pa shkak e arsye te shan, mendoj une, ai nje "shkak" e ka, do te shfryje dufin, inatin (kunder dikuj) apo ndoshta don vetem ngaterrese. Vepro si te dush masandej, largoju prej tij ose xenu me te.
Ti duhet me pare te arsyetosh shkakun. Pse po me quan ai mu kshtu, cfar (i) bana un (atij)? Pastaj vjen ne perfundimin e duhur. Sidoqofte tjetri nuk e ka ne balle te shkrume se asht vagabond apo hajn, vetem nse ti e njeh ate ma par. Pra vijm prap te njohuria. Njohuria sjell gjykimin dhe arsyetimin dhe anasjelltas gjykimi dhe arsyetimi sjellin edhe njohurine. Kur tjetri te thote budall nga cilido kendveshtrim apo nivel mbetet sharje, fyerje. Asgja ma teper mendoj un. Ty te duket levdate, puna (kuptimi) jote. "sharje nese e marr nga niveli im i vertet eshte levdate"? Te lutem sqarohu ma mire se kete nuk e kuptova.
Atehere po te bi edhe un ji shembull. Pse e quan ti tjetrin kafshe, gomar, etj.? Pra, sipas meje ti e kishe nje shkas, edhe pse per mendimin tem padrejtesisht. Fjala asht per XhaXhain, per te shmang keqkuptimet. Edhe pse zotnia asht gjuhetar dhe doktor shkencash, kjo s´te pengoi aspak ta pershkruash ate dhe sjelljen (shkrimin) e Tij me fyerjet e masiperme. Vijme prape tek niveli i vertete i kendveshtrimit. A jeni ju me njeni-tjetrin ne te njajtin nivel? S´ma merr mendja! Po te mos e kishte shkru Ai ate artikull ne gazete, a do ta qushe ti ate me emrat e masiperm? Mendoj se jo, se nuk e njihje ate dhe veprimet, aftesite, mendimin, gjykimin e tij. Pra vijme prape te shkaku dhe njohuria (pasoja). Pra, zotni mos ngaterro shamjen me qortim e levdate e anasjelltas.
Me vjen keq, por ate konfliktin e te dehurit me pijanecin nuk e di, por e marr me mend. Une e fala, e ndjeva ate, megjithse ai nuk kerkoi falje per gabimet per te cilet un e pata fjalen. Sepse nese dikush quan veprimin, sjelljen dhe mendimin e dikujt si shume te drejte, pajtohet me veprimin, sjelljen dhe mendimin e tij. Keshtu e gjykoj une. Ai fundja nuk kerkoi falje per fjalet e "puntorit" (sado me vend qofshin ato, mbesin sharje) te cilat ai i mbeshteti, por e mohoi se tha se veprimi (sharjet) dhe sjellja e tij ishin shume te drejta. Per kyt ma teper me vjen keq, se asht hipokrizi. Tash hipi masandej zbriti. Nje her thote kshtu, masandej jo nuk thash se ai ka te drejte t´ju quaje ashtu. Po veprimin a nuk e quajti si shume te drejte?! Tash shndet. Tjeter her te lutem jo me kaq nxitim ne gjykim.
Ju te gjith ktu e keni te lehte, sepse keni nofkat tuaja e askush nuk ju njeh me emnin tuj te vertete, dhe mund te bani gabime e shkruni ça e si te doni (pa fy askend), une kam emnin tem e fotografin teme e nuk mund t´ja lejoj vedit gabimet dhe pasojat. Me kyt nuk du me than se nuk gaboj ndonjiher, se nuk jam njeri i perkrym e i persosun. Shpresoj se u shpreha qarte. Faleminderit per "keshillat".
Shndet! Leke Mjeku 4 Tetor 2007 11:16 (UTC)

Diskutimet[Redakto nëpërmjet kodit]

Diskutimet ne Wikipedi apo ne mjete te informimit zakonisht jane perplasje te mendimeve te personave te ndryshem. Kjo nuk do te thote se gjate ketyre "perplasjeve" nuk perfillet asnje rregull, po te ishte keshtu do ti quanin "lufte". Personat pjesemarres ne keto diskutime jane te mbrojtur ne menyra te ndryshme, qellimi i diskutimeve eshte mendimi i personave dhe jo personi.

Sa i perket shamjeve drejtuar Xhaxhait. Une nuk jame doktror shkence por nje njeri qe e di qe nese me ndalet frymarrja vdes. Xhaxhai me shkrimin e tij ka kerkuar qe "njerzit qe nuk i deshirojne ligshtinat" te mos humbin kohe ne dhe me Wikipedian. Pra, edhe nese ai eshte doktor shkence (une nuk jame), ai po done me ma ndalu ajrin e paster. Dhe mos harro nese ai eshte dotor shkence kjo nuk do te thote se ai ka te drejte ne lemi tjera (qe nuk i perkasin profesionit te tij) me shume se une apo ti. Nese mendon ndryshe ateher e ke gabim. Gabim te cilin e bejme shpesh ne jeten e perditeshme reale. Doktor i shkencave nuk eshte asgje tjeter vetem se zanatli i shkolluar per nje drejtim (lemi) te jetes dhe asgje me teper. Tjeter eshte respekti i popullit shqiptar qe eshte krijuar per "zanatlit e shkollluar" si pasoje e te kaluares kur kena pase me pakice. Zanatlia i mencur nuk perzihet ne pazar te zanatlis tjeter por e rrespekton rregullen e pazarit. Nese ai e thene kete rregull eshte "Gomar" sepse e prish edhe pazarine e vet = Qarkun ekonomik (ne kete raste edukimin e konsumatorit).

Sa i perket fotos ajo eshte qeshtje personale dhe nuk ka te beje me mendimin e njeriut. Nga fjalet e tua une po kuptoje se ty po te pengone qe ke hudhur fotografin tende. Mua nuk po me pengon kjo por ty, mua nuk po me kufizone por ty. Personalisht une nuk pres agje nga ky projekt, per kete edhe jeta ime personale nuk eshte pjese e ketij projekti (se paku ne kuptimin direkt). Sa i perket mendimeve "hyp" e "zhdryp" une i marre si mendime dinamike, mendime qe jane ne funksion te kohes dhe me kete arrihet perfaqsimi i mendimeve edhe te atyre qe nuk jane prezent e qe mund te ishin. Kjo se paku funksionon ne shkencat kompjuterike dhe ka ndihmuar shume ne lehtesimin e punes dhe jetes se njeriut. Te ne ndihmon paraqitjen e me gjere te mendimit te shoqerise sone. Per te vene ne jete nje ligj/gjykim duhet qe te kenaqen/plotesohen tezat pohuese dhe ato mohuese. - Hipi

Upsss!!! Pa gabime nuk ka zhvillim por ngecje apo me fjalorin e Hipit jeta pa gabime nuk ekziston asaj jete i thone vdekje. - Hipi

Tjeta Hipi (Zhdripi)!
Nuk du te hyj me ty tash ne 1 diskutim te panevojshem. Nuk e di ku e ke hallin (fjalen) me kte teme te re tash? Te lutem ta kam than edhe ma pare, me mu fol (sa te mundesh) troç, thjeshte e drejtperdrejte.
Une e disha qe diskutohet mes dy apo ma shume diskutuesve, qe paraqesin argumentat e tyne. Nejse!
"Personat pjesemarres ne keto diskutime jane te mbrojtur ne menyra te ndryshme"?! Nga cilat menyra jane ata te mbrojtun?!
"qellimi i diskutimeve eshte mendimi i personave dhe jo personi". Pa personin nuk ka diskutim.
Kyt e kam vu re me kohe, qe nuk je doktor shkencash.
Mire qe e ditke se po tu ndalu frymmarrja vdiske. :))
Kushdo ka te drejte ta thota mendimin e tij. Ksaj i thojn demokraci, liria e fjales dhe mendimit. Ti a don me ja ndalu kto atij? Asht mire te sjellesh citimet e tij te plota, jo te cungume.
Ç´pun paska nji dr. shkencash me ty, apo me te tjere qe nuk i njeh aspak. E si ta ndaloka ai ajrin e paster? Me makinen, duhanin apo gazrat e tij? Ndoshta s´ka makin ai, as pi duhan.
Ti zotni mos harro, se per ça ai ka shkru. Me sa di un, ai e dha mendimin e tij ne lidhje me menyren dhe shkrimin e gjuhes shqipe, pra kjo asht fusha (lemia) e tij. Ai asht gjuhetar, a e harrove a? Ti don tash me me tregu mu se ça asht doktori i shkencave? Mos u kap me gjana qe nuk i kupton, Hipi (Zbriti)! Edhe po te mos ishte fusha e tij, kushdo ka te drejte te thote mendimin e tij. E pike. Ti vetem vedin difton, kur e qun tjetrin "gomar" (kur ai s´te fyu ty aspak). Pse ju "djegu" ju shkrimi i tij, e mu jo? Se mu me pelqen e verteta.
Lexoje mire zotni ate qe shkruj un! Thash, un kam emnin e fotografin teme, e nuk mund t´ja lejoj vedit gabimet. Ju keni nji nofke aty e shkruni pa u mendu gjat. Ky asht mendimi jem. Mos ngatrro mendimin me gabimin. Jo cdo mendim asht i drejte. Se sa, e si kupton ti nuk asht puna jeme, por e jotja. Mu nuk me pengon aspak venia e fotos (tre) teme ktu, por me ban ma pergjegjes per shkrimet e mia. Un jam tu shkru here mbas heret. Natyrisht qe nuk te pengon e kufizon ty, se ti s´ke emer e ftyr ktu. Po gabove nuk te njeh kush, nuk skuqesh, nuk te bahet shume vone. Pse nuk e ven ti fotografin e emnin tand te vertet? Nder perdoruesit, vetem Aeternusi me ka pelqy. Se asht i dyti qe pati guximin (mendoj un) te shkrujn emnin e tij. Te lumte Petrit!
Ti nuk pret asgja nga ky projekt, jeta jote personale nuk keka pjese e ktij projekti, e nga ana tjeter ankohesh se z.Vehbiu po don me ta ndalu ty ajrin e paster?!
Se si i merr ti mendimet tuja asht puna jote. Po i shoh mendimet tuja dinamike. Ti paraqit (perfaqso) mendimet tuja, jo te atyne qe nuk jane te pranishem, e mund te ishin. Cdokush mendon me kry te vet, flet me goj te vet, e shkrun me doren e vet. Kush ta kerkoi ty perfaqsimin e mendimeve te te tjerve?
Kjo se paku funksionon ne shkencat kompjuterike dhe ka ndihmuar shume ne lehtesimin e punes dhe jetes se njeriut. Te ne ndihmon paraqitjen e me gjere te mendimit te shoqerise sone."?! Kodra mbas bregut, pa lidhje, thoni ju ne Kosove.
Ia nise me kodra mas bregut, me duket. Cilet ligje e gjykime me vu ne jete...?
Pra, gabimet tuja po i pranoke. Shume mire! Te lumte, Hipi!
Mendohu e matu mire para se te shkrush!
Per mendimin tem, jeta pa gabime asht nji jete e persosun, e perkryme. Asht persosmeri. Shembulli me i qarte per kte asht per mu jeta e Jezusit, Krishtit. Shndet! Leke Mjeku 9 Tetor 2007 19:27 (UTC)
Tung

Une e thashe ate cka mendova, lexuesve ju mbetet te krijojne perftyrojne fotografine e Hipi Zhdripit.

