Jump to content

Shishe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Një shishe vere klasike

Shishe është një enë me qafë të ngushtë e bërë nga një material i papërshkueshëm (si qelqi, plastika ose alumini ) në forma dhe madhësi të ndryshme që ruan dhe transporton lëngje . Gryka e saj, në linjën e shisheve, mund të mbyllet me një tapë të brendshme, një kapak të jashtëm shishe, një mbyllje ose vulosje me induksion . [1]

Qelqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shishja e qelqit përfaqësonte një zhvillim të rëndësishëm në historinë e verës, sepse, kur kombinohej me një tapë me cilësi të lartë, si p.sh. tapa, lejonte plakjen afatgjatë të verës . Xhami ka të gjitha cilësitë e nevojshme për ruajtjen afatgjatë. Më në fund u krijua "shishja e Château", praktikë ku vera e një pasurie vendoset në një shishe në burim, në vend që nga një tregtar. Para kësaj vera shitej me fuçi (dhe më parë amfora ) dhe hidhej në shishe vetëm në dyqanin e tregtarit, nëse fare. Kjo la mundësi të mëdha dhe shpesh të shpërdoruara për mashtrim dhe falsifikim, pasi konsumatorët duhej t'i besonin tregtarit për sa i përket përmbajtjes. Mendohet se shumica e verërave të konsumuara jashtë rajoneve prodhuese të verës ishin manipuluar në një farë mënyre. Gjithashtu, jo të gjithë tregtarët ishin të kujdesshëm për të shmangur oksidimin ose kontaminimin gjatë mbushjes së shisheve, duke çuar në ndryshime të mëdha të shisheve . Veçanërisht në rastin e portit, shishet e porteve të vjetra nga disa tregtarë të ndërgjegjshëm kanë çmime më të larta edhe sot. Për të shmangur këto probleme, shumica e verërave të shkëlqyera shishet në vendin e prodhimit (duke përfshirë të gjithë portin, që nga viti 1974).

  • "Bordeaux": Kjo shishe është afërsisht e drejtë me një "sup" të lakuar që është e dobishme për kapjen e sedimentit dhe është gjithashtu më e lehta për t'u grumbulluar. Tradicionalisht përdoret në Bordo, por tani në mbarë botën, ky është ndoshta lloji më i zakonshëm.
  • "Burgundy": Tradicionalisht e përdorur në Burgundy, kjo ka anët që zvogëlohen rreth 2/3 e lartësisë në një seksion të shkurtër cilindrik dhe nuk ka një shpatull.
  • "Shampanjë": Tradicionalisht e përdorur për shampanjë, është e ngjashme me një shishe Burgundy, por me një bazë më të gjerë dhe ndërtim më të rëndë për të përballuar presionin nga karbonizimi i verës së gazuar .

Në 1872, prodhuesit britanikë të pijeve joalkoolike Hiram Codd nga Camberwell, Londër, projektuan dhe patentuan një shishe të krijuar posaçërisht për pije të gazuara . Shishja me qafë u projektua dhe u prodhua për të mbyllur një mermer dhe një rondele/gazetë gome në qafë. Shishet u mbushën me kokë poshtë dhe presioni i gazit në shishe e shtyu mermerin kundër rondele, duke u vulosur në karbonizimin. Shishja u mbërthye në një formë të veçantë, siç shihet në foton në të majtë, për të siguruar një dhomë në të cilën futej mermeri për të hapur shishen. Kjo parandaloi që mermeri të bllokonte qafën gjatë derdhjes së pijes.

Menjëherë pas prezantimit të saj, shishja u bë jashtëzakonisht e popullarizuar në industrinë e pijeve joalkoolike dhe të birrës, kryesisht në Evropë, Azi dhe Australazi, megjithëse disa konsumues të alkoolit e përbuzën përdorimin e shishes. Një etimologji e termit codswallop e ka origjinën nga birra e shitur në shishe Codd, megjithëse kjo përgjithësisht hidhet poshtë si një etimologji popullore . [2]

Shishet prodhoheshin rregullisht për shumë dekada, por gradualisht ranë në përdorim. Meqenëse fëmijët i thyen shishet për të marrë mermerët, ato janë relativisht të pakta dhe janë bërë sende koleksioniste ; veçanërisht në MB. Një shishe Codd me ngjyrë kobalti sot kushton qindra paund britanik në ankand. Dizajni Codd-neck përdoret ende për pijen freskuese japoneze Ramune dhe në pijen indiane të quajtur Banta . [3]

Plastike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Plastika është e orientuar në tendosje në procesin e prodhimit të derdhjes me goditje me shtrirje. Shishet plastike përdoren zakonisht për të ruajtur lëngje të tilla si uji, pijet joalkoolike, vaji motorik, vaji i gatimit, ilaçet, shampo, qumështi dhe boja . Madhësia varion nga shishet e mostrave shumë të vogla deri te karbotë shumë të mëdhenj. Përparësitë kryesore të shisheve plastike ndaj xhamit janë rezistenca e tyre superiore ndaj thyerjes, si në prodhim ashtu edhe në transport, si dhe pesha e tyre e lehtë dhe kostoja e ulët e prodhimit. Disavantazhet përfshijnë ndotjen e përhapur plastike .

Alumini[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një shishe alumini është një shishe prej alumini (ose alumini, jashtë anglishtes britanike ). Në disa vende quhet edhe "kanë shishe". Zakonisht mban birrë, pije joalkoolike ose verë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Soroka, W (2008). Glossary of Packaging Terminology. IoPP. fq. 21. ISBN 978-1-930268-27-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "UK word origins". Arkivuar nga origjinali më 2008-09-13. Marrë më 2008-03-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Pisharoty, Sangeeta Barooah (19 prill 2013). "Banter about Banta". The Hindu. Marrë më 27 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)