Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Pirates of the caribbean 2 poster b.jpg
Viti i prodhimit: 2006
Regjia: Gore Verbinski
Prodhuesi: Jerry Bruckheimer
Skenaristi: Personazhet:
Ted Elliott
Terry Rossio
Stuart Beattie
Jay Wolpert
Skenari:
Ted Elliott
Terry Rossio
Interpretojnë: Johnny Depp
Orlando Bloom
Keira Knightley
Bill Nighy
Stellan Skarsgård
Jack Davenport
Tom Hollander
Naomie Harris
Muzika: Hans Zimmer
Kinematografia: Dariusz Wolski
Prerja: Stephen E. Rivkin
Craig Wood
Studio: {{{studio}}}
Shpërndarë nga: Walt Disney Pictures
Buena Vista Pictures
Data(t) e lëshimit: 7 korrik 2006
Kohëzgjatja: 150 min.
Shteti: Flag of the United States.svg SHBA
Gjuha: Anglisht
Vlerësimi: {{{vlerësimi}}}
I paraprirë nga Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I ndjekur nga Pirates of the Caribbean: At World's End
[ Faqja zyrtare]
IMDb.Logo.png Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Pirates of the Caribbean: Dead Man's ChestAll Movie Guide
Box office
Fitimi
Fitimi $1,065,659,812
  ShBA   $423,315,812
  Internacional   $642,344,000
Vendi (Të gjithë kohën botërore) 3
Buxheti
Buxheti $225 milion
  Marketingu  
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD  
  Video  
(Feskimi i fundit: {{{freskimi}}})

Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest është një film amerikan i vitit 2006 dhe sequel i Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl. Regji bëri si te pjesa e parë Gore Verbinski, skenarin e shkruajti Ted Elliott dhe Terry Rossio. Rolet kryesore i luajtën Johnny Depp, Orlando Bloom dhe Keira Knightley. Filmi është një ko-prodhim të Walt Disney Pictures dhe Jerry Bruckheimer Films, shpërndarë nga Buena Vista International.

Aktrojnë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]