Dallime mes rishikimeve të "Rikard Ljarja"

Jump to navigation Jump to search
20 bytes removed ,  1 vit më parë
v
Reverted non-sense content by Quick Undo (SWMT)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Reverted non-sense content by Quick Undo (SWMT))
Etiketa: Undo
'''Rikard Ljarja''' ([[1 prill]] [[1943]] në [[Shkodër]]) është një [[aktor]] i [[teatri]]t dhe [[kinema|kinemasë]] shqiptare.
 
Në [[1960|vitin 1960]] mbaroi maturën në Shkodër kurse në [[1965|vitin 1965]] u diplomua në Shkollën e Lartë të Aktrimit "[[Aleksander Moisiu|A. Moisiu]]", [[Tiranë]].VDIQ NE 20PRILL 2020
 
Për tetë vite, pas diplomimit, punoi aktor i teatrit në [[Teatri "Migjeni"|Teatrin "Migjeni"]] në Shkodër. Prej [[1973|vitit 1973]] deri [[1996|në vitin 1996]] ai ishte aktor, [[skenarist]] dhe [[regjisor]] i filmave të prodhuar nga [[kinostudio]]t. Prej [[1996]] deri [[2002]], kur doli në pension, ishte drejtor artistik në [[Radio Televizioni Shqiptar|televizionin publik]] shqiptar.
23

edits

Menyja e lëvizjeve