Jump to content

Sulmet Iraniane në Izrael 2024

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sulmet iraniane në Izrael
Data13 prill 2024 - vazhdon
Vendodhja
Gjendja

Vazhdon

 • Mbyllja e hapësirës ajrore në Egjipt, Irak, Jordani, Liban, Siri, Kuvajt dhe Izrael. Mbyllja e pjesshme e hapësirës ajrore në Iran
 • Irani thotë se sulmet kanë "përfunduar"
 • Forcat e Mbrojtjes të Izraelit pretendojnë se shumica e predhave iraniane u kapën nga SHBA dhe Izraeli
Palët pjesëmarrëse
Komandantët dhe udhëheqësit
Njesitë e përfshira

General Staff[nevojitet citimi]

Stampa:Armed forces

Fuqia ushtarake
 • 400–500 drona
 • 150 raketa
 • Sistemi i mbrojtjes së David's Sling
 • Raketa me shigjeta 3
Viktimat dhe humbjet
 • Për Izraelin:
 • 99 % e 300 raketave u shkatërruan nga Izraeli
 • Për Iranin:
 • Bazat Ramon dhe Nevatim të dëmtuara

Për Izraelin:

 • Sistemi i mbrojtjes së David's Sling
 • Raketa me shigjeta 3
 • 1 fëmijë beduin izraelit i lënduar; të paktën 31 të tjerë pësuan lëndime të lehta të vetëshkaktuara aksidentalisht ose u trajtuan për ankth

Më 13 prill 2024, Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC), në koordinim me Forcat e Mobilizimit Popullor të Irakut, grupi libanez Hezbollah, dhe Houthis jemenas, kanë nisur sulmet ndaj Izraelit dhe Izraelit- Lartësitë e pushtuara të Golanit, me emrin e koduar Operacioni Premtimi i Vërtetë ( Persisht: وعده صادق ), duke përdorur dronë, raketa lundrimi dhe balistike . Sulmet u nisën në përgjigje të sulmit ajror izraelit mbi ambasadën iraniane në Damask më 1 prill, ku u vranë 16 persona. Sulmet hakmarrëse ishin konfrontimi i parë ushtarak i drejtpërdrejtë midis dy vendeve që nga fillimi i luftës ndërmjetëse Iran-Izrael .

Më 14 prill, i dërguari i Iranit në Kombet e Bashkuara tha se sulmet "mund të konsiderohen të përfunduara". Forcat e Mbrojtjes së Izraelit raportuan se Irani lëshoi mbi 300 predha, duke përfshirë rreth 170 dronë dhe mbi 120 raketa balistike, me shumicën dërrmuese të kapur me sukses, kryesisht nga Shigjeta 3 dhe hobe e Davidit sistemi i përgjimit. Vetëm një person, një fëmijë beduin izraelit, u plagos për shkak të goditjes nga një pjesë e një rakete. Tridhjetë e një persona të tjerë pësuan ankth ose aksidentalisht vetë-shkaktuan lëndime të lehta ndërsa nxitonin për në zonat e mbrojtura.

Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Jordania ndihmuan Izraelin duke përdorur forcat e tyre për të kapur predha iraniane dhe Franca vendosi marinën e saj.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Houthi rebels fire drones toward Israel from Yemen, says security agency". The Times of Israel (në anglisht). 14 prill 2024. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2024. Marrë më 13 prill 2024.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 2. ^ "Hezbollah says it launched dozens of rockets at IDF air defense headquarters". CNN World (në anglishte amerikane). 13 prill 2024. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2024. Marrë më 13 prill 2024.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 3. ^ "حمله چهاروجهی و پیچیده ایران به اسرائیل – تسنیم". خبرگزاری تسنیم | Tasnim (në persisht). Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2024. Marrë më 14 prill 2024.
 4. ^ a b "U.S. Shoots Down Number of Iranian Drones". The Wall Street Journal (në anglishte amerikane). 13 prill 2024. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2024. Marrë më 13 prill 2024.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 5. ^ a b "Over 100 drones intercepted outside Israeli territory: Report "Israeli army radio reports that over 100 drones were intercepted outside Israeli territory with assistance from the US and UK."". Al Jazeera (në anglishte amerikane). 13 prill 2024. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2024. Marrë më 13 prill 2024.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 6. ^ a b "Jordan said it shot down dozens of Iranian drones". Reuters (në anglishte amerikane). 13 prill 2024. Marrë më 13 prill 2024.
 7. ^ "France Deploys Navy to Defend Israel". The Wall Street Journal (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2024. Marrë më 13 prill 2024.
 8. ^ Fabian, Emanuel (14 prill 2024). "IDF: 99% of the 300 or so projectiles fired by Iran at Israel overnight were intercepted" (në anglisht). The Times of Israel.
 9. ^ Fabian, Emanuel (14 prill 2024). "Iran fires some 300 drones, missiles at Israel in first-ever direct attack; 99% downed" (në anglisht). The Times of Israel.