Partia Politike e Reformuar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Partia Politike e Reformuar
Staatkundig Gereformeerde Partij
ShkurtesaSGP
UdhëheqësiKees van der Staaij
KryetariDick van Meeuwen
Themeluar24 Prill 1918
Ndarë ngaPartia Anti-Revolucionare
SeliaBurgemeester van Reenensingel 101 Gouda
Krahu i të rinjveRinia e Partisë Politike të Reformuar
Anëtarësimi (2023)Decrease 29,877[1](-1)
Ideologjia
Krahu politikKrahu i djathtë[9][10][11]
BesimiKalvinizmi
Fundamentalizmi protestant[12]
Përkatësia evropianeLëvizja Politike e Krishterë Evropiane
Grupi i Parlamentit EvropianKonservatorët dhe Reformistët Evropianë
Faqja zyrtare
sgp.nl[a]

Partia Politike e Reformuar ( Hollandisht: Staatkundig Gereformeerde Partij , SGP) është një parti politike konservatore kalviniste [13]Holandë . Termi e reformuar nuk është një referencë për termin 'reformë politike', por është një sinonim për kalvinizmin - një degë kryesore e protestantizmit. SGP është partia më e vjetër politike në Holandë ende në ekzistencë dhe ka qenë në opozitë gjatë gjithë qënies së saj. Që nga viti 1925, ajo ka fituar midis 1.6% dhe 2.5% të votave në zgjedhjet e përgjithshme. Për shkak të idealeve të saj politike ortodokse dhe rolit të saj tradicional në opozitë, partia është quajtur një parti dëshmuese . Që nga zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2012, ajo ka mbajtur 3 nga 150 vendet e Dhomës së Përfaqësuesve të Holandës .

Historia e partisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SGP u themelua më 24 prill 1918, nga disa anëtarë konservatorë të Partisë Protestante Anti-Revolucionare (ARP). Ata nuk e mbështetën të drejtën e votës së grave, të cilën ARP-ja e kishte bërë të mundur. Për më tepër, ata ishin kundër aleancës që ARP kishte krijuar me Lidhjen e Përgjithshme të Kaukazeve Katolike . Figura kryesore e themelimit të partisë ishte pastori i Yerseke Gerrit Hendrik Kersten, i cili vizionoi një Holandë "pa kinema, sporte, vaksinim dhe ndihmë sociale ". [14]

1945 – sot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kees van der Staaij, kreu aktual i partisë
Logo nga 2000 deri në 2016

Më 7 shtator 2005, gjykata e qarkut të Hagës dha vendimin se partia nuk mund të merrte më subvencione nga shteti, sepse gratë nuk lejoheshin të mbanin poste në parti. Kjo u konstatua se ishte një shkelje e Traktatit të OKB-së të vitit 1981 për Gratë, në të cilin Holanda u angazhua për të luftuar diskriminimin. Ishte gjithashtu një shkelje e nenit të parë të kushtetutës holandeze, parimit të mosdiskriminimit. Këshilli i Shtetit Holandez e anuloi vendimin megjithatë, duke pohuar se filozofia politike e një partie ka përparësi dhe se gratë kanë mundësinë të bashkohen me parti të tjera politike ku mund të marrin një rol udhëheqës. [15] Megjithatë, në dy çështje kasacioni të ngritura nga Shteti dhe SGP, Gjykata e Lartë konfirmoi vendimin e gjykatës së rrethit më 9 prill 2010. Ankesa e paraqitur nga SGP-ja kundër vendimit të Gjykatës së Lartë në Gjykatën Evropiane për të Drejtat e Njeriut u shpall e papranueshme në vitin 2012. Gjykata e konsideroi veprimin e mëtejshëm kundër SGP-së të dëshirueshëm, por nuk mund të vendoste për këtë, sepse kjo nuk ishte në diskutim në këtë rast.

