Jump to content

Lufta Izrael-Gaza 2023

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konflikti Gaza-Izrael Tetor 2023.

Më 7 tetor 2023, grupet ushtarake palestineze të udhëhequra nga Hamasi nisën një sulm në shkallë të gjerë kundër Izraelit nga Rripi i Gazës, duke thyer barrierën Gazë-Izrael dhe duke hyrë me forcë nga pikat kufitare të Gazës në qytetet izraelite pranë, instalimet ushtarake ngjitur dhe vendbanimet civile. Ky është konflikti i parë i drejtpërdrejtë brenda territorit të Izraelit që nga Lufta Arabo-Izraelite e vitit 1948.[1][2] Armiqësitë filluan herët në mëngjes me një breshëri raketash kundër Izraelit dhe me inkursione me automjete në territorin izraelit, me disa sulme ndaj komuniteteve civile izraelite përreth dhe bazave ushtarake izraelite. Hamasi e quajti atë Operacioni Al-Aksa Storm. Disa vëzhgues i janë referuar këtyre ngjarjeve si fillimi i një intifade të tretë palestineze. Për herë të parë që nga Lufta e Jom Kipurit e vitit 1973, e cila u zhvillua pothuajse saktësisht 50 vjet para sulmeve aktuale, Izraeli shpalli zyrtarisht luftë. Një operacion izraelit i nisur si përgjigje është quajtur Shpata të Hekurta nga IDF.[3]

Pushtimi palestinez përfaqëson një pikë vlimi në prishjen e marrëdhënieve midis rripit dhe Izraelit. Kjo pasoi disa muaj përleshjesh midis izraelitëve dhe palestinezëve, duke përfshirë ato në Xhenin dhe në Xhaminë el-Aksa, që vranë pothuajse 250 palestinezë dhe 32 izraelitë;[a] Hamasi përmendi këto ngjarje dhe disa sulme nga kolonët hebrenj në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli si shfajësim për sulmin. Mohammed Deif, komandanti i krahut të saj ushtarak, Brigadave Izz ed-Din el-Kassam, u bëri thirrje palestinezëve dhe izraelitëve arabë që "të dëbojnë pushtuesit dhe të rrënojnë muret". Në një takim urgjent në Bregun Perëndimor menjëherë pas fillimit të sulmeve, Mahmud Abbas i Autoritetit Palestinez shprehu mbështetjen për infiltrimin e Gazës, duke deklaruar se palestinezët kishin të drejtë të mbroheshin kundër pushtimit izraelit. Në Izrael, Yair Lapid i Yesh Atid mbrojti idenë e formimit të një qeverie të bashkimit kombëtar për të luftuar ofensivën palestineze.[6]

Të paktën 3000 raketa u hodhën nga Rripi i Gazës ndërsa militantët e Hamasit depërtuan përmes kufirit dhe hynë në Izrael, duke vrarë të paktën 800 izraelitë[7][8] dhe duke bërë që qeveria izraelite të shpallte një gjendje të jashtëzakonshme. Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi se Izraeli "është në luftë" në një fjalim kombëtar pas fillimit të sulmeve.[9][10][11] Militantët palestinezë që depërtuan në Izrael u futën në disa pika kufitare pranë Rripit të Gazës si dhe në qytetin Sderot.[12] Izraeli u hakmor kundër pushtimit duke bombarduar ndërtesa strategjike dhe objektiva ushtarake, me 20 raste të raportuara të bombardimeve të infrastrukturës civile, duke përfshirë ndërtesat e banimit, xhamitë, spitalet dhe bankat. Ministria palestineze e Shëndetësisë e udhëhequr nga Hamasi në Gaza raportoi se Izraeli kishte vrarë të paktën 500 palestinezë në përleshje me armë dhe nga sulmet ajrore në Gaza dhe Izrael, duke përfshirë civilë, 78 fëmijë dhe 41 gra; ndërsa Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) deklaruan se vranë më shumë se 400 "terroristë".[13][14][15][16][17] Burimet mediatike palestineze dhe izraelite raportuan se shumë ushtarë dhe civilë izraelitë, duke përfshirë fëmijë, ishin marrë peng nga militantët palestinezë;[18] disa prej këtyre pengjeve thuhet se janë dërguar në Rripin e Gazës. Raste të shumta dhune kundër civilëve izraelitë janë raportuar gjithashtu që nga fillimi i ofensivës së Hamasit, duke përfshirë një masakër në një festival muzikor në Re'im.[19][20] Ofensiva fillestare e Hamasit konsiderohet të jetë sulmi terrorist joshtetëror më vdekjeprurës në historinë izraelite dhe një nga ngjarjet terroriste më vdekjeprurëse në mbarë botën.[21][22]

