Jump to content

Oskar Lafontaine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oskar Lafontaine
Ministerpräsident a. D.
MdL
Oskar Lafontaine në 2017
Lider i Partisë Social Demokrate
Në detyrë
16 Nëntor 1995 – 12 Mars 1999
Sekretar i PërgjithshëmFranz Müntefering
Ottmar Schreiner
Paraprirë ngaRudolf Scharping
Pasuar ngaGerhard Schröder
Lider i Së Majtës
Në detyrë
16 Qershor 2007 – 15 Maj 2010
Duke shërbyer me Lothar Bisky
Paraprirë ngaPozicioni u vu
Pasuar ngaKlaus Ernst
Ministër i Financave
Në detyrë
27 Tetor 1998 – 18 Mars 1999
KancelariGerhard Schröder
Paraprirë ngaTheodor Waigel
Pasuar ngaHans Eichel
Të dhëna vetjake
U lind më (1943-09-16) 16 shtator 1943 (80 vjeç)
Saarlautern (tani Saarlouis), Gjermania Naziste (tani Gjermani)
Partia politikeSPD (1966–2005)
WASG (2005–2007)
E majta (2007–2022)
Bashkëshortja/et
 • Ingrid Bachert
  (m. 1967; div. 1982)
 • Margret Müller
  (m. 1982; div. 1988)
 • Christa Müller
  (m. 1993; div. 2013)
 • (m. 2014)
Fëmijët2
Profesioni
 • Politikan
 • Publicist

Oskar Lafontaine ( shqiptimi gjerman: [ˈlafɔntɛn] ; i lindur më 16 shtator 1943) është një politikan gjerman. Ai shërbeu si Ministër-President i shtetit të Saarlandit nga viti 1985 deri në 1998 dhe ishte lideri federal i Partisë Social Demokrate (SPD) nga 1995 deri në 1999. Ai ishte kandidati pëlr kryeministër i SPD-së në zgjedhjet federale gjermane të vitit 1990, por humbi me një diferencë të madhe kundër Helmut Kohl. Ai shërbeu si Ministër i Financave nën kancelarin Gerhard Schröder pas fitores së SPD-së në zgjedhjet federale të vitit 1998, por dha dorëheqjen si nga ministria ashtu edhe nga Bundestag më pak se gjashtë muaj më vonë, duke e pozicionuar veten si një kundërshtar popullor i politikave të Schroder në shtypin tabloid.

Në ardhje e sipër të zgjedhjeve federale të vitit 2005, si një reagim ndaj reformave të Axhendës 2010 të Schröderit, Lafontaine bashkëthemeloi partinë e krahut të majtë Puna dhe Drejtësia Sociale - Alternativa Zgjedhore . Pas një bashkimi me Partinë e Socializmit Demokratik në qershor 2007, ai u bë bashkëkryetar i të Majtës . Ai ishte kandidati udhëheqës për degën e partisë në Saarland në zgjedhjet shtetërore të Saarland të vitit 2009, ku fitoi mbi 20% të votave. Ai njoftoi dorëheqjen e tij nga të gjitha funksionet politike federale pasi u diagnostikua me kancer të prostatës në 2009. [1] Ai ruajti pozicionin e tij si anëtar i legjislaturës së Saarlandit dhe që nga maji 2012 ka qenë lider i opozitës në Saarland. Lafontaine dha dorëheqjen nga Partia e Majtë më 17 Mars 2022 pasi tha se ajo nuk ishte më një "alternativë ndaj politikës së pasigurisë sociale dhe pabarazisë". [2]

Familja dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lafontaine lindi në Saarlautern (sot Saarlouis ) në një familje zejtarësh. Babai i tij, Hans Lafontaine, ishte një bukëpjekës dhe u vra duke shërbyer në Luftën e Dytë Botërore . Ai e kaloi fëmijërinë e tij duke jetuar me nënën e tij, Katharina (née Ferner) dhe vëllain e tij binjak, Hans, në Dillingen .

Ai ndoqi një institucion ipeshkvnor katolik në Prüm dhe atje ndoqi Regino-Gymnasium, një shkollë publike. Ai la shkollën në vitin 1962 dhe mori një bursë nga Cusanuswerk, organi i bursave të Kishës Katolike në Gjermani, për të studiuar fizikë në universitetet e Bonit dhe Saarland . Lafontaine u diplomua në vitin 1969; teza e tij kishte të bënte me prodhimin e titanatit monokristalor të bariumit. Ai punoi për Versorgungs- und Verkehrsgesellschaft Saarbrücken deri në vitin 1974, duke shërbyer në bordin e saj që nga viti 1971.

Lafontaine pati famë si kryebashkiak i Saarbrückenit dhe u bë më i njohur si një kritik i mbështetjes së kancelarit Helmut Schmidt për planin e NATO-s për vendosjen e raketave Pershing II në Gjermani. Nga viti 1985 deri në 1998 ai shërbeu si Ministër-President i Saarlandit . Në këtë pozicion ai luftoi për të ruajtur bazën industriale të shtetit, e cila bazohej në prodhimin e çelikut dhe minierat e qymyrit me subvencione, dhe shërbeu si President i Bundesratit në 1992/93.