Une e rrespektoje mendimin e njerzve e sidomos te atyre qe jane aktiv ne shqoqeri. Sa i perket jetes se persosur une dhe ti Leke Mjeku nuk mund te bisedojme ne nje nivel. Per ty jete e persosur eshte jeta e Jesusit ndersa per mua jeta e Skenderbeut. Ti je i kufizuar ne formulimin e botekuptimeve per natyren prej rregullave qe dalin nga institcionet fetare ndersa une ne kete drejtim jame i lire si nje Shqiponje dhe mund te fluturoje aq larte sa ma ka shkru Zoti. Per mua Jezusi nuk eshte asgje tjeter veqese nje "Skenderbe" i Arabeve (fiseve aziatike) qe me durimin e tij i ka ndihmuar popullit te vete, popull i cili durimin e tij ja ka lancu (ngrit) ne nivel boterore si nje shembull per sakrifice. Populli shqiptare kete nivel nuk e ka arrite por ja qe edhe pas 500 viteve ne kokat e shumices dhe ne dhomat e shumices se shqiptareve gjendet perftyrimi mbi figuren fizike te tij (fotografia e Skenderbeut). Nuk eshte tradite shqiptare gjunjezimi, nuk eshte element shiptare gjunjezimi para forces e as Kali i Trojes, nuk po e theme une kete por kete e tha Adem Jashari. Une mund ta mashtroje veten por ja qe faktet flasin ndryshe.--88.70.164.34 9 Tetor 2007 21:38 (UTC)

Upsss!!! Edhe pse e punen e Ibrahim Rugoves e vlersoje larte, jame i sigurte qe ne kenget dhe ne pergjithesi ne historin shqiptare pas nje kohe fotografia e tij do te harrohet, mirepo fotografia e Adem Jasharit nuk do te harrohet sepse e ka vazhdu rrugen e sakrifces ne frymen e kultures shqiptare.--88.70.164.34 9 Tetor 2007 21:44 (UTC)

Ky projekt nuk eshte projekt fetare por projekt qe mundohet te arrije nivel shkencore. Per kete une nuk prese qe artikujt te argumentohen apo te shprehen ne frymen fetare por ne frymen shkencore. Nese deshirone te bisedoshe me mua me tutje ne kete projekt ateher te lutem perfille thenjen popullore "si eshte vendi behet kuvendi" apo te Hipit "mendimi dinamik" - jo mendimi progresiv por dinamik sepse mendimin progresiv e perjashtone shkenca, feja dhe jeta edhe pse ndodhe qe ne disa situata mund te merret si faze kalimtare per te ju shmangur konflikteve te pa nevojshme qe rrjedhin nga botekuptimet e ndryshme fetare.

Tjeta Hipi Zhdripi!
Un kisha mundsi me tu pergjigj edhe mram, por te lash kohe qe ta perpunosh e permiresosh shkrimin tand, e ne fakt ti e bane disa here, por per mendimin tem ti s´e permirsove, por e perpunove. Hipi, un kam vu re qe ti i hip njehere mendimit tand, e masandej kur e sheh se ishte gabim, i zbret (zhdryp) prap, pa asnji problem. Burri i mahet fjals se vet, e nuk e lshon fjalen ne tym. Na thojm kah Shkodra "mos e lsho fjalen si lopa baglen. Me falni per shprehjen, po ça me ba, un katundar jam, e kjo i pershtatet rastit tand. Ça asht ma e keqja ti kundershton fjalt tuja me "gojen" tande. A nuk e ven re, a e ban me qellim nuk e di. E di vec se je gabim. Ti ma siper the "jeta pa gabime nuk ekziston..." e masandej thu, se per ty jeta e persosun asht jeta e Skenderbeut. Pra, jeta pa gabime te thash une se asht jete e persosun, e te solla shembullin Jezusin. Ti tash i zhdrype mendimit tand, se jeta pa gabime nuk ekziton, ne fakt ajo ekzistoka, dhe keka jeta e Skenderbeut?! Puna jote kjo. Per mu ne qender te jets teme asht Jezusi e jeta, thaniet e bamat e TIJ; Skenderbeu apo Gjergj Kastrioti, asht heroi kombetar i popullit tem. E respektoj shume, por ma teper respektoj Jezusin. Nuk po zgjatem ma, se del diskutim fetar masandej.
Une jam i kufizuar ne formulimin e botekuptimeve per natyren? Po ku mor Hipi? Shembujt apo faktet? Mi trego kufizimet e mia! Formulimet e mia mvaren nga mendja dhe arsyeja jeme, e jo nga institucionet fetare. Une mundohem te ndjek e ushtroj vetem mesimet e Jezusit. Aq sa mundem.
Lene Jezusin ti, se nuk e njeh aspak. AI s´ka luftu me shpate ne dore, e s´ka vra njeri si Skenderbeu, apo Muhameti. Me cilin durim Jezusi paska ndihmu popullin e TIJ? Ti kenke kunder gjujzimit, shume mire, puna jote. Edhe un e kam te veshtire te ushtroj ate qe ka than Jezusi: "Po te goditi dikush ne faqen e djathte, ktheja edhe tjetren". Po kjo s´don me than qe asht e pamujtun te ndiqen thaniet e TIJ. Une nuk te thashe ty qe te ndjekesh e bash ça thote Jezusi.
Te lumte qe kenke i lire si shqipoj, e fluturon aq nalt sa mundesh. 1 kshill te vogel, mos fluturo shume nalt, se ti djeg dielli kraht (bjen e then kryt), si Ikarusit, ne mitologjine greke. Sa per "lirine" tande (te formulimit) e njoh ate mire.
Mos me kce mu dege me dege, por permbaju tems qe ia nise! Ça me permend mu tash Kalin e Trojs, Adem Jasharin e Ibrahim Rugoven?
Ty po te pengoka e kufizoka fotografia jeme. Nuk po te pelqeka, po ça te baj, njat ftyr kam. Pse nuk thu se te pengon e kufizon ty venia e fotografis tande? Te kufizon "Lirine" tande. Ti thu: "Sa i perket fotos ajo eshte qeshtje personale dhe nuk ka te beje me mendimin e njeriut." e nga ana tjeter thu: "mirepo fotografia e Adem Jasharit nuk do te harrohet sepse e ka vazhdu rrugen e sakrifces ne frymen e kultures shqiptare". Pra, puna keka te fotoja, se sipas tejet fotografia e dikujt asht e randsishme, e dikujt tjeter jo. Une fotografit e mia i kam vu me diftu se s´kam frike te tham e shkruj ate qe di e mendoj, edhe n.q.s hala se ke lexu e kuptu, qe neser nse ndeshemi ne Gjermani, Shqipni, Itali, Greqi apo kudoqofte te me njohesh, e po deshte te diskutojme a kuvendojme, te pime nji kafe bashke, apo fundja te me shash ne ftyr. Kshtu djali, mendoju para se te shkrush!
Kjo asht enciklopedi ne rradh te pare, e ktu e ka vendin çdo dituri e njohuri njerezore. E pike! Ajo ça pret ti nuk me intereson aspak. Un artikujt qe i kam fillu i kam marr vetem nga Vikipediat e tjera. Shikoji ato e ankoju se une i kam marre artikujt prej tyne sic ishin atje. Qe pra vendi Vikpedia, Enciklopedia e lire! Shiko ça don me than ma par enciklopedi, e mos u kap mas fjals "projekt"! Argumentoji apo shprehi ti artikujt me frymen shkencore
Une perfilli vetem mendimin analitik (mendimin perzgjedhs), e arsyetimin e shndosht, e fundja ate qe du un. E jo mendimin tand "dinamik" e "progresiv".
Shndet Hipi Zhbriti! E tjeter here shtyp ~3-4 her qe ta di(n) se kush shkrun. Kyt e din ti se je perdorues i vjeter ktu ne Vikipedia, e kjo nuk te lejohet ty, por nuk e kuptoj pse s´e ban identifikimin? S´ke kohe ndoshta, a don me diftu adresen tande?! Leke Mjeku 10 Tetor 2007 22:51 (UTC)

Si të duash, e gjithë kjo është punë e jotja. Por mos harro humbja më e madhe e njeriut është humbja e besimit në njeriun pranë tij. Lekë Mjeku ti nuk je në gjendje të i besoshë njerzëve pranë teje, atëherë edhe besimin që i ke dhënë fesë është besim çorras. Mua më është dashtur të kalojë male e dete të i falë besimin njerzve të popullit tim. Ndoshta do vije dita që do ja fali besimin edhe njerzve të popujve tjerë por ja që këtë nivel ende nuk e kamë arritur. --Hipi Zhdripi 12 Tetor 2007 03:59 (UTC)

Tjeta Dan!
Jo Dan, jo si te du un, por si te jet e verteta. Kur te thush dicka sqaroji edhe pytjet. Se ca deshte me than me kte nuk ma spjegove. "Personat pjesemarres ne keto diskutime jane te mbrojtur ne menyra te ndryshme". Se jan administratora a, e munden te me bllokojn. Po s´ma ndin mu, o Dan!
Humbja ma e madhe e njeriut asht humbja e shpirtit te tij, e jo humbja e besimit te tjetrit. Besimin tjetri mund ta gjejn prap, kurse po hupi shpirtin njeriu nuk mund ta gjejn ma. Kjo asht humbja ma e madhe e njeriut. Kshtu mendoj un. Cdo njeri pergjigjet per shpirt te vet para Krijuesit, e jo per humbjen e besimit te te tjerve.
Une nuk jam ne gjendje tu besoj njerzve prane meje? Kujt nuk i besoj un, e nga e din ti kyt Dan? Apo po hamendeson? Te lutem, mos hamendeso me mu e per mu, se nuk me njeh mire e nuk ma din zemren. N.q.se ke fakte bjeri ktu.
Une nuk i kam dhan asnji besim fese, perkundrazi, ka kene feja qe kam perqafu, qe me ka dhan besim.
Qorrazi? Un nuk e di kush po beson qorrazi besa. Te lutem, sqaroma pak kte, se nuk e kuptoj. Para se te fillojn ndonji "keqkuptim" qe, mendoj une, as ti, as un nuk e dum.
Une nuk besoj qorrazi, por me mendje e zemer. Ti n.q.s ke probleme, me fene e besimin tem ma thuj troc. Flasim prap masandej.
Se kalon ti dete e male per tua fale njerzve besimin, asht puna jote, e paguhesh per ate pun.
Cilin besim e ke fjalen, zotni? Besimin ne vedi, tek te tjert, apo besimin ne Zot? Shndet! Leke Mjeku 12 Tetor 2007 23:00 (UTC)
  • Ti neve nuk je ka na beson e me ne po mendonë me punu në projekt. Secilen fjelë qe jena ka e shkrujim pi tjerrë, pi bonë qashtu qe pak mi prek po këputet. Po të ish konë për naj artikull, bile kishim qitë disha në dritë, po kurgjo sjena ka bojim. Ti vetem po na sulmon personalisht.
  • Qorras Lekë, qorras je ka beson. Në vend ku flitet për botëkuptimet shkencore po fol me botëkuptime fetare. Edhe po më duket une jam duke e mbrojtur fenë tënde më mirë se ti.
  • Besimin (djalë i muhalles teme) ose BESA e shqiptareve. Nëse e pranojë të i them vetit shqiptarë atëher duhet ta pranojë që edhe ti je shqiptarë me elemente krishtere, por fatëkeqësisht në ty po dominojnë elementet krishtere më shumë se ato shqiptare.--Hipi Zhdripi 13 Tetor 2007 02:02 (UTC)

Upss!!! Elemente që i ke pranuar qorras dhe je duke i përdorur vend e pa vend.--Hipi Zhdripi 13 Tetor 2007 02:06 (UTC)