Hamasi njoftoi se Irani mbështeti ofensivën palestineze;[23] Zyrtarët iranianë vlerësuan sulmet.[24][25] Në përgjigje të sulmit, qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi se po lëvizte një aeroplanmbajtëse, anije luftarake dhe avionë ushtarakë në Mesdheun lindor dhe do t'i siguronte Izraelit pajisje dhe municione shtesë ushtarake.[26] Vendet e botës perëndimore si dhe aleatët e saj dënuan Hamasin për dhunën dhe i përshkruan taktikat e përdorura si terrorizëm,[27][28][29][30] ndërsa disa vende myslimane fajësuan pushtimin izraelit të territoreve palestineze dhe mohimin e Vetëvendosjes palestineze si shkakun kryesor të përshkallëzimit.[31] Arabia Saudite dhe Nigeria bënë thirrje për qetësim të gjakrave.[32][33] Një konflikt u raportua midis forcave të Hezbollahut dhe Brigadave el-Kuds në Liban dhe forcave izraelite më 8 dhe 9 tetor.[34][35]

Shkatërrimi i Kullës Palestineze në Gaza pas një sulmi ajror izraelit

Rreth orës 6:30 në orën verore të Izraelit (UTC+3) më 7 tetor 2023, [4] Hamasi njoftoi fillimin e atij që e quajti "Operacioni Përmbytja Al-Aksa", duke deklaruar se kishte lëshuar mbi 5000 raketa nga Rripi i Gazës drejt Izraelit brenda një periudhe prej 20 minutash. Burimet izraelite raportuan se të paktën 3000 predha ishin lëshuar nga Gaza. Të paktën pesë persona u vranë nga sulmet me raketa. [36] Shpërthime u raportuan në zonat përreth Rripit dhe në qytetet në Rrafshin e Sharonit duke përfshirë Gedera, Herzliyya, [37] Tel Aviv dhe Ashkelon . [38] Sirenat e sulmit ajror u aktivizuan në Beer Sheva, Jeruzalem, Rehovot, Rishon Lezion dhe bazën ajrore Palmachim . [39] [40] [41] Hamasi lëshoi një thirrje për armë, me komandantin Mohammed Deif duke bërë thirrje "myslimanët kudo që janë të nisin një sulm".

Njëkohësisht, rreth 2,500 militantë të Hamasit u infiltruan në Izrael nga Gaza duke përdorur kamionë, kamionçina, motoçikleta, buldozerë, skafe dhe paragliderë.[42] [43] [44] Ata morën pikat e kontrollit në Kerem Shalom dhe Erez dhe krijuan hapje në gardhin kufitar në pesë vende të tjera. [45] Imazhet dhe videot fillestare treguan militantë të armatosur rëndë dhe të maskuar me veshje të zeza duke hipur në kamionçina [46] [47] dhe duke hapur zjarr në Sderot, duke vrarë dhjetëra civilë dhe ushtarë izraelitë. Video të tjera u shfaqën për të treguar izraelitët e zënë rob, një tank izraelit të djegur, [48] dhe militantë që drejtonin automjete ushtarake izraelite. [46]

IDF njoftoi sulme në Gaza duke përdorur avionë luftarakë, duke synuar të godasë 17 komplekse ushtarake të Hamasit dhe katër qendra komanduese. Veprimi përfshiu sulme në Kullën 11-katëshe Palestina në qytetin e Gazës. IDF besonte se ndërtesa strehonte një njësi inteligjence të Hamasit, e pajisur me pajisje të avancuara të luftës elektronike për të penguar marrjen GPS të bombave inteligjente izraelite dhe mbrojtjen kundër raketave Iron Dome.[49] [50] [51] IDF goditi gjithashtu dy spitale, duke vrarë një shofer ambulance dhe një infermiere. [52]

