Jump to content

Sahra Wagenknecht

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sahra Wagenknecht
MdB (Pjesëtare e Bundestagut)
Wagenknecht në 2019
Lidere e Opozitës
Në detyrë
12 Tetor 2015 – 24 Tetor 2017
Duke shërbyer me Dietmar Bartsch
Paraprirë ngaGregor Gysi
Pasuar ngaAlice Weidel
Alexander Gauland
Lidere e Së Majtës
Në detyrë
12 Tetor 2015 – 12 Nëntor 2019
Duke shërbyer me Dietmar Bartsch
Jan Korte
Të dhëna vetjake
U lind më
Sarah Wagenknecht

(1969-07-16) 16 korrik 1969 (54 vjeç)
Jena, Gjermania Lindore (tani Gjermani)
Partia politikeE Majta (2007–)
Lidhjet e tjera
politike
PDS (1989–2007)
SED (1989)
Bashkëshortja/et
 • Ralph-Thomas Niemeyer
  (m. 1997; div. 2013)
 • (m. 2014)
VendbanimiMerzig-Silwingen
ArsimimiUniversiteti i Groningenit
TU Chemnitz
Profesioni
 • Politikane
 • Sekretare
 • Filozofe
 • Autore
Faqja në rrjetOfficial website

Sahra Wagenknecht (sq. Sara Vagenkneht; 16 korrik 1969) është një politikan, ekonomist, autor dhe publicist gjerman. Që nga viti 2009, ajo është anëtare e Bundestagut për të Majtën . Nga viti 2015 deri në vitin 2019, ajo shërbeu si bashkëkryetare parlamentare e partisë së saj.

Wagenknecht u bë një anëtare e shquar e Partisë së Socializmit Demokratik (PDS) që nga fillimi i viteve 1990. Pas themelimit të të Majtës, ajo u bë anëtare drejtuese e një prej fraksioneve më të majta të partisë si drejtuese e Platformës Komuniste . Ajo ka qenë një figurë e diskutueshme gjatë gjithë karrierës së saj për shkak të qëndrimeve të saj të vijës së ashpër dhe populiste, deklaratave për Gjermaninë Lindore, emigracionin dhe refugjatët dhe lëvizjen e saj politike Aufstehen . [1] [2] [3]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wagenknecht lindi më 16 korrik 1969 në qytetin JenaGjermanisë Lindore . [4] Babai i saj është iranian dhe nëna e saj, e cila punonte për një shpërndarës shtetëror të artit, është gjermane. Babai i saj u zhduk në Iran kur ajo ishte fëmijë. Për të u kujdesën kryesisht gjyshërit e saj deri në vitin 1976, kur ajo dhe nëna e saj u transferuan në Berlinin Lindor . Ndërsa ishte në Berlin, ajo u bë anëtare e Rinisë së Lirë Gjermane (FDJ). Ajo përfundoi provimet e saj Abitur në 1988 dhe iu bashkua Partisë Socialiste të Unitetit (SED) (atëherë në pushtet) në fillim të vitit 1989. [5]

Pikëpamjet politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika ekonomike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vagenknehti ka argumentuar se Partia e Majtë duhet të ndjekë qëllime radikale dhe antikapitaliste, duke mbetur kështu e dallueshme nga Partia Social Demokratike (SPD) dhe Partia e Gjelbër më e moderuar. Ajo ka kritikuar pjesëmarrjen e Partisë së Majtë në qeveritë e koalicionit, veçanërisht qeverinë e shtetit të Berlinit, e cila ka bërë shkurtime në shpenzimet sociale dhe ka privatizuar disa shërbime. [6]

Politikë e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2017, Vagenknehti bëri thirrje për shpërbërjen e NATO-s dhe për një marrëveshje të re sigurie që lidh Gjermaninë dhe Rusinë . [7] [8] Gjatë gjithë karrierës së saj, ajo ka argumentuar në favor të një marrëdhënieje më të ngushtë me Rusinë. Në vitin 1992, ajo kishte botuar një ese duke lavdëruar Rusinë staliniste, një pikëpamje që ajo tha në 2017 se nuk e përkrahte më. [8]

Vagenknehti ka shprehur mbështetje të fortë për ngritjen e liderëve të krahut të majtë në Amerikën Latine, si Hugo Chavez, [9] dhe për fitoren elektorale të Sirizës në 2015 në Greqi . [10] Ajo shërben si zëdhënëse e rrjetit të solidaritetit Venezuela Avanza dhe si zëvendësuese në delegacionin e Parlamentit Evropian për marrëdhëniet me Mercosurin . [11]

Në vitin 2010, ajo refuzoi t'i bashkohej një ovacioni në këmbë kur ish- kryeministri izraelit dhe laureati i çmimit Nobel Shimon Peres mbajti një fjalim në BundestagDitën e Përkujtimit të Holokaustit . [12] [13] [14] [15] [16]

Politika e refugjatëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në përgjigje të sulmeve seksuale në Këln të vitit 2015, Vagenknehti deklaroi "Kushdo që abuzon me të drejtën e tij për mikpritje, e ka humbur atë". Kjo deklaratë u kritikua pothuajse njëzëri nga kolegët e saj partiakë dhe grupi parlamentar, por mori vlerësime nga disa në AfD. [17]

