Stanisław Lem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Stanisław Herman Lem (12 shtator 1921 - 27 mars 2006) ishte një shkrimtar polak i fantashkencës, filozof dhe satirik. Ai u emërua si kalorës i Rendit të pare i shqiponjës se bardhe. Librat e tij janë përkthyer në 41 gjuhë dhe janë shitur ne mbi 27 milion kopje. Ai është ndoshta më i njohur si autori i romanit Solaris 1961, e cila është bërë në një film artistik tri herë. Në 1976, Theodore Sturgeon pohoi se Lem ishte më i lexuari shkrimtar në botë i zhanrit te fantashkences.

Veprat e tij eksplorojnë tema filozofike ; spekulime mbi teknologjinë, me natyrën e shërbimit të fshehtë, pamundësine e komunikimit të ndërsjellë dhe mirëkuptimit, dëshpërim në lidhje me kufizimet e njeriut dhe vendi i njerëzimit në univers. Ata janë paraqitur ndonjëherë si fiction, por të tjerët janë në formën e eseve apo librave filozofike. Përkthimet e veprave të tij janë të vështira për shkak të pasazheve me fjalëformim te papërpunuar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rinia dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lem u lind në vitin 1921 në Lwów, Poloni (tani Ukrainë). Ai ishte i biri i Sabina Woller dhe Samuel Lem, një laringolog i pasur dhe ish-mjek në ushtrinë austro-hungareze. Edhe pse ngriti një katolik, ai më vonë u bë një ateist "për arsye morale... bota më duket të jetë vënë së bashku në mënyrë të tillë të dhimbshëm që unë preferoj ta besoj se ajo nuk ishte krijuar... qëllimisht". Pas pushtimit sovjetik të Polonisë, atij nuk iu lejua studmi në Politeknik për shkak të "origjinës se tij borgjeze" dhe vetëm për shkak të lidhjeve të babait të tij u pranua për të studiuar mjekësi në Lwów në 1940. Gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit nazist (1941-1944), Lem mbijetoi me dokumenta të fallsifikuara, duke fituar për jetë si mekanik dhe saldator, si dhe duke u bërë aktiv në rezistencë. (Familja lem ishte me prejardhje çifute, dhe kështu ishte rrezik më i madh. Në 1945, Kresy polonisht lindore u aneksua në [Ukrainë Sovjetik 7] dhe të familjes, si shumë polet e tjera, u resettled në Krakov, ku lem në presionin e babait të tij mori studimet mjekësore në Universitetin Jagiellonian. Ai refuzoi të përgjigjet qepur e tij në Lysenkoism mbizotëruese dhe nuk provimet e tij të fundit me qëllim jo në mënyrë që të jenë të detyruar që të bëhet një mjek ushtarak. Më parë ai kishte filluar punë si asistent kërkimor në një institucion shkencor.

Lem në Kraków, 30 tetor 2005

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lem bëri debutimin e tij letrar në 1946 si poet, asokohe ai botoi edhe disa novela te pavlera. Duke filluar nga ai vit ai shkruajti romanin fantastiko-shkencor "Człowiek z Marsa" (Njeriu nga Marsi) qe botohej ne vazhdime në revistën "Przygód Nowy Świat" (New World të Adventures). Midis 1947 dhe 1950 Lem vazhdoi punën e tij si asistent, boton poezi, tregime dhe ese shkencore. Megjithatë, gjatë periudhës së stalinizmit, të gjitha veprat e botuara duhej miratuar direkt nga regjimi komunist. Lem përfunduar një Spitali pjesërisht autobiografik novelë e Shpërfytyrimit (Szpital Przemienienia) në 1948, por ishte shtypur nga autoritetet e deri 1955 kur ai shtoi një vazhdim më e pranueshme për doktrinën e realizmit socialist. Në 1951 ai botoi librin e tij të parë, Astronauci (astronautët), por është autorizuar si lem SF të mitur dhe u detyrua të përfshijë shumë referenca të ardhshme të lavdishme të komunizmit "në të. Ai më vonë kritikoi këtë roman (si dhe disa pjesë të tjera të tij të hershme, përulet para presionit ideologjik) të thjeshtë, megjithese botimit të tij të bindur atë që të bëhet një shkrimtar me kohë të plotë.

Lem u bë me të vërtetë produktiv pas 1956, kur periudha de-Stalinization në Bashkimin Sovjetik çoi në "" polak tetor, kur Polonia përjetuar një rritje në lirinë e fjalës. Midis 1956 dhe 1968, lem autor i 17 librave. Veprat e tij janë përkthyer në shumë gjuhë jashtë vendit (edhe pse kryesisht në vendet Lindore Bllokut). Në 1957 ai botoi e tij të parë jo-fiction, libër filozofik, Dialogi (dialogje). Dialogi dhe nderimet Technologiae (1964), janë dy tekstet e tij më të famshëm filozofik. Nderimet është i dallueshëm për të qenë një analizë të veçantë e përparime të mundshëm social. Në këtë punë, lem diskuton implikimetfilozofike të teknologjive të cilat janë plotësisht në fushën e fantazise atëherë, por po fitojnë rëndësi-sot për shembull realiteti virtual dhe nanoteknologjia. Gjatë dekadave të ardhshme, ai botoi shumë libra filozofike / futurologjike, edhe pse prej viteve 1980 e tutje ai u përqëndrua në tekste filozofike dhe ese.