Mbetjet e komisariatit të Sderotit, pas rimarrjes nga IDF

Deri në mëngjes, Izraeli kishte goditur 426 objektiva të Hamasit në Rripin e Gazës.[53] Qyteti i Beit Hanoun-it u shkatërrua nga sulmet ajrore, [54] dhe xhamia Al-Amin Muhamed u shkatërrua. [55] [56] Objektivat përfshinë blloqe banimi, tunele, shtëpi të zyrtarëve të Hamasit dhe Kullën Watan, një qendër për ISP-të e zonës. [57] [58] Një sulm ajror izraelit vrau 19 anëtarë të së njëjtës familje (përfshirë gra dhe fëmijë); [59] të mbijetuarit e sulmit thanë se nuk kishte militantë në zonën e tyre dhe as nuk ishin paralajmëruar. [59]

Përafërsisht 18 orë pas fillimit të përleshjes, IDF njoftoi se kishte liruar pengjet në Be'eri. [60]Urim, një periferi e Ofakimit, dy izraelitë u shpëtuan nga IDF. Katër militantë të Hamasit u vranë dhe tre ushtarë izraelitë u plagosën gjatë shpëtimit. [60]

Një tjetër breshëri raketash e Hamasit u lëshua në mëngjes, me një raketë që goditi Qendrën Mjekësore Barzilai në Ashkelon. [61] [62] Hamasi gjuajti gjithashtu 100 raketa në Sderot.[63] DFLP tha se ata ishin të angazhuar me forcat izraelite në Kfar Aza, Be'eri dhe Kissufin.[64]

Kabineti i Sigurisë Shtetërore i qeverisë izraelite e vendosi zyrtarisht vendin në gjendje lufte për herë të parë që nga Lufta e Yom Kipurit të vitit 1973 . [65] [66] IDF tha se dy situata të pengjeve ishin "zgjidhur", [67] dhe rimorën stacionin e policisë në Sderot, duke vrarë dhjetë militantë të Hamasit.[68] [69] [70] Ata siguruan 22 vendodhje nga forcat palestineze, por ende po përpiqeshin të pastronin tetë të tjera, duke përfshirë pjesën tjetër të Sderotit dhe Kfar Azës. Në një komunitet, ata shpëtuan 50 pengje. Disa persona të armatosur palestinezë që hipnin në një makinë të vjedhur u vranë në një shkëmbim zjarri pranë Ashkelon.[71]

IDF vendosi një poshtëkyçje në Bregun Perëndimor. [72]

IDF goditi 500 objektiva në Rripin e Gazës gjatë natës, duke përfshirë kampin e refugjatëve Xhabalia, duke shkaktuar dhjetëra viktima, përfshirë shumë fëmijë. [73] IDF rifitoi kontrollin e plotë mbi qytetet izraelite në kufi me Gazën. Operacionet kundër militantëve vazhduan në Sderot. [74] Hamasi tha se do të ekzekutonte pengjet izraelite nëse Izraeli do të vazhdonte bombardimin "e shtëpive të civilëve pa paralajmërim të avancuar". [75]

Ministri i Mbrojtjes Gallant njoftoi një bllokadë "totale" të Rripit të Gazës, duke ndërprerë energjinë elektrike dhe duke bllokuar hyrjen e ushqimit dhe karburantit, duke shtuar "Ne po luftojmë kafshët njerëzore dhe po veprojmë në përputhje me rrethanat". [76] Human Rights Watch e quajti urdhrin "të neveritshëm" dhe i bëri thirrje Gjykatës Ndërkombëtare Penale që të "vënë në dukje këtë si thirrje për krime lufte". [77] [78] IDF tha se 15 komunitete rreth Rripit të Gazës ishin evakuuar. [79]

Hamasi lëshoi një breshëri tjetër raketash drejt Tel Avivit dhe Jeruzalemit, me një raketë që u ul pranë një terminali të aeroportit Ben Gurion.[80]