O Dan, ma kadale he burre! Merre shtrut! Ça me ju besu un ju? Une kur kam hi ne Vikipedia, hina me qellimin te shkruj vetem 1 artikull, "Profecite e Gjonit te Jeruzalemit". Asgja ma teper, me kalimin e kohes lindi deshira per te kriju edhe te tjer. Un nuk hina ne Vikipedia me mendimin me punu me te tjert, po me punu per vedi. Nuk jam un njeri me shum faqe, por tham te verteten.
Un vetem po ju pergjigjem shkrimeve tuja, pra mos me thuj mu se un po i tjerri (ti me shkrun, un pergjigjem), kushdo mendon me kry te vet, jo me kry te tjerve. Edhe 1 her, mos i quj pergjigjet e mija, ndaj jush, si sulme personale, por shkembim mendimesh. N.q.s nuk doni diskutime me mu, mos diskutoni pra me mu. Fakt asht, se ti me je drejtu mu ma shum se un, me diskutime.
Se besoj un qorrazi, asht besimi, mendimi jot. Un jam i bindun se nuk besoj qorrazi, por me mendje e zemer. Ku po flas une me botkuptime fetare per shkencore, shembujt se sqarohem un prap. Une madje kam fillu shume artikuj shkencor. Shiko kontributet e mia. Ti n.q.s mbron fen teme te lumte, te jam shum mirnjohs, se po ban 1 pun te drejt. Un e mbroj aq sa mundem. Gjithkush simas mundsive.
Shiko Dan! Kur me pysin ktu ne Gjermani se prej kah jam (vij) u pergjigjem: Shqipnia (Shkodra, Bushati). Fatëkeqësisht, ndoshta per ty, per mu asht fatmirsi qe jam i krishten, se rrjedhi nga ata te pagjunjzumit e turkut. Se sa shqiptar jam un nuk te takon ty ta vendosish. Un jam nga Shqipnia, Shkodra, Bushati. Shqiptar me koc e rroc.
Nuk pranoj asgja qorrazi un, por i peshoj mir gjanat, mati ti fjalt me mu Dan, se je tu me fy. Po te diftoj un dicka ty. Un jam pagzu me 24 vjet. Mbas Greqise kam marre prap rrugt e botes, Itali, Belgjike, e tash Gjermani, e dashje pa dashje, jam njoft edhe me shum njerz e fe te tjera. Jam marre me Krishterimin, Ezoteriken, Budizmin, Taoizmin, Kunfucianizmin, Hinduizmin e fe te lashta e te zhdukuna, mitologji, "fe" moderne, Raelianizmin etj. E fundit qe me ka interesu ka ken Islami. Kam edhe Kuranin ne gjermanisht, edhe e kam lexu. Po ti Dan, a e ke lexu Biblen? Ne mos e paq lexu, lexoje! Sepse nse mendon se feja jote asht e drejt, e ti je i bindun ne te e besimin tand, nuk e ke as problem te lexosh edhe biblen. Lexoje si nji roman historik.
Pra, sic e sheh, un kam shqyrtu shum gjana, e erdha ne perfundimin tem, majta ate te paren, qe mendova se asht ma e mira per mu. Peshoji mir pra, fjalt me mu, mos me akuzo per gjana te pakenuna. Shndet! Leke Mjeku 13 Tetor 2007 09:45 (UTC)

Lekë, aq sa ke ti të drejtë të thuash që je shqiptar aq ka të drejtë edhe një pasardhës i një shqiptari. Nëse ti me prezentohesh si shqiptar katolik atëher mua nuk më mbetet gjë tjeter vetem se të marr ashtu si prezentohesh.

Fatëkeqësisht, ndoshta per ty, per mu asht fatmirsi qe jam i krishten, se rrjedhi nga ata te pagjunjzumit e turkut. Se sa shqiptar jam un nuk te takon ty ta vendosish. Un jam nga Shqipnia, Shkodra, Bushati. Shqiptar me koc e rroc. - Kur të marr parasysh atë që shkrove rreth njohurive tua, atëher unë mendojë se fort mirë e ke deri te gjunjëzimi. Çka është gjunjëzimi? Krishterizmi nuk është i të parëve të mi por i arabëve sikurse është islami, dyjat e kanë zanafillen en shkretina të arabëve (shumë largë nga të parët e mi). Afërdita etj., që po më duket ti i di më mirë se une janë të të parëve mi. Unë jamë shqiptarë me koc, rroc e mendje dhe nga ata që nuk ju kanë gjunjëzuar as romakve, as latinëve por kanë bo pazar me turkin se edhe turki për fenë ka bo pazar me arabt (sikurse romakët). Nëse tani ti hynë me mua në diskutim shkenorë me ndjena fetare dhe e ndien veten i fyer, KY NUK ËSHTË FAJI IM. Porosia ime ka qenë dhe është mbaje fenë në zemrën tënde dhe mos e ekspozo së paku në vende ku nuk e ka vendin.--Hipi Zhdripi 15 Tetor 2007 21:28 (UTC)

Upsss!!! Këtij i thonë mendimi dinamik - Ka edhe asi që siq i llogarit ti shqiptarët musliman për të gjunjëzuar të turkut ata të llogaritin të gjunjëzuar të romës.--Hipi Zhdripi 15 Tetor 2007 21:32 (UTC)

Upsss!!! Hipi Zhdripi dhe shumica e shqiptarve janë të gjunjëzuar të flamurit të tyre kombëtar.--Hipi Zhdripi 15 Tetor 2007 21:34 (UTC)


Nuk te jam prezantu (paraqit) un ty e askujt si katolik, por mund te me "marresh"(!) ashtu. Kam than se jam Leke Mjeku e vij nga Bushati i Shkodres. Lexo ma mir!
Une nuk kam hy ne diskutim me ty. Je ti ai qe e "krun" gjithmon. Pra, me len ne paqe me marrinat tuja, se nuk ta kam ngene. Se fjala xjerr fjalen... Po pate ndoj gja te meçme thuje, e mos shkruj shkarravina adoleshentsh. Nuk ke se ça me meson ti mu! Nuk me intereson ne bote se ça beson ti. Ti mbaj tanden, un temen. Mos e tjerr ma gjat!
Ne qofte se feja e te parve tu asht paganizmi, adhuro ateher Aferditen me shoqe e shoke.
Krishterimi nuk asht i arabve, asht ken i judejve, e masandej perhap neper bote. Shko lexo artikullin Krishterimi, per te pa se vete nxansi i Jezusit, Shen Pali, e ka perhap krishterimin ne Iliri. Po ti ban si i ditun, e s´din kurrgja, mor djal. Lene se e ndrite me kto mendimet tuja "dinamike". Para se me ardh turku, tan arbrit (shqiptart) kan ken te krishten, ju e shitt vedin te turku. Pazari qe thu ti keni ba me ta. Pranimi i islamit çoi në mospagimin e taksave, mos marrjen ushtar (nizam) te djemve, punesimin etj. Ju jeni te gjujzumt e turkut pra, e deri sot e doni turkun, e e msoni gjuhen e tij. Fakt! Hajt se ju mbron e ndihmon turku tash.
Un e mbaj fene teme ne zemren teme, mbaje ti me shoke tanden ne zemer. Shiko artikujt islamike!
Lene ti flamurin, se flamurin nji i krishten shqiptar e ka xjerr, Gjergj Kastrioti. Gjujzoju flamurit!
Me len pash Zoten, mos e kruj ma shum, mos lyp sherr, (ajo "pytja pa lidhje" te Shen Agostini nuk me ka pelqy aspak, kujdes se ça shkrun) se edhe durimi jem ka kufi.
Ne qofte se don me kuvendu me mu per se marit, pa ngucje e dashakeqsi, urdhno! Leke Mjeku 15 Tetor 2007 22:47 (UTC)


Upss!!! Unë jam nga Gjakova, qaj që i ka çliru tokat e të parëve tu e të mi që ju ka marr shkavi nëpërmjet fesë krishtere. E tashti ti rri në toka të të parëve të mi i sigurt e shit qall. Une nuk kom kohë duhet më duhet me vazhdu rrugën e të parëve të mi me çliru viset tjera. Boll mo, 200 vjetë nëpër male tu vra për një ball të mallit. Ja kina marr man në qatë kohë ja kurr skena me mar man mo. E sot, p.sh popullit drenicës me i thonë i gjunjëzun i turkut??? Natyra (rrethanat gjeografike) e kanë dashtë që aty (malësi) të konzervohet koha nga një periudhë më e largët e historis dhe asgjë më tepër. --Hipi Zhdripi 15 Tetor 2007 21:51 (UTC)

Ma mirë pak se hiq, orientim për të pa informuarit: Shkodra e rrethueme, Ndoc Nikaj

Jo mor djal! Ti s´ke çliru tokat e te parve te mi, po te tujve. Nuk ti mori ty feja e krishtene tokat tuja, por shkau, serbi. Un rri ne tokat e te parve te mi, jo te tujve. Hajt djal, shko çliro tokat (viset) e te parve tu, e mos u merr me mu. Leke Mjeku 15 Tetor 2007 22:55 (UTC)

Diskutimet pjesa II[Redakto nëpërmjet kodit]

I cilit fis je?--Hipi Zhdripi 15 Tetor 2007 23:01 (UTC)

Nuk ti mori ty feja e krishtene tokat tuja, por shkau, serbi!!! Po çikë mi morri shkau, në Hamom të Hyres, shtetet krishtere i shpallen si toka të shkaut. Tˇu ja nisë prej Italisë që ja pranoj ato shkines e deri te Rusia që ja nimojë me hy aty me pare e me njerzë.--Hipi Zhdripi 15 Tetor 2007 23:06 (UTC)

Çka u bo kur e murr përsipër Kisha e shkinës administrimin e kishës në Kosovë dhe në Manastirë??? Ti boni (shpalli) teton banorët shkije, a ma mirë muslimon e shqiptar a me fe e shka???

Krishterët po ti fusin Ballshajtë në familjen e shkines edhe pse ti nuk e pranon kurr që je birë i shkines (thjeshtë sepse je birë shqiponje).--Hipi Zhdripi 15 Tetor 2007 23:13 (UTC)

Lekë Mjeku, tjerrë për tjerrë tjerre me atë që të njehë dhe mos e tjerrë me një besimtarë që nuk të njehë. Në momente kritike ty të është gjetur Papa atij ju ka gjetë Sulltani, kjo nuk d.m.th që jeni shërbëtorë të tyre. Thjeshtë kjo asgjë nuk ka të bëjë me ndjenjat fetare por me Institucionet fetare të cilat më plotë dëshirë i pranojnë nënshtrimin e njerzëve dhe marrin rolin e Zotit dhe kështu bien në kundërshtim me vetë funksionin që kanë marrë përsipër "mirëmbajtjen e shpjegmeve të profetëve".--Hipi Zhdripi 15 Tetor 2007 23:24 (UTC)

Sa i përket flamurit, unë dua të di se i ciles fe e ka ngritë flamurin aq sa dont ti të dish se Jezusi ka qenë njeri si ti une dhe nuk ka pas lidhje me Zotin por me popullin e tij.--Hipi Zhdripi 15 Tetor 2007 23:46 (UTC)

Sa i përket Shën Palit unë vetem mund të them Porosia ime ka qenë dhe është mbaje fenë në zemrën tënde dhe mos e ekspozo së paku në vende ku nuk e ka vendin.--Hipi Zhdripi 15 Tetor 2007 23:57 (UTC)

Upsss!!! Sipas mendimit tim i vetmi institucion fetar shqiptarë që ka qenë i pamëvarrur nga qendrat fetare dhe ka hyrë në shërbim të popullit të Kosovës ka qenë Bashkësia Islame e Kosovës deri me "hymjen e demokracisë" në trojet shqiptare. Për ma vonë nuk e di edhe me të thanë të drejten nuk po du me fol për kohën e më vonëshme sepse për këtë më së mirë po flasin forumet fetare dhe paraqitjet e besimtarve të institucioneve (jo të fesë por INSTITUCIONEVE).--Hipi Zhdripi 16 Tetor 2007 00:15 (UTC)