Kandidimi për kancelar dhe atentati

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Posteri zgjedhor i Lafontaine, 1990

Lafontaine ishte kandidati i SPD-së për Kancelar në zgjedhjet federale gjermane të vitit 1990 . Ai u vu përballë në një garë pothuajse të pamundur. Zgjedhjet ishin shpallur dy muaj pas ribashkimit të Gjermanisë dhe qeveria aktuale e Helmut Kohl ishte në një pozicion pothuajse të padiskutueshëm.

Gjatë fushatës ai u sulmua me thikë nga një grua e çrregulluar mendërisht pas një fjalimi në Këln . Atij iu pre arteria karotide dhe qëndroi në gjendje kritike për disa ditë.

Në "Konventën e Manheimit " në 1995, ai u zgjodh kryetar i SPD-së në një lëvizje të papritur, duke zëvendësuar Rudolf Scharping . Ai ishte kryesisht përgjegjës për sjelljen e gjithë peshës politike të SPD kundër Kohlit dhe partisë së tij,CDU, duke hedhur poshtë bashkëpunimin dypartiak që kishte karakterizuar politikën gjermane për shumë vite. Lafontaine argumentoi se çdo ndihmë që i jepej Kohlit vetëm do ta zgjaste rënien e tij të pashmangshme.

Pas fitores së thellë por të papritur të SPD-së në votimet e shtatorit 1998, ai u emërua Ministër Federal i Financave në qeverinë e parë të Gerhard Schröderit .

Ministri i Financave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë mandatit të tij të shkurtër si Ministër i Financave, Lafontaine ishte delja e zezë e euroskeptikëve në Mbretërinë e Bashkuar. Kjo për shkak se, ndër të tjera, ai kishte bërë thirrje për harmonizimin e shpejtë të taksave të Bashkimit Evropian, politikë e cila do të kishte rezultuar në një rritje të taksave në Mbretërinë e Bashkuar. Në vitin 1998, tabloidi anglez "The Sun" e quajti Lafontaine "njeriu më i rrezikshëm i Evropës". Më 11 mars 1999, ai dha dorëheqjen nga të gjitha postet e tij zyrtare dhe partiake, duke pretenduar se "mungesa e bashkëpunimit" në kabinet ishte bërë e padurueshme. Deri në formimin e Partisë së Majtë, ai ishte i njohur për sulmet e tij kundër qeverisë Schroder në tabloidin Bild-Zeitung, i cili përgjithësisht konsiderohet konservator .

Largimi nga SPD dhe formimi i partisë së Majtë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 maj 2005 Lafontaine u largua nga SPD. Pas dy javësh spekulime u njoftua më 10 qershor se ai do të ishte kandidati kryesor për partinë e Majtë ( Die Linke ), një koalicion i Partisë së Punës dhe Drejtësisë Sociale (WASG), e cila ishte me qendër në Gjermaninë perëndimore, dhe Partia e Majtë. PDS, e cila ishte pasardhëse e Partisë së Bashkimit Socialist të Gjermanisë Lindore (SED). [3] Lafontaine iu bashkua WASG më 18 qershor 2005 dhe u zgjodh për të kryesuar listën e tyre për Zgjedhjet Federale të 2005 në Rini i Veriut-Vestfali në të njëjtën ditë. Për më tepër, ai gjithashtu konkuroi pa sukses zonën zgjedhore të Saarbrückenit, të cilën e kishte përfaqësuar më parë nga viti 1990 deri në 2002. Megjithatë, rezultati i partisë së Majtë në Saarland ishte më i miri në cilindo nga shtetet federale të ish-Gjermanisë Perëndimore.

Në vitin 2007, kur Partia e Majtë u formua në një bashkim mes 'Partisë së Majtë. PDS' dhe WASG, ai u bë kryetar së bashku me Lothar Bisky .

Në maj 2009, ai deklaroi se "kapitalizmi financiar ka dështuar. Ne duhet të demokratizojmë ekonominë. Fuqia punëtore duhet të ketë një rol shumë më të madh në kompanitë e tyre sesa ka qenë rasti deri më tani." [4]

Në vitin 2022, ai botoi librin Ami, është koha për të shkuar ku kritikon NATOn dhe ndikimin amerikan në politikën gjermane, duke argumentuar se Gjermania është bërë një shtet vasal amerikan. Libri u bë bestseller. [5] [6]

 1. ^ "Rückzug als Linken-Chef". Spiegel Online (në gjermanisht). 23 janar 2010. Marrë më 24 janar 2010.
 2. ^ "Ehemaliger Vorsitzender: Lafontaine tritt aus Linkspartei aus". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "FT.com / Europe – New leftwing alliance to challenge SPD". Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2005. Marrë më 13 qershor 2005. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Interview with Left Party Leader Oskar Lafontaine: 'We Want to Overthrow Capitalism' – SPIEGEL ONLINE – News – International
 5. ^ Forster, Jonas (30 nëntor 2022). "Oskar Lafontaine rechnet mit Scholz ab: "Wir haben die dümmste Regierung Europas"". Der Westen (në gjermanisht). Marrë më 8 dhjetor 2022.
 6. ^ Karnitschnig, Matthew (30 nëntor 2022). "Europe's anti-American itch". Politico. Marrë më 8 dhjetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)