 1. ^ Beauchamp, Zack (7 tetor 2023). "Why did Hamas invade Israel?". Vox (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023.
 2. ^ Erlanger, Steven (7 tetor 2023). "An Attack From Gaza and an Israeli Declaration of War. Now What?". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023.
 3. ^ "Israel declares war, bombards Gaza and battles to dislodge Hamas fighters after surprise attack". AP News (në anglisht). 2023-10-08. Marrë më 2023-10-09.
 4. ^ a b "Israel retaliation kills 230 Palestinians after Hamas operation". Al Jazeera. 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 18 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura f24
 6. ^ Staff (7 tetor 2023). "Yair Lapid offers to form emergency unity government with Netanyahu after Hamas terror attack". The Jewish Chronicle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023.
 7. ^ "Around 1,000 dead in Israel-Hamas war, as Lebanon's Hezbollah also launches strikes". South China Morning Post (në anglisht). 8 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 9 tetor 2023.
 8. ^ "At Least 600 Israelis Killed, 2,000 Wounded as Surprise Infiltration, Massive Barrages Rock Israel; Civilians and Soldiers Held Hostage in Gaza". Haaretz (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023.
 9. ^ "Live updates: Militants infiltrate Israel from Gaza as Hamas claims major rocket attack" (në anglisht). CNN. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023.
 10. ^ McKernan, Bethan (7 tetor 2023). "Hamas launches surprise attack on Israel as Palestinian gunmen reported in south". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023.
 11. ^ Staff, ToI. "'We are at war,' Netanyahu says, after Hamas launches devastating surprise attack". The Times of Israel (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023.
 12. ^ Ynet (7 tetor 2023). "Netanyahu: 'We are at war'". Ynetnews (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023.
 13. ^ "Gaza and Israel in 'War Mode' After Militants Launch Surprise Assaults". The New York Times (në anglisht). 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023.
 14. ^ "'We are in a war,' Netanyahu says after Hamas launches surprise attack" (në anglisht). NBC News. 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023.
 15. ^ "Israeli military says 'hundreds of terrorists' killed; Gaza death toll reaches 313". The Hindu (në anglisht). 8 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023.
 16. ^ "Israel-Palestine war: 'We are fighting human animals', Israeli defence minister says". Middle East Eye (në anglisht). Marrë më 2023-10-09.
 17. ^ "Doctors Without Borders says healthcare facilities 'cannot become targets' after Israeli forces struck a hospital and ambulance in Gaza". businessinsider (në anglisht). 9 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023.
 18. ^ Israeli family kidnapped to Gaza, "Russia Now" in arabic, 7 October 2023
 19. ^ Crisp, James (7 tetor 2023). "Naked Israeli woman paraded by jeering Hamas fighters". The Daily Telegraph (në anglishte britanike). ISSN 0307-1235. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023.
 20. ^ Harel, Amos (7 tetor 2023). "'Nightmare Scenario': Hamas' Victory Is an Israeli Failure on a Massive Scale". Haaretz (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023. There have been terrible massacres in some communities and military bases.
 21. ^ "Deadliest terror attack in Israel's history: A timeline of devastation" (në anglisht). Cleveland Jewish News. Marrë më 9 tetor 2023.
 22. ^ "Oct. 7 was deadliest day for Jews since the Holocaust" (në anglisht). World Israel News Staff. Marrë më 9 tetor 2023.
 23. ^ "Hamas: Iran backed the attacks" (në anglisht). BBC News. 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023. A Hamas spokesperson earlier told the BBC that the militant group had backing from its ally, Iran, for its surprise attacks on Israel
 24. ^ Summer Said; Benoit Faucon; Stephen Kalin (8 tetor 2023). "Iran Helped Plot Attack on Israel Over Several Weeks". The Wall Street Journal (në anglisht). Marrë më 9 tetor 2023. A spokesman for Iran's mission to the United Nations said the Islamic Republic stood in support of Gaza's actions
 25. ^ "Adviser to Iran's Khamenei expresses support for Palestinian attacks: Report". Alarabiya News (në anglisht). Agence France-Presse. 7 tetor 2023. Marrë më 9 tetor 2023. "We support the proud operation of Al-Aqsa Flood," Yahya Rahim Safavi said at a meeting held in support of Palestinian children in Tehran, quoted by ISNA news agency.
 26. ^ "US moves warships closer to Israel after Hamas attack" (në anglisht). BBC News. 8 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023.
 27. ^ "World reaction to surprise attack by Palestinian Hamas on Israel" (në anglisht). Al Jazeera. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023.
 28. ^ Michaelson, Ruth (7 tetor 2023). "Condemnation and calls for restraint after Hamas attack on Israel". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. International leaders condemned an unprecedented incursion by Palestinian militants into southern Israel, while governments across the Middle East called for restraint after an attack that shook the Israeli security establishment.