Ne daç me fol me mu ne nji rrafsh te barabart, difto emnin tand te vertet e ftyren tande te vertet, ne qofsh burr, e i thu vedit burr. Hajt diftoje vedin, a je çik a mec? Se me fjalt qe flet, veç nji gru llapazane flet si ti.
Une e pash shum mir, qysh ne diskutimin mbi fene me ty, se ti ke nder mend vetem me u kap per pun fejet. Jo per diskutim. Vikipedia nuk asht shkembim polemikash fetare. Po meqe prap po e krun, nuk po me durohet pa ti than do gjana tjera, se ti nuk merrke vesht, edhe kur u koritke. Ma dredhon si laviret, prej te diskutimet, dole te feja. Te pata than mos e kruj me mu, po ti prap tanden. Ato hamamet, turku ti ka hap.
Me difto mu se i cilit fis je ti, qe te diftoj un se i cilit jam.
Qe pra, njita shtetet krishtene, Amerika e Evropa te çlirun ty prej serbit, mosmirnjohs! Jo ata muxhahedint e arabt, tuj qe luftun me ju. As Turqia e as Arabia, e as Allahu. Njata amerikant po mundohen t´ju japin pamvarsine. Rri shtrembt, po fol drejt.
Po te baj une nji pytje te thjesht: A do te kishin ndodh te tana kto gjana ne te kalumen e popullit shqiptar, ne qofte se shqiptart do te kishin mbajt fene e krishtene? Se diftojn pleqt shkodran, kur ka kalu serbi neper Shkoder, kan ngâ myslimant e kan vu kryqin te dera e shpis.!!!
Se ça ban kisha e shkines nuk e di un. Un kam kishen katolike shqiptare. Kyt pytje bania ndokuj tjeter ti. Ma par the se je shqiptar, tash thu: "a ma mire muslimon e shqiptar a me fe e shka???" Une po te diftoj diça, shqiptart jan kthy ne mysliman per nje rraj fikut, e ullinit, per nji cope tok.
Mor injorant! A nuk e ke vu re hala, un nuk quhem Ballshaj, por Mjeku. Bjeri ktu faktet per Ballshajt. Lexoji kto po deshte. Balshajt dhe perpjekjet per nje shtet te bashkuar shqiptar,E drejta dhe jeta feudale ne Shqiperi, Pika 5. Balshajt dhe shteti i tyre, Balshajt dhe perpjekjet per nje shtet te bashkuar shqiptar. Un s?jam bir shkine, po ndoshta ti, se ti i ke afer e jeton bashk me serbt, boshnjakt, turqit etj.
Ti je tu e tjerr Hipi-Zhbriti, a nuk je ti qe po me shkrun mu ne faqen teme, a si?
Per cilin profet e ke fjalen mor? Per ate qe ka vra vet e ka msu me vra e pre "te pafete" derisa ti zhbijn a?
Lene mor, se ti u kape te gjujzimi e flamuri. Je ti qe i hap "temat" e masandej kerkon sqarime, e i dredhon fjals. Atdhetari mbet atdhetar (shqiptar) ne rradh te par, e masandej fetar. Mu kur me pysin se ça (kah) jam, tham se jam shqiptar, e masandej kur me pysin i cils fe, tham katolike.
Ngritja e Flamurit asht ba ma par me 6 prill, 1911, nga malsort e Shkodres, ne kshtjellen e Deçiqit. "Disa nga luftataret me te dalluar, kur u ngrit flamuri shqiptar ne istikamin e Deqiqit ishin: Nike Gjelosh Luli, Dede Nike Bajraktari i Grudes, Zef Prele Marashi Ivezaj, Nike Smaka, Luc Gjeloshi i Grudes, Nik Zeka i ushtrise se Trieshit, Pretash Zeka i Kojes se Kuqit me heroinen kombetare Tringa e Smajlit, me komandatin e ushtrise se Grudes Kole Zefi Ivezaj, e shume e shume luftetare te tjere prej maleve te Malesise."
"Mbi 800 mercenaret fanatik (qe e donin me shume flamurin me yll e hene sesa “sorren ose korbin e zi”, sikurse shpreheshin fanatiket turq per simbolin e shqiponjes) shkodrane nga komuniteti mysliman, iu bashkuan forcave turke pushtuesve kunder malesoreve. Per kete skene aspak atdhetare, ku trathtia kishte emrin shqiptar, Mrs. Edith Durham ne vepren e vet, do te shkruaj ne menyre negative per “Shqiptarët e Baba Dovletit”, kur ve ne dukje, se: “Kjo ishte shkaterrimi i Shqiperise. Katoliket (eshte fjala per trimat e Dede Gjon Lulit, shenimi im Gj.F.I.), i priten ata ne menyre paqesore, duke u kujtuar atyre premtimet qe kishin dhene si dhe faktin se ata, gjithashtu ishin shqiptare.” (Edith Durham, “The struggle for Scutari”, London," [1], [2], po deshte edhe kte: [3] "Publicisti Risto Siliqi në librin e parë: “Pasqyra e ditve t’pergjakshme në t’pestin shekull Shqypnis së robnueme”, Trieste, korrik 1912, shkruan: “Me 26 t’marsit, bashkue ushtarët e Hotit, të Kelmendit, të Grudës, të Kastratit, të Shkrelit e të Shalës, e t’sokoluem me fitime t’përditshme, i ranë me nji rreptsi ushtrisë t’përzieme me shkodranë, sa mbas guximit e fatosash t’rrallë t’ktyre ushtarve shqyptarë, kta halldupa e pan se t’gjith po jesin me krye e ranë gjall n’dorë. Nder ta rob u xu dhe Abas Bekteshi, njaj trathtar qi në kohë t’aksionit reformator ju pat kundershtue si shqyptar Shefqet Turgut Pashës, dhe pasi e patën burgosun e dy hersh, në t’pamë t’gjith popullit t‘Shkodres, e patne shtrue n’dajak, e ky i poshtri u çue me i ndihmue anmikut të vet e me e vra me vllazën… Për pos tij u xun rob dhe tjer, të cilve mbasi armt e fishekt ia moren, i lshuen lirë, t’cilet ikën me marrë kah Podgorica, prej këtej me avullore përmbi liqe e shkuene n’Shkoder, ku ndoshta nana e gratë e tyne do t’i kenë pritun të padituna t’i ngjeshin furkat. ".
Edhe diçka mos harro, se dora e djatht e Ismail Qemalit asht ken shkodrani Luigj Gurakuqi.
Mos ki dert ti, se e di mir un se kush asht Jezusi. Shko lexo prap trillimet e shpifjet e Dan Braunit me shoke, librin tuj e faqet tuja te parapelqyme te internetit.
Sa per Shen Palin, ti the se, krishterimin e prun romakt, un te pruna faktin se Sh. Pali e pruni krishterimin ne Shqipni. Porosite mbaji per vedi.
Ktu ke faqe mbi historin e Shkodres neper shekuj.
http://www.malesiaforum.com/archive/index.php?t-123.html
http://www.kavajaonline.com/forumi//index.php?showtopic=3344
Historiku i qytetit te Shkodres
K R O N O L O G J I A jone (Shkodres) Leke Mjeku 16 Tetor 2007 13:53 (UTC)

U zgat apet[Redakto nëpërmjet kodit]

Po, po jomë tu e tjerrë, se po më duhen mendime që më hynë në shërbim. Nuk jomë tu e tjerr për badihava. Mendimi që je duke e paraqitur është mendim i një shqiptari para luftës II-të botërore.

Sa për biri i shkinen, lexo tekstin tim përsëri. Dhe të lutem çdo herë kur të flasisht për shkinen mos harro ajo i ka bo ato me kryq në dorë sotë po thotë kombëtarë. Sa për një pemë, mos harro se ato janë konë pemë të shqiptarit që feja (të dyjat) në literatura i paraqet të shkavit. Edhe sot kur feja nga shumë shtete që i përmende ti është e ndarë nga shteti dhe mardhënjet e popujve i shikon nga këndëvështrimi kombëtare (e jo si në kohë të inst. festare) e jo fetare po ti paraqet si mo konë ato të shkavit. Boll, mo me mitologji është koha e fakteve shkencore. Unë jam musliman, jam katolik, jam ortodoks e ti zgjedhe cilën dushë sepse jam shqiptar. Në kohën kur institucionet fetare janë përzier në politik kanë ndodhë që me u vra vllau me vllaun. Shiko historin e (Gjermanisë, Irakut e Iranit, Irlandës e Anglisë). Sot, falë Zotit feja tekë shqiptarët e ka vendin e vetë e instritucionet e fesë nuk kanë pse ti fusin hundët në organizime politike të shoqërisë. Le të merren me intepretimet e nivelit më të lartë të fjalëve të profetëve të tyre.

Sa për të gjunjëzumë të Turkut e dhe përgjegjen vetë. Ismail Beu Vlora. Edhe nj herë e kam thonë kur ka qenë fjala për Gjonin nuk i ka shkru rreshtat e parë feja po Gjoni, birë shqiptari. E ti tashti nëse thu që feja e ka shkru atëher duhesh me pranu që shtetin e parë Shqiptarë të njohur (sipas kësaj logjike) e paska bo turku. Apo me fjalorin tëndë "I gjunjëzumi i turkut me ndihmen e të pagjunjëzumit e turkut". Pse i kanë ndihmu, pse ju kanë gjunjëzu të gjithë ati flamuri?--Hipi Zhdripi 17 Tetor 2007 18:19 (UTC)

Lekë Mjeku, shikojë faktet ashtu si janë. Ka pas birë shqiptari që i ka bo ballë manipulimeve të institucioneve fetare, të shtimeve politike e ideologjike. E çka ëstë "çudia" këta bijë si u hapë shkolla shqipe po shumohen brenda ditës më shpejtë të dritës. Ah, të ishte sot gjalë Gjoni, ah, çka do të tregonte ty për të gjunjëzumit e për të pagjunjzëumit dhe për "dashamirtë" e popullit tëndë.--Hipi Zhdripi 17 Tetor 2007 18:34 (UTC)

Upsss!!! Shit-Blerja e objekteve dhe pazareve fetare kurr nuk ka pushuar. Nashta di e dinë më mirë sa objekte fetare i ka shitë feja krishtere fesë islame në Gjermani këto vitet e fundit? Të gjunjëzumë të kujt janë gjermanët musliman? Apo je aq i mençur e ke aq shumë informata që e di saktsisht që për një pemë e kanë shitë fenë. Po çfarë feje është ajo kur mundohet që të blejë shpirtëra, po çfar feje është ajo që shetë shpirtëra. Nuk ka pas faj, nuk ka pas faj ai tipi kur ka thonë "Leni Kishat e Xhamiat se feja e shiptarit është shqiptaria". Këtë me fjalë tjera e tha edhe dje një koleg gjerman, unë që nuk e mbaj vetën për fetarë, por po më duket jamë më fetarë si qita që po trumpetojnë e po flasin në emër të Zotit e fesë. Ai që e mbanë vetën si rrespektues i fesë më këtë i Zotit, le të vijë të kalojë një kohë në mesi e shqiptarëve, për Zotin nuk është interesat emërtimimi por realiteti. Shqiptaria si fe nuk ekzistonë në letra fetare por ja që në realitet po ekzistonë. --Hipi Zhdripi 17 Tetor 2007 19:00 (UTC)

Upss!!Shqiptari nuk po pretë që Kosovën ta shpallin të pavarur por ta njohin realitetin. Edhe unë nuk po presë nga instucionet fetare ta shpallin apo ta bëjnë fenë e shqiptaris por ta njohin realitetin. Nëse e kanë ndërment të kultivojnë fjalët e profetit janë të mirëseardhura nëse vijnë të na ndajnë siq i kanë nda të parët tanë shkofshin në dreç e djallë të mallkum se nuk janë të Zotit por janë krijesa të dreçit ose të djallit. --Hipi Zhdripi 17 Tetor 2007 19:37 (UTC)

A KE MA??? Leke Mjeku 17 Tetor 2007 19:47 (UTC)

AOU, Sa të dushë, se jamë në rrugë të Zotit. hahahahha --Hipi Zhdripi 17 Tetor 2007 19:48 (UTC)

Jepi pra, zbraze at qe ke ne zemer. Zbraze shpirtin, se te pergjigjem ma von. E di se nuk me idhnohesh ti mu. Leke Mjeku 17 Tetor 2007 19:55 (UTC)

Jeta është e shkurtë me majtë hujë. Para se me u shprazë ti, mos harro kthimi i kohës d.m.th kthimi në gjendjen e mëparshme të natyrës është i padëshirur nga njerzimi pa marrë parasysh nga cili këndë i botës vije përgjegjja. Qe besa po më duket edhe nga ateistët. Shkaktonë ndryshime në të ardhëshmen, e kjo është ndërhyrje në punën e Zotit apo si thonë ateistët nuk mundet askush të ndërhyjë në kohën e kaluar të natyrës.--Hipi Zhdripi 19 Tetor 2007 05:12 (UTC)

Upss!!Unë e shpraza çka pata në tru, çka komë në zemër ajo nuk ka kujt të i interesojë këtu. Puna e "zermrës" është punë private me të cilën secili individ brenda sferes private mund të bëjë çka të dojë. Ku i ka kufijtë sfera private e individit varret nga aftësia e individit. E imja është në nivel familjarë.--Hipi Zhdripi 19 Tetor 2007 05:16 (UTC)

