Përfaqësuesja e Çamërisë në futboll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çameria
ShoqataFederata e Futbollit të Republikës së Çamërisë (FFRÇ)
KonfederataCONIFA
TrajneriArben Kasolli
E para ngjyrë
AktualRënditja e FIFAs
E para ndërkombëtare
 Çamëria 6–0 Regjioni i Kurdistanit 
(Haga, Hollandë; 17 Korrik 2017)
Fitorja më e madhe
 Çamëria 6–0 Regjioni i Kurdistanit 
(Haga, Hollandë; 17 Korrik 2017)
Humbja më e madhe
 Abkhazia 3–1 Çamëria 
(Askeran, Republika e Arcahut; 2 Korrik 2019)
CONIFA Kupa Evropiane e Futbollit
Paraqitjet1 (E para në 2019)
Rezultati më i mirë4, (E katërta në 2019)

Përfaqësuesja e futbollit të Çamërisë (greqisht: Εκπρόσωπος ποδοσφαίρου της Τσαμουριάς) përfaqëson shqiptarët çamëÇamërisë, një pjesë bregdetare e Epirit, Greqi. Ajo nuk është e lidhur me FIFA ose UEFA dhe për këtë arsye nuk mund të konkurrojë për Kupën e Botës FIFA ose Kampionatin Evropian të UEFA-s.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfaqësuesja e Çamërisë është formuar në mesin e vitit 2017 dhe ka zhvilluar një sërë ndeshjesh miqësore. Më 17 qershor 2017, e para që ishte njëkohësisht edhe fitorja e parë më e madhe dhe fitorja e parë konkurruese ishte kundër KurdistanitIrakut në kuadër të Kupës së Kombeve të Papërfaqësuara 2017 dhe ndeshja përfundoi me një fitore 6–0 në shtëpi.[1][2]

Anëtarësimi në CONIFA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 maj 2018, Çamëria u pranua në CONIFA dhe tashmë do të luajë në turne dhe ndeshje individuale kundër ekipeve të tjera kombëtare.[3]

Më 2 qershor 2019, Çamëria luajti ndeshjen e parë ndërkombëtare pas anëtarësimit në CONIFA kundër Abhazisë në kuadër të Kupës Evropiane të Futbollit CONIFA 2019 dhe ndeshja përfundoi me humbje 3–1, që ishte njëkohësisht edhe humbja më e madhe dhe humbja e parë e Çamërisë.[4]

Rekord konkurrues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e Botës UNPO[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordi i Kupës së Botës UNPO
Viti Gara Skuadër
</img> 2017 Kampion 1 3 3 0 0 12 3
Total - 1/1 3 3 0 0 12 3 -

CONIFA Kupa Evropiane e Futbollit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 shkurt 2019, në Krakov, u vendos që Çamëria të jetë pjesë e Grupit 2 të Kupës Evropiane të Futbollit CONIFA 2019, së bashku me Abhazinë dhe Qarkun e Nicës. [5] Më 22 maj 2019, CONIFA njoftoi se Qarku i Nicës po tërhiqej nga gara dhe grupi i Çamërisë do të përfshinte Sápmi dhe vendin pritës Arcah, si dhe Abhazinë.[6] Më 2 qershor 2019, Çamëria debutoi në Kupën Evropiane të Futbollit CONIFA me një ndeshje jashtë fushe, duke humbur me Abkhazinë 3–1. [4]

Rekordi CONIFA i Kupës Evropiane të Futbollit
Viti Rrethi Skuadër
</img> 2015 deri në</img> 2017 Skuadra nuk ekzistonte
</img> 2019 Vendi i katërt 4 5 2 2 1 9 4 Skuadër
Total - 1/3 5 2 2 1 9 4 -

Ndeshjet dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2017[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Football box collapsible

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët e mëposhtëm janë thirrur për Kupën Evropiane të Futbollit CONIFA 2019. [7]