 29. ^ "India sides with West, condemns 'terrorist attacks in Israel' by Palestine's Hamas group". The Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023.
 30. ^ "PM Modi affirms solidarity with Israel, surprise assault chills recent thaw in region". Indian Express (në anglisht). 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023.
 31. ^ "Arab states call for restraint after Hamas attack— but some blame Israel". The Forward (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023.
 32. ^ "Saudi Arabia joins global calls for de-escalation of conflict between Palestinians, Israelis". Arab News (në anglisht). 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023.
 33. ^ Kwen, James (7 tetor 2023). "Nigeria Reacts To Israel, Palestine Hostilities, Calls For De-escalation" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023.
 34. ^ "Hamas-Israel war: Israel bombards Gaza as death toll surpasses 1000 on second day of fighting - as it happened". Al-Ahram (në anglisht). 8 tetor 2023.
 35. ^ "Israel Orders 'Complete Siege' of Gaza as Troops Battle to Secure Border Areas". The New York Times (në anglisht). 9 tetor 2023.
 36. ^ "Israel-Palestine escalation live news: Hamas starts Operation Al-Aqsa Flood". Al Jazeera. 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Netanyahu: 'We are at war'". Ynetnews (në anglisht). 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023.
 38. ^ Gritten, David (7 tetor 2023). "Strikes on Gaza after Palestinian militants enter Israel". BBC News. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Israeli army declares 'state of readiness' for war". Anadolu Ajansi. 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Barrages of rockets fired from Gaza as Hamas launches unprecedented operation against Israel". France 24. 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Militants enter Israel from Gaza after woman killed in rocket barrage". CNN. 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Federman, Josef; Adwan, Issam (7 tetor 2023). "Hamas militant group has started a war that 'Israel will win,' defense minister says". AP News. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Israel retaliation kills 230 Palestinians after Hamas operation". Al Jazeera. 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 18 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Kingsley, Patrick; Kershner, Isabel (7 tetor 2023). "Israel-Gaza Conflict: Gaza and Israel on War Footing After Militants Launch Surprise Assaults". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Beaule, Victoria (12 tetor 2023). "A detailed look at how Hamas secretly crossed into Israel". ABC News (në anglisht). Marrë më 12 tetor 2023.
 46. ^ a b Gritten, David (7 tetor 2023). "Strikes on Gaza after Palestinian militants enter Israel". BBC News. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Militants enter Israel from Gaza after woman killed in rocket barrage". CNN. 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Federman, Josef; Adwan, Issam (7 tetor 2023). "Hamas militant group launches unprecedented operation against Israel with rockets and infiltration". AP News. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 10 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "Israel-Palestine escalation live news: Hamas starts Operation Al-Aqsa Flood". Al Jazeera. 7 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Bayer, Lili; Ho, Vivian; Fulton, Adam; Yang, Maya (7 tetor 2023). "Israel declares state of war after Hamas fires thousands of rockets and 'militants cross border' – live". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023.
 51. ^ Gross, Judah Ari (27 maj 2021). "IDF Intelligence hails tactical win in Gaza, can't say how long calm will last". The Times of Israel. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2021. Marrë më 27 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Gritten, David (7 tetor 2023). "Strikes on Gaza after Palestinian militants enter Israel". BBC News. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Knell, Yolande; Abu Alouf, Rushi; Gritten, David (8 tetor 2023). "Israeli forces fight to drive out Hamas militants and free hostages". BBC News. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 17 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ Federman, Josef; Adwan, Issam (9 tetor 2023). "Israel strikes and seals off Gaza after incursion by Hamas, which vows to execute hostages". AP News. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2023. Marrë më 17 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Rahhou, Jihane (8 tetor 2023). "Israeli Strike Destroys Al-Amin Muhammad Mosque in Gaza". Morocco World News. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2023. Marrë më 18 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Azmi, Hadi (14 tetor 2023). "To Israel and the West, Hamas are terrorists. But for Malaysia?". South China Morning Post. Marrë më 18 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ Abu Alouf, Rushdi (8 tetor 2023). "Gaza: Fear and chaos for Palestinians as Israel strikes back". BBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023.