Te premteve mbasdite zakonisht kam kohe, se s´punoj, e tash po te pergjigjem.
Si asht puna e fotgrafis tande, e e emnit tand? Nuk mundesh me e diftu foton tande se je i shemtum, a nuk ta lejon feja (islami)? Po emnin, s´ta lejon ndergjegjia, apo burrnia? Qe pra, un nuk jam burr (jam çikë, si thu ti), po e diftova emnin e ftyren teme.
U zgat apet!? Po ti po e zgjat jo un. Ti po me shkrun ne faqen teme. Nejse! Po ça te baj un me ty? Te heshti, e te terhiqem ne "shpi" teme? Jo or ti, jo. Nuk e ka zakon shqiptari kyt pun, burri nuk zmbrapset para fymjeve, te te paftyrit e te ligut. I lig se je tu fol me dashakeqsi e qellime te ulta personale fetare. Jo si shqiptar e atdhetar, por si nji fanatik i verbum nga urrejtja. Gjermant kan pa than dikur: "Gjermania mbi te gjitha!". Pra, e vejn atdheun e tyne mbi çdo gja, fe, ide e interesa vetjake. Ma poshte te diftoj edhe per gjermant. Çdo gja me rradhe e ne kohe te vet.
«Po, po jomë tu e tjerrë, se po më duhen mendime që më hynë në shërbim. Nuk jomë tu e tjerr për badihava.» D.m.th. ti e paske nji qellim, se nuk po e tjerrke ashtu, kot! E ai asht diskreditimi e baltosja e fese teme, e e katragjyshve te tu. Ti hiqesh si shqiptar, por ne te vertet je fanatik.
Nuk ka problem, mendimi jem mund te jet ai i shqiptarit para 60 vjetve. Po ai i joti? I joti asht ai i para 1400 vjetve, e i fanatikut halldup para 600 vjetsh. Me difto cili vit asht tash ne kalendarin musliman (islam)!
Sa per at "biri i shkins", nuk ke nevoja qe te permendesh shkjet e Bal(l)shajt me mu. Marrina e shpifje te pabaza. Un te kam shkru, nuk me duhet mu se ça ban shkau me fe te tyne, a din ti me lexu? Un kam fen e kishen teme. Sikur shkau te kishte ndjek fen e kryqit, dhjetë urdhëresat e msimet e Jezusit, nuk do ti kishte ba ato qe ka ba e ban. Kjo asht bindja jeme. Jezusi thot: "duje armikun tand e lutu per te"; "duje te afermin si vedin"; "po te ra dikush ne faqen e djatht, ktheja edhe tjetren". A thot kshtu Muhameti juj? Faktet nuk jane te kandshem ngaiher. Shqiptari (ne pergjithsi) e ka kthy gjithmon kah i ka leverdis, kah ka fry era. Qe atdhetaria e shqiptarizma. Per nji grosh e peme ka ndrru fen e iden. Ajo pem nuk ka ken vetem ne Kosove, por ne tan Shqipnin. Lene se me ke knaq me faktet tuja shkencore!
Jo besa, un nuk zgjedhi as1sand. Ti vet ke than se je musliman, ne shkrimet tuja.
Po te thash (shkruva) un shko mbytu, apo shko hidhe vedin ne er, e vraj te pafajshmit, a e ban ti a? Kaq me perzimjen e fese ne politik. Jan fanatikt e terbum qorra, zemerzi e trulam qe nuk pranojn te lexojn asgja perveç librit te tyne. Po s´kan faj rrezikt se kshtu iu thot libri i tyne. Lexo suret 2,245; 4, 90,118; 5, 51,58-63; 9, 29; 25, 45; 47, 5
«te merren me intepretimet e nivelit më të lartë të fjalëve të profetëve të tyre». Jo, jo, na te krishtent interpretojm fjalt e Birit te Zotit (Perendis), e Zotit te zbritun mbi toke per te shpetu njerzimin nga mkatet e tij. Ju merreni me interpretimet e profetit tuj.
«të gjunjëzumë të Turkut», e bashkpuntor te tij. Shiko jeten e tij, e nxirri vet perfundimet. Ne mos te mjaftojn ajo, qe edhe diçka per te, e gjetun ne internet. Kur Ismail Qemali deshi ta ndante Shqiperine ne kantone,Ismail Qemali firmosi ardhjen e Princ Vidit ne Shqiperi, Ismail Qemali donte t’ia shiste Shqipërinë Greqisë,[4] etj. Ti shqyrtoji te tana, e mbaj (merr) ate qe te duket e drejt.
Sa per Gjonin, ai nuk i shpiku ata shkrime nga vedi i vet, po i mori nga libri fetar. Po te mos kishte ken feja, a do ti kishte shkru Gjoni ato gjana? Turku e la Shqipnin te perçame nder kater shtete, me perçamjen qe i bani asaj me ane te fese. Turku e la Shqipnin ne vendin ma te mbrapametun, e ma te varfen te Evrops, e 1 nga vendet ma te korruptume ne bote. Pse nuk u perçan grekt, serbt, malazezt? Mu pergjigj pra! Po te kishin mbajt shqiptart fen e te parve, a do te kishin ndodh kto percamje nder ta? A do te kishte pas kaq shum luftna me tjert? A do te kishte mbet kaq mbrapa? A do te futet ndojher ne BE?
Pse i jan gjujzu flamurit ndoshta e din vet. Lexo edhe 1 her "diskutimin" e masiperm, ngritjen e flamurit ne Kshtjellen e Deçiqit.
Lene ti Gjonin, se e di pak a shum historin e popllit tem.
Me duket se e zgjate teper me kyt shit-blemjen. Pasojat i korr ti. Mbjelle ere, korr stuhi!
Të gjunjëzumë të kujt janë gjermanët musliman?" Gjermant, per mendimin tem qe i njoh tash 10 vjet, jan te gjujzum te paditunise se tyne, e te propagandes e agjitacionit islamik ne vend. Sikur gjermant te kishin lexu 1 her Biblen, nuk ma merr mendja se do ta ndrroshin aq let fen e tyne. Megjithate, gjermant nuk i denon kush, nuk i vret kush se e ndrrojn fen, siç ndodh ne islam. Lexo suren 3, 86. Kush kerkon nji doktrine tjeter perpos islamit, te mos i pranohet kurre, e ne jeten e ardheshme ai do te jete nder te humburit. Simas islamit myslimani qe ndrron fen duhet te vritet. Lexo haditet. Uppps! A e ke pa para 1 vitit afganin qe donte te bahej i krishten? Ça u ba me te? Po me familjen gjermane, vitin e kalum, me duket, ne Turqi, u pre ne qafe tan familja, se po shtypshin Biblen. Ka shum raste tjera, por nuk po zgjatem ma.
Pse gjermant e te krishtent qe kthehen ne musliman bahen terrorista? Lexo suren 9, 20. Pse miliona njerz nga vendet islamike jetojn ne vendet e krishtena, e me mija msyjn çdo vit te vijn e jetojn ne vendet e krishtena? Kur na kekena kaq te pafe, e feja jon keka kaq "e keqe"? Ku jeton ti, ne Gjermani. Kto pytje bania ti vedit! Pse blen feja islame ato kisha te kafirit (qafirit), te pafeut? Hipokrizi! Pse po ndertojn ne çdo qoshe xhamia, neper tan qytet e Evrops? Madje edhe ne Rome kan ngrit xhami? Pse nuk lejohen shtetet e krishtena te ndertojn kisha ne shtetet islamike, per pakicat e krishtena? Hipokrizi! Turp! Kam shum "pse" te tjer, po do te kishin zgjat shum.
~ 500 vjet ne historin e 1 popllit nuk jan shum. Jane ndoshta 5, 6, 7 breza n.q.s. e zam se jeta e nji njeriut zgjat 100, 80 apo 70 vjet. Historia kalon brez mbas brezit, a nuk e din ti a?
Shko bjeri faktet qe blen e shet shpirtna. E mos u kap per disa raste individsh qe nuk perfaqsojn krejt kishen me veprimet e tyne. Asht ma e meçme te njohesh ma par fen tande, e masandej te vish te shash temen. A e din se ça ka than Ismail Kadareja? "Dy fatkeqesi i kane ndodhur Shqiperise: islamizmi dhe komunizmi". Po ta baj edhe un 1 pytje. Ne cilen fe ka terrorizem, fanatizem, xhihad, alkaida etj?
Shiko mir se kush e ka than kte: "Leni Kishat e Xhamiat se feja e shiptarit është shqiptaria"? E kur, e pse, e ka than? Lexoje te lutem edhe kte: [5] te mesosh se ca e sa ka ba kisha katolike e katolicizmi shqiptar per Shqipnin.
E mos thuj fjalen e fundit, ne vend te se pars! Mu nuk me interesojn bisedat tuja te rrugve me "shoke"! A je tu i diftu gjermanit per fene islame? Para se tju japesh te tjerve besimin tand, njihe mir fene tande!
Hapi mor syt e mos "u ban naiv e fmij"! Shikoje vet realitetin shqiptar. Per cilen shqiptari flet ti? Per ate te shitjes se motres, se fmijs, drogimin, homoseksualizmin, kurvnin (prostitucionin), vjedhjen, vllavrasjen, korrupsionin etj. etj.?
Realiteti kosovar? Shiko fjalin e masiperme! I njajt me realitetin shqiptar.
Lexo ma teper per vendet ku zbatohen sharia, islami, e fjalt e profetit tuj. Njerzit e shoqnia kthen ne shekullin VII. Shembull, Afganistani etj.
Krahasoji vendet islamike me te krishtenat! Kush asht ma i perparum ne mendim e dituri, shkence e teknologji, demokraci e tolerance, art e kultur.
Ti keke ne rrug te Zotit, une jo. Qe, pra, mendimi jot.
Nuk maj un huje! Un mundohem te msoj, te jem i drejt e te tham te verteten.
Ti shpraze at qe ke ne zemer, jo ne tru. Un nuk po te shprazem, por po tu pergjigjem thanieve e pytjeve tuja.
Sa per ate "kthimi në gjendjen e mëparshme të natyrës është i padëshirur nga njerzim"... nuk te kuptoj!
Ne te ardhmen matu mire me pytjet e perfundimet tuja! Shkruj me durim e qetsi!
Do te ishte mir sikur ta mbyllshe me kaq, se ndoshta nuk te pelqen fundi! Por, sidoqofte ban si te dush. (Tash me duhet me shku me punu pak. ~ 1 or. Nuk po zgjatem ma.) Leke Mjeku 19 Tetor 2007 16:18 (UTC)
Pytje personale në vende shoqërore!!!, përgjegje të Hipi Zhdripit merr sa të duash. Jam i shëmtunë, çka me bo Zoti më ka fal qashtu. Sa për fe, feja nuk ka rol në jeten time shoqërore, atë e mbajë aty ku është vendi.
Të mujsha me durim, pjesa e dytë : Gjermania paska bo mirë a keq? Për mendimin tim mirë, po ka mujt ma mirë. Nuk e di që ka thnë Gjermania mbi fe, po Gjermania mbi instutucionet fetare është edhe sot. komenti: histori e trishtushme me institucione fetare, vite e vite luftë, populli hekë e institucionet fetare nxiti babë nxiti, prej jugut e prej veriut, kape njonen mshoj tjetres.
Të mujsha me durim, koha do ta vërtetojë.
Të kamë thënë se e urrej të punojë kot;Të mujsha me durim;Kur po ju shohë tu përla për dreçin e djallin, me të tregu të drejten nuk e di as me kalendarin georgian as me muhamedan.
Lekë une vetëm e lexova dhe atë çka lexova ta shkruva, unë kurr nuk e kamë marrë atë gjë si të vërtet, po perendimi po e merr. Po, mirë pasi që na qenka që shkina nuk paska fe, pse Kisha jote, Papa po ja pranon fenë apo Kishën shkines. Lekë me provu me "kall" Hipi Zhdripin mundesh, po mi "kall" nuk munesh edhe pse po të kallxon ku e ka telin e shplut. Mos u mundo aty ku osht teli i izolum. Hipi Zhdripi nuk e ka zanat me bërtit, ai po e bonë punën e vet.
Po, jam muslimanë dhe e mbrojë fenë e muslimanëve aq sa e mbrojë fenë e krishterëve. Ke gjë kundër? I urrej institucionet nxitëse që i shtynë shpirtat e dëlirë të marrin armë në dorë. Historia na tregonë që shumë pak vetë kanë pas guximin ta pyesin prisin fetarë pse po i bie hashash fjalëve tua. Ti vetë më ke mësu që nuk bënë me armë.
A po menon që po kthena une në shekullin e VI-VII a? Çka ndihmon ajo, kuj i ndihmon? Unë nuk po du me u bo teologë.
Ani de, ti thirre Jesusin qysh ki qefë. Veq mos harro se edhe unë jamë Biri i Zotit, jamë krijes e tij; Zoti nuk ka pas edhe nuk ka nevojë të till për krijesat e tij, ai është i Zot i shpëtimit e dënimit. A po, Jesusi shpëtues i popullit vetë në stilin e ri (për atë kohë, mos e harro edhe birin tjeter të Zotit Gandin), po ashtë, edhe pse kolegtë e tij e kanë kundërshtu.
Le, se e bone mut si me Adem Jasharin. Zoti ta falt gabimin.
Cilt libra të instutucioneve fetare a? Nëse oshtë qysh po thu, pse i paskan mëshef ata qe sa kohë? Pse nuk i paskan majt meshat shqip, pse nuk e paskan përkthye biblen shqip. Pse? Sna kan dasht me na pa me sy, sa na dojin sot. Ti kanë da në dyshe të parë e tu (pa i vetë hiq) hala pa hy feja mirë ndër troje shqiptarve. E ti tashti po do me më kallxu çka kanë bo institucionet fetare për ne a?
Edhe në Prishtinë e anë tjera e kanë ngrit, po në Vlorë ju kanë gjunjëzu. Katoli, musliman e orodoks e ti tashti ndaç plaç. Ajo, çka po provn tani ti oshtë si lokalizmi në Kosovë para 20-30 viteve.
Pah, çfar muhalifi. Cili populli mër je ti. Kur, kur do mi marr veshë, S˘ki ku më qonë, s^kam ku të qojë, em ki ra hise. Haahahha. Kur të shkojë në parajsë pa i paditë të partë e k^ti trrolli që em kanë lonë me konë një hise me ty, nuk komë mi lonë. A, doni mi bo Shkodren shtet a?
A të ka djeg a? Mu jo, edhe pse ti nashta menon që une menojë që kjo është fitore e fesë teme, me të vërtet personalisht e shohë si dështim të fesë dhe më takonë të kundërshtojë si një fetarë i vetëdijshëm. Po nejse, ma mirë shit-blerje se rrënime e shkatrime me luftë si për para.
A mele, gjermatë na qenkanë të gjunjëzum të padituris edhe ata në vitin 2000, e shqiptart që ti po i qunë të gjunjëzum të turkut në vitin 1000 e tyneherë na paskan qenë me vetëdije. Hajt, mër, kanë nejtë nëpër male, Itali ju ka dhonë toka shkretinë kurkujt, kurkujt nuk ja ka ni a je gjallë a shka je ka bonë, sa oshtë tu ja ni sot. Tka thirrë shkina niri me bisht, sja ka ni kërkujt e shka ashtë ma e mira ka qitë romane me shqiptar si njerzë të egjër. Tyne herë me kurriz tonin edhe sot me kurriz tonin. Ti folem mu sa të dushë për ndihmat e prerendimit që pi shehë, po kqyri sa të japne dorës Klintonit e ati, e ati. Nirsa e popullit tonë është elementi kryesorë.
Mu nuk oshtë ka ma ninë shka bojin gjermant e sa xhamia hapen në Romë. Punë e tyne. Problemi jamë oshtë që përshkakë që më ka lanë në luftë vetem me Sulltanin, e më ka lanë pa ndihmë për mi se 200 vjet nëpër male, masi e kom marr vetën pakes ja ka nisë me më thonë turk. MARRE. Unë ty nuk po mundem më të kuptu, populli i tyne po e pranon që kanë bo pa drejtësi e ti po mundohesh me la mut me shurr. Diku në Saksonin e ultë 2007, tipat kërkojshin falje, si biri i saksonëve ashtu edhe i frankëve e shvabëve. E ti po e merr guximin me i thanë një populli të gjunjëzuë të turkut.
Jo, jo nuk është gjenerata 100 vite por 23 vite te shqiptarët edhe ma pakë. Llogariti pak ma mirë. Në moshen 23 vjeçare shqiptari e ka një fëmijë. E tyneherë edhe ma heret. Nëse nuk janë të gjata 500 vjetë kur të llogaritet që shënime ka për më së shumti 2000-3000 vjetë atëherë une nuk e di shka oshtë pak e shka oshtë shumë. Si do që të jetë jeta mesatare e shqiptarve edhe sot nuk e arrin 70-ën.
