Stefan Mitroviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stefan Mitrović
Të dhënat personale
Data e lindjes (1990-05-22) 22 Maj 1990 (31 vjeç)
Vendi i lindjesBeograd, RSF Jugosllavi
Gjatësia1,91 m (6 ft 3 in)
PozicioniQëndër–mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualSC Freiburg
Numri15
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2010Petržalka9(0)
2011Zbrojovka Brno8(0)
2011–2012Metalac21(0)
2012–2013Kortrijk22(3)
2013–2014Benfica B8(0)
2014Valladolid (huazim)16(0)
2014–SC Freiburg0(0)
Ekipi kombëtar
2014–Serbia2(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 1 qershor 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 7 shtator 2014

Stefan Mitrović (Serbisht: Стефан Митровић; lindur më 22 Maj 1990) është një futbollist serb i cili luan me klubin gjerman SC FreiburgBundesligë dhe me kombëtaren serbe si qëndër mbrojtës.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai e filloi karrierën e tij si profesionist në vitin 2010 te Petržalka ku luajti nëntë ndeshje pa mundur të shënojë. Pasi luajti tetë ndeshje me Zbrojovka Brno, ai u transferua te Metalac ku luajti gjatë sezonit 2011–12. Për sezonin 2012–13, Mitrović ndërroi sërisht skuadër duke firmosur me Kortrijk ku luajti 22 ndeshje dhe shënoi tre gola. Më 7 Maj 2013, ai u ble nga Benfica B duke firmosur një kontratë pesë-vjeçare;[1] ai luajti tetë ndeshje përpara se të huazohej te klubi spanjoll Real Valladolid më 22 janar 2014.[2] Më 16 korrik 2014, ai firmosi me klubin gjerman SC Freiburg.[3][4]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u thirr për herë të parë nga trajneri Ljubinko Drulović për miqësoret kundër Xhamajkës dhe Panamasë, dhe bëri debutimin kundër këtyre të fundit më 31 Maj në barazimin 1–1.[5] Ai luajti ndeshjen e dytë me kombëtaren në barazimin 1–1 kundër Francës.[6]

Statistikat a karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 14 shtator 2014 [7]

Performanca Liga Kupa Kontinenti Total
Sezoni Klubi Liga Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Serbi Liga Kupa Serbe Europa Total
2011–12 Metalac SuperLiga 21 0 1 0 0 0 22 0
Belgjika Liga Kupa Belge Europa Total
2012–13 K.V. Kortrijk Pro League 22 3 0 0 0 0 22 3
Portugali Liga Kupa Portugeze Europa Total
2013–14 S.L. Benfica Primeira Liga 0 0 0 0 0 0 0 0
2013–14 S.L. Benfica B Segunda Liga 8 0 0 0 0 0 8 0
Spanjë Liga Copa del Rey Europa Total
2013–14 Real Valladolid La Liga 16 0 0 0 0 0 16 0
Liga Kupa Kontinenti Total
Total Serbi 21 0 1 0 0 0 22 0
Belgjikë 22 3 6 0 0 0 28 3
Portugali 8 0 0 0 0 0 8 0
Spanjë 16 0 0 0 0 0 16 0
Gjithsej karriera 67 3 7 0 0 0 74 3

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 14 shtator 2014 [8]

Kombëtarja serbe
Viti Ndeshje Gola
2014 2 0
Total 2 0

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mitrovic: "Benfica é um clube do top ten europeu"". maisfutebol.iol.pt. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 qershor 2013. Marrë më 21 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "El Pucela cierra con el Benfica la cesión de Mitrovic". Real Valladolid. Marrë më 22 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sport-Club verpflichtet Stefan Mitrović". scfreiburg.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 16 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Futebol: Stefan Mitrovic no SC Friburgo". Sl Benfica. Marrë më 16 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "СРБИЈA - ПAНAМA 1:1 (1:0)". FSS.RS. Marrë më 16 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Serbia vs France - 7 September 2014". Soccerway.com. Marrë më 14 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Serbia - S.Mitrović - Profile with news, career statistics and history". Soccerway.com. Marrë më 14 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Stefan Mitrović - National Football Teams". National Football Teams. Marrë më 14 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]