Pata e egër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

 

Pata e egër (platyrhynchos Anas) është një Anatinae që ushqen të gjithë të butë dhe subtropikale Amerikën, Evroazi, dhe Afrikën e Veriut, dhe është futur në Zelandën e Re, Australi, Peru, Brazil, Uruguaj, Argjentina, Kili, Kolumbia, Ishujt Falkland dhe Afrika e Jugut. Kjo rosë i përket nënfamiljes Anatinae të familjes së shpendëve ujorë Anatidae. Zogjtë meshkuj (drake) kanë një kokë të gjelbër me shkëlqim dhe janë gri në krahët dhe barkun e tyre, ndërsa femrat (pulat ose rosat) kanë kryesisht pendë me njolla kafe. Të dy gjinitë kanë një zonë me pupla të zeza me ngjyrë blu të bardhë ose të ylbertë, të quajtur një speculum në krahët e tyre; meshkujt veçanërisht kanë tendencë të kenë pendë spekulare blu. Mallri është 50–65 centimetra (20–26 in) gjatë, nga të cilat trupi përbën rreth dy të tretat e gjatësisë. Hapësira e krahëve është 81–98 centimetra (32–39 in) dhe fatura është 4.4 to 6.1 centimetra (1.7 to 2.4 in) gjatë. Shpesh është pak më e rëndë se shumica e rosave të tjera që 0.7–1.6 kilogram (1.5–3.5 lb). Maldardët jetojnë në ligatinat, hanë bimë uji dhe kafshë të vogla dhe janë kafshë shoqërore që preferojnë të mblidhen në grupe ose tufa me madhësi të ndryshme. Kjo specie është paraardhësi kryesor i shumicës së racave të rosave shtëpiake.

Femra lëshon tetë në 13 të bardhë i butë në të gjelbër-Buff panjollë vezëve, me ditë të alternuara. Inkubacioni zgjat 27 deri në 28 ditë dhe fillimi zgjat 50 deri në 60 ditë. Ducklings janë para -shoqërore dhe plotësisht të aftë për të notuar sapo të çelin.

Maldha konsiderohet të jetë një specie më pak shqetësuese nga Unioni Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN). Ndryshe nga shumë shpendë uji, maldarët konsiderohen një specie invazive në disa rajone. Speciesshtë një specie shumë e adaptueshme, duke qenë në gjendje të jetojë dhe madje të lulëzojë në zonat urbane të cilat mund të kenë mbështetur specie më të lokalizuara, të ndjeshme të shpendëve të ujit para zhvillimit. Mallard jo-migrues ndërthuret me rosat autoktone të egra të llojeve të lidhura ngushtë përmes ndotjes gjenetike duke prodhuar pasardhës pjellorë. Hibridizimi i plotë i llojeve të ndryshme të pishinave të gjeneve të rosës së egër mund të rezultojë në zhdukjen e shumë shpendëve autoktonë të ujit. Malli i egër është paraardhësi i shumicës së rosave shtëpiake, dhe pishina e gjeneve të egra të evoluar natyrshëm ndotet gjenetikisht nga popullatat shtëpiake dhe të egra.

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pata mashkullore.

Pata e egër është shpërndarë gjerësisht në të gjithë Veriore dhe Jugore hemisferat; në Amerikën e Veriut diapazoni i saj shtrihet nga Alaska jugore dhe qendrore në Meksikë, Ishujt Havai,[1] përtej Palearktikut,[2] nga Islanda[3] dhe Groenlanda jugore [1] dhe pjesë të Marokut ( Afrika e Veriut ) [3] në perëndim, Skandinavia[3] dhe Britania[3] në veri, dhe në Siberia, [4] Japonia,[5] dhe Koreja e Jugut.[5] Gjithashtu në lindje, ajo shkon në Australinë jug-lindore dhe jug-perëndimore[6] dhe Zelandën e Re[7] në hemisferën jugore. Është shumë migruese në pjesët veriore të brezit të saj të shumimit, dhe dimëron më në jug.[8][9] Për shembull, në Amerikën e Veriut, dimëron në jug në Shtetet e Bashkuara jugore dhe Meksikën veriore,[10][11] por gjithashtu humbet rregullisht në Amerikën Qendrore dhe Karaibet midis shtatorit dhe majit.[12] Një drake e quajtur më vonë "Trevor" tërhoqi vëmendjen e mediave në vitin 2018 kur doli në ishullin Niue, një vend atipik për mallards.[13][14]

Malli banon në një gamë të gjerë habitatesh dhe klimash, nga tundra Arktike në rajonet subtropikale.[15] Ajo gjendet si në ligatinat me ujë të ëmbël ashtu edhe me ujë të kripur, duke përfshirë parqe, pellgje të vogla, lumenj, liqene dhe grykëderdhje, si dhe hyrje të cekëta dhe det të hapur, jashtë shikimit të vijës bregdetare.[16] Thellësitë e ujit më pak se 0.9 metra (3.0 ft) preferohen, me zogjtë që shmangin zonat më të thella se disa metra.[17] Ata tërhiqen nga trupat e ujit me bimësi ujore.

