Dallime mes rishikimeve të "Ené Ankiziadi"

Jump to navigation Jump to search
948 bytes added ,  3 vjet më parë
 
=== Në burime të tjera ===
Pjesa tjetër e biografisë së Enesë është mbledhur nga burime të tjera të lashta, duke përfshirë [[Tit Livi|Livin]] dhe ''[[Metamorfoza (Ovidi)|Metamorfozën]]'' e [[Ovidi]]t. Sipas Livit, Eneu ishte fitimtare, por Latini vdiq në luftë. Eneu themeloi qytetin [[Lavinium]], i quajtur sipas gruas së tij. Ai më vonë e mirëpriti motrën e [[Dido]]s, [[Ana Perena]], e cila pastaj kreu vetëvrasje pasi mësoi xhelozinë e Lavinias. Pas vdekjes së Enesë, [[Venusi (hyjni)|Venusi]] i kërkoi [[Jupiteri]]t të hujnizonte birin e saj. Jupiter e pranoj. Hyjnia e lumit [[Numiku]] liroj Eneun nga të gjitha pjesët e tij të vdekshme dhe Venusi e vajosi atë me ambrosia dhe nektar, duke e bërë atë një perëndi. Eneu u njoh si hyjnia ''Jupiter Indiges''.<ref>[http://mcadams.posc.mu.edu/txt/ah/Livy/Livy01.html Titus Livius. ''The History of Rome'', (Rev. Canon Roberts, trans.), Vol. I, J. M. Dent & Sons, Ltd., London, 1905]</ref>
 
== Familja dhe pasardhësit legjendarë ==

Menyja e lëvizjeve