Shqipëri 1–0 Luksemburg (7 Shtator 2010)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shqipëri 1–0 Luksemburg ishte ndeshja e raundit të dytë të Grupit D të fazës së parë kualifikuese të Euro 2012 e luajtur në Stadiumin Qemal Stafa. Kjo ishte ndeshja e katërt midis tyre në histori, me Shqipërinë që ka fituar 2 ndeshje dhe ka barazuar 1. Ndeshja u luajt më 7 shtator 2010 dhe Shqipëria fitoi me rezultatin 1–0 falë golit të Hamdi Salihit në minutën e 37.[1] Në këtë ndeshje, morën pjesë 10,000 tifozë. Kjo ishte ndeshja e dytë zyrtare e trajnerit Josip Kuže i cili regjistroi fillimin më të mirë të Shqipërisë në kualifikueset e një Europiani. Falë këasj fitoreje, Shqipëria mori kryesimin e Grupit me 4 pikë në 2 ndeshje,[2] kurse Luksemburgu me këtë humbje mori vendin e fundit me 0 pikë.

Ndeshja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detajet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

7 shtator 2010
21:00 UTC+4 [3]
Flamuri Shqipëria 1–0 Flamuri Luksemburgu
Salihi Scored after 37 minutes 37' Raporti
Stadiumi Qemal Stafa, Tiranë
Pjesëmarrja: 10,000
Gjyqtari: Richard Trutz (Sllovakia)

GK 1 Flamuri Arjan Beqaj
RB 4 Flamuri Armend Dallku
CB 6 Flamuri Debatik Curri
CB 5 Flamuri Lorik Cana (c)
LB 7 Flamuri Ansi Agolli Booked after 84 minutes 84'
MF 13 Flamuri Ervin Skela Booked after 43 minutes 43'
MF 8 Flamuri Ervin Bulku Booked after 86 minutes 86'
MF 10 Flamuri Klodian Duro Substituted off after 90 minutes 90'
MF 20 Flamuri Gjergji Muzaka Substituted off after 80 minutes 80'
CF 22 Flamuri Erjon Bogdani Booked after 85 minutes 85'
CF 18 Flamuri Hamdi Salihi
Zëvëndësimet:
MF 11 Flamuri Jahmir Hyka Substituted on after 80 minutes 80'
LB 2 Flamuri Andi Lila Substituted on after 90 minutes 90'
Trajneri:
Flamuri Josip Kuže
GK 1 Flamuri Jonathan Joubert
RB 13 Flamuri Mario Mutsch
CB 6 Flamuri Eric Hoffmann
CB 2 Flamuri Tom Schnell
LB 26 Flamuri Kim Kintziger
MF 4 Flamuri Guy Blaise (c)
MF 8 Flamuri Ben Payal Booked after 79 minutes 79'
MF 19 Flamuri René Peters
MF 27 Flamuri Gilles Bettmer Substituted off after 90 minutes 90'
CF 22 Flamuri Tom Laterza Substituted off after 82 minutes 82'
CF 9 Flamuri Daniel Da Mota
Zëvëndësimet:
MF 5 Flamuri Massimo Martino Substituted on after 82 minutes 82'
FW 88 Flamuri Daniel Collette Substituted on after 90 minutes 90'
Trajneri:
Flamuri Luc Holtz

Lojtari i ndeshjes
Flamuri Hamdi Salihi (Shqipëria)

Ndihmësit e Arbitrit:
Flamuri Roman Slysko (Sllovakia)
Flamuri Erik Wiess (Sllovakia)
Arbitri i katërt:
Flamuri Jozef Pavik (Sllovakia)

Rregullat e ndeshjes

  • 90 minuta.
  • 7 zëvëndësime të lejuara.
  • Vetëm 3 zëvëndësime mund të përdoren.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shqipëria fiton 1-0 ndaj Luksemburgut". yllipress.com. 7 shtator 2010. Marrë më 1 mars 2014.
  2. ^ "Mjafton Salihi Shqiperia kryeson Grupin D". infoarkiva.com. 7 shtator 2010. Marrë më 1 mars 2014.
  3. ^ "Albania vs. Luxembourg - 7 September 2010". Soccerway. 7 shtator 2010. Marrë më 1 mars 2014.