 58. ^ Lubell, Maayan; Al-Mughrabi, Nidal (8 tetor 2023). "Israel pounds Gaza after deadly Hamas raid as conflict threatens to spiral". Reuters (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023.
 59. ^ a b "An Israeli airstrike kills 19 members of the same family in a southern Gaza refugee camp". AP News. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2023. Marrë më 9 tetor 2023. But Abu Quta doesn't understand why Israel struck his house. There were no militants in his building, he insisted, and his family was not warned. They would not have stayed in their house if they were {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ a b Davies, Alys (8 tetor 2023). "What we know about Israeli hostages taken by Hamas". BBC News. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ Federman, Josef; Adwan, Issam (7 tetor 2023). "Hamas militant group has started a war that 'Israel will win,' defense minister says". AP News. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ Cho, Kelly Kasulis (7 tetor 2023). "Israeli troops still clearing houses, as strikes hit Gaza Strip". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ Abu Alouf, Rushdi (8 tetor 2023). "Gaza: Fear and chaos for Palestinians as Israel strikes back". BBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023.
 64. ^ "خلال بيان لها قبل قليل.. كتائب المقاومة الوطنية (قوات الشهيد عمر القاسم) الجناح العسكري للجبهة الديمقراطية". مجلة التقدميين العرب على الانترنت. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ "Security cabinet approves declaration of war". The Jerusalem Post (në anglishte amerikane). 8 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 9 tetor 2023.
 66. ^ "Israel officially declares war for 1st time since 1973 as death toll mounts to 600". The Times of India. 8 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 18 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ Goldenberg, Tia; Shurafa, Wafaa (8 tetor 2023). "Hamas fighters storm Israeli towns in surprise attack; Israel responds with deadly strikes on Gaza". AP News. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ Margulies, Joanie (8 tetor 2023). "IDF regains control over Sderot police station". Jerusalem Post. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ Fabian, Emanuel (7 tetor 2023). "Israeli forces beginning to demolish Sderot police station where terrorists holed up". The Times of Israel. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 7 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "Israeli security forces take control of Sderot police station; 10 terrorists killed". The Times of Israel. 8 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 8 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ Knell, Yolande; Abu Alouf, Rushi; Gritten, David (8 tetor 2023). "Israeli forces fight to drive out Hamas militants and free hostages". BBC News. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2023. Marrë më 17 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ Abu Samra, Qais (9 tetor 2023). "Israel imposes lockdown on West Bank". Anadolu Ajansi. Marrë më 18 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ "Reports of mass casualties as Israeli air attack hits refugee camp in Gaza". Al Jazeera. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2023. Marrë më 9 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ "Israel-Hamas war live news: Gaza under 'non-stop bombardment'". Al Jazeera. 9 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2023. Marrë më 9 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ "Hamas Threatens to Execute Israelis in Response to Bombing of Gaza". The Wall Street Journal. 9 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2023. Marrë më 9 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ Fabian, Emanuel (9 tetor 2023). "Defense minister announces 'complete siege' of Gaza: No power, food or fuel". The Times of Israel. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2023. Marrë më 9 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ "Israel-Hamas war live updates: 9 Americans killed; Gaza Strip faces full siege". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2023. Marrë më 9 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ "Is 'total' Gaza blockade a collective punishment against Palestinians?". Al Jazeera. 9 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2023. Marrë më 11 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 79. ^ "Israel announces 'total' blockade on Gaza". Al Jazeera. 9 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2023. Marrë më 9 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ Federman, Josef; Adwan, Issam (9 tetor 2023). "Israel strikes and seals off Gaza after incursion by Hamas, which vows to execute hostages". AP News. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2023. Marrë më 17 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>