Fama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai fitoi famë ndërkombëtare me Cyberiad, një seri me tregime humoristike të shkurtra nga një univers mekanik i banuar me robota (i cili kishte kontakte të rastit me "slimies biologjik"), botuar së pari në anglisht në 1974. romanet e tij më të njohura përfshijnë Solaris (1961), Zëri Master tij (Pana Głos, 1968), dhe Fiasco vonë (Fiasko, 1987), shprehur më me forcë tema e tij kryesore e kotë e përpjekjeve të njerëzve për të kuptuar të vërtetë të këqija. Solaris është bërë në një film në 1972 nga ana e Rusisë Andrei Tarkovsky drejtor dhe fitoi çmimin special të jurisë në festivalin e filmit të Kanës në 1972 ; në 2002, Steven Soderbergh drejtuar një xhirim Film starring George Clooney.

Në 1982, me ligjin ushtarak në Poloni deklaruar, lem u shpërngul në perëndim të Berlinit, ku ai u bë një shoku i Institutit për Studime të Përparuara, Berlin (Wissenschaftskolleg zu Berlin). Pas kësaj, ai u vendos në Vjenë. Ai u kthye në Poloni në 1988.

Në fillim të viteve 1990 lem u takua me një studiues dhe kritik letrar, Peter Swirski, për një seri intervistash të gjerë, botuar së bashku me materiale të tjera kritike dhe përkthime si një lexues lem Stanisllav (1997). Në lem libër flet për një sërë çështjesh të rrallë preku para në në çdo intervistë. Për më tepër, libri përfshin përkthimin Swirski e ese retrospektive lem-it, 'Tridhjetë vit më vonë, të përkushtuar për legjendar traktat nonfictional lem së, nderimet Technologiae. Gjatë intervistave më vonë në 2005, lem shprehu zhgënjimin e tij me stil të science fiction dhe pesimizmin e tij të përgjithshme lidhur me përparimin teknik. Ai shikuara trupin e njeriut si të papërshtatshme për të udhëtimit në hapësirë, të mbajtur që drowns të teknologjisë së informacionit vetë në një tepri e informacionit të ulët të cilësisë, dhe konsiderohet me të vërtetë inteligjente si robotët ashtu edhe të padëshirueshme dhe të pamundur për të ndërtuar. Lem vdiq në Kraków më 27 mars 2006 në moshën 84 pas një beteje me sëmundje të zemrës.

Mirënjohje, shpërblime dhe dekorata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1957 - Çmimi i qytetit Kraków në Letërsi (Nagroda miasta Literacka Krakowa)
 • 1965 - Shpërblimi e Ministrit të Kulturës dhe Artit, Level 2 (Nagroda Ministra Kultury i Sztuki stopnia II)
 • 1973 - Shpërblimi e Ministrit të Punëve të Jashtme për popullarizimin e kulturës polake jashtë shtetit (Ministra nagroda Spraw Zagranicznych za popularyzację kultury polskiej Granicës za)
 • 1972 - anëtar i komisionit "Polonia 2000" i Akademisë së Shkencave polonisht
 • 1973 - Letërsi Çmimin e Ministrit të Kulturës dhe Artit (nagroda literacka Ministra Kultury i Sztuki) dhe anëtar nderi i Science fiction Shkrimtarëve të Amerikës
 • 1976 - Shpërblimi i Shtetit 1 nivelin në fushën e letërsisë (Nagroda Państwowa unë stopnia w dziedzinie literatury)
 • 1979 - Grand Prix de Littérature Policière për Katar romanin e tij.
 • 1979 - Një planet i vogël, 3836 lem, të zbuluar nga astronom Chernykh Sovjetik, Nikolai Stepanovich në 1979, është emëruar pas tij.
 • 1981 - Doktor Honoris Causa diplomë nderi nga Universiteti Wroclaw e Teknologjisë
 • 1986 - Shpërblimi austriak Shtetit për Çështjet Evropiane Letërsi
 • 1991 - austriak Franz Kafka Çmimi letrar
 • 1994 - anëtar i Akademisë Polake të mësuar
 • 1996 - Fituesja e Rendit e Eagle Bardhë
 • 1997 - qytetar nderi i Kraków
 • 1998 - Doktor Honoris Causa: Universiteti i Opole, Lviv Universiteti, Universiteti Jagiellonian
 • 2003 - Doktor Honoris Causa i Universitetit të Bielefeld
 • 2007 - Një rrugë në Krakov është që të jetë quajtur për nder të tij