Pjesërisht në përgjigje të këtyre përvojave, në vitin 2021, ajo botoi librin "Die Selbstgerechten" ("Të Vetëdrejtët") në të cilin ajo kritikon të ashtuquajturit " liberalë të majtë " ("Linksliberale") se nuk janë as të majtë e as liberalë, por përkundrazi duke mbështetur interesat e klasave sunduese dhe, deri diku, interesat e tyre. Libri përmban, mes disa temave të tjera, një diskutim mbi ndikimet negative të imigracionit në klasën punëtore vendase. Ai arriti numrin një në listën gjermane të bestsellerëve jo-fiction, të botuar nga Der Spiegel . [18]

COVID 19[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhur me pandeminë COVID-19, Wagenknecht-i ka mendimin se vetëm të moshuarit dhe grupet e lëndueshme duhet të vaksinohen kundër sëmundjes dhe është agjituar kundër reagimit të qeverisë gjermane ndaj pandemisë COVID-19 . Ajo ka kundërshtuar propozimet për mandatet e vaksinës COVID-19, duke argumentuar se ato duhet të jenë një zgjedhje personale. [19]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wagenknecht u martua me biznesmenin Ralph-Thomas Niemeyer në maj 1997. [20] Më 12 nëntor 2011, politikani Oskar Lafontaine deklaroi publikisht se ai dhe Wagenknecht ishin bërë "miq të ngushtë" ( gjermanisht : eng befreundet ). [21] Në atë kohë, Wagenknecht dhe Lafontaine ishin ndarë tashmë nga bashkëshortët e tyre përkatës. [22] [23] Wagenknecht u martua me Lafontenin, 26 vjet më i madh se ajo, më 22 dhjetor 2014. [24] Ajo është ateiste. [25]

 1. ^ "Germany's political outliers who embarrass their parties". Deutsche Welle. 6 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Sahra Wagenknecht: the uncompromising face of the Left party". Deutsche Welle. 25 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "German Left's Wagenknecht to stand down". Deutsche Welle. 11 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Search for a Member – MEPs – European Parliament". europarl.europa.eu. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Günter Gaus im Gespräch mit Sahra Wagenknecht" from Rundfunk Berlin-Brandenburg (rbb), 11 February 2004.
 6. ^ "Nicht mitkungeln, sondern kämpfen", statement co-signed by Wagenknecht (28 April 2007).
 7. ^ Welle (www.dw.com), Deutsche (17 janar 2017). "German opposition leader calls for security union with Russia, dissolution of NATO". DW.COM (në anglishte britanike). Marrë më 2022-03-01.
 8. ^ a b Chazan, Guy (2017-02-24). "German political shift favors hard-left icon Sahra Wagenknecht". Financial Times. Marrë më 2022-03-01. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Kuba und Lateinamerika agieren selbstbewusster als früher" Linkszeitung (10 December 2005).
 10. ^ Sahra Wagenknecht (translated by Victor Grossman) (15 janar 2015). "A Crack in Merkel's Power over Europe". Monthly Review. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Your MEPs : Introduction: Sahra WAGENKNECHT – European Parliament profile
 12. ^ "Wiesenthal Center accuses German Left of 'fulfilling tradition of hate'". The Jerusalem Post | JPost.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-03-01.
 13. ^ Fischer, Fabian (2018). Die konstruierte Gefahr Feindbilder im politischen Extremismus. Nomos Verlagsgesellschaft (bot. 1. Auflage). Baden-Baden. fq. 127. ISBN 978-3-8487-5149-5. OCLC 1045336096. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 14. ^ Jasmin Kalarickal (9 prill 2021). "Sie bekommt Zuspruch von rechts". taz.de. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Michael Wuliger (6 gusht 2018). "Sahra Wagenknecht steht auf". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "German Left Party leader calls MP a 'sneaky Jew'". The Jerusalem Post | JPost.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-03-01.
 17. ^ "Ärger um Sahra Wagenknecht". Der Tagesspiegel Online (në gjermanisht). Marrë më 18 korrik 2021.
 18. ^ Der Spiegel 26/2021, pp. 111
 19. ^ Chazan, Guy (2022-04-07). "Olaf Scholz defeated over plan for mandatory Covid vaccines in Germany". Financial Times. Marrë më 2023-06-08. Sahra Wagenknecht, of the hard left Die Linke party, said vaccinations against coronavirus "must remain a personal decision". {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Betrugsverdacht – Ermittlungen gegen Sahra Wagenknechts Ehemann," Der Spiegel (19 December 2001).
 21. ^ Wehner, Markus. "Linke Liebe: Lafontaine und Wagenknecht ein Paar". faz.net. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Beziehung mit Wagenknecht: Lafo in Love Spiegel Online vom 12. November 2011
 23. ^ "Lafontaine stellt Wagenknecht als seine Freundin vor". Süddeutsche Zeitung. Marrë më 12 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Geheime Hochzeit: Oskar Lafontaine und Sahra Wagenknecht haben geheiratet (Secret wedding: Oskar Lafontaine and Sahra Wagenknecht got married, German article on www.faz.net, 22 March 2015)
 25. ^ http://www.sahra-wagenknecht.de/de/article/7.das_leben_leben.html Interviewer: "Gibt es bei Ihnen auch ab und an Zweifel am Atheismus? (Do you doubt your atheism from time to time?)" Sahra Wagenknecht: "Eigentlich nicht. (Not really.)"