Ai ti edhe për Ismail Qemalin, për Adem Jasharin ja fute kot; Në asnjë fe nuk ka terorizëm, nuk ka fanatizëm, xhihad (ashtu si po mendon), nuk ka alkaid.
O me pas bo dishka për ne nuk kishim nejt nëpër male o njeri, nuk oshtë Shqipnia vetëm Vilajeti i Shkodrës e gjysma e ati të Janinës. Nuk ka male vetëm në malsi të veriut e jugut, oshtë Drenica, Karadaku, Novi Pazari (që e kanë harru edhe gjuhën e nones). Populli e ka mbrojt kishën si syt e ballit, ajo si shpërblim e ka qujt turk me faj të vetin. E ka lonë popullin vetem edhe pse ka pas mundësi me ndihmu.
Oh, e njohë unë fenë time, mos u brengosë fare. Edhe pse nuk është e imja sepse ajo është e Zotit, unë nuk mund të jemë pronar i saj.
Po mund të flasim lirisht edhe për këtë. Mos u brengos syt i kamë të hapur, por ti po e harron durimin. Nuk jeni Ti e Puntori të vetmit që brengosen për këtë. Durimi është mësimi më i mirë që deri më sot duhej ta kishit nxjerrur nga fetë e juaja. Besomë vepro si thonë librat fetarë dhe e gjenë shpëtimin. Nuk mund të gjeshë përgjegje të prerë për këtë situat, gjitha përgjegjet i ke në librat fetarë nëse i kuptonë dhe aplikonë pa ju bërë atyre laika. E tashti i mbetet personit sa është në gjendje të mbajë mëllefin e tij nën kontroll. Por prap po them nëse i aplikon pa lajka mësimet e nxjerrura nga librat fetarë (me lexu dinë, d.m.th ski nevojë për ndërmjetsues mes fesë dhe teje). Kisha e Xhamia janë të vogla kur të kehet parasysh që djalli e dreçi e kanë instalu në çdo shtëpi nga një dritare për të përhapur djallërit e tyre. Për këtë deri sa Kisha e Xhamia shqiptare nuk kfillen nga ky atak, le të kenë durim dhe ta ndihmojnë shkollen shqipe.
Apo mendonë që paria shqiptare të zbutë popullin e Kosovës që me arrdhë e me ... Evropa a??? JO, JO oj Evrop, koftë se osht nevoja apet ma mirë në male se me të duru .... tone.
Po le mër ti Isharjatin, a lypi najkush Ishajrjatin a? Populli shqiparë e ka zgjedhë rrugën e vet dhe shtete e tij janë të lidhura për të Drejten Romake.
Ollah, ollah, po çka ka lidhje mër feja me kto punë mër. O njeki mësimet nga feja. Ato mësime nuk të kanë thonë me bo kësi krahasime. Tashti apet po më duhet me i mbrojt fenë islame me ty, që po banë dertë për shoqërin shqiptare. Kush oshtë ma i zhvillum, Brazili a Arabia Saudite?? Sa vlenë jeta e njerit në Brazil. Po lej këto punë se me to e merr ngjyren e nxitësit.
Po jom në rrugë të Zotit.
Të vërtetë absolute nuk ka. Një e vërtet ekziston që për njerzimin merret si absolute. E vërteta e matematikës logjike.
Ani zemër, veq mes harro une e llogariti ma të vlefshëm trunin se zemren, zemra është pompë gjaku. ahahah
Kthim në gjendjen ku ni shqiptar e ka qu shpaten e ka bërtit në emër të krishtit e me shqiponjë në dorë e tjetri në emër të sulltanit kom me ta shky atë kërp. E kena kalu atë kohë edhe pse si pasojë e konflikteve të jashtëme këto i kina kalu ma mirë se shumë popuj tjerë të Evropës.
Të faleminderit që më le kaq hapsirë të madhe gjatë bisedave me ty.
Unë e arrita qëllimin nga cilido këndëvështrim ta marrësh. Qëllimi imë nuk është caku por rruga.
Upss!!Cakun ndoshta e arrinjë fëmijtë e mi- hahhaha--Hipi Zhdripi 20 Tetor 2007 04:30 (UTC)
Lene mor Gjermanin e mos u kap tash mbas saj. Gjermania mbi te gjitha, deshta me te than, se ma par vjen kombi, mbasandej feja. Po ti aq kupton. Mbasi nuk po te pelqeka Gjermania, pse po jeton e i han buken asaj? Bukeshkale! Mosmirnjohs! KFORI asht prap ne Kosov, me gjerman etj. Feja s´luka rol ne jeten tande? Po pse po kapesh per fe ateher?
Ti dashke me me mujt me durim tash. Aha! Po, a paske ardh me diskutu ktu, a me më mujt mu? Ik, zhduku! Un kujtova se don me dit ndaj sand. Tash e mrapa nuk je i mir se ardhun ne faqen teme te diskutimeve. Po deshte me diskutu per fe, Shqipni, Evrope a ku po di un, ateher diskuto ne faqet e artikujve perkats, jo ktu. QARTE!
Ik, se nuk me duhet se ça te plqen ty. Ata fjal i ka than "Puntori", a mos jet ti edhe ai?
Shko perlaju ti me dreq e djall, se ti pate than se ke pas pun me dreq e djall, jo un.
Un nuk thash askerkund se shkau nuk paska fe. Thash se po te kishte ndjek fen e kryqit, 10 urdhnesat e msimet e Jezusit nuk do ti kishte ba ato gjana. Lexo mir!
Diftoi mor faktet se ku, e kur Papa po ja pranon fajet kishs serbe! Vatikani ishte edhe vendi I qe pranoi Shqipnin si shtet te pamvarun. A s´ka ken Vatikani qe ka ba thirrje per paqe, kur serbi hini ne Kosov. A s´ke I.Rugova qe shkoi ne Vatikan me kerku ndihm?
Mu as ne bote nuk me intereson kush je ti, nji her. Se as ke emen, as ftyr, as nder. Po ti kishe pas kto do te kisha nderu e respektu. Un me te kall ty?! Heh! Jo, or ti. Nuk me shkon e bija e mendjes. Po te pergjigjem vetem. Ti po shkarravit pa prâ. Po, po e shoh punen qe po ban, shpifje, dashakeqsi, e urrejtje ndaj çdo gjaje te krishten.
Shko mbro fen tande, se fene e krishten e mbrojn te krishtent vet. Nuk ta kerkoi ty askush at "mbrojtje".
A e sheh pra, se ti je musliman. Mos me shkruj se m merr si te dush, jam katolik, ortodoks, mysliman, jam shqiptar. Jo un nuk te kam msu, ka ken Jezusi qe te ka msu neprmjet mejet, mos me ju pergjigj dhuns me dhun, por me dashni. Prandaj te kam than, lexoje 1 her Biblen, se ke per te msu gjana shum te vlefshme. Njerzit e para 800 vjetve nuk kan ken aq te persosun, saqe kur dikush ti vrasin, perndjekin, e korisin te mos vetmbrohen. Kjo asht per kryqezatat.
Mos u ban teolog pra, e mos u kap me teologji, por banu ne radh te par njeri, i drejt e shqiptar.
Ti je krijes e Zotit, por biri i Tij, jo. Zoti s´paska pra nevoj per ty si krijes e tij, as te don, as nuk i duhet se ca ban ti me jeten qe t ka dhan. Ai rrika diku pertej permases kohe-hapsin e vetem denoka e shpetoka. Kjo asht ideologji islamike, jo e krishtene. I krishteni asht i sigurt se jeta e tij e ka nji kuptim, se ai nuk asht nji krijes e panevojshme e Perendis, por se ai duhet me gjith shpirt nga Perendia, kur ai e pranon ate ne zemren e tij, e ndjek udhzimet e tij. Ti meqe paske fmij, a i don ti fmijt tuj? Njashtu pra edhe Perendia i don krijesat e tij, se i ka ba simas shembelltyrs Tij. A mund ta perfytyrosh ti krijimin e njeriut nga Perendia? Ai nuk asht Perendi pa ndjenja, por si thojn te krishtent, "DASHNIA" vet. Jo shpetim-denimi! Ai Gandi ka ken krijes e Zotit, jo biri i Tij. Se ça beson ti per Jezusin asht puna jote. Mundoju te perfytyrosh kte. Zoti vet zbret ne toke, per te shpetu nga mëkati krijesat e Tij, qe te gjth te shkojn tek AI. Merr trup njerzor, e jeton mes tyne, shpall Fjalen e Tij, e ne fund jep jeten e Tij (njerzore) i gozhdum ne kryq, qe me gjakun e Tij te pastroje gjithe njerzimin. Kjo pra asht DASHNIA e persosun. Pra, mos krahaso Gandin me Jezusin se nuk asht e drejt. Jezusi (simas ungjive) tha me goje te Tij, se AI asht Biri i Perendise, e Perendia vet. Bani shum mrekullina, per te deshmu se sak asht AI per te cilin thot. Mesazhi i Jezusit asht unik ne hsitorin e bots. Kush ka ba aq shum mrekullina sa AI, Muhamedi (qe s´ka ba asnji), Gandi, apo ndokush tjeter? Prej fryteve te tyne do ti njihni profetet e rreme! Ka than Jezusi.
Ik hup, se nuk thash gja per Adem Jasharin. As nuk di gja per te. Rrencak!
Ata s´kan mshef libra, po i mbajn per ti rujt. Kur te shtrosh ata "pse"te tuja, mundoje (lodhe) ma par pak trunin me kuptu vet. S´ka pas mor alfabet shqip. Ku po e din ti, se mesha nuk asht than shqip? Kur asht vendos perdorimi i alfabetit latin ne gjuhen shqipe, o i paditun? Po pse ai turku jot ti hapi shkollat ne Shqipni a? Ai na la me msu shqipen, e? Me 1 liber shqip po te kishin gjet te kishin shti ne burg. Ça i bane Gjonit kur shkroi mesharin e tij? Kurrgja! A, paskan ken te part e mi. Ty te paska pru turku prej Turqiet. Un s´kam nevoj me te diftu ty, se faktet jan ashtu, don apo s´don ti. Lexo prap po deshte lidhsin qe te dhash. Mos shkruj me urrejtje.
Po, e kan ngrit flamurin. Po pse nuk po u njihka se ma par asht ngrit ne Kshtjellen e Deçiqit, nga malsort e mbishkodres? Ha ha ha! "tashti ndaç plaç". Po me ban me qesh, falemnders per kte, se pata nevoj pak me qesh. Gjuh fmijsh! Ha ha ha. "tashti ndaç plaç". Uhh! Hajt, se nuk di un se ça asht lokalizmi ne Kosov.
"Pah, çfar muhalifi". Fol te lutem shqip, se turqisht nuk kuptoj. Hup andej! Shqiptar jam, e kam per te ken. Don, a s´don ti. Un nuk te kam ra "hise", ti po me shkrun ne faqen teme. Çou prej gjumit! Ha ha ha! SA per parajsen, ma kadal, se nuk e ke ti ne dore me shku atje, e vendos dikush tjeter. Ça ke me Shkodren or ti? Ça tka ba aja? Kush po don me e ba ate shtet! Kalama! Lexo e kupto!
"A të ka djeg a? Mu jo"... Jo or ti, nuk me djeg mu. Shiko se ça shkruve te diskutimi Evropa e Shqipnia. "dështim të fesë", mos u merzit ti per fe teme. Kjo asht ligsi, kur ti me bjen mu ksi "pytjesh". Aha, tash ma mir shitblemje, se luftna a? Mendoju, pra para se te shkrush.
"A mele,"... Hahaha! Gjuh fmijsh. Pyti ata "shokt" tuj gjerman, a e kan lexu ndoiher Biblen? Kaq. Jo, shqiptart simas tejet nuk paskan ken te vetdijshem qe jan te krishten, e po e marrin fen e pushtusit. Me difto mu, kur asht perkthy Kurani ne gjuhen shqipe? Meqe nuk ja paska ndi askujt se ku jena gjall, ateher o "burra" me ndrru fen a? Jo mu shkina nuk me ka thirr njiri me bisht, po ty. Ik or ti, mos me difto mu burrnin e shqiptarit e djersen e tij. Me njita mend, e i kyt qendrim s´ke per te pa kurr dit te bardha.
Aha kur nuk te pelqeka, s´ta ndika ty se ça bahet e? O ti s´ke ken gjall ateher, qe te paskan lan ne lufte me sulltanin. Si me pas ken ti 1000 vjeç. Se ti po flet si me pas ken ndergjegja e kombit shqiptar. Ik or ti, se nuk ke ti ftyr me perfaqsu ndergjegjen e kombit. Pse bani sulltani luft me shqiptart? Turk ju kan qujt se keni simpatizu turkun, e marr fen e tij, bile edhe sot deshironi qe te ngrihet edhe nji her si perpara. Ku e kur kan pranu or ti? Faktet! Ata nuk po pranojn gjenocidin armen para 90 vjetsh. E mos me shkruj mu fjal te ndyta ktu.
Edhe i her, mos u mundo me u ba ndergjegja e shqiptarit, se per mu me fjalt e sjelljet tuja as shqiptar nuk je.
Sa per brezat, une thash ta zame (ta zëmë, ta marrim). A kupton ti shqip? Thash n.q.s jeta e nji njeriut do te ishte 100 vjec, 5x100. Po ti aq kupton, s´ke faj.
+1 her! Mos me permend ti mu A. Jasharin se nuk thash un gja per te. S´ke marre! Mir, s´ka fanatizëm, xhihad, nuk ka alkaid etj. Me fal, se i shpika un kto fjal. Heh! Ne çfar botet jeton ti?
Shkodra ka ba ma par per vedi, or ti. Masandej per tjert. Aha pse e kan harru gjuhen e nans ata nen serbin e malazezin e grekun? Jo, jo or ti. Popullsia e krishtene e ka mbrojt kishen. Po, po, ti dike shum. Ateher keka e kot me te pru ty lidhsit (linkt), se ti nuk don me kuptu.
Nuk brengosem un per ty or ti. Un te dhash 1 kshill.
Un te kshilloj qe te shkrush me qetsi e durim, e un po harrokam se ça asht durimi e? Un nuk i baj lajka askujt. S´ke ça me mson ti mu. Jo or ti, ti keke aq i paster, e i perkrym, saqe nuk paske nevoj per ndermjetsus. Te lumt! Simas tejet shkolla shqiptare ka per ta shpetu njeriun nga mekati, e keqja, e ferri. Ehe!
Mu nuk me duhet se ça ban paria me popllin e Kosovs. Un kam boll hallet e mija, or ti.
A nuk ke Sali Berisha, qe sa mori postin per her te par, shkoi ne mbledhjen islamike botnore e e shpalli Shqipnin vend islamik! Upps! Hajt, hajt, se Roma pruni qytetnim ne bot. Kija inatin, foli hakun!
Hahaha! A e sheh? Ollah, ollah, po bret! Krahasim me vend. Krahaso Gjermanin me Arabin Saudite, me Spanjen, Anglin etj. Masandej, kur keka Arabia Saudite (qe po te mos kishte pas naften, kishte per te ken ma e varfen se Shqipnia) ma e pasun e ma e mir se vendet e krishtena, pse po jeton ti ne Gjermani? Shko or ti, jeto e puno ne Arabi Saudite! Upps! Ku vlen ma teper jeta e njeriut po e shoh perdit neper lajme, a i pe lajmet se ça po bahet ne Pakistan, Irak, Afganistan etj?
Ti keke pra ne rruge te Zotit, jo per hir te atdheut ktu te un, qe po me merzit me shkarravinat tuja te gjata e fmijake.
Per ty s´ka, per mu ka. E verteta absolute per mu asht Perendia! E vërteta per ty matematika logjike!!!
Hahaha! Tash po kapesh edhe per tru e zemer. Or ti, truni pa zemer nuk jeton, ashtu si zemra pa tru nuk mund te jetojn.
Aha, d.m.th. simas tejet shqiptari (Gjergj Kastrioti) e paska çu shpaten ne emer te Krishtit (me te madhe, se â titull). Un deshta me than se flamurin e ka xjerr ai, jo se ka çu shpaten ne emer te Krishtit (ndoshta edhe e ka ba, po marre nuk asht se shqiptart kan ken te krishten ateher). Ti e dike ndrysh. Mos harro se shqiptart para pushtimit turk ne pergjithsi kan ken te krishten, ti masandej merre si te dush, e ban ça te dush, puna jote.
Jo or ti, nuk te lash un ty hapsin, ti ke shkru vet ktu. Nuk te ftoi askush ktu. E tash e mrapa nuk je i mir pritun ne faqen teme. Se nuk je i çiltert, e i drejt.
"Unë e arrita qëllimin nga cilido këndëvështrim ta marrësh. Qëllimi imë nuk është caku por rruga." Patjeter, e shpraze at qe deshte. Se si e arrike ti at rrug, nuk asht qellimi jot. Randsi paska rruga. Po mir, puna jote. Hajt rrug te mbar! Leke Mjeku 20 Tetor 2007 17:53 (UTC)

