Alberto Paloschi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Alberto Paloschi
Alberto Paloschi.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Alberto Paloschi
Data e lindjes (1988-09-09) 9 Shtator 1988 (29 vjeç)
Vendi i lindjes Chiari, Lombardia, Itali
Gjatësia 1,83 m (6 ft 0 in)
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Atalanta B.C.
Numri 43
Kariera në rini
AC Milan
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2007-2008 Milan 7 (2)
2008–2011 Parma 57 (16)
2011 Genoa 12 (2)
2011–2016 Chievo 114 (42)
2016 Swansea City 10 (2)
2016- Atalanta 6 (0)
Ekipi kombëtar
2006-2007 Italia U–17 11 (4)
2007-2008 Italia U–19 3 (0)
2008 Italia U–20 1 (0)
2008-2011 Italia U–21 29 (9)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 5 janar 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 5 janar 2017

Alberto Paloschi (lindur më 4 janar 1990Chiari, Itali) është italian footballer që luan si sulmues në Serie A për klubin Atalanta.

Karriera me klube[redakto | redakto tekstin burimor]

Palosxhi pati debutimin e tij me 20 dhjetor 2007, duke shënuar në lojën e pare në Coppa Italia kundër Catania, dhe shënoi golen e dyte menjëherë në ndeshjen e kthimin me 16 janar 2008.

Ai pati debutimin ne Serie A me 10 shkurt kundër Siena si zhvendosim për Serginho dhe shënoi golin e vetëm në ndeshje me prekjen e pare të topin vetëm 18 sekonda pasi hyri ne fushe. Ai luajti ndeshjen e radhës në Serie A kundër Livorno. Më 19 mars ai shënoi golin e vetëm për Milan ne humbjen 2-1 kundër Sampdoria, ne San Siro.

Pasi Ronaldinho nënshkroi për klubin, Paloschit iu tha se shanset për të luajtur në ekipin e pare janë te vogla dhe duhet te konsideroj që të ndërroje ekip (ne forme huazimi) larg nga San Siro. Me 27 gusht ai u transferua ne Parman të cilët sapi kishin rene në Serie B. Ai shënoi 11 gola ne sezonin e pare tek parma, duke ndihmuar klubin të kthehej në Serie A pas vetëm një sezoni në ligën e dyte italiane. Në qershor 2009, Milani dhe parma arritën të ndajnë kartonin e Paloschit për edhe një vit, që do të thotë se Paloschi do të qëndroje edhe në sezonin 2009-2010 në Parma.

Karriera ndërkombëtare[redakto | redakto tekstin burimor]

Paloschi shënoi dy gola për Italinë në 2008 UEFA European Under-19 Football Championship.

18 nëntor 2008, ai debutoi me Italy U-21, në miqësoren kundër Germany U-21. Ishte pjesë e reprezentacionit italian në Kampionatin evropian U-21 ne Suedi.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 30 prill 2013

Skuadra Sezoni Kampionati Kupa Europa Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Milan 2007–08 7 2 2 2 0 0 9 4
Total 7 2 2 2 0 0 9 4
Parma 2008–09 39 12 0 0 0 0 39 12
2009–10 17 4 1 0 0 0 18 4
2010–11 1 0 0 0 0 0 1 0
Total 57 16 1 0 0 0 58 16
Genoa
2010–11 12 2 0 0 0 0 12 2
Total 12 2 0 0 0 0 12 2
Chievo 2011–12 32 5 4 1 0 0 36 6
2012–13 19 7 0 0 0 0 19 7
Total 51 12 4 1 0 0 55 13
Karrera në total 127 31 7 3 0 0 134 34