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Fatjon Çollari (1999-04-02) 2 prill 1999 (25 vjeç) Shqipëria Elbasani
2 MB Xhorxhian Boçi (1994-02-14) 14 shkurt 1994 (30 vjeç) Shqipëria Dinamo Tirana
3 MF Jurgen Vogli (1993-06-12) 12 qershor 1993 (30 vjeç) Shqipëria Egnatia
4 MB Feliks Cane (1990-10-28) 28 tetor 1990 (33 vjeç) Shqipëria Devolli
5 MF Rei Zaimi (1998-10-30) 30 tetor 1998 (25 vjeç) Shqipëria Apolonia Fier
6 MB Flavio Prendi (1995-10-12) 12 tetor 1995 (28 vjeç) Shqipëria Dinamo Tirana
7 MF Klajdi Kryemadhi (1998-12-09) 9 dhjetor 1998 (25 vjeç) Shqipëria Elbasani
8 MF Kevis Gjeçi (1996-08-26) 26 gusht 1996 (27 vjeç) Franca Espaly
9 SM Marko Çema (1998-01-16) 16 janar 1998 (26 vjeç) Shqipëria Partizani Tirana B
10 SM Samet Gjoka (1990-01-09) 9 janar 1990 (34 vjeç) Shqipëria Shkumbini
11 MF Tedi Baholli (1990-01-24) 24 janar 1990 (34 vjeç) Shqipëria Shkumbini
19 SM Vilson Mziu (1991-07-15) 15 korrik 1991 (32 vjeç) Shqipëria Sopoti
20 MF Shyqyri Hasa (1996-10-17) 17 tetor 1996 (27 vjeç) Shqipëria Luzi 2008
21 MF Anxhelo Isaraj (1991-12-25) 25 dhjetor 1991 (32 vjeç) Shqipëria Tërbuni
22 SM Edmond Hoxha (1997-05-16) 16 maj 1997 (26 vjeç) Shqipëria Besëlidhja Lezhë

Rekorde kokë më kokë ndaj vendeve të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 8 June 2019

Menaxherët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Chameria vs Kurdistan". Football Federation of the Republic of Chameria. 17 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2019. Marrë më 11 korrik 2019. As part of the Unrepresented Nations Cup {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Chameria wins international tournament". Football Federation of the Republic of Chameria. 17 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2019. Marrë më 11 korrik 2019. On Saturday 17 June 2017 an international footbal tournament was held in The Hague, the Netherlands. The event brought together eight teams from various nationalities who played for the World Cup of unrecognised nations. Teams from West Papua, Kurdistan, Chameria, Southern Cameroons and others played against each other in the tournament. Many of the players came from far away. There were also many supporters who showed their excitement for their team and nation through song and dance and traditional cuisine. Chameria won its group matches and subsequently went to the final, which they won with three to two {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Chameria joins World Football Federation CONIFA". Football Federation of the Republic of Chameria. 24 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2019. Marrë më 11 korrik 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b "Abkhazia 3–1 Chameria". Confederation of Independent Football Associations. 2 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2021. Marrë më 2 prill 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Sportsbet.io sponsors the 2019 CONIFA European Football Cup". Sportsbet.io. 20 shkurt 2019. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2019. Marrë më 11 korrik 2019. Looking at the draw, Group 2 is already being dubbed the "Group of Death", featuring as it does two former CONIFA World Football Cup Champions in the form of Abkhazia (winners in front of a home crowd in 2016) and the County of Nice, which one the inaugural tournament in 2014. The teams are drawn alongside Chameria, which is making its debut at the competition {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Match schedule: CONIFA Sportsbet.io European Football Cup 2019". CONIFA. 22 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2019. Marrë më 2 prill 2022. After the unfortunate late withdrawal of Sardinia, County of Nice, Donetsk and Luhansk, the previous four groups were merged into two, entitled A and B, and are as follows. Group A: Artsakh, Sápmi, Abkhazia, Chameria {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Chameria squad" (PDF). CONIFA. maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)