Evropa dhe Shqipnia[Redakto nëpërmjet kodit]

Vini Re!: Nuk jamë duke ja shajtë askujt fenë, sepse shamja e fesë nuk është rrespekt ndaj Zotit. Unë e rrespektojë krijuesin e gjithësisë. Fjala është për institucionet fetare të udhhequra nga njeriu (gjaku e mishi).

Burri kapet per fjalet, jo per gjalmet! Permbaju fjalve tuja e mos e dridh! Tash thu Evropa e Shqipnia.
Un e kuptoj kte si fymje e shamje te fese teme. "Respektin" po e difton ti vet me thaniet tuja. "Upsss!!! Shit-Blerja e objekteve dhe pazareve fetare kurr nuk ka pushuar. Nashta di e dinë më mirë sa objekte fetare i ka shitë feja krishtere fesë islame në Gjermani këto vitet e fundit? Të gjunjëzumë të kujt janë gjermanët musliman?" dhe kte "Po çfarë feje është ajo kur mundohet që të blejë shpirtëra, po çfar feje është ajo që shetë shpirtëra."
Njih vetveten!Se kur ta njohesh do te marresh arratine.
Leke Mjeku 19 Tetor 2007 18:38 (UTC) njerzit

Jo e ke gabim. Aty është kryekëputë fjala për instutucionet që flasin në emër të fesë dhe që na paraqiten si përhapëse të fesë. Objekti fetarë saktësishtë shtëpia e Zotit ose lëshohet ose mbahet. Nuk ka shtëpia besimtarë të ritit të vetë, ja lëshonë ritit tjetër. Kryesorja është funksioni, vendi ku njerzit paraqesin rrespektin ndaj krijuesit. E tashi Evropa që ka kuptuar 600 vite më vonë shqiptarin se rrespekti ndaj krijuesit është qështje e individit dhe e ka shëndruar fenë në një institucion për të cilin mendonë që duhet të hyjë në shërbim të personave privat për të nënshtruar të tjerët, ky nuk është faji im. Këto janë edhe ato elemente për të cilat të kamë thënë më parë "besimi çorras". Vetë faki që ato objekte i janë shitur dikuj më bënë të them edhe unë "edhe pse nuk e mbaj vetën për fetarë, po më duket jamë më fetarë se këta që po brohorisin në emër të fesë". Si do që të jetë Kush e kesh e veshë, Evropës e perendimit ju dashten 600 vjetë, Rusisë e sllavëve kanë m ju dashtë edhe 200-300 vite, arabëve të sotit edhe 600 vite (I harrova persët, këta po më doket edhe 800 vjetë).

