Ndryshimi mes inspektimeve të "Theodore Roosevelt"

Jump to navigation Jump to search
1.254 bytes added ,  10 vjet më parë
'''Theodore Roosevelt''' lindi më [[27 tetor]] [[1858]] në [[New York City]]; vdiq më [[6 janar]] [[1919]] në [[Oyster Bay]], [[New York]]. Ishte prej [[1900]] nënkryetar i [[William McKinley]].
Pas vrasjen e McKinley [[1901]] u bë '''Roosevelt''' më [[14 shtator]] me 42 vjet i 26-ti. [[Presidentët e SHBA|President të ShBA]]. Në vitin 1906 Roosevelt mori çmimin [[Çmimi Nobel|Nobel]] për paqe.
==Theodore Roosevelts drejtuar bashkëshortes së tij, Edith Roosevelt==
 
20 maj 1943
E dashur Bunny!
 
E di se çfarë është kjo - një letër për përvjetorin e martesës. Unë mendoj se duhet të mbërrijë në kohën e duhur. A të kujtohet ajo ditë e nxehtë qershori para tridhjetë e tre vitesh? Kisha e tejmbushur me njerëz, babai me atë jelekun e mrekullueshëm me pika blu, turmat në rrugë, velloja jote e bardhë, mamaja jote me një prej atyre kapeleve të mrekullueshme. Dhe, a e mban mend si ishte bota atëherë, e vogël dhe e rregullt, një rend ndryshe. Gjërat kanë ndryshuar shumë që atëherë. Asgjë s'ka ndodhur ashtu siç e imagjinonim se do të ndodhte përveç fëmijëve tanë. Ne s'e menduam asnjëherë se do t'i binim botës kryq e tërthor. Ne nuk e menduam kurrë se profesionet dhe interesat tona do të shkonin aq larg. Ne nuk e menduam kurrë se tridhjetë e tre vjetori i martesës sonë do të na gjente të zhytur në Luftën tonë të Dytë me mua sërish në front. Epo e dashur, duhet thënë se ne kemi jetuar sipas pjesës më të rëndësishme të ceremonisë "Në të mirë e në të keq, në pasuri e varfëri deri sa vdekja të na ndajë".
 
Me shumë shumë dashuri,
Th. R
 
 
== Shiko edhe ==
* [[Mount Rushmore]]
[[zh-min-nan:Theodore Roosevelt]]
[[zh-yue:西奧多羅斯福/Temp]]
'''Tekst i trashë'''

Menyja e navigimit