Sokratis Papastathopulos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sokratis Papastathopoulos

Sokratis në vitin 2012.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëSokratis Papastathopoulos
Datëlindja (1988-06-09) 9 qershor 1988 (35 vjeç)
VendlindjaKalamata, Greqi
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniQëndër-mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Arsenal
Numri5
Karriera me të rinjtë
Apollon Petalidiou
AEK Athens
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005-2008AEK Athens38(1)
2006-2007Niki Volos (huazim)11(0)
2008–2010Genoa51(2)
2010–2011Milan5(0)
2011–2012Werder Bremen (huazim)30(1)
2012–2013Werder Bremen29(1)
2013–2018Borussia Dortmund130(7)
2018–Arsenal16(0)
Karriera ndërkombëtare
2003–2005Greqia U1711(2)
2005–2007Greqia U1913(2)
2007–2010Greqia U217(2)
2008–Greqia85(3)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 19 janar 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 23 dhjetor 2018

Sokratis Papastathopoulos (9 qershor 1988) është një futbollist profesionist grek i cili luan si qëndër-mbrojtës për klubin anglez Arsenal dhe kombëtaren greke.

Për shkak se mbiemri i tij nuk mund të shkruhet në fanellë për shkak se është shumë i gjatë, emri i tij i parë, Sokratis, vendoset në fanellën e tij; pseudoni i tij është Papa.[1]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

AEK Athens[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Huazimi në Niki Volou[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rikthimi tek AEK Athenes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Genoa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Milan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rikthimi tek Genoa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 maj 2011, ekzekutivët e Milanit dhe Genoas, respektivisht Adriano Galliani dhe Enrico Preziosi, bënë një marrëveshje verbale për të zgjidhur bashkëpronësinë e lojtarëve Kevin-Prince Boateng, Alberto Paloschi, Marco Amelia dhe Giacomo Beretta. Kjo marrëveshje bëri që Milani të merrte Gianmarco Zigoni, Rodney Strasser dhe Nnamdi Oduamadi (të gjithë me çmimin origjinal), kur Genoa riktheu Papastathopoulos për 13 milion €[2][3][4]

Werder Bremen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Borussia Dortmund[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsenal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 korrik 2018, Arsenal lajmëroi se Papastathopulos kishte rënë dakort të firmoste një kontratë afatgjatë për shifrën e raportuar 17.6 milion £; ai do të mbante fanellën me numrin 5.[5]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

UEFA Euro 2007 U19[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 28 Shkurt 2014

Skuadra Sezoni Liga Kupa Europa1 Tjetër Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
AEK Athens 2005–06 0 0 2 1 0 0 2 1
Niki Volos 2006 11 0 0 0 11 0
AEK Athens 2006–07 14 0 1 0 4 0 19 0
2007–08 24 1 1 0 8 0 4 0 37 1
Total[6] 38 1 4 1 12 0 4 0 58 2
Genoa 2008–09 21 2 2 0 23 2
2009–10 30 0 1 0 5 0 36 0
Total 51 2 3 0 5 0 0 0 59 2
Milan 2010–11 5 0 2 0 0 0 7 0
Total 5 0 2 0 0 0 0 0 7 0
Werder Bremen 2011–12 30 1 1 0 0 0 31 1
2012–13 29 1 1 0 0 0 30 1
Total 59 2 2 0 0 0 0 0 61 2
Borussia Dortmund 2013–14 16 1 3 0 6 0 1 0 26 1
Total 16 1 3 0 6 0 1 0 26 1
Karriera në total 169 6 14 1 23 0 5 0 211 7

1Në kompedicionet evropiane përfshihen UEFA Champions League dhe Kupa UEFA.
2Turnamente të tjera

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 19 nëntor 2013

Sezoni Ndeshje Gola
2008 5 0
2009 5 0
2010 8 0
2011 7 0
2012 12 0
2013 9 0
Total 46 0

Rekorde[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Francesco Somma (3 gusht 2010). "Sokratis o Papastathopoulos? Questo è il dilemma" [Sokratis apo Papastathopulos? Kjo është dilema]. milannews.it. Marrë më 12 gusht 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Genoa CFC SpA Report and Accounts on 31 December 2011. registroimprese.it/ CCIAA Archive. 1 prill 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Relazione e Bilancio al 31 Dicembre 2011". A.C. Milan. Marrë më 2 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Boateng e del Milan Riscatto da 7 milioni". La Gazzetta dello Sport. 25 maj 2011. Marrë më 11 qershor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Arsenal firmos me qendër-mbrojtësin e Borusia Dortmund për 19 milionë euro". hashtag.al. 2 korrik 2018. Marrë më 27 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  6. ^ "Παπασταθόπουλος Σωκράτης". aek.com. Athlitiki Enosis Konstantinoupoleos. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2011. Marrë më 12 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]