Upsss!! Ti e paske kuptu që unë e pasna fyer fenë!!! Jo, zemër, fyerja e fesë për mua është fyerje e Zotit. Unë e rrespektojë Krijuesin e Gjithësis. Kjo nuk do të thotë që i rrespektojë instutucionet fetare kur të bëjnë pazarë me nirsen e popullit.--Hipi Zhdripi 19 Tetor 2007 19:18 (UTC)

Po ti s´je burr, se me pa ken burr i ishe majt fjalve tuja. Po ti je si dhelpen (ose aq kupton), e dredh kah te dush, e si te dush. Ti je njal (ngjal) qe s´mund ta kapesh, se rrshet e ik per dursh. Ça te intereson ty se kisha po shet ndertesat e saj, e po me pyt mu sa ka shit? Ça po don me diftu me kte? Se kisha po hup, e xhamia po fiton? Cilin nenshtrim, cilt individ? Kur asht nda feja nga shteti ne Evrop? "besimi çorras"? Po ti a nuk me the se "ne nuk po na beson, ne po na sulmon, e po perdori botkuptime fetare, ne vend te shkencoreve"?! Pra besimi (çorras) jem, jo feja jeme. Pra, ti e dredh kah te dush. Kush po brohorisin ne emer te fes? Je fetar, pra mbaje per vedi. Mos thuj se je shqiptar! Se ma par kenke fetar. Pse kundershton vedin me fjalt tuja.Se ça don me than me fjalt e fundit nuk e kuptoj. Fol shqip e kjart, kuptushem!
Jo, jo, ti respekton Allahun, perendine e paganve arab, qe e mori Muhamedi per Zot te vetin ne vitet 600. Kerko edhe Hubalin! Nuk ta lypi kush ty respektin ndaj institucioneve fetare. Leke Mjeku 20 Tetor 2007 11:25 (UTC)

Shën Augustini[Redakto nëpërmjet kodit]

Tungjatjeta Lekë!

Dje nisa një artikull të ri rreth Shën Augustinit, pa ditur se veç ekzistonte një artikull për të njëjtin njeri (Shën Agostini). Unë nuk e di se cili është emri i drejtë në shqip për këtë të shenjtë, mbase të dy përdoren në masë, por do të doja që këta dy artikuj të bashkohen në një. Unë më tepër i kam kushtuar rëndësi mendimeve të tij filozofike, por besoj se me informatat që ke vendosur ti rreth jetës së tij mund ta nxjerrim një artikull goxha të mirë. Hidhi një sy artikujve e ndoshta ke idenë se si t'ia fillojmë punës. Mbiemrin e kemi të njëjtë, e shpresoj të hasim edhe të kemi edhe mirëkuptim. Faleminderit! --Getoar 10 Tetor 2007 03:35 (UTC)

Tjeta Getoar e mirse erdhe!
Ti je perdorues relativisht me pervoje, te thojm i vjeter ktu ne Vikipedia. A nuk e ke dit bre burr, se para se me u nis 1 artikull bahet ma par kerkimi, nse ai asht a jo i shkrum. Nejse! Ngaqe te dy emnat mund te jen "te barabarte", te bahet ridrejtimi (percjellimi). Mbasi ti i paske kushtu ma teper randsi mendimeve të tij filozofike, (un e kam lexu librin e tij "Rrefimet", jo shum i leht me u kuptu, por i bukur) mund ti bashkosh ne 1 artikull te vetem. Artikullin e pata fillu un, por ne te ka ndihmu shume edhe nji perdorues tjeter. N.q.s ke gjana per te shtu e permirsu ne artikullin Shën Agostini (jo per te hek) mund tia fillosh, kur te kem kohe e rishikoj edhe un. Me bahet me te vertete qefi qe paskena mbiemer te njajt. Jam shume kureshtar te di ma shume per ty atehere. Nga vjen, si e ke emnin, nga rrjedh fisi jot etj. Mirkuptim me "kushrinin", patjeter! Po pate pytje, me shkruj per cdo gja! Shndet! Leke Mjeku 12 Tetor 2007 23:20 (UTC)

Paturpesia dhe paftyresia juj[Redakto nëpërmjet kodit]

Tjeta!

Keto jane fjalet tuja drejtu Eagelal-it. I solla ktu si pike referimi.

«Nese ti e len fjala e tije te jete e fundit ky diskutim mbetet i mbyllur dhe perfitimet jane te shumta per te dy ju, por ti do te jesh me perfitues sepse vetem ai "i fyeri te fyen" thon tek ne. Ky ishte vetem nje sugjerim miqesor (P.S. Do t'i thoja fillimisht atij te qetesohej, por nuk jam i nivelit te tij si duket. Ai PATJETER duhet te jet fitimtari perndryshe bota prishet)».

Kjo asht hera e fundit qe po te shkruj ne faqen tande.
E kam prit nji reagim pozitiv dhe gabim pranues, si edhe falje per fymjet tuja te randa te faqja jeme e diskutimit prej tejet por nuk erdhen. S´ka problem!
Mendove ti drejtohesh perkrahesit tand ne gabim (mendim) per terheqje, shume mire. Po pse nuk i thu se asht ai gabim se mbeshteti dhe perkrahi nji gabim (shamje) te madh (tandin) e denon nji ironi te vogel temen?
Nuk ashtu puna te mbese fjala jeme e fundit, por ai duhet te pushoje te hiqet si i pafajshem, te pranoje gabimet dhe te mos me merzisin me "mesimet" e tij.
Une pajtohem krejtesisht me shprehjen tande "i fyeri te fyen". Per nje thanie temen "Ohoho! Cfare shkrimi!" (kur nuk e dija aspak se kush kishte shkru ne artikull), mu drejtove "shporru mor mendjemadh" e "i poshter". Kush asht i fyeri ktu tash? Le ta gjykojn te tjert kte, por per mu asht paturpsi dhe paftyrsi, hipokrizi dhe keqdashje kur ende vazhdon te pohosh se ti je i fyeri ketu.
Sidoqofte une mendimin tem per ty e kam than me kohe. Por kurre nuk te kam qujt i poshter, po ça kishe ne zemer e the. Te lumte! Je edhe administrator, pale.
N.q.s don te me thush te qetesohem, ma thuj drejtperdrejt se nuk me vjen keq!
Me vjen keq, por i nji nivelit me mu nuk je. Kshtu mendoj une.
Fitimtare PATJETER duhet te dalin e verteta dhe e drejta (drejtesia), jo une (a dikush tjeter). Derisa ai e kushdo tjeter te vazhdoje te kembengulin ne te paverteten dhe padrejtesine nuk do te hesht kurre, por do t´ju demaskoj gjithmone. Shndet! Leke Mjeku 6 Tetor 2007 08:44 (UTC)

Jungjatjeta
Gabim pranues?
Dmth ti e fillon fyrjen me reagmet tuaja dhe kerkon une te jem gabim pranues? hahhahhahha. (nuk e lexova diskutimin tend te terin sepse sme lexohen me). Me mire me bie te punoj dicka se te merrem me ty kot. (Puntori 6 Tetor 2007 17:54 (UTC))
Me mua kan pasur probleme (ketu ne wikipedia) 3 persona: Uni - ish administrues, Lek Mjeku - perdorues dhe Ti (nuk te llogaritja te till gjer ne kete shenimin ja ketu mbi). Edhe pse me asnjerin nuk kam dashur konflikte asnjehere.
Sa i perket natyres se konfliketeve tegjitha kan patur prapavi fetare (vetem kjo e jotja nuk e di sakt).
Sa i perket konfliktuesve, tegjithe kan deshtuar me kohe. Shkaku i deshtimit te tyre eshte qetesia ime.
Kyt teme e fillova une te faqja jote. Reagimet tuja prej hipokriti po me shtyjne ta bie ktu temen. Te thashe se nuk te pergjigjem ma te faqja jote e diskutimit. Fjalt e siperme jane pike referimi te thanieve tuja.
Paftyrsia jote s´ka kufi si egoizmi e hipokrizia jote.
te gjithe konfliktuesit paskan deshtu me kohe me ty? Ti qenke edhe nji iluzionist i smure. Ku e pse paskan deshtu ata? Faktet!
Qetsia jote! Leni mor marrinat e shpifjet, se ke ken ti qe ne çdo diskutim je perzi e fut hundt, s´ke gjet qetsi e as ke hesht. Rasti i fundit, diskutimi:Shën Agostini.
«(nuk e lexova diskutimin tend te terin sepse sme lexohen me). Me mire me bie te punoj dicka se te merrem me ty kot.» Pse merresh me mu pra mor i paftyr, i pacipe, rrenacak! Ti ke shume emna zotni, e lista e tyne asht shum e gjat. Me i permend tan ata mbushet nji liber.
Ti nje Ohoho! Cfare shkrimi! e qun fymje. Kaq rande te fyva me kte?
Ti je verbu nga krenaria e smur, e hunda jote e madhe nuk te lejon te shikosh e pranosh realitetin zotni.
Ti me shkrun "shporru mor mendjemadh" e "i poshter", pra me poshterove direkt, kaq injorant je saqe nuk mundesh me kuptu se qa shkrun? Pra, kush asht ktu i fymi?
Meqe nuk po hesht, as nuk po gjen qetsi, po ta baj edhe un nji pytje ty, qe duhej ta kisha ba me kohe. A e lejon Islami poshterimin e te tjereve?. Per kyt pytje mendoju mir, leni vedit kohe, 1 dite , 1 jave, sa te dush, mendoju e pergjigju vetem simas fjalve te librit tuj, e jo simas etikes dhe moralit shoqeror modern. N.q.s jep pergjigje te rreme do ta nxjerr mire bojen? Leke Mjeku 11 Tetor 2007 16:10 (UTC)
Ti lem keto, se do perfundohet keq. Jemi te gjithe shoke me nje qellim. Kot te zihemi, per keto ziqle (gjera te vogla). Duhet ta mbarojme me kaq, ne menyre te vazhdojme me tutje. Sipas meje keto lloj sherresh sjellin vetem gjera te keqija. Shpresoje ta mbarojme me kaqe, ju lutem. --Eagleal  11 Tetor 2007 18:14 (UTC)
Zoti i do njerëzit e bashkuar. Ju lutem mos u grindni, e sidomos për shkaqe feje. E di se ju fort mirë e kuptoni fenë, dhe nuk duhet t'ia lejoni vetes devijimin. Zoti është dashuri. Ajo duhet të mbizotërojë këtu. --Λeternus 11 Tetor 2007 18:29 (UTC)

Xhaxhai[Redakto nëpërmjet kodit]

Tung

Edhe qe je bo nervoz ska dertë, se jeta e shkurt është që me u idhnue. Si do që të jetë a mundesh me ma japë adresen e postes eletronike (E-mail) të Xhaxhait se e kamë një problem me instutucionet gjermane e ai mund të më ndihmojë diçka ose ndonjërit nga universiteti i Shkodrës që merret me studimin e fiseve shqiptare. Problemi është i thjeshtë ka të bëjë me emëtin Hot-jan dhe Hot-jon. Dashta me pytë cila është drejtë Hotjan apo Hotjon, apo ndoshta që të dyja janë drejtë. I kam pas lanë diku disa lidhje të jashtëme për emrat shqip po tashti e vërejta se gjitha ato fleta këtu tek ne qenkan ngatërruar.--Hipi Zhdripi 29 Tetor 2007 16:47 (UTC)


Upss!! Arkivo fletën e diskutimit se u zgjatë dhe në këtë gjendje paraqet problem teknik për të bartur të dhënat (regjistru) e shënuara në internet.--Hipi Zhdripi 29 Tetor 2007 16:48 (UTC)