Anëtaret femra të Rinisë së Partisë Politike të Reformuar (RPRP), e cila lejoi anëtarësimin e femrave, thanë megjithatë se ato nuk ndiheshin të diskriminuara apo të shtypura. Gjatë një kongresi të partisë më 24 qershor 2006, SGP hoqi politikën e ndalimit të anëtarësimit të femrave. Postet politike brenda dhe jashtë partisë janë të hapura për gratë. Më 19 mars 2014, delegatja e parë femër e SGP-së u zgjodh në këshillin bashkiak në Vlissingen . [16]

Ideologjia dhe çështjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një parti fundamentaliste protestante, SGP ndikohet shumë nga ana ideologjike prej traditës kalviniste, veçanërisht standardet doktrinore kishtare të njohura si Tre Format e Unitetit, duke përfshirë një version të pandryshuar të Rrëfimit Belgjik ( Nederlandse Geloofsbelijdenis ). Teksti i fundit përmendet shprehimisht në parimin e parë të partisë, [17] ku thuhet se SGP-ja përpiqet drejt një qeverie tërësisht të bazuar në Bibël. [17] Partia është një mbrojtëse e rreptë e ndarjes midis kishës dhe shtetit, [17] duke hedhur poshtë "si kishën shtetërore ashtu edhe shtetin kishtar". Si kisha ashtu edhe shteti besohet se kanë role të dallueshme në shoqëri, ndërsa punojnë drejt të njëjtit qëllim, por pavarësisht kësaj, disa e akuzojnë SGP-në për mbrojtje të teokracisë. [18] SGP kundërshton lirinë e fesë, por në vend të kësaj mbron lirinë e ndërgjegjes, duke vënë në dukje se "bindja ndaj Ligjit të Zotit nuk mund të detyrohet". [17]

SGP kundërshton feminizmin dhe arrin në përfundimin, mbi baza biblike, se burrat dhe gratë kanë vlerë të barabartë ( <i id="mwog">gelijkwaardig</i> ), por në thelb të ndryshëm ( <i id="mwow">verschillend</i> ) . [17] Burrat dhe gratë, siç pretendon partia, kanë vende të ndryshme në shoqëri. Ky besim çoi në kufizimin e anëtarësimit në parti për burrat deri në vitin 2006, kur ky kufizim u bë objekt i polemikave [19] dhe u hoq përfundimisht. [20] Partia ka kundërshtuar tradicionalisht të drejtën universale të votimit, duke kërkuar ta zëvendësojë këtë me një formë të "të drejtës së votës organike" ( Holandisht: huismanskiesrecht , "e drejta e votës së pater familias ") e kufizuar për meshkujt kryefamiljarë. Në zgjedhjet vendore 2018, partia për herë të parë lejoi disa gra të kryesojnë listat . [21]

Në diskutimet kontroverse në Dhomën e Përfaqësuesve Holandez (Tweede Kamer), SGP shpesh thekson rëndësinë e shtetit të së drejtës, procedurës parlamentare dhe rregullave të rendit, pavarësisht marrëveshjes ideologjike. Partia favorizon rikthimin e dënimit me vdekje në Holandë. Ata e bazojnë këtë në Bibël, veçanërisht tek Zanafilla 9:6, "Kushdo që derdh gjakun e njeriut, gjaku i tij do të derdhet nga njeriu; sepse ai e bëri njeriun sipas shëmbëlltyrës së Perëndisë" dhe Eksodi 21:12, "Ai që godet një njeri, në mënyrë që të vdesë, do të dënohet me vdekje".