Marrëdhënia me njerëzit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuetia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Patat janë një nga varietetet më të zakonshme të rosave të gjuajtur si sport për shkak të madhësisë së madhe të popullsisë. Vendndodhja ideale për gjuetinë e maldave konsiderohet të jetë vendi ku niveli i ujit është disi i cekët ku zogjtë mund të gjenden duke kërkuar ushqim.[18] Gjuetia e maldave mund të shkaktojë që popullsia të bjerë në disa vende, në disa kohë dhe me disa popullata.[19] Në vende të caktuara, qepalla mund të qëllohet ligjërisht, por mbrohet nga aktet dhe politikat kombëtare. Për shembull, në Mbretërinë e Bashkuar, qepalla mbrohet sipas Aktit të Wildlife and Countryside 1981, i cili kufizon metoda të caktuara të gjuetisë ose marrjen ose vrasjen e tullave.[20]

Si ushqim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga kohërat e lashta, maldani ishte ngrënë si ushqim. Mali i egër u hëngri në Greqinë neolitike.[21] Zakonisht, hahet vetëm mishi i gjirit dhe kofshës.[22] Nuk ka nevojë të varet para përgatitjes, dhe shpesh gatuhet ose piqet, ndonjëherë aromatizohet me portokall të hidhur ose me port.[23]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Madge, Steve (2010). Wildfowl (në anglisht). A&C Black. fq. 212. ISBN 9781408138953.
 2. ^ Skerrett, Adrian; Disley, Tony (2016). Birds of Seychelles (në anglisht). Bloomsbury Publishing. fq. 48. ISBN 9781472946010.
 3. ^ a b c d Finlayson, Clive (2010). Birds of the Strait of Gibraltar (në anglisht). Bloomsbury Publishing. fq. 219. ISBN 9781408136942.
 4. ^ Prins, Herbert H. T.; Namgail, Tsewang (6 prill 2017). Bird Migration across the Himalayas: Wetland Functioning amidst Mountains and Glaciers (në anglisht). Cambridge University Press. ISBN 9781107114715.
 5. ^ a b Yamaguchi, Noriyuki; Hiraoka, Emiko; Fujita, Masaki; Hijikata, Naoya; Ueta, Mutsuyuki; Takagi, Kentaro; Konno, Satoshi; Okuyama, Miwa; Watanabe, Yuki (shtator 2008). "Spring migration routes of mallards (Anas platyrhynchos) that winter in Japan, determined from satellite telemetry". Zoological Science (në anglisht). 25 (9): 875–881. doi:10.2108/zsj.25.875. ISSN 0289-0003. PMID 19267595.
 6. ^ Lever, Christopher (2010). Naturalised Birds of the World (në anglisht). Bloomsbury Publishing. fq. 89. ISBN 9781408133125.
 7. ^ Lever, Christopher (2010). Naturalised Birds of the World (në anglisht). Bloomsbury Publishing. fq. 89. ISBN 9781408133125.
 8. ^ Anonymous. International Wildfowl Inquiry Volume i Factors Affecting the General Status of Wild Geese and Wild Duck (në anglisht). Cambridge University Press.
 9. ^ Smith, Loren M.; Pederson, Roger L.; Kaminski, Richard M. (1989). Habitat Management for Migrating and Wintering Waterfowl in North America (në anglisht). Texas Tech University Press. ISBN 9780896722040.
 10. ^ Service, U. S. Fish and Wildlife (1975). Final environmental statement for the issuance of annual regulations permitting the sport hunting of migratory birds (në anglisht). U.S. Dept. of the Interior, U.S. Fish & Wildlife Service.
 11. ^ Tunnell, John Wesley; Judd, Frank W. (2002). The Laguna Madre of Texas and Tamaulipas (në anglisht). Texas A&M University Press. fq. 180. ISBN 9781585441334.
 12. ^ Winkler, Lawrence (2012). Westwood Lake Chronicles (në anglisht). Lawrence Winkler. ISBN 9780991694105.
 13. ^ Mulligan, Jesse (6 shtator 2018). "The loneliest duck in Niue". Radio New Zealand (në anglisht). Marrë më 24 shtator 2021.
 14. ^ Lyons, Kate (7 shtator 2018). "Trevor the lonely duck gets tiny island of Niue in a flap". The Guardian (në anglisht). Marrë më 29 janar 2019.
 15. ^ Guthrie, Russell Dale (2001). People and Wildlife in Northern North America: Essays in Honor of R. Dale Guthrie (në anglisht). Archaeopress. ISBN 9781841712369.
 16. ^ Burton, Maurice; Burton, Robert (2002). International Wildlife Encyclopedia: Leopard – marten (në anglisht). Marshall Cavendish. fq. 1525. ISBN 9780761472773.
 17. ^ Burim bosh (Ndihmë!)
 18. ^ O'Neill, Michael J. (shkurt 1973). Field & Stream (në anglisht). 77. Columbia Broadcasting System Publications. fq. 108.
 19. ^ Cape Cod National Seashore (N.S.), Hunting Program: Environmental Impact Statement (në anglisht). 2007. fq. 90.
 20. ^ Walsingham, Lord (2016). Tips for Pheasant Shooting from some of the Finest Hunters (në anglisht). Read Books Ltd. ISBN 978-1473357051.
 21. ^ Dalby, Andrew (15 prill 2013). Food in the Ancient World from A to Z (në anglisht). Routledge. ISBN 9781135954222.
 22. ^ The Visual Food Encyclopedia (në anglisht). Québec Amerique. 1996. ISBN 9782764408988.
 23. ^ Davidson, Alan (2006). The Oxford Companion to Food (në anglisht). Oxford University Press. fq. 472. ISBN 9780191018251.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]