Partia gjithashtu mbështet ndalimin e burkës, por e argumenton këtë nga një pikëpamje sigurie dhe jo fetare. [22] Në politikën e jashtme, SGP bën thirrje për një reformë rrënjësore të Bashkimit Evropian dhe kundërshton çdo zgjerim të mëtejshëm politik ose gjeografik të BE-së. Ajo gjithashtu bën thirrje që të hiqet flamuri evropian ose LGBT dhe vetëm flamuri holandez të valëvitet nga ndërtesat zyrtare të qeverisë, një shkurtim të kontributeve financiare holandeze në BE dhe kundërshton anëtarësimin e Turqisë në Bashkimin Evropian . [23] SGP u ka bërë thirrje gjithashtu anëtarëve evropianë të NATO-s që të rrisin ndjeshëm shpenzimet e tyre të mbrojtjes. [24]

 1. ^ "Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP)". Rijksuniversiteit Groningen (në holandisht). 27 korrik 2021. Marrë më 24 shkurt 2023.
 2. ^ a b Nordsieck, Wolfram (2021). "Netherlands". Parties and Elections in Europe. Marrë më 24 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Wijbrandt van van Schuur; Gerrit Voerman (2010). "Democracy in Retreat? Decline in Political Party Membership: The Case of the Netherlands". përmbledhur nga Barbara Wejnert (red.). Democratic Paths and Trends. Emerald. fq. 29. ISBN 978-0-85724-091-0. Marrë më 20 gusht 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Jean-Yves Camus (2013). "The european extreme right and religious extremism". përmbledhur nga Andrea Mammone; Emmanuel Godin; Brian Jenkins (red.). Varieties of Right-Wing Extremism in Europe. Routledge. fq. 111. ISBN 978-1-136-16751-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Brent F. Nelsen; James L. Guth (2015). Religion and the Struggle for European Union: Confessional Culture and the Limits of Integration. Georgetown University Press. fq. 312. ISBN 978-1-62616-070-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Christoph Jedan (2013). "Overcoming the divide between religious and secular values: Introductory essay". përmbledhur nga Christoph Jedan (red.). Constellations of Value: European Perspectives on the Intersections of Religion, Politics and Society. LIT Verlag Münster. fq. 14. ISBN 978-3-643-90083-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Benjamin LeRuth; Yordan Kutiyski; André Krouwel; Nicholas J Startin (2017). "Does the Information Source Matter? Newspaper Readership, Political Preferences and Attitudes Toward the EU in the UK, France and the Netherlands". përmbledhur nga Manuela Caiani; Simona Guerra (red.). Euroscepticism, Democracy and the Media: Communicating Europe, Contesting Europe. Palgrave Macmillan UK. fq. 105. ISBN 978-1-137-59643-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "SGP in verkiezingsprogramma: euro is onhoudbaar, wel in EU blijven". nos.nl (në holandisht). 9 nëntor 2020. Marrë më 9 nëntor 2020.
 9. ^ Arthur S. Banks; Thomas C. Muller; William Overstreet; Sean M. Phelan; Hal Smith (2000). Political Handbook of the World 1999. Cq Pr. fq. 696. ISBN 978-0-933199-14-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Nicola Maggini (2016). Young People's Voting Behaviour in Europe: A Comparative Perspective. Palgrave Macmillan UK. fq. 115. ISBN 978-1-137-59243-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Voerman, Gerrit; Lucardie, Paul (korrik 1992). "The extreme right in the Netherlands. The centrists and their radical rivals". European Journal of Political Research. 22 (1): 36, 51. doi:10.1111/j.1475-6765.1992.tb00304.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Amir Abedi (2004). Anti-political Establishment Parties: A Comparative Analysis. Psychology Press. fq. 62. ISBN 978-0-415-31961-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ These sources describe the SGP as a Calvinist political party:
 14. ^ (in Dutch) Parlement.com biography
 15. ^ "SGP will get subsidy after all". Expatica. 5 dhjetor 2007. Marrë më 5 dhjetor 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 16. ^ "SGP-vrouw komt in raad Vlissingen". NOS. 20 mars 2014. Marrë më 2014-03-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ a b c d e SGP 2003.
 18. ^ Dölle 2005.
 19. ^ "Party penalised for woman snub". BBC. 7 shtator 2005. Marrë më 25 nëntor 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Davies 2006.
 21. ^ "Dit is de nieuwe, vrouwelijke lijsttrekker van de SGP". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Boerkaverbod". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Europese Unie". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "NAVO". sgp.nl (në holandisht). Marrë më 2023-03-23.


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>